Osm zásad péče o ledviny. Jen dostatek tekutin nestačí

  • 1
Každý desátý Čech trpí onemocněním ledvin. Je to ovšem jen odhad, protože mnozí o tom ani neví. Nemocné ledviny totiž v naprosté většině případů nebolí a pacienti se dostanou do péče lékaře, až když už potřebují dialýzu nebo transplantaci. Přinášíme vám osm zásad, jak o své ledviny pečovat.
Ilustrační snímek

Většina lidí zná ledviny jako orgán, který slouží k vylučování odpadních látek a vody, ale v lidském těle mají více funkcí. Udržují stálost vnitřního prostředí, produkují hormon podporující krvetvorbu, podílí se na tvorbě účinné formy vitaminu D, který je nutný například pro správně fungující metabolismus kostí. Ledviny rovněž hrají zásadní roli při udržování správného krevního tlaku.

Aby nám ledviny dobře sloužily, je třeba se o ně správně starat. Co můžete udělat proto, abyste se chorobám ledvin vyhnuli, nebo jejich riziko aspoň výrazně snížili? Přinášíme vám osm hlavních zásad.

Hýbejte se

Pravidelný pohyb je prostě základ zdravého životního stylu. Kdo proválí většinu času na gauči, zadělává si na zdravotní problémy nejen s ledvinami. Optimálním pohybem je podle odborníků rychlá chůze. Choďte tedy pravidelně na dlouhé rychlé procházky.

Ideální je, když každý den ujdete 10 tisíc kroků (asi 7 km), což je odborníky stanovené množství k udržení zdraví a optimální hmotnosti.

Ilustrační fotografie

Omezte sůl

Češi jsou pověstní tím, jak moc solí jídla a používají i různá dochucovadla, která rovněž obsahují mnoho solí, která přitom přispívá k vysokému tlaku a špatné funkci ledvin.

Bílí zabijáci v našem jídelníčku: cukr, sůl a mouka

Optimální denní dávka sodíku při běžném režimu by neměla přesahovat množství 2,4 g, což odpovídá asi 6 gramům soli. Pro lepší představu je to zhruba jedna kávová lžička soli denně. Podle dat Českého statistického úřadu je ovšem spotřeba soli v Česku trojnásobná.

Proto byste se měli zamyslet nad tím, jak se solí šetřit a ulevit svým ledvinám. Ideální jsou například bylinky, kterými můžete sůl nahradit.

Ilustrační fotografie

S masem šetřete

Jezte dostatek ovoce a zeleniny a méně masa, ideální je několik bezmasých dnů týdně. Vyvarujte se takzvaných „rychlých cukrů“, tedy potravin s vysokým glykemickým indexem.

„Nezdravý životní styl. Kouření, málo pohybu, tučná jídla – všechny tyto faktory přispívají ke vzniku aterosklerózy, která samozřejmě postihuje jak všechny cévy v organismu, tak i ledviny, které jsou potom hůř prokrvené a jejich funkce se postupně snižuje,“ říká nefroložka Michaela Ságová.

Ilustrační snímek

Dostatečně pijte

Optimální pitný režim je 1,5 až 2 litry vody denně, při fyzické zátěži či teplu až 3 litry. Opatrní musejí být lidé se selhávajícím srdcem a lidé dialýzovaní - těm s úpravou pitného režimu pomohou jejich ošetřující kardiologové, nebo nefrologové. Tekutiny jsou nezbytné nejen pro ledviny, ale zvláště ve vyšším věku pro správnou funkci i jiných orgánů, včetně mozku.

„Nedostatečný příjem tekutin může způsobovat poruchy funkce ledvin, například prostřednictvím tvorby kamenů různé velikosti od mikroskopických až po velké či poruchy prokrvení ledvin,“ vysvětluje lékař Petr Hartl.

Ilustrační fotografie

Zhubněte

Obezita škodí celému organismu a ledvinám samozřejmě také. Proto je pro zdravé ledviny opravdu důležité, abyste svou hmotnost drželi v optimálních hodnotách.

„Při obezitě totiž dochází k přetížení glomerulů, klubíček ledvin, které mění svou strukturu a snižuje se jejich výkonnost,“ vysvětluje nefroložka.

Ilustrační fotografie

Zahoďte cigaretu

Že je kouření nezdravé pro plíce, ví asi každý. Ale každá cigareta, kterou si dopřejete škodí celému organismu a to i včetně vašich ledvin.

„Kouření až dvakrát zvyšuje riziko selhání ledvin,“ varuje doktor Hartl.

léky voda pacient medikace

Pozor na léky

Pacienti by neměli užívat volně prodejná analgetika častěji než jedenkrát týdně. Pokud je to nutné, mělo by to být vždy pod lékařským dohledem.

„Některá analgetika (Brufen, Voltaren a další volně prodejná) mohou zejména v kombinaci s malým přísunem tekutin a dalšími léky na snížení tlaku způsobit zhroucení cirkulace krve v ledvinách a tudíž jejich selhání,“ upozorňuje lékařka Michaela Ságová.

Ilustrační snímek

Choďte k lékaři

Při vysokém tlaku, který bývá součástí obezity, je nutné se léčit. Stejně tak u cukrovky.

Diabetici by měli chodit na pravidelné, nejčastěji tříměsíční kontroly ke svým ošetřujícím lékařům (diabetolog, praktický lékař), kteří jim pomohou držet nemoc pod dlouhodobou kontrolou. Pacienti s vysokým krevním tlakem musejí správně a pravidelně užívat předepsané léky. Jinak hrozí, že ji mohou selhat ledviny.