Lidem v blízkosti letišť hrozí malárie

  11:52aktualizováno  11:52
Pracujete na letišti? Nebo dokonce u nějakého mezinárodního letiště bydlíte? Pak vězte, že ohrožujete své zdraví. Nebezpečí však nehrozí ani tak vlivem hluku motorů nebo kvůli pádu letadla, ale spíše je tu riziko nákazy tropickou nemocí, nejčastěji malárií. Tu podle deníku The Independent přenášejí komáři schovaní v letadlech.

Tento jev má už dokonce název, říká se mu letištní malárie. Je to druh tropické nemoci, kterou se nakazili lidé, kteří nikdy nenavštívili tropické země, ale bydlí blízko letišť, nebo na nich pracují.

Letadla létající ze zemí, kde se vyskytuje malárie, mají být teoreticky stříkána insekticidy. Přesto se za posledních 30 let objevilo v Británii již 14 případů malárie tohoto typu včetně sedmi případů za posledních pět let.

Ve dvou z těchto případů byli lidé nakaženi poblíž Sussexu, tedy v místech vzdálených asi patnáct až dvacet kilometrů od letiště v Gatwicku.

Dva lidé již na letištní malárii zemřeli
Ve Francii se od roku 1969 objevilo 26 případů a v Belgii během posledních měsíců dva případy. Celkově bylo v Evropě a v USA za posledních 30 let zaznamenáno 100 případů nakažení, z nichž tři skončily dokonce smrtí.

Světová zdravotnická organizace (WHO), na jejíž zprávu se The Independent odvolává, ve zprávě uvedla dva nové vlivy, oba způsobené člověkem, které mohou vést k rozšíření letištní malárie, pokud letiště a vlády nezpřísní pravidla pro užití insekticidů v letadlech.

Prvním je globální oteplování, které může způsobit, že teploty v Evropě budou příznivější pro přežití a pro rozmnožování určitých tropických druhů komárů.

Cestující protestují proti postřikům
Druhým problémem je narůstající odpor proti postřikům insekticidy uvnitř letadel. Postřiky jsou totiž podle mnoha stížností stejně nebezpečné pro lidské zdraví jako komáři.

"Stížnosti na nutnost užití insekticidů v letadlech jsou zcela nemístné. Nemyslím si, že tito lidé chápou, jaký vážný problém nakažený hmyz může způsobit. Pokud doporučení WHO budou prosazena, každý bude spokojen, kromě komárů," řekl Gratz z Světové zdravotnické organizace.

Francouzská vláda již přijala tvrdší opatření požadující záruky, že v každém letadle přilétajícím z Afriky nebo z jiné země, ve které se malárie vyskytuje, byly použity insekticidy.

V zemi s největším výskytem letištní malárie tak byly zaznamenány jen tři případy za posledních pět let, přičemž za poslední dva roky nebyl zaznamenán žádný.

Do Francie přilétá až tři sta nakažených komárů denně
Odborníci odhadují, že při každém letu z Afriky se do země může dostat tak osm až 20 komárů, což znamená, že během 20 dnů přilétá do Francie asi 6000 potenciálně infikovaných komárů.

Oficiální míra nakažlivosti malárií od komárů Anopheles je asi dvě procenta. Všechny případy nakažení letištní malárií se odehrály v létě, kdy teploty umožňují, aby komáři přežili.

Letištní malárie je podle odborníků nebezpečná zejména proto, že lékaři často velmi pozdě diagnostikují malárii u pacientů, kteří nikdy necestovali do tropických zemí.

Autor:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Mužova smrt mi zajistila obrovskou reklamu, přiznává Veronika Hurdová

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti...

Je tomu již osmdesát let, co pětiletá dívka porodila zdravé dítě

Lina Medinaová přivedla před osmdesáti lety na svět zdravého chlapce

Přesně před osmdesáti lety malá peruánská dívenka jménem Lina porodila v Limě dítě. Bylo jí pouhých pět let, sedm...

Úzkost jako civilizační nemoc. Pět kroků, jak si můžeme pomoct sami

Ilustrační snímek

Strach je jednou z nejdůležitějších a nejužitečnějších emocí, která nám pomáhá přežít. I úzkost je strach, ale na...

Vzala ten nejmenší nůž a bodla třikrát. Teď sedí za pokus o vraždu

Nikola si odsedí pět let ve vězení.

Monika, která zabila svého manžela, není ve věznici Řepy jediná, která na partnera vztáhla ruku. „Třikrát jsem ho...

Fascinují mě muži, kteří milují svou práci, říká mluvčí vlády Jana Adamcová

Jana Adamcová

Moderátorka, kterou si pamatujeme jako sporťačku z TV Nova, a současně manželka režiséra Jiřího Adamce, se nedávno...

Další z rubriky

Jak přelstít neoblíbené partie? Nebojte se těžkých činek, radí trenérka

Ilustrační snímek

Trenéři vám hned při prvním setkání oznámí, že zhubnout jen určitou část těla nelze. Každá si totiž zaslouží stejnou...

Vysoké IQ: Dar, nebo prokletí? Emoční inteligence je víc, tvrdí vědci

mozek (ilustrační foto)

Mají nadprůměrně inteligentní lidé život jednodušší, nebo jde o osamocené nešťastníky, odtržené od běžného života? A je...

Hurá na koloběžku. Napraví záda, posílí svaly a zlepší figuru

Ilustrační snímek

Doby, kdy byla koloběžka výsadou malých dětí, jsou definitivně pryč. Koloběhu se dnes věnuje stále více dospělých,...

Najdete na iDNES.cz