Lékaři provedli unikátní operaci jater, zlikvidovali všechny metastázy

  10:52aktualizováno  10:52
Obrovskou šancí pro onkologické pacienty, jimž metastázy zasáhly játra, se stal zákrok německého specialisty a lékařů z ostravské fakultní nemocnice. Poprvé v tuzemsku provedli unikátní jaterní resekci a pacient s rakovinou tlustého střeva by po dvouměsíční rekonvalescenci měl být už bez obtíží.
Unikátní operace 49letému pacientovi nejspíše zachránila život. (ilustrační snímek)

Unikátní operace 49letému pacientovi nejspíše zachránila život. (ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Jaterní resekci s názvem ALPPS na světě podstoupilo pětačtyřicet pacientů, v České republice byla na konci srpna provedena poprvé.

"Zmíněná metoda, která je zaměřena na onkologické pacienty s četnými metastázami v obou jaterních lalocích, vychází z transplantačních technik, kdy je živému dárci odebrán jaterní štěp, aby mohl být využit u pacienta s nefunkčními játry," uvedl mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný.

Ostrava spolupracuje s klinikou v německém Essenu, která patří k naprostým světovým špičkám v transplantacích jater.

"Proto jsme první jaterní resekci provedli ve spolupráci s docentem Mathé z této Kliniky viscerální a transplantační chirurgie v Essenu," vysvětlil přednosta Chirurgické kliniky fakultní nemocnice Ostrava Pavel Zonča.

Játra

Játra jsou životně důležitým orgánem.

Jaterní resekce ALPPS je založena na dvou operacích. Při první se uzavře žilní zásobení více postižené jedné poloviny jater, životně důležitý orgán se pak rozdělí a současně se odstraní patologická ložiska z druhé poloviny jater.

Celosvětová studie prokáže účinnost

Během zhruba sedmi až deseti dnů od uzavření žilního zásobení totiž dochází k extrémnímu zvětšení části jater s neuzavřeným krevním zásobením. Metastázami postiženou část s uzavřeným přívodem krve pak lze odstranit při druhé operaci.

 "Dříve tito pacienti s pokročilým metastatickým postižením jater obvykle podstoupili chemoterapii nebo biologickou léčbu a tím byly veškeré léčebné možnosti vyčerpány. Dnes jim můžeme nabídnout jaterní resekci technikou ALPPS a můžeme jim pomoci," zdůraznil přednosta Zonča.

Fakultní chirurgická klinika je zapojena do celosvětové studie, jejímž cílem je vyhodnocení výsledků této nové metody u osmdesáti pacientů z celého světa.

"Metastázy jater se nejčastěji objevují u kolorektálního karcinomu, tedy nádoru tlustého střeva a konečníku. Tento karcinom patří v České republice k velmi častým nádorovým onemocněním. Vzhledem k tomu může být nově aplikovaná technika léčebnou metodou, která může být využita řádově u desítek pacientů ročně," uvedl mluvčí fakultní nemocnice.

Odstranění části tlustého střeva nepomohlo

Nádor tlustého střeva postihl i 49letého pacienta. Před rokem ho začaly trápit prudké bolesti břicha a kolonoskopie prokázala nádor v tlustém střevě. Lékaři mu proto vyoperovali zhruba dvacet centimetrů zasaženého orgánu a podrobil se i chemoterapii. Jenže v játrech se objevily metastázy.

"Všechny konvenční metody léčby byly vyčerpány. Proto jsme mu nabídli tuto novou možnost a během dvou operací odstranili z jater všechny metastázy," pokračuje přednosta chirurgické kliniky.

Dodal, že po zhruba dvoutýdenní hospitalizaci a přibližně po dvou měsících rekonvalescence by měl pacient být bez jakýchkoliv potíží.

V průběhu září provede tým chirurgické kliniky další resekci jater technikou ALPPS. Tentokrát bude operována pacientka s podobnou diagnózou. Lékaři pouze čekají na odeznění efektu biologické léčby, jíž byla pacienta v předchozí době podrobena.

Autor:

Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Průzkum: muži dávají přednost ženám s hustým obočím. Na sex i na vztah

Cara Delevingne je současnou nejžádanější modelkou světa. Angličanka s výrazným...

Ženy s hustým obočím mají podle vědců v krvi vyšší hladinu pohlavních hormonů a bývají sexuálně náruživější. Proto se...

Další z rubriky

Čtyřicet procent dětí v Česku by mělo nosit brýle, říká oční lékařka

Ilustrační fotografie

Zhruba čtyřicet procent českých dětí má dioptrickou vadu a jsou tak adepty na nošení brýlí. Nejvíce na pozoru by měli...

Stomatolog: O zuby musíte správně pečovat. V 72 letech nemám žádný kaz

Ilustrační fotografie

Při péči o chrup je nejdůležitější prevence. Za zkažené zuby si může každý sám. "Je mi 72 let a nemám žádný kaz ani...

Lupénku nevyléčíte, ale její projevy zmírnit můžete

Lupénka, neboli psoriáza, je nepříjemné autoimunitní onemocnění kůže.

Lupénka je nevyléčitelné zánětlivé onemocnění kůže, které trápí každého padesátého Čecha. A i když mají občas mnozí...

Najdete na iDNES.cz