Brooks začíná s výrobou bot na míru podle vašeho běžeckého stylu

aktualizováno 
Vbočené palce, nestabilní kotníky nebo rozhozená osa dolních končetin. To vše negativně ovlivňuje náš běh a sériově vyráběné běžecké boty s tím mohou něco udělat jen velmi těžko. Brooks se rozhodl tuto situaci změnit a od léta začíná s výrobou běžeckých bot na míru.

Brooks začíná s výrobou bot na míru podle vašeho běžeckého stylu | foto: BROOKSRungo.cz

Celá technologie bot na míru je tentokrát postavená trochu jinak než u značek, které výrobu bot na míru oznámily dříve nebo už s ní dokonce začaly. V Salomonu se specializují především na tvar svršku a výběr mezipodešve a podešve z předem připravených šablon. Adidas zase spoléhá na technologii 3D tisku, která vám přímo na místě dokáže zajistit unikátní tlumící vrstvu přesně podle otisku vašich chodidel.

Brooks bude oproti tomu používat standardní svršek, který se spojí se speciálně vyrobenou tlumící vrstvou z klasické pěny TPU. Celé kouzlo pak spočívá v tom, že tato vrstva bude vyrobena na míru podle toho, jakým stylem běháte a jaký je váš přirozený pohybový řetězec. Vtáčení chodidel, rotace kolen, netypická práce chodidel, to vše jsou v Brooksu schopni odhalit pomocí tlakové desky a svého diagnostického systému Run Signature.

Tlumení vyrobené podle toho, jak běháte

Tentokrát výrobce nesází pouze na statický otisk chodidla. Aby mohla být bota vyrobena, budete cvičit a běhat a systém následně vyhodnotí celkovou práci vašich dolních končetin a podle toho navrhne optimální tvar tlumení.

Pokud budete mít chuť i příležitost využít této technologie, na začátku vás čeká vyplnění dotazníku ohledně vašich požadavků na nové boty. Následně se projdete a proběhnete před kamerami a po tlakové desce a na závěr se necháte oskenovat v přístroji Fitstation, který vytvoří 3D model vašich chodidel.

Technologicky proces zajišťuje společnost HP, známý výrobce tiskáren, a významnou roli zde hraje také výrobce ortopedických vložek Superfeet. Právě Superfeet má totiž na starosti zpracování a výrobu samotné pěnové mezipodešve podle poskytnutých dat, která mimo jiné obsahují výšku vaší klenby nebo rozložení tlaku napříč chodidlem.

Jediným zádrhelem může být skutečnost, že nové boty neobdržíte přímo v prodejně, ale budou vám zaslány poštou. Tento proces pravděpodobně nebude nijak zvlášť časově náročný, ale několik dnů až týdnů to jistě zabere. 

Zajímá vás, kolik to bude celé stát? To se prozatím neví, ale Brooks slibuje, že oproti ceně sériově vyráběných modelů bude příplatek minimální, pokud vůbec nějaký. Boty na míru si od léta budete moci nechat vytvořit ve více než 20 běžeckých speciálkách ve Spojených státech, ale dá se očekávat, že během následujících sezón bude technologie dostupná i v Evropě.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

Vyzrajte na mučivou menstruaci. Bolesti zmírníte správným cvičením

menstruace

Utrpení, které přichází s první menstruací, pomáhají tišit léky na bolest. Ale brát je každý měsíc několik dní?...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz