Čtvrtek 25. února 2021, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 25. února 2021 Liliana

Několik nebezpečných mýtů o rakovině. Například, že se jí nemůžete nakazit

  15:20
Letošní Světový den boje proti rakovině se zaměřuje na vyvracení škodlivých mýtů o této nemoci. Hlavní téma vyjádřené ve sloganu „Rakovina – víte, že?“ nabízí příležitost zamyslet se nad skutečnými důsledky rakoviny a zesílit celosvětové úsilí o prevenci a léčbu.

Kde HPV útočí

Jeden z převládajících mýtů tvrdí, že rakovina je především problém rozvinutých zemí. Je sice pravda, že rakovina prorůstá bohatými společnostmi, avšak lidé v nejchudších zemích světa přicházejí kvůli této nemoci v průměru o více let života. Zatímco lékařské pokroky a technologický rozvoj pomáhají pacientům s rakovinou v zemích s vysokými příjmy žít déle – a to do té míry, že některé formy rakoviny se v podstatě staly chronickým onemocněním –, lidé v nízkopříjmových státech nadále umírají mladí.

Kromě toho, že je to nespravedlivé, je to také hluboce tragické. Když už se člověk vyhne smrtelným nemocím typu malárie nebo AIDS, neměl by se pak nechat předčasně zabít rakovinou – tím méně takovou formou rakoviny, které se dalo předejít něčím tak prostým a dostupným, jako je vakcína.

Proti hepatitidě typu A a B se můžete nechat očkovat (ilustrační snímek)

Proti hepatitidě typu A a B se můžete nechat očkovat (ilustrační snímek)

Kosící hepatitida

Často přehlížená spojitost mezi vakcínami a rakovinou odhaluje druhé běžné nepochopení: že o tom, kdo onemocní rakovinou, rozhoduje pouze osud (a možná kouření). Skutečnost je taková, že každý šestý případ rakoviny po celém světě je způsoben nějakým známým infekčním faktorem, přičemž v některých zemích subsaharské Afriky stoupá tento podíl až na jednu třetinu. Čtyřmi hlavními příčinami jsou hepatitidy typu B a C (hepB a hepC), lidský papilomavirus (HPV) a bakterie Helicobacter pylori, které jsou dohromady zodpovědné za 1,9 milionu případů rakoviny jater, děložního hrdla a žaludku ročně.

Na rakovinu děložního hrdla dnes zemře více žen než na komplikace během porodu a každé dvě minuty si toto onemocnění vyžádá jeden lidský život. Z 275 000 žen, které rakovině děložního hrdla každoročně podlehnou, jich 85 procent žije v nejchudších zemích světa. Koneckonců si tato nemoc obvykle vybírá nejzranitelnější osoby, například ženy nakažené HIV. Zůstane-li onemocnění bez kontroly, pak se počet úmrtí na rakovinu děložního hrdla zvýší do roku 2030 na 430 000 žen ročně.

Roj virů HPV

Roj virů HPV

Dále je zde hepatitida B, která je více než padesátkrát nakažlivější než HIV a často se přenáší z matky na dítě před porodem či krátce po něm, což zvyšuje pravděpodobnost onemocnění rakovinou jater v pozdějším životě. Odhaduje se, že dvě miliardy dnes žijících lidí se hepatitidou B nakazilo a u 350 milionů lidí je toto onemocnění chronické. Přibližně čtvrtina z tohoto počtu zemře z důvodu hepatitidy B na rakovinu jater či cirhózu (důsledek chronického onemocnění jater).

Dobrou zprávou je, že dnes máme k dispozici účinné nástroje, jak mnoha těmto úmrtím předejít. Stávající vakcíny proti HPV dokážou zabránit až sedmdesáti procentům případů rakoviny děložního hrdla a na obzoru jsou nové vakcíny, které tuto bilanci ještě zlepší. Stejně tak vakcíny proti hepatitidě B jsou z pětadevadesáti procent účinné při prevenci infekce a jejích chronických důsledků.

Vakcíny proti Helicobacter pylori a hepatitidě C se již vyvíjejí (ačkoliv zejména vývoj druhého typu vakcíny se ukazuje jako mimořádně náročný) a slibné výsledky vykazuje dokonce i vakcína proti viru Epstein-Barrové, která by chránila před některými typy lymfomů.

Světový den boje proti rakovině

4. 2.

Světový den boje proti rakovině nám má vštípit jak závažná a častá nemoc to vůbec je, existuje mnoho příčin jak tato nemoc propuká ale také existuje spousta cest jak tomu přecházet a jak se starat o své zdraví. Zvýšenou pozornost k této zákeřné nemoci upoutala právě Pařížská charta práv onkologických pacientů, kterou předkládalo Sdružení na obranu práv pacientů a cílem této charty je zlepšit léčbu rakoviny a také zlepšit výzkum nádorových onemocnění. Den boji proti rakovině využivá k osvětě Ženevská Mezinárodní unie boje proti rakovině. Kampaň této instituce má za cíl osvojení zdravého životního stylu, která je shrnuta do čtyřech bodů - zajistit dětem nekuřácké prostředí - fyzická aktivita, vyhnutí se obezitě a dodržování zdravé životosprávy - informovat se o očkování proti rakovině (např. jater či děložního hrdla) - vyhýbat se nadměrnému slunění. Boj proti rakovině podporují celosvětově jak celebrity tak většinou manželky či přítelkyně politických špiček.

Zdroj: http://svatky.centrum.cz

O peníze jde především

Platba za tyto vakcíny a jejich zpřístupnění nejzranitelnějším občanům nízkopříjmových zemí však představují značný problém. Přestože Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje už od roku 1992 zařazování vakcíny proti hepatitidě B do běžné imunizace, v některých rozvojových zemích zpočátku bránila jejímu rozšíření vysoká cena. Stejný problém nedávno hrozil zabránit podávání vakcín proti HPV. Aliance GAVI však zasáhla a zajistila, že v případě hepatitidy B to už není problém a v případě HPV tento problém také pravděpodobně nenastane.

Odkaz na zpravodaj Nadace Billa a Melindy Gatesových na stránkách

Odkaz na zpravodaj Nadace Billa a Melindy Gatesových na stránkách http://www.gavialliance.org/

Od zahájení činnosti v roce 2000 se aliance GAVI snaží zvýšit dostupnost život zachraňujících vakcín pro nejchudší děti světa. V partnerství se Světovou bankou, WHO, UNICEF a Nadací Billa & Melindy Gatesových využívá nápadité finanční nástroje k výběru prostředků na programy globální imunizace a současně spolupracuje s farmaceutickým průmyslem na snížení cen vakcín.

Zařazením vakcíny proti hepatitidě B do pentavalentní vakcíny (pět vakcín v jedné dávce) již aliance zprostředkovala její poskytování dětem v 70 zemích jako součást běžné imunizace. Nyní aliance pracuje na tom, aby do roku 2020 zpřístupnila vakcínu proti HPV více než 30 milionům nejchudších žen a dětí světa; v rámci tohoto úsilí a v souběhu se Světovým dnem boje proti rakovině zahájila v osmi rozvojových zemích demonstrační programy.

Rakovinu prostě chytit můžete

Stále více důkazů naznačuje, že se přínos vakcín neomezuje pouze na prevenci nemocí a úmrtí. Zjistilo se také, že přispívají ke kognitivnímu rozvoji novorozenců a vzdělávacím schopnostem větších dětí, čímž v daných státech zvyšují potenciál k hospodářskému růstu. V boji proti rakovině mohou lékařské pokroky ukrojit z míry úmrtnosti drahocenná procenta, z čehož vyplývá, že rozšířený přístup k vakcínám může mít obrovský dopad a při ceně pouhých několika dolarů za dávku snížit počet budoucích případů v rozvojových zemích.

Záběr ze zpravodaje Nadace Billa a Melindy Gatesových

Záběr ze zpravodaje Nadace Billa a Melindy Gatesových

Lidé v bohatých státech nepochybně znají poučku, že prevence je lepší než léčba. Vzhledem k dostupnosti vakcín v rozvinutém světě se však těžiště preventivního úsilí v těchto zemích přesunulo na změnu životního stylu vyvolávajícího rakovinu.

Lidé v rozvojových zemích ovšem postrádají přístup k jednoduchým a účinným nástrojům prevence několika nejběžnějších typů rakoviny. Rozšíření přístupu k vakcínám je klíčové pro řešení této globální nerovnosti a zmírnění prohlubující se propasti mezi bohatými a chudými. To vyžaduje za prvé a především rozptýlit mýtus, že rakovinu nemůže člověk „chytit“.

Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka. Copyright: Project Syndicate, 2013. Titulek a mezitiulkyjsou redakční. 

Autor:

Havlíček v Rozstřelu: Zavedeme plošné testování pro všechny zaměstnance zdarma

  • Nejčtenější

Respirátory či dvě roušky povinně od čtvrtka. Odbory chtějí lockdown

Vláda rozhodla o povinnosti nosit respirátory či dvě chirurgické roušky položené na sobě od půlnoci ze středy na...

Vláda žádá nouzový stav do konce března, řeší lockdown jako před rokem

Vláda požádá Sněmovnu, ať zruší usnesení o konci nouzového stavu 27. února a ať ho prodlouží do konce března. iDNES.cz...

Plán vlády: zavřené školy, respirátory povinně v práci, necestovat mezi kraji

Sledujeme online Zavírání Česka, jak si ho naplánovala vláda, vypadá takto - jen z domova se budou učit i nejmenší děti, které ještě...

Podělali to. Landa s experty představil plán, který má Česko vyvést z epidemie

Zpěvák Daniel Landa s vakcinologem Jiřím Beranem představili desetibodový plán, který má Česko vyvést z koronavirové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prymula chtěl lockdown, pak šel na fotbal. Fandili i Mynář či Kvitová

Ještě odpoledne epidemiolog a poradce premiéra Roman Prymula volal po tvrdém lockdownu. Večer však usedl na tribunu v...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Výbuch plynu v paneláku, sexy reklama i vypnutý mikrofon Babiše

Tragický výbuch plynu v panelovém domě v Prešově a sexy reklama na mobilní telefon. To jsou dvě nejsledovanější videa...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...