Jak jsem běžel menší závod v Rakousku. Asi jako první Čech v historii

  15:21aktualizováno  15:21
Wolkersdorfer Herbstlauf 2014, malý běžecký závod nedaleko Vídně na 10,7 km, který se běžel 26. října 2014, jsem zaběhl za 43 minut a 43 sekund. Umístil jsem se na 26. místě ze 154. Protože se vyhlašovaly výsledky různých kategorií, v té mé z toho bylo dokonce 3. místo.

| foto: Michal Bauerpro iDNES.cz

Jmenuji se Michal a žiji v Ostravě. Běhám rád a snažím se trénovat pětkrát týdně cca deset kilometrů. Každým rokem se účastním i různých běžeckých závodů na 5, 10 a 21 km. Maraton jsem ještě nikdy nezkusil, ani to zatím neplánuji. Absolvoval jsem i závody v Německu, např. v Berlíně, Mnichově, Dráždanech, největší zážitek byl pro mě letos půlmaraton v rámci největšího Vídeňského maratonu.

Protože poslední dobou cestuji často do Rakouska a ve Vídni jsem byl už vícekrát, zkusil jsem se podívat i po jiných běžeckých závodech, které jsou menší a nedaleko hranic s Českou republikou. Při prohlížení internetových stránek jsem jich našel více a zjistil, že jich dost z nich nemá moc pěkné webové stránky. Nakonec mě zaujal Wolkersdorfer Herbstlauf, běžecký den obsahující kratší běhy pro děti, pětikilometrový závod pro hobíky a hlavní závod na 10,7 km. O tomto závodě jsem navíc nenašel žádné české informace a přišlo mi, že je možná neprozkoumaný. Tak jsem se za poplatek 12 EUR zaregistroval přímo přes hlavní stránky a zaplatil kreditní kartou.

Závod se konal v neděli, to pro mě znamenalo vstávat v pět ráno a vyjet autem směrem na Vídeň. Jel jsem přes Brno, Mikulov, směrem k nové dálnici a potom na okresní cestu, která vede na Vídeň, z té pak sjel do Wolkersdorfu. Parkování bylo bez problémů, cesta mi trvala asi tři hodiny a jel jsem sám. Při registraci uvnitř školní haly byli organizátoři překvapeni, že se tam objevil někdo, kdo neumí moc dobře německy. Obdržel jsem pouze startovní číslo s čipem, nepěknou kšiltovku, oplatek a taky kupón na gulášovou polévku. Do startu závodu, který byl naplánovaný na 10:30, zbývala hodina. Tak jsem šel do auta se převléci a chvíli si odpočinout. Těsně před desátou jsem se šel do nejbližšího malého parku rozcvičit a připravit. Teplota nebyla tak nízká, asi osm stupňů, foukal ale nepříjemný chladný vítr.

Po startu jsme se vydali na okresní cestu směrem z městečka, cesta byla dost široká. Až do pátého kilometru vedla cesta převážně do kopce, občas jsme odbočili ze silnice na polní cestu. Běželo se mi dobře, ač to bylo náročnější než běžet jenom po silnici, ale ne o moc. Asi v polovině mě předběhla vítězná žena, potom druhá, tu jsem ale v cíli opět dostihl, protože neudržela tempo. Od pátého kilometru jsme se oklikou začali vracet zpět do místa startu, poslední kilometry byly tedy stejné, jako ty první. Každý kilometr byl pěkně označen, na některých místech pomáhala s dopravou policie. Organizace byla na takto malý závod na dost dobré úrovni.

Po doběhu jsem si dal ovoce a vodu, pak využil i kupón na gulášovou polévku. Organizátoři postupně tiskli výsledky a lepili je na dveře od školy. Tam jsem se dozvěděl, že jsem se umístil a měl bych počkat i na pohár. Vzhledem k tomu, že mám německé příjmení, se mnou mluvili všichni německy a nechtěli věřit, že se zúčastnil někdo ze zahraničí.

Závod jsem zaběhl za 43 minut a 43 sekund a umístil se na 26. místě ze 154. Jenže v tomto malém rakouském městečku se vyhlašovaly výsledky i podle věkových kategorií a v mé věkové kategorii (30-35 let) to bylo dokonce třetí místo! Tak jsem poprvé stal na pódiu právě v Rakousku a odnesl si i pohár. Na vítěze mi nechybělo ani pět minut. Mimochodem, když jsem prohledával záznamy z posledních let, byl jsem možná první Čech v historii, který tento závod absolvoval.

Určitě bych všem, kteří nemají tak skvělou výkonnost, doporučil zkusit i nějaký menší závod, jako jsem to udělal já. Můžou se dostat i na bednu.

Napiš svůj článek i TY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtěji podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy. 

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na to, co zveřejní a co ne, bez udání důvodů.

Marek

Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Jak hubnou slavní? Margita hladoví, Bočanová jí jen mrkev, Rolins rýži

Dara Rolins

Celebrity trápí kila navíc možná ještě víc než nás, obyčejné smrtelníky. Možná právě proto se uchylují k dietám, nad...

Další z rubriky

Rakovina prsu ohrožuje stále mladší ženy. Nádory jsou navíc agresivnější

Prsa (ilustrační fotografie)

Nádory prsu se objevují u čím dál mladších žen. Podle onkologa Bohuslava Konopáska jsou důvodem jak porody ve vyšším...

Dvojčata mají tak křehké kosti, že je může zlomit i pouhé objetí

Amelia a Hope

Sedmnáctiměsíční holčičky Amelia a Hope se narodily s patnácti zlomenými kostmi. Fraktury měly už v děloze a lékaři jim...

Jak hubnou slavní? Margita hladoví, Bočanová jí jen mrkev, Rolins rýži

Dara Rolins

Celebrity trápí kila navíc možná ještě víc než nás, obyčejné smrtelníky. Možná právě proto se uchylují k dietám, nad...

Češi mají sklony k lenošení. Čím jsou starší, tím méně sportují

Ilustrační snímek

Říká se, že některé sporty tělu spíš škodí, než že by mu prospívaly. Není to ovšem jen výmluva pro lidi, kteří se pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz