Pátek 4. prosince 2020, svátek má Barbora
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 4. prosince 2020 Barbora

Jste závislí na běhu? Odhalte, v jaké fázi jste

Běh je legální droga a stejně jako čokoláda má pozitivní dopady na vaše zdraví jen do určité míry. Víte, v jaké fázi běžecké závislosti se nacházíte a jak moc je to pro vás nebezpečné?

Běh přináší nejen vyčerpání, ale i mnoho emocí | foto: Profimedia.cz

Možná si běžce idealizujete jako tvora, jež hrdinně dusá laními kroky vstříc zářné budoucnosti v podobě štíhlého osvaleného těla a plic o kapacitě kovářského měchu. Pravda je ale taková, že typický zástupce této lidské čeládky je tvor charakteristický puchýřnatými chodidly s nehty v různých odstínech fialové, z nichž alespoň jeden je slezlý nebo se k tomu právě chystá. Bytost, která se poskočným krokem odkazujícím na nějakou bolístku prohání světem a sama sebe se marně ptá, proč vlastně všechno to nepohodlí podstupuje.

Fotogalerie

S nepochopitelnou nutkavostí vstává v pět ráno na výběh před prací, protože v opačném případě není schopna ani srovnat papíry do šanonu, a minuty do konce pracovní doby odpočítává v předtuše bujarých radovánek v podobě desetikilometrového běhu domů. Závislost na sebedestrukci se dostavuje plíživě a jako u většiny závislostí ji z počátku nelze rozeznat. A když ji rozeznáte, většinou už je na nápravu pozdě. Závislost na běhu má čtyři postupně se rozvíjející fáze a na jejím konci naleznete totální změnu organismu a někdy i smrt vyčerpáním.

1.Experiment

V experimentální fázi běžecké závislosti zjišťuje infikovaný jedinec, že občasné užívání této drogy přináší báječné požitky. Droga se mu stává prostředkem k dočasnému úniku z reality všedního dne, spolehlivým a hodným přítelem. Negativní účinky na těle ani duchu ještě nejsou patrné a varovná upozornění od moudřejších osob blízkých nebývají akceptována. Pracovní i studijní výsledky jsou díky rauši z nového koníčku lepší a před rodinou či partnerem se rodící se závislost daří dobře utajit. Neklamnými známkami jsou i tyto příznaky:

 • Na vašem FB profilu je spousta fotografií z cest, garden party s přáteli a místy nějaká fotografie z běhu.
 • Myslíte si, že Strava je jídlo.
 • Když neběháte, pracujete nebo se bavíte s přáteli.
 • Většina vašich přátel nejsou běžci.
 • Přemýšlíte, že možná někdy s běháním přestanete a začnete hrát gorodky.

Asi šedesát procent uživatelů končí s během v první fázi závislosti. Ti tvrdší v ní postoupí dále.

2.Společenská konzumace běhu

V dalším stádiu se užívání drogy zvané běh stává pravidelnějším. Holduje se mu především o víkendech, a to na sociálně přijatelných místech, jako jsou běžecké kluby, závody. Díky tomu se začínají množit opožděné příchody domů, jedinec přizpůsobuje svůj program touze po své droze a zanedbává své povinnosti na úkor tréninku. Například mytí nádobí - tedy pokud zrovna nepotřebuje vypucovat camel bag.

Uživatelé si sami pro sebe stanovují pravidla, aby zabránili vzniku závislosti, ale i tak zjišťují, že začínají zanedbávat původní zájmy a staří kamarádi „neběžci“ začínají být pomalu vytlačováni novými kamarády z běžeckého prostředí. Ve stádiu sociálního užívání se nacházíte, pokud:

 • Máte profil na Stravě.
 • S běháním už byste nechtěli přestat. Nikdy.
 • Většina vašich přátel jsou běžci.
 • Když neběháte, alespoň na běhání myslíte nebo o něm mluvíte.

V tomto stádiu uživatelé pociťují problémy a touží se s nimi svěřit. Žádají o pomoc, ale současně se droze věnovat dál. Proto si obvykle najdou trenéra.

3.Každodenní užívání

V této fázi běžecké závislosti zjistíte, že se váš život začal točit jen kolem běhání. Zatímco problémy s okosticemi a výběrem šestého páru závodek řešíte s velkou péčí, u vašich dveří se začínají hromadit nevyřešené problémy typu „kam vezmeme maminku letos na dovolenou“ nebo „proč je kolega Šeredný pořád tak nerudný“.

Ideální kompenzací od tohoto stresu je samozřejmě běh. Postupně zjišťujete, že mizí vaše kontrola nad užíváním drogy a musíte chodit běhat téměř každý den. Váš nový životní styl vede k vyloučení ze společnosti slušných lidí. Pohybujete se na periferii chodníku mezi stejně upocenými běžci. Vaše původní gaučové zájmy mizí a vy zjišťujete, že jste už týden nezalistovali v televizním programu. Peníze na obstarání běžeckého vybavení získáváte všemi možnými způsoby, například formou přesčasů, doučováním matematiky sousedovic repetenta nebo sběrem drobných lesních plodů. V případě nouze nepohrdnete ani drobným lesním a polním pychem nebo dealerstvím běžeckých pomůcek. Další známky tohoto stádia jsou:

 • Běžecké boty schováváte do šuplíku, aby je nikdo z vašich nejbližších nenašel a nemohl vás nařknout z běhoholismu. Další máte ulité ve schránce na dopisy a v kyblíku pod schody.
 • Máte profil na Stravě, Garminu i Movescountu.
 • S běháním můžete přestat, kdy budete chtít. Ale vám se nechce.
 • Nikdy byste nekamarádili s někým, kdo není běžec.
 • Kdyby běh nebyl, museli byste si ho vymyslet.
 • Neběháte, jenom když jste vážně zranění. Třeba když vám ufiknou obě nohy.

Uživatelé v každodenní závislosti touží po pomoci, chtějí běhat méně, ale nedaří se jim to. Hledají odbornou pomoc u fyzioterapeutů, kteří je přesvědčují, že běh je absolutně normální pohyb.

4.Užívání pro dosažení normálu

„Běhám, tedy jsem.“ To je motto jedinců v terminálním stádiu běžecké závislosti. Život bez běhu se jim zdá být nesnesitelným a v případě, že svou drogu z nějakých důvodů nedostanou, pociťují silné fyzické abstinenční příznaky. Například zvyšující se objem v pase. Nebo hejno bílých myší, kterak je s hanlivým povykem předbíhá. Původní vztahy s pracovní a párty partou jsou zpřetrhány, jedinci žijí své dny v uzavřené komunitě stejně postižených lidí. Na jejich těla se čím dál více ukazují neklamné známky užívání běžecké drogy – lýtka sílí, stehna zeštíhlují, nehty na nohou fialoví. Dalšími příznaky jsou:

 • Každých pět minut kontrolujete všechny své profily na Stravě, Garminu, Movescountu, jestli vás někdo nepředběhl na vybraném segmentu. Pokud ano, okamžitě se obouváte a vyrážíte situaci napravit.
 • Lidé, kteří neběhají, přece neexistují. Nebo ano?
 • Jak přestat s běháním? Jak neběhat? Vy přece pořád běháte!

V tomto stádiu je vždy nutná dlouhodobá odborná pomoc zvenčí. Nejlépe soustředěné působení trenéra, fyzioterapeuta a terapeutické běžecké skupiny, které běžce vrátí nohama na zem a připomene mu, že kromě běhání existují i jiné životní radosti.

Běh je, stejně jako čokoláda a červené víno, tělu prospěšný - do určité míry. Způsobuje nevratné změny na vašem těle a náklonnost k němu je přenosná z jedné osoby na druhou. Navíc se při setkání dvou běžců může snadno stát, že se z jejich společného potomka rovněž vyklube běžec. Takže si dejte pozor a užívejte běhu s rozumem, než vás závislost dostane.

Témata: Humor
 • Nejčtenější

Vánoční sbírka: salto na trampolíně Filipovi nevyšlo, potřebuje naši pomoc

Jediný moment obrátil sedmnáctiletému Filipovi život naruby. I když deset let skákal parkur a salta metal kudy chodil,...

Tři nemoci, které ohrožují mladé lidi s hektickým životem

Začínají často nenápadně, ale jejich následky mohou být fatální. Nemoci, které mladým lidem mohou vzít i život. Prvotní...

Influencer z Nigérie bude mít šest dětí. Každé s jinou ženou

Říká si Pretty Mike, pochází z Nigérie a zakládá si na tom, že má šest žen, které budou rodit téměř ve stejném termínu....

Fyzicky mě Radek nepřitahuje, přiznala Simona a pochválila mu jen tetování

Svatební cesta skončila i poslednímu ze čtyř párů, které dala dohromady věda na základě psychologických a vjemových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Norské a thajské geny topmodelce Teigenové svědčí. Je krásná i dobře vaří

Vysloužilé modelky si často hledají nové kariéry, avšak málokterá se stane kuchařkou. Právě takovou cestou se vydala...

Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

 • Další z rubriky

Šestinásobná máma miluje plastiky. Nyní chce operovat i vagínu

Šestačtyřicetiletá šestinásobná matka a králíček z magazínu Playboy z USA dala za plastiky v přepočtu téměř třicet...

Boj s anorexií vyhrála. Následky nemoci si ponese do konce života

Osmnáctiletá Ellie Spofforthová ze Skotska začala řešit kalorie v době, kdy byla ještě na základní škole. Vše začalo...

Padají vám vlasy? Příčinou může být i neléčená oční vada

Padání vlasů může mít mnoho příčin. Ať to jsou hormonální změny, genetika, léky či stres. Patrně ale málokoho napadne,...

Splín varuje, chronická rozlada už je cestou do deprese, říká psycholožka

Každý máme někdy v životě těžké chvilky, nebo si dokonce říkáme, že jsme na dně. Mnohé životní fáze provází ale i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jaká je smrtnost? Kde hrozí nákaza covidem? Nové důkazy vědců nepotěší

Jaké jsou vědecké důkazy o účinnosti roušek a respirátorů? V jaké situaci je největší riziko nákazy? Kolik procent...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Fronty u kadeřníků, obchody počítají zákazníky. Velké rozvolnění začalo

Sledujeme online Po více než měsíci se ve čtvrtek opět otevřely obchody, restaurace a provozovny služeb. Obchodníci se na něj dlouhodobě...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...