Unikátní operace 49letému pacientovi nejspíše zachránila život. (ilustrační snímek)

Unikátní operace 49letému pacientovi nejspíše zachránila život. (ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Lékaři provedli unikátní operaci jater, zlikvidovali všechny metastázy

  • 34
Obrovskou šancí pro onkologické pacienty, jimž metastázy zasáhly játra, se stal zákrok německého specialisty a lékařů z ostravské fakultní nemocnice. Poprvé v tuzemsku provedli unikátní jaterní resekci a pacient s rakovinou tlustého střeva by po dvouměsíční rekonvalescenci měl být už bez obtíží.

Jaterní resekci s názvem ALPPS na světě podstoupilo pětačtyřicet pacientů, v České republice byla na konci srpna provedena poprvé.

"Zmíněná metoda, která je zaměřena na onkologické pacienty s četnými metastázami v obou jaterních lalocích, vychází z transplantačních technik, kdy je živému dárci odebrán jaterní štěp, aby mohl být využit u pacienta s nefunkčními játry," uvedl mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný.

Ostrava spolupracuje s klinikou v německém Essenu, která patří k naprostým světovým špičkám v transplantacích jater.

"Proto jsme první jaterní resekci provedli ve spolupráci s docentem Mathé z této Kliniky viscerální a transplantační chirurgie v Essenu," vysvětlil přednosta Chirurgické kliniky fakultní nemocnice Ostrava Pavel Zonča.

Játra jsou životně důležitým orgánem.

Jaterní resekce ALPPS je založena na dvou operacích. Při první se uzavře žilní zásobení více postižené jedné poloviny jater, životně důležitý orgán se pak rozdělí a současně se odstraní patologická ložiska z druhé poloviny jater.

Celosvětová studie prokáže účinnost

Během zhruba sedmi až deseti dnů od uzavření žilního zásobení totiž dochází k extrémnímu zvětšení části jater s neuzavřeným krevním zásobením. Metastázami postiženou část s uzavřeným přívodem krve pak lze odstranit při druhé operaci.

 "Dříve tito pacienti s pokročilým metastatickým postižením jater obvykle podstoupili chemoterapii nebo biologickou léčbu a tím byly veškeré léčebné možnosti vyčerpány. Dnes jim můžeme nabídnout jaterní resekci technikou ALPPS a můžeme jim pomoci," zdůraznil přednosta Zonča.

Fakultní chirurgická klinika je zapojena do celosvětové studie, jejímž cílem je vyhodnocení výsledků této nové metody u osmdesáti pacientů z celého světa.

"Metastázy jater se nejčastěji objevují u kolorektálního karcinomu, tedy nádoru tlustého střeva a konečníku. Tento karcinom patří v České republice k velmi častým nádorovým onemocněním. Vzhledem k tomu může být nově aplikovaná technika léčebnou metodou, která může být využita řádově u desítek pacientů ročně," uvedl mluvčí fakultní nemocnice.

Odstranění části tlustého střeva nepomohlo

Nádor tlustého střeva postihl i 49letého pacienta. Před rokem ho začaly trápit prudké bolesti břicha a kolonoskopie prokázala nádor v tlustém střevě. Lékaři mu proto vyoperovali zhruba dvacet centimetrů zasaženého orgánu a podrobil se i chemoterapii. Jenže v játrech se objevily metastázy.

"Všechny konvenční metody léčby byly vyčerpány. Proto jsme mu nabídli tuto novou možnost a během dvou operací odstranili z jater všechny metastázy," pokračuje přednosta chirurgické kliniky.

Dodal, že po zhruba dvoutýdenní hospitalizaci a přibližně po dvou měsících rekonvalescence by měl pacient být bez jakýchkoliv potíží.

V průběhu září provede tým chirurgické kliniky další resekci jater technikou ALPPS. Tentokrát bude operována pacientka s podobnou diagnózou. Lékaři pouze čekají na odeznění efektu biologické léčby, jíž byla pacienta v předchozí době podrobena.