Drahé vs levné běžecké boty: je mezi nimi opravdu takový rozdíl?

aktualizováno 
Platíme při koupi drahých bot za lepší kvalitu, nebo jen za značku a prestiž? Přečtěte si, kdo si může dovolit běhat v levných botách, proč drahé boty neznamenají vždy lepší volbu, i jaké je cenové rozmezí, v němž byste měli pořídit dobrou obuv.

Začněte s rozumem a motivujte se třeba novými botami | foto: Marek Odstrčilík, Rungo.cz

Na úplný začátek je nutné zmínit, že vybírat nové boty podle ceny nikdy není dobrá strategie. Nejprve byste si vždy měli říci, zda budete boty používat na silnici, v terénu nebo na kombinovaném povrchu, a podle toho zúžit výběr na odpovídající modely. Důležitou roli může hrát i míra tlumení, která se u každé boty liší. Na tréninky totiž pravděpodobně oceníte spíše měkčí a pohodlnější boty, zatímco na závody a výkonnostní využití se často volí boty tvrdší a dynamičtější.

Finální výběr by pak měla provádět jen a pouze vaše chodidla. Ve výsledku je totiž úplně jedno, jestli je bota od Nike, Mizuna nebo jiné, třebas i méně známé značky. Pokud se ve vybraném modelu cítíte dobře, pak není co řešit.

Drahé versus levné

Zásadní vliv na funkční vlastnosti konkrétních bot má však v rámci jedné značky i při celkovém srovnání bez ohledu na výrobce též cena.

Levné boty nemusejí být vždy nepoužitelné a nejdražší modely automaticky nezaručují ty nejlepší vlastnosti pro váš běh. Existuje však cenové rozmezí, ve kterém se objevují boty s dostatečně vysokou kvalitou, která uspokojí i ty nejnáročnější. Jakmile ale spadnete pod tuto hranici, můžete očekávat citelný kvalitativní pokles. To samé platí i pro překročení horní hranice tohoto rozmezí, protože extrémně drahé boty jsou obvykle spíše stylovou nebo limitovanou záležitostí a funkční vlastnosti nejsou vždy na první místě.

Zmíněné rozmezí se dnes pohybuje mezi třemi a pěti tisíci korun, ale drtivá většina obsažených modelů má výrazně blíže k třítisícové než k pětitisícové hranici. Řeč je o doporučených maloobchodních cenách bez jakékoliv slevy, takže i bota za tři a půl tisíce samozřejmě může stát ve výprodeji výrazně méně.

Výhody dražších bot

Modely z tohoto rozmezí se u všech značek řadí mezi takzvané jádro a najdete zde vše od závodek přes tempové až po objemové boty. Je na výběr z neutrálních i pronačních variant, měkčích nebo pružnějších tlumících směsí a chybět nesmí krosovky na krátké závody, ultratraily i pro běh po kombinovaném povrchu. A právě široká nabídka modelů je jeden z hlavních rozdílů mezi dražšími a levnějšími modely. V nižších cenových relacích totiž budete závodky hledat marně a problém může být sehnat například i modely s kontrolou pronace.

U levnějších bot obvykle existuje pouze jednoduché rozdělení na silniční a krosové modely, a ty se od sebe často liší pouze typem podrážky, což rozhodně není optimální.

Kromě rozsahu a specializace nabízených modelů je mezi levnějšími a dražšími modely ještě jeden rozdíl. Řeč je o použitých materiálech, protože i když to na první pohled nemusí být úplně zřejmé, není pěna jako pěna a vysoká bílá vrstva pod chodidlem ještě nezaručuje dostatečné tlumící vlastnosti.

Každý výrobce se pyšní svou vlastní technologií tlumení, jako je například adidas Boost, Nike Lunarlon, Saucony Everun nebo Brooks DNA. Na to ale můžete u levných bot zapomenou, protože se u nich používá pouze základní EVA pěna, která na první pohled vypadá stejně jako u dražších modelů, ale ve skutečnosti tlumí výrazně méně a často též vydrží mnohem méně než její dražší konkurenti. U Asicsu se pak můžete setkat s tím, že se snižující se cenou ubývá množství gelu, kterého je u levnějších variant pouze zlomek toho, co v dražších modelech.

I levné boty mohou být použitelné

Rozhodně se však nedá říci, že by se v levných botách nedalo běhat. Volbou levnější boty se ale připravíte o možnost výběru z širokého spektra specializovaných typů bot a počítat musíte s omezenou schopností tlumit a nižší životností tlumící vrstvy.

Levnější boty mají naopak navrch v případě svršku. Ten totiž bývá velmi často doslova nezničitelný. I v téhle výhodě je ale malý zádrhel, protože odolnost svršku je zajištěna jeho mohutností, což se negativně podepisuje na prodyšnosti a celkovém pohodlí.

Dilema, zda pořídit levnější, nebo dražší boty, bych uzavřel tím, že levné boty nemusejí automaticky představovat problém a někteří běžci je mohou pohodlně používat celý život. Doporučil bych je ale spíše těm běžcům, pro které je běh okrajovým sportem a kteří týdně vyrazí pouze párkrát na kratší výběh. Problém nemusí mít ani běžci dopadající na střed chodidla, protože nárazy tlumí aktivně a nespoléhají na tlumení uvnitř boty.

Pokud ale naběháte velké množství kilometrů nebo máte problémy s koleny, holeněmi nebo zády, pak bych doporučil zvolit některou z dražších a lépe tlumených bot. A totéž platí i pro ty, kdo hledají maximálně pohodlnou a prodyšnou variantu. Ve výsledku je pak při omezeném rozpočtu vždy lepší vychytat lepší cenu u dražšího modelu než kupovat levnou botu za plnou cenu. Rozdíl v kvalitě zpracování i v pohodlí poznáte hned po prvním obutí.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.

Témata: dobrá volba, Nike, Asics, znak

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz