Doplňky stravy mají smysl, ale zdaleka ne všechny

  1:00
Ti samí lidé, kteří často váhají nad pár korunami doplatku za léky, neváhají dávat stovky korun za vitaminy. Má vůbec smysl užívat potravinové doplňky? "Některé určitě," je přesvědčen lékárník Jan Horáček, mluvčí lékárnické komory.
Léky, zdraví

Léky, zdraví | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Co pomůže při obtížích

Podle něho některé doplňky dokonce kopírují svým složením léky, u kterých už byl účinek prokázán.

Příkladem mohou být třeba některé kloubní výživy. Podobné je to i s probiotiky - jejich užívání doporučuje stále více lékařů, protože se ukazuje zásadní vliv probiotik na posilování imunity.

Nečekejte zázraky  
Jaké potravinové doplňky jdou letos nejvíce na dračku? Lékárníci se shodují, že hitem jsou přípravky na potíže s prostatou, naopak trvalkou zůstávají různé vitaminy.

"Ty už se neberou jen na nachlazení a podobně, ale také třeba proto, že některé z nich mají zpomalovat stárnutí," vysvětlil Jan Horáček.

Řeč je konkrétně o vitaminu E, lidé se zajímají i o další možnosti, pomocí nichž lze zpomalit stárnutí.

Hodně na odbyt jdou také kloubní výživy, byť už nejsou takovým trhákem jako v minulých letech. Nově se poměrně hodně prodává také takzvaná nutrikosmetika, což jsou pilulky, které mají vnitřně pomáhat udržovat třeba mladistvý vzhled pleti.

A v tomto ročním období se více kupují také přípravky na posílení imunity, ať už jde o betaglukany, echinaceu nebo třeba probiotika.

Kdo kupuje pilulky 
Zákazníci lékáren se dají podle zkušeností lékárníků rozdělit na tři skupiny: první přicházejí pro jeden konkrétní přípravek a už o něm nechtějí diskutovat, další se zeptají, zda je to takový zázrak, jak slyšeli.

Třetí skupinou jsou lidé, kteří přicházejí s problémy a chtějí poradit, co by jim mohlo pomoci. "Bohužel zejména nových přípravků je někdy tolik, že ani lékárník nemusí honem vědět, nakolik jsou účinné," připouští Horáček.

Pak nezbude než třeba srovnávat jejich složení s těmi již dříve dostupnými, případně dát na doporučení jiných lidí.

Vždy je třeba hlídat, aby člověk neužíval něco, co se nesnese s jeho léky. Na druhou stranu, lidé někdy o podrobné informace příliš nestojí. "Zásadně třeba nerozlišují mezi léky a potravinovými doplňky, přitom každé z nich musí splňovat jiné podmínky," upozorňuje Horáček.

Pilulky samy zdraví nevrátí
Kateřina rok co rok v zimě zápasila s nachlazením, rýma stíhala rýmu, ani pravá chřipka se jí většinou nevyhnula. Zkoušela tělu pomoci, polykala vitaminy, jedla echinaceu, ale většinou to nezabralo.

"Až jsem se loni objednala k imunoložce, která mi poradila dvě věci: dostatek odpočinku a doplnit stravu probiotiky. Nevím, zda to bylo tím, ale loňskou zimu už jsem byla nemocná výrazně méně," říká mladá žena.

Právě probiotika patří k přípravkům, o které se lidi v lékárnách zajímají čím dál více a většinou přímo na doporučení lékařů.

K zastáncům této terapie patří například pražská imunoložka a alergoložka Sausen Sládková. Podle ní si lidé často neuvědomují, že sliznice střeva je významnou a velkou součástí imunitního systému, a pokud ji nemají v pořádku, mohou být často nemocní i kvůli tomu.

Chraňte si klouby
Kloubní výživa se hodně prodává již několik let a lékaři ji rozhodně nezavrhují. "Má to smysl, většinou obsahuje chondroitin a a glukosamin sulfát. První zadržuje vodu a druhý působí protizánětlivě a navzájem se doplňují," vysvětluje pražský ortoped Pavel Sehnalík.

Jejich terapeutické užívání podle něj má smysl, ale zejména tehdy, pokud ho člověk doplní přiměřeným pohybem. Například jízdou na rotopedu nebo plaváním. "Doplňky rozhodně nejsou samospasitelné," upozorňuje.

Naproti tomu přípravky na prostatu urologové příliš nevychvalují, podle nich by se muži s těmito problémy měli raději nechat odborně vyšetřit u lékaře a podstoupit odbornou léčbu.

Vysoké dávkování
Mnoho lidí, kteří někdy užívali některý z potravinových doplňků, zaujalo poměrně vysoké dávkování, které někdy zahrnuje až dvě či tři kapsle nebo pilulky najednou. Příčina? Mimo jiné fakt, že často jde o docela velké molekuly, které tělo neumí tak dobře vstřebat a využít.

"Nicméně se někdy domnívám, že je to dávkování zbytečně vysoké. Tělu sice většinou neublíží, protože ho vyloučí, ale klidně by se dalo snížit," soudí ortoped Sehnalík.

Ještě více to platí o těch vyrobených synteticky - zatímco přírodní látky dokáže tělo využít až na 60 procent, syntetické někdy jen ze zhruba deseti procent.

Je třeba vzít v úvahu také to, že i když některé přípravky obsahují stejné účinné látky jako léky, většinou jich je tam mnohem méně.

Potravní doplňky mají podle lékařů největší smysl tehdy, když se jimi doplňuje to, co je tělu vlastní, ale chybí mu kvůli vyčerpání nebo vyššímu věku.

 

Vyberte si vhodný doplněk stravy

1. Ujasněte si, co od přípravku čekáte
Nečekejte, že vás potravinový doplněk zbaví všech problémů. Berte ho spíše jako doplněk, který podpoří vaše úsilí o správnou životosprávu. Jste unavení? Zkuste třeba některý z multivitamínů, ale zároveň více spěte a odpočívejte.

2. V případě pochybností se poraďte s lékařem
Většina doplňků vám nemůže nijak ublížit, ale například některé bylinné přípravky mohou nevhodně reagovat s některými léky, a proto byste se měli poradit se svým lékařem. Česnekové kapsle například snižují tlak, třezalka se zase nehodí před operacemi, protože zvyšuje riziko krvácení.

3. Ptejte se na účinnou látku v doplňcích
Některé potravinové doplňky obsahují stejné účinné látky jako léky, některé jsou zase přímo registrovány jako léky (některá enzymoterapie, probiotika a podobně). Léky musely splnit náročnější kritéria, ale neznamená to, že vám nemohou stejně pomoci i doplňky.

4. Jakou roli hraje při rozhodování cena?
Cena se liší i u dvou podobných přípravků. Někdy je to tím, že v jednom případě platíte za značku, ale roli může hrát také množství účinné látky a způsob podávání. Vyrobit kapsle je dražší než tobolky a podobně.

5. Důvěřujte svému lékárníkovi
Informací o potravinových doplňcích je mnoho, jak v reklamách, tak v časopisech a podobně, a někdy je těžké se mezi nimi vyznat. Najděte si proto někoho, kdo vám poradí, v ideálním případě by to měl být váš lékárník.
Autoři:
  • Nejčtenější

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Sedmačtyřicetiletá žena se pyšní tělem dvacítky, může za to tanec

1. května 2024  8:40

Alice Hatcherová z Kalifornie mnohé šokuje svou dokonalou postavou, kterou si udržuje i před...

Inspirace bezdomovci i slunnou Sicílií. To nej z pražského týdne módy

1. května 2024

Vrchol jarní módní sezony je za námi. V druhé polovině dubna se v Praze v Tyršově domě odehrál...

Prvomájová pusa může být test partnerské kompatibility i zdravotní benefit

1. května 2024

Líbání pod rozkvetlou třešní sice letos na 1. máje bohužel neklapne, příroda tomu chtěla jinak, ale...

Sex mě baví, bolest při něm nevnímám. Saxofonistka o nemoci motýlích křídel

30. dubna 2024

Premium Má vrozenou chorobu známou jako nemoc motýlích křídel – její kůže i sliznice jsou extrémně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž byste potřebovali...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...