CML: Nenápadný zabiják

  16:42aktualizováno  16:42
Začíná nenápadně a téměř bez příznaků, ale může vás stát život. Chronická myeloidní leukémie. Pro nemocné leukémií se teď testují nové nadějné léky.

Při CML v krvi obíhá obrovský počet nemocných zralých buněk. | foto: Profimedia.cz

"Chronickou myeloidní leukémií jsem onemocněla před pěti lety," říká onkologická pacientka Jana Pelouchová. "Moje subjektivní pocity o zdravotním stavu přitom zdaleka neodpovídaly vážnosti situace a příznaky onemocnění jsem dlouhodobě podceňovala. Stupňující se únavu jsem považovala za známky přepracování a úbytku hmotnosti jsem se, jako propagátorka cvičení a zdravého způsobu stravování, nijak nebránila. Podobné zkušenosti přitom mají i ostatní pacienti," konstatuje žena, která založila sdružení pacientů, jejich rodinných příslušníků a přátel s názvem DIAGNÓZA CML.

Smrtící buňky
Při leukémii jsou porušeny standardní mechanismy, které řídí trvetvorbu. V kosti se tak tvoří velké množství nemocných buněk, které se dostávají do krve, sleziny a lymfatických uzlin. Kostní dřeň potom není schopna dále udržet tvorbu normálních krvinek a v těle vzniká nerovnováha.

Podle druhu krvinky, která je postižena, se rozlišují různé druhy leukémie. Při akutní leukémii v kostní dřeni a krvi převládají nezralé buňky. Oproti tomu při chronické leukémii pomnožené nemocné buňky vyzrávají a nezralé buňky se zpočátku množí.

CML (chronická myeloidní leukémie) je třetím nejčastějším typem leukémie, která se objevuje u dospělých. Ze sta nemocných leukémií jí trpí každý čtrnáctý člověk. Při této nemoci obíhá v krvi obrovský počet nemocných zralých buněk, které se postupně stále rychleji množí a jejich počet převyšuje normální zdravé krvinky.  

V České republice je každý rok zjištěno 150 až 200 nových případů tohoto onemocnění. Postihuje o něco více muže než ženy a pravděpodobnost onemocnění se zvyšuje s věkem. Podobně jako u jiných druhů leukémií není příčina CML dosud známá. Zdá se však, že existuje přímá souvislost mezi onemocněním a radiací.

Nenápadný začátek
CML je zrádná v praktické absenci příznaků, kterými nemocný v počátečních stádiích trpí. "Jedna třetina nemocných nemá při diagnóze žádné klinické příznaky. Diagnóza u nich bývá stanovena náhodně, při preventivním nebo předoperačním vyšetření," říká profesor karel Indrák z Fakultní nemocnice Olomouc.

Některé pacienty dovede k lékaři snadná unavitelnost a malátnost, další výrazně hubnou. Nemocní často popisují zvýšené pocení, lehkou teplotu, nebo projevy chudokrevnosti, jako je slabost a otoky kolem kotníků. Někteří nemocní mají navíc potíže spojené s vyšší krvácivostí, jako jsou například samovolně vznikající modřiny, silná menstruace, nebo velké krvácení při drobném zranění. Výraznější obtíže přicházejí až s postupující nemocí.

Nová naděje
Ačkoli má veřejnost léčbu leukémie většinou spojenou pouze s transplantací kostní dřeně, ve skutečnosti je transplantace prvořadou léčbou jen u dětí do šestnácti let, zatímco u dospělí se častěji léčí za pomoci medikamentů: "Myšlenka podstoupit transplantaci kostní dřeně je obecně pro pacienty lákavá tím, že je označována za jediný kurativní způsob léčby. Upínala jsem se k ní do té doby, než byla vyloučena možnost příbuzenského dárce a posléze i dárce z registru," říká Jana Pelouchová.

V podstatě jsou na trhu k dispozici dva typy léků; jeden z nich snižuje počet nemocných bílých krvinek, zatímco druhý působí přímo na nemocné bílé krvinky. Problém je v tom, že každý pátý nemocný CML si postupem času spolu s pokračující léčbou vypěstuje rezistenci na stávající lék. Novou nadějí pro tyto nemocné je nový typ farmakoterapie, která je od letošního února k dispozici také u nás. Jeden ze dvou nových prostředků, Dasatinib, užívá v České republice sedmadvacet pacientů a testy ukazují, že jde o přípravek třistakrát účinnější než doposud užívané léky. Nový typ farmakoterapie CML překonává stávající léčbu mimo jiné i tím, že ovlivňuje jiné onkogenní dráhy a překonává rezistenci projevující se zejména v pokročilých fázích tohoto onemocnění.

Autor:

Nejčtenější

Příběh Jany: Chování adoptivní dcery mého přítele mi nepřipadá normální

Ilustrační snímek

Jsem už několik let rozvedená, mám dvě děti. Už rok se stýkám se sousedem, také je rozvedený a má ve střídavé péči dvě...

Sedm kroků, které musíte udělat, když narazíte na psychoteroristu

Ilustrační snímek

Emocionální zneužívání patří mezi formy psychického násilí, které na obětech nezanechává viditelná zranění, ale na...

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Další z rubriky

OBRAZEM: Trojnásobný táta se stal abstinentem a shodil sedmdesát kilo

Darren Scanlon

Čtyřicetiletý Darren Scanlon říká, že jen díky abstinenci dokázal zhubnout nadbytečná kila a vrátil se zpět na váhu,...

Sucho, vzduch a další vyzkoušené tipy, jak přeprat kvasinkovou infekci

Ilustrační snímek

Kandidóza neboli kvasinková infekce je nepříjemná v kterémkoliv ročním období, ale v létě je obzvlášť protivná a...

Ňadro není sexuální atribut, ale symbol mateřství. Proč ho skrývat?

Kojení

Ačkoliv námět kojící Madony s dítětem provází umělce po staletí a dodnes obrazy obdivujeme v galeriích, ve veřejném...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA TECHNOLOGIE PLASTŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 45 000 - 70 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz