Otázky a odpovědi: jak dodržovat hygienu po povodních

  12:01aktualizováno  12:01
V období po podvodních jsou lidé vystaveni zvýšenému riziku nákazy onemocnění například tetanem nebo žloutenkou. "Lidé by víc než kdy jindy měli dbát na hygienu," varuje ředitel krajské hygienické stanice v Plzni Přemysl Tomašuk, který odpovídá na základní otázky spojené s hygienou po záplavách.

V období po podvodních jsou lidé vystaveni zvýšenému riziku nákazy onemocnění například tetanem nebo žloutenkou. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Pravidla hygieny po záplavách

1. Myjte si ruce a dezinfikujte
Ruce si myjte pitnou vodou a mýdlem. Po styku se znečištěným materiálem dezinfikujte suchou pokožku alkoholovými přípravky (např. Spitaderm, Sterilium)

2. Po vstupu do domu či bytu zkontrolujte ihned stav potravin
Nekonzumujte zaplavené potraviny s výjimkou hermeticky balených ve skle a plechu. Zlikvidujte všechny otevřené potraviny vystavené zátopové vodě. Nejezte zaplavené zemědělské plodiny.

3. Po návratu je nutno byt vysušit, uklidit a dezinfikovat
Nechte si zkontrolovat statiku objektu. Odstraňte všechny nečistoty. Nepoškozené předměty a nábytek dezinfikujte (přesný návod čtěte zde).

4. Vodu si nechte zkontrolovat
Pokud nejste napojeni na veřejný vodovod, vodu nepoužívejte. Nechte si udělat rozbor kvality vody z vaší studny. Do té doby používejte pouze balenou vodu.

5. Očistěte a dezinfikujte oděvy a prádlo
Silně znečištěné prádlo namočte na několik hodin do roztoku ze Sava a poté vyperte, pozor, na bělící účinky. Cennější oblečení, které by se zničilo dezinfikováním, nechte uschnout a vyčistit v čistírně.

6. Pozor na infekční onemocnění
V zaplavených oblastech hrozí zvýšené riziko infekcí. Omezte styk pokožky s vodou a bahnem, používejte holínky a gumové rukavice. 

Podrobné informace o dodržování hygieny ZDE

Je možné říct, na co by si lidé měli nyní dávat největší pozor?
V první řadě je nutné dbát na zvýšenou osobní hygienu. Mytí a dezinfekce rukou je základ (více o mytí rukou najdete zde), protože mnoho lidí bude nepochybně přicházet do styku s kontaminovanými předměty, které se dostaly do vody. Jakmile je to trochu možné, je dobré mýt si ruce a používat kvalitní ochranné prostředky, jako jsou rukavice.(Pozn. redakce: VZP svým pojištěncům přispívá na desinfekční přípravky až 500kč - více zde)

Můžete doporučit, jak nakládat například se zásobami, které se dostaly pod vodu?
Pokud došlo k zaplavení objektů, je nutné počítat s tím, že potraviny v nich jsou znehodnocené. Jestliže nebyly v nějakém hermetickém obalu, je zapotřebí nekonzumovat je a vyhodit. Tím se riziko sníží na minimální míru. Potraviny hermeticky balené ve skle a plechu je nutno před použitím očistit a dezinfikovat (více například na stránkách Záchranný kruh).

Které onemocnění při úklidu po záplavách nejvíc hrozí?
V podstatě všechny infekce, které jsou přenosné vodou. Může to být virová hepatitida (žloutenka typu A), leptospiróza, tularémie, tetanus. Jednoduše řečeno, je tady zvýšené riziko infekce a je dobré, aby na to lidé mysleli. Například tetanus představuje velké nebezpečí, protože jeho průběh bývá mnohdy velice těžký a mnozí lidé dnes ani nevědí, kdy byli naposledy proti tetanu očkovaní. Kdo si není jistý, měl by navštívit lékaře a může se nechat přeočkovat (více informací o tetanu čtěte zde).

Jsou po povodních nebezpečné také studny, které voda zatopila?
Určitě ano. Evidujeme je, i když samozřejmě ne všechny. Mohou jich být i stovky. Na našich internetových stránkách máme napsaný detailní návod, jak mají lidé v takovém případě postupovat. Stručně řečeno: opakovaně se musí studna napustit a vyčerpat a dezinfikovat. Potom se musí odebrat vzorek, který se vyšetří, aby bylo jisté, že je voda v pořádku.

Co vy v období po povodni považujete za největší nebezpečí?
Těžko porovnávat. Ale myslím, že to je přímý styk s kontaminovanou vodou nebo s věcmi, které byly v té vodě. Pokud někomu voda zaplaví dům a on pak začne uklízet, potom je v tom prostředí pořád. Na všechny předměty, které přišly do styku s velkou vodou, je přitom nutné pohlížet jako na kontaminované. Určitě je dobré je dezinfikovat.


Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Příběh Evy: Můj život je jeden průšvih za druhým, už nevím jak dál

Ilustrační snímek

Jsem odložené dítě, vychovali mě prarodiče. O babičku jsem se starala až do její smrti, ale z dědictví mě vyšoupla...

Další z rubriky

Pětasedmdesátiletá modelka prozradila svůj recept na šťastný život

Lauren Huttonová se v pětasedmdesáti letech stále věnuje modelingu

Lauren Huttonová v minulosti patřila mezi jednu z nejžádanějších světových modelek. V šedesátých a sedmdesátých letech...

Jste lev, nebo myš? Dusit v sobě vztek se nevyplácí, varují experti

Ilustrační snímek

Máte vztek, něco vás naštve, na někoho se hněváte. Zařvete jako lev pěkně nahlas, nebo zalezete do díry a užíráte se...

OBRAZEM: Sexy zadečky, za kterými stojí plastická operace

Sexy zadečky

Posedlost celebritou Kim Kardashianovou nezná mezí. Ženy jsou ohromené jejím kulatým pozadím a platí horentní sumy za...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz