Čtvrtek 22. října 2020, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. října 2020 Sabina

Běžecký překladový slovník pro začátečníky a neběžce

Dálkoplaz, rovka, šrot. Pokud chcete splynout s běžeckým davem, musíte mluvit jeho jazykem. Přinášíme vám překladový slovník nejpoužívanějších výrazů.

Vysekanej chrt je totálně prošitej na šrot nebo také tuků zbavený běžec běžel tak moc na hranicích svých možností, že se mu nohy změnily ve nehybné klacky. | foto: RUNGO.czRungo.cz

„První tři úseky běž pod pět, a až budeš prošitej, tak stejně přidej. Na konci chci vidět totální šrot.“ I v kódu Navajo nebo běžné klingonštině by byl takový rozkaz vašeho trenéra pochopitelnější, jazyk běžců je podobných slovních kódů plný. Vítejte ve zkratkovitém a osobitém světě běžeckého jazyka, který vám přibližujeme ve formě překladového vysvětlujícího slovníčku. Zvlášť, pokud sami neběháte nebo začínáte, bude vám užitečnou pomůckou při komunikaci s pokročilým běžeckým okolím.

A za kolik dáš desítku v borském parku ty?

Na závody s námi nezapomenete

Abeceda: Základní sestava běžeckých cviků připomínající mix drilu na vojenském cvičáku s přípravou tibetského bojového mnicha. Soustředěně opakované pohyby rukou i nohou evokující různé styly švihlého běhu jsou prováděny v ukrutném tempu za účelem fixace správných běžeckých návyků a postoje. Profíci si ji dávají na rozcvičení a zahřátí, ostatní po jejím absolvování opouštějí běžecký ovál ve stadiu totálního vyčerpání.

Být prošitej: Stav organismu vysoko nad anaerobním prahem projevující se motáním nohou zdřevěnělých do podoby dvou necitlivých klacků, funěním stáda nasupených hrochů a kyslíkovým dluhem ve výši součtu dluhu Řecka a celé rovníkové Afriky. Kýžený stav na konci závodu i intervalového tréninku, který ale činí běžce nepoužitelným pro cokoliv jiného kromě zajištění vlastních vegetativních funkcí.

Coura: Druh běžkyně s výrazně nízkou kinetickou rychlostí, která si běh i přes tato omezení užívá. Stejně jako jakýkoliv jiný pohyb provozovaný veřejně i v soukromí, na partnery nehledě. Na start přichází barevně i doplňkově vyladěna, bývá součástí většího rozjásaného stádečka. Genderově vyváženým protikladem je coural.

Dálkoplaz: Běžec, pravděpodobně pravidelně snídající obohacený uran, kterému je maratonská vzdálenost příliš krátká. Vyžívá se v ultrakilometrážních bězích a nahlas prohlašuje, že ho baví jen tak volně běžet od jednoho občerstvení ke druhému. A protože rád jí, musí těch občerstvovaček oběhnout „o trošku víc“.

Eliťák: Příslušník soukromého klubu fanatických běžců, který si svými výkony vydobyl startovní post rameno na rameno s Keňany. Fantom opery běžeckých závodů, protože normální hobík jej potká jen při prohlížení fotografií z vyhlášení výsledků. V době, kdy eliťák popíjí v cíli svůj sacharidový recovery drink, má totiž valná většina startovního pole ještě hodinu do cíle.

Frčka: Běžkyně, která více než na celkový čas hledí na dostatečný obsah růžové barvy na svém outfitu a jejíž make-up, růžovou rtěnku v to nepočítaje, váží alespoň půl kilogramu. Na rozdíl od coury je i při tomto vybavení relativně rychle v cíli. Snad díky kombinaci účinků redukční diety, paleo stravy a hitům Beyoncé v obou uších.

Gumicuk: Pevný kus gumy, na kterém při tandemovém závodě táhne silnější běžec slabšího kolegu. Sen všech pomalejších běžeckých partnerů a prevence rozvodových řízení v rodinách s výrazně odlišným stupněm běžecké výkonnosti.

Hlaďák: Stadium organismu, kterému právě došel cukr nebo pivo v krvi. Bez okamžité nápravy se projevuje třesem, ledovým potem a nevypočitatelným vztekem zaměřeným proti komukoli, kdo zrovna nemá v kapse čokoládovou tyčinku. Pro běh nepoužitelné, ale dříve byl využíván severskými kmeny pro běsnící válečné zapálení v přední bojové linii.

Chrt: závodník keňského somatotypu a rychlosti

Ibáč: Jakýkoliv růžový kulatý zázrak podaný perorálně, který způsobí, že běžce nebolí svaly a nezvedá se mu žaludek ani na trati o délce maratonu. Někdy bývá pro lepší účinek kombinován s colovými nápoji. Považován za charakterový doping.

Jelito: Běžec, jehož styl není příliš technicky vytříben a jehož celková motorika se nezdá být příliš progresivní. Název je používán v interním argotu trenérů. Externě je běžec nazýván jako „ten, co potřebuje o nějaké technické lekce navíc“. Nebojte se, rozhodně to není váš případ.

Kaše: Běh o intenzitě sahající daleko přes hranici komfortní zóny běžce. Jejími základními surovinami jsou krev, pot, slzy a laktát.

Loutka: Styl běhu nápadně připomínající marionetu v podobě pruského důstojníka zdrhajícího z bojiště s plnými kalhotami.

Mazánek: Běžec prchající k cíli trasy s pažemi těsně přiléhajícími k hrudi po vzoru skautů z třicátých let. V určitém stupni únavy mu paže klesají níže do podoby zakrnělých paciček a běžec přechází do stádia Tyranosurus. Poté přechází do chůze.

Nesmeky: Ochrana běžecké obuvi, potažmo běžcova nosu, před neřízeným smykem v zaledněné zatáčce a následným pádem plavmo za rukama rovnou do údolí. Tvoří je soustava řetízků vedoucích přes podrážky bot či plastové návleky s kovovými bodci. Jsou součást povinné výbavy závodníka v některých zimních ultrazávodech.

O: varózní postavení kolen, známé též jako nohy „Obdivovatelné“

Patař: Běžec dopadající při běhu na patu. Po třicátém kilometru je jím každý běžec.

Quasimodo: Synonymum pro běžecký styl „stařec“, který se v sekundových intervalech lepší v přítomnosti sličné Esmeraldy. Je typický výraznou hrudní kyfózou s náklonem hlavy dopředu a krátkým běžeckým krokem.

Rovinka/Rovka: Technicky zaběhnutý kratší úsek oválu asi do šedesáti metrů v téměř závodním tempu. Záludně zařazovaná v několika opakováních na začátek tréninku k zahřátí (rozuměj utahání) závodníka ještě před hlavní popravou samotnou tělocvičnou jednotkou. Následuje-li po Abecedě, lze očekávat poměrně rychlý kolaps i u středně trénovaných borců.

Silničky: Boty stvořené pro běh po hladké rovné silnici. Vyznačují se lehkostí těla a hladkou pletí svršku, což se nedá říct o jejich uříceném majiteli.

Šrot: totéž co kaše, jen s vyšším obsahem laktátu

Trailovky: Obutí běžců, jimž při pohledu na asfalt naskakuje kopřivka. Vyznačují se vzorkem převzatým z modelu ZETOR, který se příjemně ztrácí pod nabalenou hroudou bahna sahající až ke kotníkům. Velmi neoblíbené u manželek a v úklidových společnostech.

Uviset: Zachytit se pohledem za soupeřova záda a za upřeného civění na jeho zadek se ho držet jako klíště až do cíle. OK, tak aspoň další kilometr. Takový zadek přece nemůže být rychlejší než ten váš.

Vysekanej: Estetický sen každého běžce sestávající z přiměřeně osvalené hrudi nasedající na výrazně vyrýsované dolní končetiny. Novodobý ideál, proti kterému je i Michelangelův David líný tlusťoch.

WalkMan: Styl značného množství běžců v posledních kilometrech maratonu. Po průchodu cílovou rovinkou se stává choreografickou variací na téma „zombie z filmu Walking Dead“.

X: valgózní postavení kolenního kloubu, známé též jako nohy „čitelné“

Y – klasický tvar tejpu Achillovy šlachy, jehož horní zdvojená část se vám odloupne z kůže a omotá kolem kotníků přesně v polovině závodu.

Zeď – každý maratonec jednou najde tu svou a narazí do ní při závodě plnou hrudí. Tento je nucen si na chvíli lehnout mimo trať a mentálními metodami vyhnat laktát z křečujících svalů. Považováno za normální stav.

A jaká zajímavá slova jste na ovále slyšeli vy? Pište nám do diskuze na náš FB.

Boji s viry pomůže i slizniční imunita v ústech, říká lékař Lukáš Jirka

MUDr. Lukáš Jirka, ředitel hradecké společnosti Neuraxpharm Bohemia

Správně fungující imunitní systém se může stát významnou brzdou nebo ztlumením nebezpečných...

Covid může poškodit i srdce sportovce, říká šéf kardiologického centra Tuka

Kardiolog Vladimír Tuka

Premium Letos se v Česku otevřela tři specializovaná centra sportovní kardiologie: ve Všeobecné fakultní...

Střevní mikrobiom může stimulací imunity ovlivnit i vznik duševních chorob

Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR

Premium Do jaké míry můžeme ovlivnit, jestli dostaneme rakovinu? Může očkování proti chřipce pomoci v boji...

TEST online lékáren: Stačí pár kliknutí a roušky máte doma

Nákup z testu online lékáren

Premium Potřebujete nové roušky či paralen a nechce se vám do fronty v lékárně? Nemusíte. Skoro všechno...

Další články
  • Nejčtenější

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Žena nechtěla děsit na svatbě kamarádky. Rozhodla se pro změnu vzhledu

Osmadvacetiletá Torz z Londýna má za sebou nespočet úprav v oblasti obličeje. Nechala si udělat piercingy, kde jen to...

Protilátky mít nemusíte, i když jste covid-19 prodělali. Co vám řekne test?

Premium Mezi lidmi se o tom hovoří už od jarní vlny koronavirové pandemie a teď se toto téma opět vrací. Kdo úspěšně prodělal...

Horoskop zdraví: co čeká jednotlivá znamení do konce roku

Premium Zdraví v této době řeší většina lidí a je to to nejcennější, co máme. Jak bychom o něj měli pečovat a co čeká...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Vitamín D je pro naši obranu před covidem zásadní, ale sám nás nespasí

Vitamín D je pro obranyschopnost lidského organismu zásadní. Jeho správná hladina snižuje riziko onemocnění i úmrtí na...

Léčba plazmou zabírá, dárci uzdravení z covidu pomáhají zachránit nemocné

Premium Nástrojů, které by pomohly lékařům v boji s nebezpečným koronavirem, není moc. Jeden z nich však v posledních týdnech...

Střevní mikrobiom může stimulací imunity ovlivnit i vznik duševních chorob

Premium Do jaké míry můžeme ovlivnit, jestli dostaneme rakovinu? Může očkování proti chřipce pomoci v boji proti nemoci...

Tipy, jak správě sedět, aby vás nebolela záda

Většinu času svého života prosedíme. V práci, u jídla, u televize. Všelijak si ulevujeme, dáváme nohu přes nohu, hrbíme...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...