Sedmiletý David žije díky novým játrům od dospělého dárce

  0:05aktualizováno  0:05
Davidu Švestkovi je teprve sedm let a už strávil v nemocnici více času než mnozí lidé za celý život. Narodil se s těžkou metabolickou poruchou. V lednu mu transplantovali játra. V Česku patří výměna tohoto orgánu spolu s ledvinami k nejčastějším transplantačním zákrokům.

David (na snímku s rodiči) byl prvním dítětem, které dostalo od projektu Jsem tvůj nový kamarád plyšáka v podobě jater. Má mu pomoci pochopit, že mu nový orgán pomáhá. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Ročně jich lékaři provedou několik desítek. V posledních pár letech se však daří transplantovat orgány i čím dál mladším dětem. 

David se narodil s metabolickou poruchou zvanou glykogenóza. Doktoři mu ji zjistili, když mu byly čtyři měsíce a po kojení všechno vyzvracel. K tomu se postupně přidávaly další problémy. „Praskly mu žlučovody, měl žloutenku, mykózu, krevní sraženinu a játra se mu začala obalovat tukem,“ vyjmenovává jeho maminka Anežka Vokounová. Právě kvůli poslednímu problému musel na transplantaci.

Fotogalerie

Lékaři ho proto loni na podzim zařadili na čekací listinu. Po dvou a půl měsících měli pro Davídka a jeho rodiče dobrou zprávu. „O půl osmé ráno mi zavolali z IKEM (Institut klinické a experimentální medicíny specializující se na transplantace, pozn. red.). Ozvala se paní koordinátorka, že mají pro Davídka nová játra. V tu chvíli jsem nic jiného nevnímala,“ vzpomíná Anežka Vokounová. Dnes se při té vzpomínce usmívá, ale tenkrát to pro rodinu bylo velmi stresující.

Sanitka sice k rodině žijící v Praze přijela asi do dvaceti minut, ale na výsledek operace si rodiče počkali – po sedmi a půl hodinách stále nebylo hotovo a lékaři je poslali čekat domů.

Dnes má Davídek játra dospělého dárce, ačkoliv je mu teprve sedm let.

Transplantace i u kojenců

Čeští lékaři patří v oboru dětských transplantací ke špičce. Úspěšnost dlouhodobého přežití se v Česku pohybuje okolo 66 procent, což je nad světovým průměrem. Od první operace v roce 1995 se výměny jater dočkalo 146 dětských pacientů.

Fakta o transplantaci jater u dětí

* Poprvé čeští lékaři transplantovali játra dítěti 20. září 1995. 

* Do roku 2007 zákrok prováděli jen u dětí nad 10 kilogramů váhy. 

* Dnes dokážou operovat i děti pod 5 kilogramů. Loni transplantovali játra historicky nejmladšímu pacientovi – čtyřměsíčnímu miminku. 

* Nejčastěji se dětem nahrazují právě játra, těch bylo za období 2013 až 2017 transplantováno 48. Následují ledviny, srdce a plíce. Ty se transplantovaly třem pacientům.

Začátky však byly náročné. Lékaři se spolu se sestrami u prvních případů museli stěhovat s pacientem i na týden do IKEM, kde se o něj starali nonstop.

„Nechodili jsme vůbec domů ani ven,“ vybavuje si vedoucí lékař dětské chirurgie a traumatologie Thomayerovy nemocnice Martin Prchlík devadesátá léta. Dnes už se daří operovat i malé děti včetně nejmenších kojenců. „Průměrný věk pacientů klesl na sedm let,“ říká Prchlík.

Léky na celý život

Nalezením vhodného dárce a samotným zákrokem to ovšem nekončí. „Nejde jen o výměnu, dítě čeká trvalé sledování,“ upozorňuje Prchlík. Bez léků a péče už se po celý svůj život neobejde. 

To teď prožívají i Davidovi rodiče. „Představovali jsme si, že vymění orgán a bude všechno v pořádku. Jenže tak to nebylo. Komplikace jsou a budou,“ říká Vokounová. Špatně zvolené léky Davidovi vyvolaly epilepsii a ani po deseti měsících od zákroku nemá jaterní testy v pořádku. Navíc se prakticky nestýká s jinými dětmi, protože má velmi oslabený imunitní systém.

Denně bere okolo dvaceti léků, které malý pacient zná už nazpaměť. „Ve spoustě věcí je velmi dospělý. A když mu zapomenu odpoledne dát kalium (draslík – pozn. red.), což není taková katastrofa, vynadá mi,“ popisuje maminka. Není se tedy čemu divit, že malý David na otázku, čím chce být, odpovídá, že doktorem.

Dětem s podobným osudem chce nově pomoci projekt Jsem tvůj nový kamarád, který jim má vysvětlit, proč nový orgán potřebují. Koncem listopadu jej spustili v pražské Thomayerově nemocnici, kde malý David strávil několik měsíců. Proto mu jako prvnímu zakladatel projektu věnoval balíček s knihou a plyšovou hračkou v podobě jater. „Bude se jmenovat Emilka,“ prohlásil chlapec, když si plyšáka vybalil.

Autoři:

Nejčtenější

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Otřesný zážitek i vážná nemoc. Problémy jsou normální, říká medička

Anežka si z dětství nese traumatický zážitek, s nímž se postupně úspěšně...

V dětství se stala obětí znásilnění a nedávno kvůli Crohnově nemoci přišla o metr střeva. Přesto je dvacetiletá Anežka...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Průzkum: muži dávají přednost ženám s hustým obočím. Na sex i na vztah

Cara Delevingne je současnou nejžádanější modelkou světa. Angličanka s výrazným...

Ženy s hustým obočím mají podle vědců v krvi vyšší hladinu pohlavních hormonů a bývají sexuálně náruživější. Proto se...

Další z rubriky

Čtyřicet procent dětí v Česku by mělo nosit brýle, říká oční lékařka

Ilustrační fotografie

Zhruba čtyřicet procent českých dětí má dioptrickou vadu a jsou tak adepty na nošení brýlí. Nejvíce na pozoru by měli...

Děti a elektronika: jak ovlivňuje jejich zdraví a psychiku

Ilustrační fotografie

Samozřejmě tušíte, že čas, který vaše děti stráví před obrazovkou, monitorem nebo displejem, není moc zdravý. Možná...

Laboratorní test kvality spermií: žádný sex, pouze masturbace

Ilustrační fotografie

Mužům dlouhodobě ubývá spermií a snižuje se i jejich kvalita. Experti doporučují, že by si test kvality měli nechat...

Najdete na iDNES.cz