Sedmiletý David žije díky novým játrům od dospělého dárce

  0:05aktualizováno  0:05
Davidu Švestkovi je teprve sedm let a už strávil v nemocnici více času než mnozí lidé za celý život. Narodil se s těžkou metabolickou poruchou. V lednu mu transplantovali játra. V Česku patří výměna tohoto orgánu spolu s ledvinami k nejčastějším transplantačním zákrokům.

David (na snímku s rodiči) byl prvním dítětem, které dostalo od projektu Jsem tvůj nový kamarád plyšáka v podobě jater. Má mu pomoci pochopit, že mu nový orgán pomáhá. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Ročně jich lékaři provedou několik desítek. V posledních pár letech se však daří transplantovat orgány i čím dál mladším dětem. 

David se narodil s metabolickou poruchou zvanou glykogenóza. Doktoři mu ji zjistili, když mu byly čtyři měsíce a po kojení všechno vyzvracel. K tomu se postupně přidávaly další problémy. „Praskly mu žlučovody, měl žloutenku, mykózu, krevní sraženinu a játra se mu začala obalovat tukem,“ vyjmenovává jeho maminka Anežka Vokounová. Právě kvůli poslednímu problému musel na transplantaci.

Fotogalerie

Lékaři ho proto loni na podzim zařadili na čekací listinu. Po dvou a půl měsících měli pro Davídka a jeho rodiče dobrou zprávu. „O půl osmé ráno mi zavolali z IKEM (Institut klinické a experimentální medicíny specializující se na transplantace, pozn. red.). Ozvala se paní koordinátorka, že mají pro Davídka nová játra. V tu chvíli jsem nic jiného nevnímala,“ vzpomíná Anežka Vokounová. Dnes se při té vzpomínce usmívá, ale tenkrát to pro rodinu bylo velmi stresující.

Sanitka sice k rodině žijící v Praze přijela asi do dvaceti minut, ale na výsledek operace si rodiče počkali – po sedmi a půl hodinách stále nebylo hotovo a lékaři je poslali čekat domů.

Dnes má Davídek játra dospělého dárce, ačkoliv je mu teprve sedm let.

Transplantace i u kojenců

Čeští lékaři patří v oboru dětských transplantací ke špičce. Úspěšnost dlouhodobého přežití se v Česku pohybuje okolo 66 procent, což je nad světovým průměrem. Od první operace v roce 1995 se výměny jater dočkalo 146 dětských pacientů.

Fakta o transplantaci jater u dětí

* Poprvé čeští lékaři transplantovali játra dítěti 20. září 1995. 

* Do roku 2007 zákrok prováděli jen u dětí nad 10 kilogramů váhy. 

* Dnes dokážou operovat i děti pod 5 kilogramů. Loni transplantovali játra historicky nejmladšímu pacientovi – čtyřměsíčnímu miminku. 

* Nejčastěji se dětem nahrazují právě játra, těch bylo za období 2013 až 2017 transplantováno 48. Následují ledviny, srdce a plíce. Ty se transplantovaly třem pacientům.

Začátky však byly náročné. Lékaři se spolu se sestrami u prvních případů museli stěhovat s pacientem i na týden do IKEM, kde se o něj starali nonstop.

„Nechodili jsme vůbec domů ani ven,“ vybavuje si vedoucí lékař dětské chirurgie a traumatologie Thomayerovy nemocnice Martin Prchlík devadesátá léta. Dnes už se daří operovat i malé děti včetně nejmenších kojenců. „Průměrný věk pacientů klesl na sedm let,“ říká Prchlík.

Léky na celý život

Nalezením vhodného dárce a samotným zákrokem to ovšem nekončí. „Nejde jen o výměnu, dítě čeká trvalé sledování,“ upozorňuje Prchlík. Bez léků a péče už se po celý svůj život neobejde. 

To teď prožívají i Davidovi rodiče. „Představovali jsme si, že vymění orgán a bude všechno v pořádku. Jenže tak to nebylo. Komplikace jsou a budou,“ říká Vokounová. Špatně zvolené léky Davidovi vyvolaly epilepsii a ani po deseti měsících od zákroku nemá jaterní testy v pořádku. Navíc se prakticky nestýká s jinými dětmi, protože má velmi oslabený imunitní systém.

Denně bere okolo dvaceti léků, které malý pacient zná už nazpaměť. „Ve spoustě věcí je velmi dospělý. A když mu zapomenu odpoledne dát kalium (draslík – pozn. red.), což není taková katastrofa, vynadá mi,“ popisuje maminka. Není se tedy čemu divit, že malý David na otázku, čím chce být, odpovídá, že doktorem.

Dětem s podobným osudem chce nově pomoci projekt Jsem tvůj nový kamarád, který jim má vysvětlit, proč nový orgán potřebují. Koncem listopadu jej spustili v pražské Thomayerově nemocnici, kde malý David strávil několik měsíců. Proto mu jako prvnímu zakladatel projektu věnoval balíček s knihou a plyšovou hračkou v podobě jater. „Bude se jmenovat Emilka,“ prohlásil chlapec, když si plyšáka vybalil.

Autoři:

Nejčtenější

Přichází doba autosexuálů. Jaké to je randit sama se sebou?

Autosexualita odráží láskyplný vztah k sobě samé a vzrušivost z vlastního těla.

Sexualita je proměnlivá a v průběhu života nabývá mnoha podob. Pro někoho je atraktivní druhé pohlaví, pro jiného...

Facebookových matek přibývá. Jsou sebestředné, hledají cestu ze samoty

Mobilní internet - ilustrační foto

Na sociálních sítích žijeme úplně všichni. Ať už chceme, nebo ne. Přibývá žen, které nad sdílením příspěvků a...

Jsi jak auto se zataženou ruční brzdou, vyčetl Martin náhradní manželce

Radek (28) a Lucka (24) bydlí s dcerami ve dvoupokojovém bytě v Liberci.

Oba dva páry, které se přihlásily do Výměny manželek, procházejí krizí. Štěpánka s Martinem řešili jeho nevěru a Radek...

Rozhodnutí donosit postižené dítě nikdy neodsuzuji, říká přední gynekolog

Gynekolog Pavel Vlašín působí v oboru více než 25 let.

S pomocí ultrazvuku dokáže během několika minut zjistit, zda žena nosí pod srdcem zdravé dítě. Gynekolog Pavel Vlašín...

Sledovala porno čtyři hodiny denně, nyní se nechce líbat před svatbou

Gracelyn byla několik let závislá na sledování porna.

Americká středoškolačka byla dlouhá léta závislá na pornu. Sledovala ho několik hodin denně i v noci, až ji to přivedlo...

Další z rubriky

Lék na virus HIV je na dosah. Britové vyléčili nemocného muže

Snímek z elektronového mikroskopu zachycuje virus HIV (variantu HIV-1). Zelené...

HIV pozitivní muž z Velké Británie se stal druhým člověkem na světě, kterému pomohla transplantace kostní dřeně od...

Najděte si čas na ruční práce a koníčky. Budete zdraví na duši i těle

žena pletení

Vydolovat z paměti, jak se plete hladce a obrace, pronajmout si kousek půdy k zahradničení nebo si pořídit malířský...

Plody, které spálí vaše tuky. Jezte ovoce místo sladkostí a zhubnete

ovoce, vitamíny, ilustrace

Ovoce pomáhá spalovat tuky, protože díky živinám, antioxidantům i vláknině urychluje metabolismu. Navíc obsahuje málo...

Advantage Consulting, s.r.o.
HR RESEARCHER PRAHA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 26 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz