Otázky a odpovědi: jak dodržovat hygienu po povodních

  12:01aktualizováno  12:01
V období po podvodních jsou lidé vystaveni zvýšenému riziku nákazy onemocnění například tetanem nebo žloutenkou. "Lidé by víc než kdy jindy měli dbát na hygienu," varuje ředitel krajské hygienické stanice v Plzni Přemysl Tomašuk, který odpovídá na základní otázky spojené s hygienou po záplavách.

V období po podvodních jsou lidé vystaveni zvýšenému riziku nákazy onemocnění například tetanem nebo žloutenkou. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Pravidla hygieny po záplavách

1. Myjte si ruce a dezinfikujte
Ruce si myjte pitnou vodou a mýdlem. Po styku se znečištěným materiálem dezinfikujte suchou pokožku alkoholovými přípravky (např. Spitaderm, Sterilium)

2. Po vstupu do domu či bytu zkontrolujte ihned stav potravin
Nekonzumujte zaplavené potraviny s výjimkou hermeticky balených ve skle a plechu. Zlikvidujte všechny otevřené potraviny vystavené zátopové vodě. Nejezte zaplavené zemědělské plodiny.

3. Po návratu je nutno byt vysušit, uklidit a dezinfikovat
Nechte si zkontrolovat statiku objektu. Odstraňte všechny nečistoty. Nepoškozené předměty a nábytek dezinfikujte (přesný návod čtěte zde).

4. Vodu si nechte zkontrolovat
Pokud nejste napojeni na veřejný vodovod, vodu nepoužívejte. Nechte si udělat rozbor kvality vody z vaší studny. Do té doby používejte pouze balenou vodu.

5. Očistěte a dezinfikujte oděvy a prádlo
Silně znečištěné prádlo namočte na několik hodin do roztoku ze Sava a poté vyperte, pozor, na bělící účinky. Cennější oblečení, které by se zničilo dezinfikováním, nechte uschnout a vyčistit v čistírně.

6. Pozor na infekční onemocnění
V zaplavených oblastech hrozí zvýšené riziko infekcí. Omezte styk pokožky s vodou a bahnem, používejte holínky a gumové rukavice. 

Podrobné informace o dodržování hygieny ZDE

Je možné říct, na co by si lidé měli nyní dávat největší pozor?
V první řadě je nutné dbát na zvýšenou osobní hygienu. Mytí a dezinfekce rukou je základ (více o mytí rukou najdete zde), protože mnoho lidí bude nepochybně přicházet do styku s kontaminovanými předměty, které se dostaly do vody. Jakmile je to trochu možné, je dobré mýt si ruce a používat kvalitní ochranné prostředky, jako jsou rukavice.(Pozn. redakce: VZP svým pojištěncům přispívá na desinfekční přípravky až 500kč - více zde)

Můžete doporučit, jak nakládat například se zásobami, které se dostaly pod vodu?
Pokud došlo k zaplavení objektů, je nutné počítat s tím, že potraviny v nich jsou znehodnocené. Jestliže nebyly v nějakém hermetickém obalu, je zapotřebí nekonzumovat je a vyhodit. Tím se riziko sníží na minimální míru. Potraviny hermeticky balené ve skle a plechu je nutno před použitím očistit a dezinfikovat (více například na stránkách Záchranný kruh).

Které onemocnění při úklidu po záplavách nejvíc hrozí?
V podstatě všechny infekce, které jsou přenosné vodou. Může to být virová hepatitida (žloutenka typu A), leptospiróza, tularémie, tetanus. Jednoduše řečeno, je tady zvýšené riziko infekce a je dobré, aby na to lidé mysleli. Například tetanus představuje velké nebezpečí, protože jeho průběh bývá mnohdy velice těžký a mnozí lidé dnes ani nevědí, kdy byli naposledy proti tetanu očkovaní. Kdo si není jistý, měl by navštívit lékaře a může se nechat přeočkovat (více informací o tetanu čtěte zde).

Jsou po povodních nebezpečné také studny, které voda zatopila?
Určitě ano. Evidujeme je, i když samozřejmě ne všechny. Mohou jich být i stovky. Na našich internetových stránkách máme napsaný detailní návod, jak mají lidé v takovém případě postupovat. Stručně řečeno: opakovaně se musí studna napustit a vyčerpat a dezinfikovat. Potom se musí odebrat vzorek, který se vyšetří, aby bylo jisté, že je voda v pořádku.

Co vy v období po povodni považujete za největší nebezpečí?
Těžko porovnávat. Ale myslím, že to je přímý styk s kontaminovanou vodou nebo s věcmi, které byly v té vodě. Pokud někomu voda zaplaví dům a on pak začne uklízet, potom je v tom prostředí pořád. Na všechny předměty, které přišly do styku s velkou vodou, je přitom nutné pohlížet jako na kontaminované. Určitě je dobré je dezinfikovat.

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Spíš než druhá míza to je touha po změně a milostném životě, říká sexuolog

Zlatko Pastor.

Přichází bez varování a rozvrací fungující rodiny. Ze zralých mužů dělá rozpustilé mladíky, kteří si chtějí život...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Další z rubriky

Dvojčata mají tak křehké kosti, že je může zlomit i pouhé objetí

Amelia a Hope

Sedmnáctiměsíční holčičky Amelia a Hope se narodily s patnácti zlomenými kostmi. Fraktury měly už v děloze a lékaři jim...

Jak hubnou slavní? Margita hladoví, Bočanová jí jen mrkev, Rolins rýži

Dara Rolins

Celebrity trápí kila navíc možná ještě víc než nás, obyčejné smrtelníky. Možná právě proto se uchylují k dietám, nad...

Britská dýdžejka zhubla polovinu své hmotnosti. Po proměně ji nepoznáte

Britská dýdžejka prošla za čtyři roky neuvěřitelnou proměnou, kdy zhubla...

Dříve šedá myška s krátkými vlasy, které váha ukazovala více než sto kilogramů. Dnes sexy dlouhovlasá brunetka, která...

Rakovina prsu ohrožuje stále mladší ženy. Nádory jsou navíc agresivnější

Prsa (ilustrační fotografie)

Nádory prsu se objevují u čím dál mladších žen. Podle onkologa Bohuslava Konopáska jsou důvodem jak porody ve vyšším...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz