Čtyři jednoduché rady, které vám pomohou v zimě konečně nepřibrat

  • 14
V ročním období, které teď vládne, se často stává, že přibereme. Organismus se zpomalí a to samé udělá také lidský metabolismus. A kila přibývají. Zkuste tomu letos zamezit. Poradíme vám, jak na to.
ilustrační snímek

Sice se říká, že hubeňourům je stále chladno a tuk chrání před mrazem, ale nic se nemá přehánět. A proto je dobré i v zimě myslet na svou figuru a hlavně na to, aby tělo fungovalo aktivně a s radostí – tak jako v měsících, kdy k tomu má přirozenější podněty všude kolem.

Podle výživového poradce Lukáše Vrány to chce myslet na čtyři základní věci, které vám mohou pomoci i v zimním období nepřibrat.

Neseďte pořád

Sedavý způsob života je v dnešní době velký problém. Člověk moc nechodí, jenom tak přechází z místa na místo. A pokud neděláte aktivní sport, je těžké se z takového stereotypu dostat. V zimě to platí ještě dvakrát tolik než v létě. Ale je třeba na to dbát – i kdybyste měli jít třeba jen na krátkou procházku jednou denně.

Lidské tělo na život v sedě totiž není uzpůsobeno, stagnuje a přestává pracovat – čím víc ho uspávávte, tím je línější a odmítá i spalovat tuky. I v kanceláři si dávejte pauzu a projděte se po ní, vyšlápněte si pár schodů nebo se protáhněte u stolu.

Cvičení a jídelníček podle věku. Jak se udržet fit bez ohledu na stáří?

Sýr je koncentrátem mléka, a tudíž i koncentrátem mléčného vápníku, který je v...

Víc bílkovin

Není to jen pověra, ale zabírá to. „Dostatečný příjem bílkovin zasytí žaludek, nakrmí hladové svaly a pomůže spalovat energii. Proto by tato makroživina měla být součástí každého jídla,“ doporučuje Lukáš Vrána.

V jídelníčku to znamená sýr k pečivu nebo jogurt k ovoci v rámci snídaně, maso či luštěniny k obědu nebo vejce v salátu k večeři. Pokud se pohybovým aktivitám věnujete jen zlehka, stačí vám denně 1,2 gramů bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti. Pokud cvičíte často, pohlídejte si 2 gramy bílkovin na 1 kg hmotnosti každý den.

Důvody, proč potřebujeme bílkoviny. Dobře zasytí a pomohou při hubnutí

Sklenice s vodou a cistronem

Pijte vodu

Lidské tělo tvoří ze 70 procent voda. Když ho budete dostatečně hydratovat, nebude vám chybět energie. Příjem tekutin by měl být vyvážený a rozložený do celého dne. Základem by měla být voda. Vhodné jsou také ovocné či bylinné čaje.

Voda by se měla stát běžnou součástí denního stravovacího režimu, měla by doplňovat snídani, oběd, večeři i všechny svačiny během dne. Kdo se napije před jídlem, naplní si vodou zčásti žaludek a sní menší porci. Pravidlem by měla být i sklenice vody ke každému hrnku kávy či černého čaje, protože tyto nápoje odvodňují.

Pitný režim nepodceňujte ani v zimě. Pocit žízně znamená, že je pozdě

Ilustrační snímek

Spěte aspoň 7 hodin

A když už jsme u toho – nic nenakopne váš metabolismus lépe než kvalitní spánek. Jako dospělí byste se mu měli věnovat 7 až 9 hodin denně. Respektujte přitom svůj přirozený biorytmus a zaměřte se i na kvalitu spánku. Při nedostatku nočního odpočinku se dostaví větší chuť na jídlo i vyšší hladina stresových hormonů.

Váš spánek může zlepšit pravidelný pohyb, zdravá strava, duševní hygiena, ale i zatemňovací závěsy anebo tolik omílaná absence modrého světla před usnutím (vyzařují ho mobily, televize i počítače). Nechcete to večer zkusit jednou s obyčejnou papírovou knihou?

Spánek skrývá mnohá tajemství. Souvisí s ním paměť i imunita, říká vědkyně