Tělo jako v ohni. Naučte se správně bojovat s horečkou

Není člověka, který by v životě neměl zvýšenou teplotu. V posledních měsících jsme si ji navykli sledovat mnohem více než dřív. Signalizuje totiž, že v těle s největší pravděpodobností probíhá boj s infekcí, kterou sice mohl, ale také nemusel vyvolat nový koronavirus.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lidovým výrazem „mít teplotu“ se míní tzv. subfebrilie, což je odborný výraz pro zvýšenou teplotu. To je ale poněkud zavádějící, protože nějakou tělesnou teplotu má každý. Za normální (tedy zdravou) se považuje rozmezí od cca 35,8 °C do 37 °C. 

Stoupne-li teplota nad 37 stupňů, je zle. Největší mýty o horečce

Ukáže-li teploměr nad 37 °C, hovoří se o zvýšené teplotě, nad 38 °C o horečce a nad 39,8 °C o tzv. hyperpyrexii neboli o extrémní horečce.

V části mozku zvané hypotalamus leží centrum termoregulace, které se stará o to, aby tělesná teplota zůstávala v normální zóně. Informace o tom, že je vám zima, nebo naopak horko, tam přicházejí z tepelných čidel (termoreceptorů) – především v pokožce.

Na jejich základě mozek vyhodnotí situaci a dá pokyny k pocení a většímu prokrvení kůže, je-li třeba tělo ochladit, nebo naopak ke svalovému třesu, kterým se organismus zahřeje. A samozřejmě zavelí i k provedení vědomých opatření – odložit či obléci svetr, zmírnit nebo zesílit topení apod.

Horečku vyvolávají pyrogeny

Je normální, že se teplota mírně mění v průběhu dne – brzy ráno je nižší než večer. Kolísá také u žen během měsíčního cyklu – na tom je založena metoda sledování plodných a neplodných dní. Vliv má i fyzická aktivita, konzumace jídla, psychický stav aj.

Teplota se měří teploměry (kapalinovými, digitálními nebo bezdotykovými), a to v podpaží, na čele, v konečníku, v ústech či v uchu – hodnoty se trošku liší, uvnitř těla je tepleji, takže rektální teplota je asi o půl stupně vyšší než třeba na čele. Proto se měřte vždy na stejném místě, jinak těžko posoudíte vývoj. A používejte také stále stejný teploměr.

Horečku vyvolávají látky zvané pyrogeny – z latinského pyros = oheň. Do organismu se dostávají zvenku spolu s patogenními viry či bakteriemi (to jsou tzv. exogenní neboli vnější pyrogeny). V těle pak vyvolají produkci endogenních neboli vnitřních pyrogenů. Ty jsou produkovány speciálními složkami imunitního systému v rámci obranné reakce.

Pyrogeny ovlivní termocentrum v hypotalamu tak, aby se nastavilo na vyšší teplotu, která ničí patogenní mikroorganismy (vlastně se tak náš organismus sám léčí). Tělo je však zprvu vzhledem k tomuto novému nastavení moc chladné, proto dochází ke svalovému třesu – zimnici. Když pak nastavení teploty klesne na normál, je zase tělo naopak moc horké, proto se potíme.

Důležité tekutiny

  • Jakmile teplota stoupne nad normál, musíte hodně pít. Jednak proto, že se víc potíte, jednak kvůli tomu, že potřebujete urychlit odchod toxinů z těla.
  • Pomohou i antipyretika v rozpustné formě. Jsou příznivější pro žaludek, a navíc vám pomohou doplnit tekutiny.
  • Popíjejte minerálky, které dodají i minerály ztracené pocením, bylinkové čaje podporující imunitu a ředěné ovocné šťávy. A to vlažné - ani horké, ani ledové.

Kromě těchto projevů způsobuje horečka také známé bolesti kloubů a hlavy, zvýšenou únavu, malátnost atd.

Nejspíš je to infekce

Infekce je příčinou horečky až v 90 % případů. Vždy je třeba vzít v úvahu, že horečku mohou vyvolat také méně běžné infekční nemoci, jako jsou např. spalničky, tuberkulóza, plicní chlamydie, záškrt, pásový opar a mnoho dalších. 

Kromě toho může být příznakem i jiných, neinfekčních chorob, zejména onkologických či autoimunitních, popř. psychického vypětí. 

Zdánlivě „nevysvětlitelné“ déletrvající zvýšení teploty, zvláště doprovázejí-li ho i další symptomy, je proto vždy třeba konzultovat s lékařem.

Co dělat, když teplota stoupá výš, než má

  • Především zůstaňte v klidu (nejlépe v posteli), pozorně sledujte případné další příznaky nemoci a pravidelně si teplotu měřte.
  • Nechoďte mezi lidi a nesnažte se to „rozchodit“ s tím, že vám nic není. Ale zase se hned neděste. Vyčkejte, jak se stav vyvine.
  • Léky na snížení teploty (antipyretika) užívejte, až když zvýšená teplota trvá déle než tři dny a/nebo stoupne přes 38,5 °C. Pacienti s chronickými plicními či kardiovaskulárními onemocněními si je však vezmou radši hned (aby se nedostavily další komplikace).
  • Antipyretika typu paracetamolu, ibuprofenu či aspirinu jsou volně prodejná pod nejrůznějšími komerčními názvy. Nabídka je velmi široká, dejte si poradit od lékárníka, jemuž řeknete, čím vším trpíte a co jiného ještě užíváte. Nekombinujte je a nepřekračujte doporučené dávkování, to by mohlo způsobit i závažné potíže.
  • Jako podpůrnou léčbu je možno aplikovat vlažný zábal na hrudník nebo nohy, účinná je i „babská“ rada – přiložit na prsa chladný tvaroh či pomazat chodidla octem. Pomůže pořádné „vypocení“, které sníží teplotu, a navíc urychlí odchod toxinů z těla. 
  • Trvá-li i při aplikaci léků horečka déle než pět dní a/nebo stoupne nad 40 °C, popř. vám tuhne krk, dusíte se nebo máte na kůži skvrny či vám hnisá rána, rozhodně kontaktujte lékaře. V případě horečky u malých dětí se vždy poraďte s pediatrem. 
Autor:
  • Nejčtenější

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

5. května 2024

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku...

Beru to jako svůj úkol. Simona Postlerová o synově nemoci i smrti manžela

21. května 2021,  aktualizováno  5.5 15:48

Premium Herečka, žádaná dabérka a žena s podmanivým hlasem Simona Postlerová pocházela z herecké rodiny. Po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedmačtyřicetiletá žena se pyšní tělem dvacítky, může za to tanec

1. května 2024  8:40

Alice Hatcherová z Kalifornie mnohé šokuje svou dokonalou postavou, kterou si udržuje i před...

Nenuťte děti do turistiky, takový pohyb jim není přirozený, kárá ortoped rodiče

3. května 2024

Premium Chůze je nejzdravější pohyb pro lidské tělo, říká ortoped Martin Stárek. Běžná turistika podle něj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mozek po padesátce už nereaguje jako dřív. Co se s tím dá dělat?

3. května 2024

Ať chcete nebo ne, právě po padesátce začne orgán zajišťující hlavně myšlení stárnout. Jde často i...

OBRAZEM: České hvězdy, které odešly za tragických okolností

7. května 2024  7:46

Odchod kohokoli z tohoto světa je vždy tragédii. Když ovšem lidé odejdou za nevyjasněných nebo...

K nakupování potřebujete vášeň i rozum. Jděte na to chytře a ušetříte

7. května 2024

Někdy z toho jde člověku hlava kolem. Spousta věcí zdražila a platy zase tak moc nerostou. Když se...

Závislost na plastikách je trend. Přijmout svou nedokonalost může být problém

7. května 2024

O závislosti na úpravách vzhledu se v poslední době hovoří často. V nedávné době obletěly svět...

Na ideální postavě nelpím, říká Lada. Za půl roku shodila 21 kilogramů

7. května 2024

Paní Lada byla odjakživa boubelka. I když muž o jejích nadbytečných kilech říkal, že jedno je hezčí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...