Posilovat imunitu je třeba i v létě. Pozor na klimatizaci, dejte si saunu

  • 0
Také během teplých měsíců na nás číhají různé nástrahy. A tak je třeba i v tomto období svou imunitu posilovat a pečovat o své zdraví. Jak na to?
Ilustrační fotografie

Nehledejte v tom žádnou velkou složitost. Nejlepší a nejúčinnější opatření jsou zároveň ta nejjednodušší. Patří mezi ně zdravá strava, pravidelný pohyb, kvalitní spánek a dostatečný odpočinek.

Přidejte víc vlákniny

Během léta je všude k mání dostatek čerstvých plodů, tak toho pořádně využijte, šťavnaté ovoce a křehká zelenina vás za horkých dnů báječně osvěží.

Můžete si z nich vyrobit i čerstvou mixovanou šťávu, dodáte tak svému tělu vitaminy, minerály, antioxidanty a tolik prospěšnou vlákninu, která v našich střevech funguje jako nesmírně účinný kartáč. A jak jistě víte, právě zde se nachází drtivá většina imunitních buněk. Jinak řečeno, zdravé střevo rovná se dobrá imunita.

Výšlap

Vyrazte na čerstvý vzduch

Krásné letní počasí člověka doslova táhne ven. Využijte toho a hýbejte se! Pobyt na čerstvém vzduchu a pravidelná fyzická aktivita je hotový elixír zdraví.

Sedm potravin, které posílí vaši imunitu. Často je máte doma

Vyjeďte si na kole nebo na bruslích, jděte si zaběhat, zaplavat anebo si třeba zahrajte tenis, popadněte hůlky a vyrazte na procházku.

V létě máte tolik možností! Když budete věnovat sportu aspoň půl hodiny denně, posílíte imunitu na celý zbytek roku a prospějete i své psychice.

Ilustrační snímek

S klimatizací velmi opatrně

Znáte to. Venku je nesnesitelné vedro, ale sotva vstoupíte do kanceláře, už automaticky saháte po svetru. Na teplotní rozdíl, který často činí třeba 10 nebo 15 °C, tělo nedokáže v tak krátké chvíli přiměřeně reagovat.

Ke snížení odolnosti přispívá také velmi suchý vzduch, který oslabuje sliznice dýchacích cest a činí je citlivějšími k nežádoucím mikroorganismům. Není tedy divu, že dlouhodobý pobyt v klimatizovaných prostorách s sebou přináší zvýšené riziko nachlazení, bakteriálních nebo virových onemocnění.

Stejně záludná je klimatizace v autě a dalších dopravních prostředcích. Jak se tomuto nebezpečí lze vyhnout? Když už používáte klimatizaci, pak dbejte na to, aby rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou činil maximálně 5 až 7 °C.

Ilustrační fotografie

Jděte se prohřát do sauny

Sauna v létě? Nesmysl! Když je venku horko na padnutí, proč bychom se měli ještě víc potit? To jsou obvyklé argumenty odpůrců letního saunování, které s sebou na druhou stranu přináší i celou řadu výhod.

Pomůžete mozku, kůži i imunitě. 13 důvodů, proč chodit do sauny

Především zlepšuje tělesnou termoregulaci. Budete-li saunu navštěvovat pravidelně, časem lépe zvládnete teploty, při kterých se druzí sotva plouží, a zlepší se i vaše schopnost reagovat na přechody z tepla do zimy, což zároveň podpoří váš imunitní systém.

Pobyt v sauně navíc regeneruje i unavené svaly a klouby, takže je ideálním doplňkem k letním sportovním aktivitám. A v neposlední řadě saunování přispívá k větší psychické pohodě a odbourává stres, který velmi úzce souvisí s imunitou.

Ilustrační snímek

Pravidelně pijte, ale vynechejte led

Zejména během letních měsíců je nezbytné dodržovat pitný režim. Sladké limonády, hutné ovocné džusy a různé smetanové koktejly se ovšem nepočítají, těmi byste imunitě neprospěli.

K pokrytí denního množství tekutin si bohatě vystačíte s čistou neperlivou vodou, ideálně bez ledu. Pro lepší chuť do ní můžete přidat pár plátků citronu či pomeranče nebo kousek okurky. Vhodné jsou i zelené a různé bylinkové čaje, třeba šalvějový, mátový či meduňkový.

Opatrně při návratu z teplých krajin

Přestože hoříte touhou pochlubit se kolegům v práci fotkami z dovolené, dopřejte si po příjezdu aspoň dva dny na pozvolnou aklimatizaci. Rychlý návrat do pracovního procesu by totiž znamenal další zátěž, kterou by váš organismus nemusel dobře zvládnout. 

První den doma se snažte především odpočívat (kufry se špinavým prádlem vám jistě neutečou) a pořádně se vyspěte. Vydatný a zdravý spánek působí jako zázračný elixír, dodá tělu sílu a energii, kterou budete potřebovat pro nový rozjezd. Přijeli jste z místa, kde jste si v pohodě vystačili s tílkem a šortkami, ale doma už to taková hitparáda není? I když vás ještě uvnitř hřeje tropické sluníčko, dbejte na to, abyste zbytečně neprochladli. Ideální je vrstvené oblečení. Možná si budete připadat jako cibulka, ale uvědomte si, že tu jde o vaše zdraví. 

Zvyšte také příjem tekutin a zařaďte dostatek vitaminů, pokud možno v přirozené podobě, formou čerstvého ovoce a zeleniny. Důležité je především „céčko“. Tento účinný antioxidant dohlíží nejen na správnou funkci imunity, ale napomáhá také tvorbě antistresových hormonů. Jeho bohatým zdrojem jsou citrusy, šípky, rakytník, černý rybíz, kysané zelí, růžičková kapusta, červená paprika, brokolice, kiwi, papája atd. Vitamin C je i jednou z prvních látek, které se vytvoří v klíčícím semínku. 

Antistresovým vitaminem je také kyselina pantotenová (vitamin B5). Najdete ji v pivovarském droždí, vnitřnostech, vejcích, pšeničných klíčcích, otrubách, celozrnném pečivu a zelené listové zelenině.