Brooks začíná s výrobou bot na míru podle vašeho běžeckého stylu

aktualizováno 
Vbočené palce, nestabilní kotníky nebo rozhozená osa dolních končetin. To vše negativně ovlivňuje náš běh a sériově vyráběné běžecké boty s tím mohou něco udělat jen velmi těžko. Brooks se rozhodl tuto situaci změnit a od léta začíná s výrobou běžeckých bot na míru.

Brooks začíná s výrobou bot na míru podle vašeho běžeckého stylu | foto: BROOKSRungo.cz

Celá technologie bot na míru je tentokrát postavená trochu jinak než u značek, které výrobu bot na míru oznámily dříve nebo už s ní dokonce začaly. V Salomonu se specializují především na tvar svršku a výběr mezipodešve a podešve z předem připravených šablon. Adidas zase spoléhá na technologii 3D tisku, která vám přímo na místě dokáže zajistit unikátní tlumící vrstvu přesně podle otisku vašich chodidel.

Brooks bude oproti tomu používat standardní svršek, který se spojí se speciálně vyrobenou tlumící vrstvou z klasické pěny TPU. Celé kouzlo pak spočívá v tom, že tato vrstva bude vyrobena na míru podle toho, jakým stylem běháte a jaký je váš přirozený pohybový řetězec. Vtáčení chodidel, rotace kolen, netypická práce chodidel, to vše jsou v Brooksu schopni odhalit pomocí tlakové desky a svého diagnostického systému Run Signature.

Tlumení vyrobené podle toho, jak běháte

Tentokrát výrobce nesází pouze na statický otisk chodidla. Aby mohla být bota vyrobena, budete cvičit a běhat a systém následně vyhodnotí celkovou práci vašich dolních končetin a podle toho navrhne optimální tvar tlumení.

Pokud budete mít chuť i příležitost využít této technologie, na začátku vás čeká vyplnění dotazníku ohledně vašich požadavků na nové boty. Následně se projdete a proběhnete před kamerami a po tlakové desce a na závěr se necháte oskenovat v přístroji Fitstation, který vytvoří 3D model vašich chodidel.

Technologicky proces zajišťuje společnost HP, známý výrobce tiskáren, a významnou roli zde hraje také výrobce ortopedických vložek Superfeet. Právě Superfeet má totiž na starosti zpracování a výrobu samotné pěnové mezipodešve podle poskytnutých dat, která mimo jiné obsahují výšku vaší klenby nebo rozložení tlaku napříč chodidlem.

Jediným zádrhelem může být skutečnost, že nové boty neobdržíte přímo v prodejně, ale budou vám zaslány poštou. Tento proces pravděpodobně nebude nijak zvlášť časově náročný, ale několik dnů až týdnů to jistě zabere. 

Zajímá vás, kolik to bude celé stát? To se prozatím neví, ale Brooks slibuje, že oproti ceně sériově vyráběných modelů bude příplatek minimální, pokud vůbec nějaký. Boty na míru si od léta budete moci nechat vytvořit ve více než 20 běžeckých speciálkách ve Spojených státech, ale dá se očekávat, že během následujících sezón bude technologie dostupná i v Evropě.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Snažíte se, ale nehubnete? Šest snadných kroků ke zdravému a krásnému tělu

Ilustrační snímek

Plavková sezona pomalu končí, ale vám se navzdory předsevzetím a úporné snaze nepodařilo získat vysněnou postavu?...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Češi dopřávají bio hlavně dětem, na sebe už tolik nemyslí

Ilustrační snímek

Biopotraviny kupuje stále více Čechů, jedná se však především o dětské výživy. Za maso a vejce pro sebe už dospělí...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz