Lidem v blízkosti letišť hrozí malárie

  11:52aktualizováno  11:52
Pracujete na letišti? Nebo dokonce u nějakého mezinárodního letiště bydlíte? Pak vězte, že ohrožujete své zdraví. Nebezpečí však nehrozí ani tak vlivem hluku motorů nebo kvůli pádu letadla, ale spíše je tu riziko nákazy tropickou nemocí, nejčastěji malárií. Tu podle deníku The Independent přenášejí komáři schovaní v letadlech.

Tento jev má už dokonce název, říká se mu letištní malárie. Je to druh tropické nemoci, kterou se nakazili lidé, kteří nikdy nenavštívili tropické země, ale bydlí blízko letišť, nebo na nich pracují.

Letadla létající ze zemí, kde se vyskytuje malárie, mají být teoreticky stříkána insekticidy. Přesto se za posledních 30 let objevilo v Británii již 14 případů malárie tohoto typu včetně sedmi případů za posledních pět let.

Ve dvou z těchto případů byli lidé nakaženi poblíž Sussexu, tedy v místech vzdálených asi patnáct až dvacet kilometrů od letiště v Gatwicku.

Dva lidé již na letištní malárii zemřeli
Ve Francii se od roku 1969 objevilo 26 případů a v Belgii během posledních měsíců dva případy. Celkově bylo v Evropě a v USA za posledních 30 let zaznamenáno 100 případů nakažení, z nichž tři skončily dokonce smrtí.

Světová zdravotnická organizace (WHO), na jejíž zprávu se The Independent odvolává, ve zprávě uvedla dva nové vlivy, oba způsobené člověkem, které mohou vést k rozšíření letištní malárie, pokud letiště a vlády nezpřísní pravidla pro užití insekticidů v letadlech.

Prvním je globální oteplování, které může způsobit, že teploty v Evropě budou příznivější pro přežití a pro rozmnožování určitých tropických druhů komárů.

Cestující protestují proti postřikům
Druhým problémem je narůstající odpor proti postřikům insekticidy uvnitř letadel. Postřiky jsou totiž podle mnoha stížností stejně nebezpečné pro lidské zdraví jako komáři.

"Stížnosti na nutnost užití insekticidů v letadlech jsou zcela nemístné. Nemyslím si, že tito lidé chápou, jaký vážný problém nakažený hmyz může způsobit. Pokud doporučení WHO budou prosazena, každý bude spokojen, kromě komárů," řekl Gratz z Světové zdravotnické organizace.

Francouzská vláda již přijala tvrdší opatření požadující záruky, že v každém letadle přilétajícím z Afriky nebo z jiné země, ve které se malárie vyskytuje, byly použity insekticidy.

V zemi s největším výskytem letištní malárie tak byly zaznamenány jen tři případy za posledních pět let, přičemž za poslední dva roky nebyl zaznamenán žádný.

Do Francie přilétá až tři sta nakažených komárů denně
Odborníci odhadují, že při každém letu z Afriky se do země může dostat tak osm až 20 komárů, což znamená, že během 20 dnů přilétá do Francie asi 6000 potenciálně infikovaných komárů.

Oficiální míra nakažlivosti malárií od komárů Anopheles je asi dvě procenta. Všechny případy nakažení letištní malárií se odehrály v létě, kdy teploty umožňují, aby komáři přežili.

Letištní malárie je podle odborníků nebezpečná zejména proto, že lékaři často velmi pozdě diagnostikují malárii u pacientů, kteří nikdy necestovali do tropických zemí.

Autor:

Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Průzkum: muži dávají přednost ženám s hustým obočím. Na sex i na vztah

Cara Delevingne je současnou nejžádanější modelkou světa. Angličanka s výrazným...

Ženy s hustým obočím mají podle vědců v krvi vyšší hladinu pohlavních hormonů a bývají sexuálně náruživější. Proto se...

Další z rubriky

Jak si udržet ostrý zrak: pomůže oční gymnastika i borůvky

Ilustrační fotografie

Dobrý zrak zdaleka není samozřejmost, přitom péči o něj řada lidí často podceňuje či zcela ignoruje. Zásadní význam má...

Hoch chtěl trhat ovoce, po pádu mu z těla trčela půlmetrová větev

Suresh Sakaram

Chlapec z vesničky Budi v indickém státě Madhjapradéš si při pádu ze stromu způsobil hrozivě vypadající zranění. I s...

Stomatolog: O zuby musíte správně pečovat. V 72 letech nemám žádný kaz

Ilustrační fotografie

Při péči o chrup je nejdůležitější prevence. Za zkažené zuby si může každý sám. "Je mi 72 let a nemám žádný kaz ani...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR SÍŤOVÝ ADMINISTRÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 29 000 - 36 000 Kč

Najdete na iDNES.cz