Pět běžeckých hlášek, které se nepromíjejí

aktualizováno 
Tvrdíte před závodem, že to jdete jen regeneračně, abyste potom nechali všechny kamarády daleko za sebou? Pozor - přinášíme hitparádu běžeckých prohlášení, které vám ostatní jen tak neprominou.

Běžecké hlášky. | foto: RUNGOiDNES.cz

Znáte to, stojíte na startovní čáře, bojíte se, kdy na vás v tomto závodě přijde krize, protože jste tréninku moc nedali, když se před vás postaví jakýsi vyšvihaný borec a začne hlásit: kolena bolí, dnes je pošmourno, tréninkové objemy už nejsou, co bývaly.

Dáte se s ním do řeči, abyste se navzájem uklidnili, a on vám pak ve svém stavu, podle popisu téměř připomínajícím běžeckou klinickou smrt, nadělí pět minut hned na prvním kilometru. Není tohle na zabití, nebo alespoň vyloučení z běžecké rasy? Je. Zde přinášíme pět smrtelných běžeckých prohlášení, které se v případě, že je nemyslíte opravdu vážně, ve slušné společnosti nepromíjejí:

1. Já to jdu dneska jenom tréninkově

...pravil šlachovitý týpek stojící na startu dvě lajny před vámi a pak ten závod vyhrál. Když jste se půl hodiny poté, co on osprchovaný a vyklusaný vyrazil k domovu, dopotáceli do cíle, měli jste sto chutí mu vrazit jednu do zubů. Jenže už byl moc daleko.

Prosíme tímto všechny elitní a dobré běžce, aby podobná prohlášení vypouštěli úst jen tak hlasitě, aby je slyšeli konkurenti v první řadě. Ostatní zbytečně odrazujete od jakéhokoliv výkonu, protože pokud něco jdete regeneračně pod čtyři minuty na kilák, ztrácejí motivaci se ve svých šestkových procházkových tempech snažit a míří místo do cíle do nejbližší kavárny. A každého běžce, který ztratí víru ve svoje náboženství, je přece škoda.

2. Jdu teď kvalitu, žádné objemy

...pravil jiný šlachovitý týpek a poté upřesnil, že teď místo sto třiceti kilometrů běhá jen sto. Týdně. Vy běháte v dobrém týdnu padesát, bolí vás u toho kolena a nadáváte si, proč jste si jako bič na vlastní lenost vybrali zrovna tenhle sport. Stejně jako předešlá hláška může i tahle fungovat jako demotivační špičkovací zbraň před soupeři, ovšem v případě, že toto prohlásíte před příliš snaživým hobíkem, bude se vás pokoušet napodobit a do dvou měsíců se zrakví. Proto radíme – v zadních závodních liniích pozor na jazyk.

3. Vůbec teď neběhám, to ty moje ........... (dosaď běžecké bebíčko dle svého výběru)

Běžecká šatna před závodem připomíná zčásti polní lazaret, zčásti domov důchodců. Vzduchem koluje tejpovací páska, koňská mast a telefonní čísla na fyzioterapeuty i ortopedy. Tolik stížností na zdravotní stav a kakofonii vrzajících kloubů neslyšíte ani v léčebně dlouhodobě chorých.

Práskne-li ale startovní pistole, vyrazí všichni pacienti jako houf střelených zajíců a vás, takzvaně zdravé, nechají daleko za sebou v pochybnostech o zdravotním i duševním stavu všech zúčastněných. Pokud běháte a jste u toho opravdu marod, nechte si to pro sebe. Při zranění se běhat nemá, i když to spousta běžců praktikuje. Ale vůči vašemu tělu je to stejné faux pas, jako kdybyste šli do opery ve spoďárách. Pokud běháte a na píchání v koleni se jen vymlouváte, abyste měli alibi pro případný neúspěch, držte raději pusu a zkraťte krok.

4. Já běhám pravidelně každý den

Hláška na zabití v kombinaci s někým, kdo svůj čas na běh krade po kouskách jako zloděj a soustavně žije v pocitu provinilosti nad tím, že svůj trénink nestíhá a odbývá. Každodenní holdování droze zvané běh je příjemné pro duši, vaše tělo by si ale mělo jeden den v týdnu odpočinout. Zkuste proto tuto hlášku předělat na „každý den udělám něco pro sebe“ – a pak to opravdu udělejte. I kdyby to mělo znamenat, že místo běhu začnete jíst zelené věci a pít malá piva místo velkých.

5. Tak to dorovnáme na těch deset, ne?

Smrtelně nebezpečné prohlášení v případě, že běžíte ve společnosti kamarádů, nikoliv sami. Stav, kdy obíhám u domova blok nebo alespoň popelnice, abych měl na záznamu z hodinek kulaté číslo – a ano, klidně tam nabíhám i dva kilometry – není z tréninkového hlediska moc žádoucí. Pokud máte běžet osm kilometrů, nenechejte se strhnout davem a nepřidávejte si. Jen si tak koledujete o zranění. A vy, přemlouvači a dožgarovači, myslete na blaho svých kamarádů a nepoňoukejte je.

Běžecké hlášky, které se nepromíjejí, jsou výborné v konkurenčním špičkování mezi soupeři, ale ostatní okolo vás mohou slušně otravovat. Jak to děláte vy?Čím spolehlivě rozčílíte ostatní, a pokud jim neutečete, dostanete za ten kec teniskou do zadnice? Pište na náš FB.

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz