Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Hormony mohou bránit hubnutí. Jak je dostat do rovnováhy

  • 0
Hormony jsou kouzelníci v pravém slova smyslu. Ovlivňují růst, metabolismus, naši náladu či třeba to, jestli máme chuť na intimnosti. Na nich také záleží, jsme-li štíhlí, nebo oplácaní.

Naším organismem koluje mnoho hormonů. Mezi ty nejznámější patří hormon štítné žlázy, který podporuje látkovou výměnu a mimo jiné udržuje naše štíhlé křivky. Dalšími jsou leptin a ghrelin, regulující příjem a výdej energie a taktéž naši chuť k jídlu. Právě jejich snížené nebo zvýšené hladiny jsou příčinou toho, proč se někdy cítíme být sytí, a jindy zase bez problémů vyluxujeme celou ledničku.

Radost, únava, nadváha, nespavost. Za všechno mohou hormony

Neméně významným hormonem je i kortizol, stresový hormon, který spouští reakci: „bojuj, nebo uteč“ a je nezbytný pro zvládání život ohrožujících situací. Nesmíme zapomenout ani na testosteron, mužský pohlavní hormon, co zajišťuje vitalitu a díky němuž člověk cítí sexuální touhu.

A v neposlední řadě nám v těle koluje růstový hormon, který podporuje syntézu bílkovin a zadržování vápníku, což v praxi znamená, že má na starost pevnost našich kostí a správně fungující imunitní systém.

Určitě jste také slyšeli o látce jménem oxytocin, jíž se často přezdívá hormon lásky. Ten působí například ve chvílích, kdy se něžně mazlíme s partnerem anebo vroucně objímáme svého potomka. A tak bychom ještě mohli pokračovat.

Na cestě k (ne)rovnováze

Hormony významně ovlivňuje strava, kterou jíme, a prostředí, v němž žijeme. Ale právě zde bývá kámen úrazu. Životní prostředí bývá často znečištěné, ve stravě se vyskytují různé škodlivé látky, nemluvě o tom, že ani náš samotný jídelníček není často zrovna ukázkový, mnozí z nás trpí nadváhou či obezitou a další, zejména ženy, zase užívají syntetické hormony). To všechno způsobuje hormonální nerovnováhu, která má za následek řadu nepříjemností, včetně nechtěného přibírání na váze.

A jak to napravit? Základní doporučení zní: Omezit příjem průmyslově zpracovaných potravin a průmyslově upravených rostlinných olejů. Pro náš organismus je velmi důležité udržovat rovnováhu mezi příjmem potravin s obsahem omega 3 a 6 mastných kyselin, přičemž dnešní strava je bohatá zejména na omega 6. 

Bohatým přírodním zdrojem omega 3 je především losos, sardinky, vejce, tresčí játra, makrela, vlašské ořechy nebo chia semínka. 

V jídelníčku je také třeba omezit cukr a pečivo z bílé mouky, které tělo zatěžují nadbytkem kalorií a jednoduchých cukrů. Naopak je vhodné zařadit více fermentovaných potravin, jež jsou bohaté na probiotika: kvašená zelenina, kysané mléčné výrobky, fermentované luštěniny, kombucha.

Nepodceňujte sílu spánku

Přibližně kolem dvaadvacáté hodiny začíná mozek produkovat hormon melatonin, který usnadňuje usínání a prodlužuje nejhlubší fázi spánku, která je nezbytná k tomu, abychom přes noc načerpali nové síly a pořádně se zregenerovali. Spánek má vliv také na naši tělesnou hmotnost.

Dobrý spánek znamená spokojený život. 10 tipů, jak se konečně vyspat

Odborníci prokázali, že u lidí, kteří spali menší počet hodin, poklesla hladina hormonu leptinu, jenž dává mozku signál, že je člověk sytý, a zároveň stouplo množství dalšího hormonu, ghrelinu. Ten naopak vyvolává pocit hladu. Takže chcete-li si udržet optimální váhu, případně i nějaké to kilo shodit, pořádně se na to vyspěte.

Zapomeňte na náročný silový trénink

Pro zdravý hormonální systém je důležitý i pohyb. Pokud se ale budete věnovat intenzivnímu silovému tréninku, budete tím vyčerpávat svoje ženské hormony (a naopak zvyšovat tvorbu stresových hormonů), a nerovnováhu v důsledku toho ještě více prohloubíte.

Mnohem prospěšnější bude zvolit intervalový trénink či kombinaci lehčího posilování a krátkého kardio tréninku. 

Cvičící videa pro krásnou postavu a zdravé tělo

Ilustrační fotografie