Šest varovných signálů, proč si nechat vyšetřit ledviny

  • 0
Mít zdravé ledviny je zásadní pro správné fungování celého organismu. Tento orgán má totiž v těle za úkol filtrovat krev, zpětně vstřebávat látky, které pomáhají udržet krevní objem, a vylučovat z těla škodliviny. Některé zdravotní problémy však mohou ledviny ohrožovat. Na co si dát pozor?
Ilustrační fotografie

Každý desátý Čech trpí onemocněním ledvin. Je to ovšem jen odhad, protože mnozí o tom ani nevědí. Nemocné ledviny totiž v naprosté většině případů nebolí a pacienti se dostanou do péče lékaře, až když už potřebují dialýzu nebo transplantaci.

Proto je důležité poškozené ledviny odhalit včas, aby nedošlo k poklesu jejich funkce. K posouzení toho, jestli ledviny fungují správně, slouží vyšetření krve.

Přečtěte si, co vše patří mezi příčiny vleklého poškozování ledvin a jejich funkcí, a je tím pádem důvodem k tomu, abyste si je nechali pravidelně vyšetřit.

Ilustrační fotografie

Škodlivý vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak a také zvýšený cholesterol poškozují funkci ledvin. A mohou tak být nakonec příčinou jejich úplného selhání.

„Vysoký krevní tlak a dyslipidémie neboli zvýšení cholesterol způsobují poškození především filtrační funkce ledvin tím, že snižují průtok krve ledvinami. Ty tak nemohou krev vyčistit a škodlivé látky se v těle začnou pozvolna hromadit,“ vysvětluje lékař Ladislav Krajči z ambulance SYNLAB.

Pokud u slinivky selhává funkce vnitřního vylučování hormonů (především...

Cukrovku a dnu nepodceňujte

Cukrovka je častou příčinou onemocnění ledvin a nejčastějším důvodem jejich chronického selhání. Dlouhodobě vysoká hladina cukru v krvi totiž poškozuje cévy, včetně těch v ledvinách. 

„Při onemocnění dnou se v krvi hromadí nadměrné množství kyseliny močové, která kromě zánětlivých projevů na kloubech dokáže tvorbou urátových kamenů v ledvinách postupně významně narušit jejich funkci. Jak cukrovku, tak dnu lze však dnes naštěstí snadno odhalit a léčit,“ říká lékař.

Léky, ilustrace

Pozor na léky proti bolesti

Veškerá léčiva, která tělu podáte, projdou jako součást krve také ledvinami. A pokud jich užíváte hodně, můžete je poškodit.

„Jestliže denně či dlouhodobě užíváte některé léky proti bolesti, jako je ibalgin či paralen, bez dohledu lékaře, můžete svým konáním ledviny velmi zatížit, a negativně tak ovlivnit jejich funkci,“ varuje lékař Krajči.

Ilustrační fotografie

Častá infekce močových cest

Neustále se opakující nebo neléčené záněty močových cest často vedou k zánětu ledvinových pánviček s destrukcí ledvin a poškozením jejich funkce.

Jestliže tedy trpíte opakovaně tímto onemocněním, nenechte ho dojít až do kritického stádia a navštivte svého praktického lékaře, nefrologa nebo urologa. Včasná léčba tak může zachránit vaše ledviny.

Ilustrační fotografie

Špatný pitný režim

Dodržování pitného režimu je pro správnou funkci ledvin stěžejní. A to platí celoročně. Dospělí by měli vypít aspoň jeden a půl litru tekutin denně, a to nejlépe ve formě vody nebo čaje.

Ledvinové kameny dokážou potrápit. Pozor na stravu i dostatek tekutin

V létě či při zvýšené tělesné aktivitě je namístě tento objem zvýšit zhruba o půl až jeden litr tekutin, nebo častěji konzumovat ovoce s větším obsahem vody nebo polévky.

Jestliže toto množství svým ledvinám nedopřáváte, nemohou fungovat tak, jak mají, a může tak dojít k tvorbě ledvinových kamenů či poškození tohoto orgánu.

Ilustrační fotografie

Trpíte vrozenou vadou močových cest

Vrozené vady močových cest jsou zpravidla odhaleny a vyřešeny již v dětském věku. Tito lidé však inklinují k infekcím močových cest a vyžadují trvalou urologickou péči. 

Pokud do této skupiny spadáte, nezapomeňte rozhodně chodit na pravidelné kontroly k lékaři, který vaše ledviny zkontroluje.

Komerční sdělení
Výhry v soutěžním kvízu

Na pět vylosovaných čtenářů únorového kvízu na Zdraví iDNES.cz čeká měsíční kúra bylinných čajů MW TEA DETOX na detoxikaci organismu. Soutěže se můžete zúčastnit od pátku 25. února do pátku 4. března do 10:00.
Výhru do soutěže věnovala firma Dr.Nek.

 

Smetanka podporuje funkci trávicího traktu, pomáhá udržovat normální fyziologickou kyselost v žaludku. Kopřiva podporuje přirozené purifikační funkce, usnadňuje odstraňování toxinů z těla. Heřmánek zklidňuje trávicí systém, pomáhá při nadýmání. Zázvor podporuje trávení, pomáhá udržovat normální hladinu krevního cukru, příznivě ovlivňuje žaludeční funkci v časném těhotenství. Ostropestřec pomáhá udržovat játra v normálním stavu, přispívá k jejich ochraně. Podporuje detoxikační funkci jater, trávení a pročišťování organismu. Lopuch a řebříček působí blahodárně na trávicí trakt, řebříček pomáhá udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi.