Přehnaná čistota poškozuje zdraví

  10:12
Nic se nemá přehánět, ani gruntování. Když v televizi běží reklama na čisticí prostředek, v níž lékařka nad záchodovou mísou prohlašuje: Jedině dezinfikované je opravdu čisté, odborníci volají: To je zločin. Čistota půl zdraví, špína celé? Něco na této nadsázce je. Když imunitní systém v příliš sterilním prostředí nepřijde do styku s mikroorganismy, na nichž by se mohl "vycvičit", ohrožuje to obranyschopnost organismu.
Neplatí to tak docela pro roztoče, jimiž se byty jen hemží - ale je to každopádně jedno z vysvětlení, proč v poslední době přibývá ve vyspělých zemích alergických onemocnění včetně astmatu. Týká se to hlavně dětí. "Pro dítě je nesmírně důležité, aby přicházelo do kontaktu s takovým prostředím, jaké ho později čeká. Běžná hygiena je nezbytná, ale nic se nesmí přehánět," říká Emil Pavlík z Ústavu mikrobiologie na 1. lékařské fakultě UK.

"Pro zdraví dítěte nelze udělat horší věc než to, že budete dezinfikovat hračky a pětkrát týdně umývat celý byt savem." I německá agentura DPA nedávno přinesla varování vědců, že přibývá druhů bakterií, které získávají odolnost vůči známým antibiotikům. K tomu přispívají podle vědců sami lidé, například tím, že likvidují bakterie doma v koupelně a na toaletě pomocí dezinfekčních prostředků.

Mluvčí německé Asociace pro ochranu životního prostředí pak dokonce přirovnal používání dezinfekčních prostředků v domácnosti k insekticidům, pesticidům a fungicidům v zemědělství. Dezinfekce zabíjí užitečné mikroorganismy a může naopak podpořit vznik odolnějších kmenů, řekl.

Obranu se musí tělo naučit

V 50. letech 20. století postihla Prahu epidemie dětské mozkové obrny. Postihovala děti z nejlepších rodin, které byly až úpěnlivě chráněny a opečovávány, zatímco dětem z ulice se vyhýbala. Tenkrát ještě lékaři nevěděli, proč to tak je, dnes již mají vysvětlení. Po narození obsahuje imunitní systém novorozeněte protilátky od matky, které získává během těhotenství a při kojení.

Tak se brání proti okolní infekci. Protilátky však vydrží jen několik prvních měsíců, a proto je nutné, aby si začal vytvářet vlastní. K tomu potřebuje takzvané "podprahové stimuly". Jde vlastně o infekci, která organismus napadne, ale je natolik slabá, že onemocnění nevyvolá. Tělo se proti ní brání. Vzor vytvořené protilátky si uchovává v paměti imunitních buněk a při setkání se stejnou chorobou už pracuje několikrát rychleji a účinněji. Proto může zvládnout stejnou infekci i v daleko těžší podobě.

Ocet místo saponátu

Řada lékařů radí vzdát se i saponátů na nádobí - a pomoci si třeba octem. "Osobně nádobí v saponátu nikdy nemyji," říká Milena Jirásková z kožního oddělení Fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze. "Horkou vodou jde ihned umýt téměř vše, a co nejde, nechávám odmočit do druhého dne," dodává lékařka, která vídá dost pacientů, již mají od častého styku se saponátem alergie na rukou.

Saponáty samy o sobě alergie nezpůsobují. Smývají však ochranný film z pokožky, a tedy i na ní přirozeně žijící bakterie. Pokožka je pak daleko vnímavější k látkám, které alergii vyvolávají. Přítomnost bakterií na těle je pro zdraví důležitá. Musí však jít o bakterie, s nimiž je člověk po tisících letech sžit. Za normálních okolností mu pak poskytují ochranu před nebezpečnějšími mikroorganismy. Pro ty už není na pokožce místo ani potrava.

Jacksonův případ varuje

Pozorováním imunitního systému se zabýval i přednosta Ústavu hygieny a epidemiologie na 1. lékařské fakultě UK Vladimír Bencko. V Egyptě s kolegy sledovali imunitní systém dětí žijících na obrovských skládkách u Káhiry. Čekali, že zdraví těchto dětí bude podlomeno jak nedostatečnou výživou, tak špatným životním prostředím, ale dočkali se opaku. Dětský imunitní systém byl tak "vybičovaný" neustálým kontaktem s mikroorganismy, že se i rozsáhlá poranění hojila sama.

Mezi dětmi však už při narození probíhala přirozená selekce. Kdo neměl perfektní imunitní systém, umíral brzy po narození na banální infekci. Opačným příkladem může být zpěvák Michael Jackson, jehož příklad už se zabydlel na seminářích z imunologie. Jackson, jak známo, trpí fobií ze znečištění životního prostředí do té míry, že se venku pohybuje s maskou s filtrem, inhalátory a spí ve speciálním inkubátoru. Tvrdí, že se tak chce dožít sta let, ale zřejmě si spíš škodí. Ošetřující lékaři se už nechali slyšet, že štěpy z plastických operací na jeho obličeji se začínají rozpadat.
Autoři:
  • Nejčtenější

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Sedmačtyřicetiletá žena se pyšní tělem dvacítky, může za to tanec

1. května 2024  8:40

Alice Hatcherová z Kalifornie mnohé šokuje svou dokonalou postavou, kterou si udržuje i před...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na přehnanou hygienu. Kdy sprchování může škodit zdraví?

28. dubna 2024

Asi to zní zvláštně, ale i přehnaná hygiena může škodit zdraví. Časté intenzivní sprchování vám...

Příběh Ireny: Nevlastní dcera k nám jezdí jako do hotelu, nic nedělá

29. dubna 2024

S partnerem jsme se poznali až ve středním věku, kdy jsme za sebou měli oba nepovedená a dávno...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena má rekordně dlouhé vlasy, užívá je i jako oblečení

29. dubna 2024  7:56

Aliia Nasyrovová má bez pár milimetrů vlasy dlouhé dvě stě osmapadesát centimetrů. Nyní je ženou s...

Mozek po padesátce už nereaguje jako dřív. Co se s tím dá dělat?

3. května 2024

Ať chcete nebo ne, právě po padesátce začne orgán zajišťující hlavně myšlení stárnout. Jde často i...

Puntíky jsou letos trendem. Návrháři je propašovali i do byznys módy

3. května 2024

Jedním z největších hitů tohoto roku jsou puntíky. Konečně trend, který sluší každému bez rozdílu...

OBRAZEM: Celebrity, které si nechaly udělat „brazilské“ zadečky

3. května 2024

Chirurgické „nadzvednutí“ hýždí, známé také jako Brazilian Butt Lift (BBL) je mezi celebritami...

Ekzém jako časovaná bomba. Za nárůst může ovzduší i fastfoody, říká lékařka

2. května 2024

Premium Atopický ekzém trápí až pětinu dětí. V dospělosti s ním bojuje až deset procent populace. U řady...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...