Čeští lékaři poprvé transplantovali srdce i plíce zároveň

  12:59aktualizováno  12:59
Jméno devětačtyřicetileté Ley Mečířové z Jilemnice se dostane do lékařských učebnic. Je totiž první pacientkou v Česku, které lékaři transplantovali dva nejdůležitější orgány zároveň. V pátek ji pustili z nemocnice. "Cítím se, jako bych někde zapomněla těžký vagon písku," radovala se.

Lea Mečířová ukázala po náročné operaci smysl pro humor. Vpravo šéf chirurgů Jan Pirk. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Náročnou transplantaci podstoupila v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) na konci listopadu. Každý krok před operací ji stál obrovskou námahu.

Srdce s vrozenou vadou nedokázalo správně pracovat a tělu chyběl kyslík. Na každý pohyb musela vynaložit velké úsilí a z neokysličené krve bávala celá fialová. "Jako fialka. Až po operaci jsem poprvé po letech viděla v zrcadle bělmo svých očí bílé," popsala.

V nemocnici strávila více než rok. "Byla jsem tu od 19. prosince roku 2006. Čekala jsem na dárce. Jen jednou mě pustili domů, když se malovalo," říká žena, která se teď těší na to, až si sama dojde nakoupit. "Nebýt odkázaná na jiné a moct si vybrat..." zasnila se.

Jenže právě nákupy a vůbec pobyt mezi mnoha lidmi jí lékaři zakázali. Je totiž doba chřipek a pro Leu Mečířovou by i banální infekce mohla být osudná. Proto také směla sundat roušku z úst jen na chvíli a domů musela odjet s ní.

Náročnou operaci provedli lékaři z IKEM ve spolupráci s odborníky ze sousední Thomayerovy nemocnice. "Trvala osm hodin a pracovalo se ve dvou sálech. V jednom se odebíralo srdíčko, plíce a další orgány od dárce, ve druhém anesteziolog hlídal pacientku," popsal přednosta kardiocentra IKEM Jan Pirk.

Čeští lékaři až doposud podobnou operaci nedělali. I celosvětově jde o výjimečný zákrok - provede se jich pouze 80 ročně. Tato kombinovaná transplantace je totiž složitá právě kvůli přenosu plic. Ten je rizikový, protože plíce jsou na rozdíl od jiných transplantovaných orgánů kvůli dýchání stále ve styku s vnějším prostředím, a tím i s bakteriemi.

Lea Mečířová musela čekat na svou operaci sedm let. "V roce 2000, když lékaři zjistili, co mi je, napsali mi do papírů: nutná transplantace srdce a plic. Jenže ta se v Česku tehdy neprováděla," popisuje.

Její stav se tak rok od roku zhoršoval. "Pan profesor Pirk mi loni říkal, že bez operace mám před sebou pár měsíců života," vzpomíná pacientka.

V roce 2006 však čeští lékaři vyrazili do Vídně na stáž, kam byl právě kvůli transplantaci srdce a plic převezen český pacient, a učili se od kolegů. Teď už pacienti za podobnými zákroky do ciziny nemusí.
Podle něj by v Česku podobnou kombinovanou operaci potřebovali ročně asi dva lidé.

Lea Mečířová se teď těší, že se díky lékařům vrátí zpět do normálního života. "Sestry se mi smějí, že chodím hrozně rychle. Ještě jsem si totiž nezvykla - dávám do chůze stejnou energii jako dřív a nedochází mi, že teď už nemusím," říká.

. Transplantace

Údaje o operacích v Česku

Počet úspěšných transplantací do konce roku 2005:

ledvina - 6 859
srdce - 849
játra - 694
slinivka - 283
plíce - 78

První transplantace v Česku:
ledviny - 1966
srdce - 1983
játra - 1983
slinivka - 1983
plíce - 1997

Zdroj: IKEM


Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Už mám odseriálováno, říká herečka Alena Antalová

Alena Antalová

Prorazila jako herečka v Četnických humoreskách a Pojišťovně štěstí, teď se Alena Antalová objeví po boku Jaromíra...

Další z rubriky

Od řídnutí kostí po roztroušenou sklerózu. Nemoci, které útočí na ženy

žena nemoc postel léky

Vlivem genetiky, evoluce, ale třeba také hormonální léčby potkávají ženy specifické neduhy. Mezi typicky ženské nemoci...

Dlouhodobé sezení je metla lidstva. Zabíjí spíš než kouření či obezita

Ilustrační snímek

Málo pohybu a hodiny vsedě, to jsou v současnosti největší rizika, která prostupují celou populací takzvaného...

Chůze, olivový olej nebo sudoku. Předcházejte demenci, dokud je čas

senior babička nemoc smutek zapomínání

Nejčastější příčinou demence bývá Alzheimerova choroba, která narušuje část mozku a způsobuje potíže s pamětí, myšlením...

Najdete na iDNES.cz