Radost, únava, nadváha, nespavost. Za všechno mohou hormony

  1:39aktualizováno  1:39
Láska, smutek, agrese či strach – i za těmito emocemi stojí látky, které produkují žlázy s vnitřní sekrecí. Mohou za to, že je nám fajn, ale také za to, že jsme vzteklí nebo nervózní. Přidělávají nám vrásky i nadbytečná kila.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hormony ovlivňují různé orgány a tkáně. Fungují v podstatě jako poslové určitých informací, které vyvolávají změny v celém organismu. Převážná většina hormonů vzniká ve žlázách s vnitřní sekrecí, další přímo v krevním oběhu nebo v některých orgánech. Jakmile v tomto systému něco zaskřípe, okamžitě to poznáte. Hormonální nerovnováha se obratem projeví nejrůznějšími poruchami.

Nezlobí vás štítná žláza?

Hormony štěstí a dobré nálady

Přivoláme je objetím i správným jídlem

Nezapomínejte, veškeré chmury jednoho krásného dne odejdou.

Býváte poslední dobou hodně unavení, chybí vám energie a máte dojem, jako by se celý svět kolem vás zpomalil? Pokud zároveň trpíte zimomřivostí nebo zácpou, bezdůvodně přibýváte na váze a v hřebeni vám každé ráno zůstávají chomáče vlasů, pak je dost pravděpodobné, že vás zlobí štítná žláza.

Tyhle příznaky obvykle provázejí takzvanou hypotyreózu (snížená funkce štítné žlázy), pro kterou je typický nedostatek hormonů. Opačná situace nastává při hypertyreóze (zvýšená funkce štítné žlázy), kdy je naopak hormonů víc, než tělo potřebuje. Lidé trpící touto poruchou se mohou navenek jevit jako velmi akční až neklidní, jako by je neustále něco pohánělo vpřed. Často střídají nálady, stěžují si na návaly horka, špatně spí, trpí průjmy nebo hubnou, aniž by drželi nějakou dietu. Typickým projevem jsou i nápadně vystouplé oči (exoftalmus).

Pozorujete-li na sobě některé z uvedených příznaků, zajděte si k lékaři a rázem budete mít jasno. Ke stanovení diagnózy stačí krevní test a vyšetření pomocí ultrazvuku.

Hormony a nadváha

Dospívání: V tomto období prudce stoupá riziko obezity. Dívky se většinou nedokážou vyrovnat s tím, že jejich tělo dostává ženské tvary, a tak zkoušejí různé drastické diety, po kterých často následuje jo-jo efekt.

Těhotenství: Některé ženy stále věří, že v těhotenství je třeba jíst za dva, což má zpravidla za následek rychlý přírůstek na váze, kterého se pak jenom velmi obtížně zbavují.

Menopauza: V této době sice přibývají v těle tukové tkáně (hlavně v oblasti břicha) a ubývají svaly, nicméně tvrzení, že každá žena v přechodu ztloustne, je mýtus. Stačí jen dodržovat vhodnou životosprávu a nesnažit se za každou cenu dostat na váhu jako ve dvaceti.

Doplňujte fytoestrogeny

Ženské pohlavní hormony estrogeny se vyskytují rovněž u mužů, ale nejvíc jich mají ženy v reprodukčním věku. Tvoří se hlavně ve vaječnících (v menší míře i v kůře nadledvin, tukové tkáni a během těhotenství také v placentě). Jsou nezbytné pro vývoj sekundárních pohlavních znaků (to, co dělá ženu ženou) a ovlivňují průběh menstruačního cyklu (u mužů regulují například vývoj spermií a libida – sexuální touhy).

To však není všechno. Estrogeny se podílejí i na růstu kostí. Jejich úbytek proto souvisí s osteoporózou (řídnutím kostní tkáně), kterou trpí zejména ženy v období klimakteria. Díky estrogenům jsme také mnohem odolnější vůči srdečním a cévním onemocněním.

Nedostatek hormonů je možné vyřešit substituční hormonální terapií, ale také zařazením doplňků nebo potravin s vysokým obsahem fytoestrogenů (rostlinné látky podobné estrogenům). Ty se nacházejí hlavně v pylu a mateří kašičce, červeném jeteli, pohance či sójových produktech.

Dobrý ovšem není ani dlouhodobý nadbytek estrogenů, který zvyšuje riziko vzniku nádorového onemocnění prsu. Také zde je vhodné zařadit potraviny s obsahem fytoestrogenů, tělo potom bude mít hormonů dostatek a omezí další výrobu estrogenu.

Projezte se k endorfinům

Určitě jste už slyšeli o „hormonech štěstí“. Většinou se tak označují endorfiny, látky vznikající v mozku, které podporují dobrou náladu a ovlivňují vnímání bolesti. Dalším hormonem, který nás dokáže stoprocentně „nakopnout“ a dodat potřebnou dávku energie, je dopamin. Celou trojku poté uzavírá serotonin, který slouží jako přenašeč nervových vzruchů.

Pokud nám některé z těchto hormonů scházejí, cítíme se skleslí, unavení a bez nálady, do ničeho se nám nechce, v noci nemůžeme spát a často nemáme daleko k depresi nebo agresivním reakcím.

Další důležité hormony

  • Inzulin: Hormon slinivky břišní, jehož nedostatek způsobuje vznik cukrovky. Při diabetu 1. typu se netvoří vůbec žádný inzulin, pro diabetes 2. typu je typická snížená citlivost těla vůči inzulinu. 
  • Oxytocin: Látka, která vzniká v podvěsku mozkovém (hypotalamu), ovlivňuje průběh porodu, mateřství a mezilidské vztahy vůbec. Bývá označován za hormon lásky a důvěry. Ke zvýšení jeho hladiny přispívají totiž něžné doteky, mazlení a vzájemná blízkost. 
  • Adrenalin: Hormon vznikající v nadledvinách, který se do krve vylučuje ve stavech ohrožení, při strachu či úzkosti a také tehdy, nachází-li se člověk ve velkém stresu. Připravuje organismus na „útěk nebo boj". 
  • Testosteron: Mužský pohlavní hormon, který se tvoří ve varlatech. V těle ho však mají i ženy (ale asi desetkrát méně). Ovlivňuje vývoj mužských pohlavních znaků, produkci spermií, podílí se na růstu svalů a kostí a také rozvoji typicky mužských vlastností (soutěživost, dravost, snaha vyniknout a další).

Přitom existuje celá řada jednoduchých metod, jak si v těle zvýšit množství přirozených životabudičů. Hodně pomáhá třeba pobyt na čerstvém vzduchu, pravidelný pohyb a některé potraviny, například ořechy (především ty vlašské a kešu), tvaroh, ryby (losos, pstruh, sardinky, tuňák), ovesné vločky, čočka, sója nebo kvalitní hořká čokoláda.

V nočním salonu krásy

V poslední době se stále častěji mluví o melatoninu, kterému se říká spánkový hormon. Vzniká v nadvěsku mozkovém (šišinka, epifýza). Jeho produkce začíná úderem desáté večer a ustává kolem šesté hodiny ranní.

Melatonin bývá někdy přirovnáván k „elixíru mládí a krásy“. Není divu. Během vydatného spánku se celé tělo „opravuje“ a regeneruje a vy se ráno probouzíte svěží a plní energie. Aby melatonin správně plnil svou funkci, měli byste jít spát před půlnocí a dbát na to, aby vás během spánku nikdo nerušil. Pro tvorbu melatoninu je také důležitá tma. Nikdy proto neusínejte s rozsvícenou lampičkou nebo zapnutou televizí.

Autor:
  • Nejčtenější

Lékařům podstrčila dceřin vzorek moči místo svého, stálo ji to život

Taťána Proninovová nemohla podstoupit vysněnou plastickou operaci prsou kvůli chronickému onemocnění ledvin. Po...

Příběh Markéty: Milenec se mě odmítá vzdát

Krizi v manželství jsem řešila zpočátku sexem na jednu noc s kolegou z práce. Jenže náš vztah se vymkl kontrole a...

Premium

Potraviny: Co škodí a jak. Žijeme v době jedové, říká autorka bestsellerů

Svými názory provokuje mnohé odborníky. Často jde proti letitým pravdám lékařů, expertů z potravinářského průmyslu i...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Žena se projedla až k morbidní obezitě, pak shodila 114 kilogramů

Renee Biranová nebyla nikdy žádný drobeček. Jakmile se začala živit tím, že jedla před kamerou a nechávala si za to...

Jsem Barbie bez plastik, ale lidé mi to nevěří, říká žena

Marcela Iglesiasová je od dětství posedlá panenkou Barbie. Do jejího vzhledu se začala stylizovat na střední škole....

Ledničku nepřecvičíte, říká moderátorka a mistryně světa ve fitness

Vystudovala právnickou fakultu, ale její temperament a láska k pohybu ji nasměrovaly jinam. Moderátorka pořadu Sama...

OBRAZEM: Švédka je posedlá plastikami, první měla ve třinácti letech

Stefanie Mulicová ze Švédska si již ve třinácti letech nechala do rtů vpravit silikonové výplně. Povolila jí to vlastní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz