Šest jednoduchých tipů, jak pečovat o psychiku a cítit se lépe

  • 0
Poslední roky naši psychiku nepříznivě ovlivnila pandemie i válečné konflikty. I proto je potřeba se v této době naučit lépe čelit stresu a udržovat psychické zdraví v co nejlepší kondici. Co dopřát naší mysli, abychom se cítili lépe?
Ilustrační fotografie

Začněte se pravidelně hýbat

Pravidelné cvičení, běh nebo procházky na čerstvém vzduchu mohou být skvělým způsobem, jak si budovat psychickou odolnost, sebedůvěru a navíc vybít nadbytečnou energii i stres.

Pohyb totiž neprospívá jen fyzickému zdraví, ale během něj se do těla vyplavují endorfiny, jinak známé jako hormony štěstí, díky kterým se pak cítíme lépe a máme více energie. Zkuste tak do svého denního režimu zařadit alespoň třicetiminutovou procházku a uvidíte, že se vaše nálada zlepší.

Pět otázek a odpovědí kolem chůze, které byste měli znát

Meditace

Naučte se relaxovat

Jóga, meditace nebo hluboké dýchání mohou pomoci poměrně rychle uklidnit mysl i tělo, čímž snižují úroveň stresu. Jejich pravidelné cvičení slouží jako účinná prevence vzniku i zvládání stresových situací.

Tento druh relaxací totiž omezuje tvorbu stresových hormonů a má na organismus podobný účinek jako mnohahodinový hluboký spánek. Zkuste se proto zastavit a alespoň pár minut každý den meditovat.

Tajemství malých meditací. Šest typů cvičení, které vám pomohou

Ilustrační fotografie

Nezapomínejte na kvalitní stravu

Právě složení jídelníčku může výrazně ovlivňovat lidskou psychiku. Dopřejte si proto potraviny bohaté na vitamin C, vitaminy skupiny B, které jsou obecně doporučovány pro psychickou odolnost, stejně jako hořčík, který zmírňuje napětí.

Důležitý je také příjem omega-3 nenasycených mastných kyselin, jejichž zdrojem jsou tučné ryby. Tělu je ovšem můžete dodat i doplňky stravy s obsahem rybího tuku.

Varovné signály, že vám chybí hořčík. Bolest hlavy, únava i křeče

Ilustrační snímek

Pořádně se vyspěte

Kvalitní spánek je klíčovým ovšem často opomíjeným faktorem pro regeneraci. Má vliv na naše zdraví, energii, náladu a schopnost soustředit se nebo kreativně pracovat. Pokud se nám ho dlouhodobě nedostává, může mít neblahý dopad právě na naše psychické zdraví.

K tomu, abychom byli fit po mentální i fyzické stránce, potřebujeme každý den sedm až osm hodin kvalitního spánku. Pokuste si stanovit pravidelný spánkový režim a vytvořit si v ložnici uklidňující prostředí, které pomůže snížit úroveň stresu ještě předtím, než se vám podaří usnout.

Deset tipů pro dobrý spánek. Tyto snadné změny vám zaručeně pomohou

Ilustrační snímek

Stanovte si jasné priority

Pokud máte náročné období a hodně práce, je také důležité, abyste si stanovili jasné priority a rozdělili úkoly na menší kousky.

To vám totiž může pomoci snížit pocit přeplnění a umožní to zaměřit se na důležité úkoly postupně, což u většiny lidí vede ke snížení stresu ale také ke zvýšení efektivity.

Deset varovných signálů, že vás ničí přemíra stresu

Ilustrační fotografie

Udržujte sociální vazby

Jak jsme se přesvědčili už během pandemie, udržování sociálních vazeb s rodinou, přáteli ale i s kolegy může být velmi účinným způsobem, jak se vyrovnat se stresem.

Podle výzkumu Národnímu ústavu duševního zdraví trpělo v loňském roce v Česku nějakou duševní poruchou 27 procent lidí. Jsme na tom výrazně hůř než v roce 2017, kdy to bylo 20 procent.

Diskuze s lidmi, kterým důvěřujete může přinést nové pohledy na problém a podporu, která je v těžkých obdobích také velmi důležitá.

Všechny výše zmíněné postupy mohou pomoci snížit negativní dopady stresu a zlepšit celkovou pohodu organismu.

Pokud však u vás silné a nepříjemné pocity stresu přetrvávají, je lepší vyhledat profesionální pomoc odborníka.