TEST: Čím v přírodě nahradit toaletní papír?

aktualizováno 
Povedlo se vám vyběhnout na trať bez kapesníčků? V rámci testu stoprocentního BIO běžeckého vybavení jsme pro vás otestovali nejběžnější jarní druhy rostlin, keřů a stromů a sestavili běžecký pohotovostní herbář pro každý tréninkový biotop.

Lopuch větší (Arctium lappa) | foto: Barbora Topinková, Rungo.cz

Běh je sport vysoce příznivý pro peristaltiku střev a vyběhnout bez papírových kapesníčků se mnohdy rovná společenskému znemožnění. Pokud potřebujete v jarním luhu či háji narychlo najít odpovídající přírodní alternativu, je třeba oprášit znalosti botaniky. Otestovali jsme pevnost různých druhů listů v tahu i tlaku a připravili jsme pro vás aktualizovaný běžecko-botanický atlas, se kterým se rozhodně neztratíte v jakkoliv horké chvilce.

Fylom, postranní vegetativní zelený orgán rostlin

Fylom, postranní vegetativní zelený orgán rostlin

BIOmateriál miliontiletí

Metodika

Mechanické namáhání tělesa je silové působení, které vyvolává tlaky ve struktuře tělesa vedoucí k jeho deformaci. Síla potřebná k deformaci tělesa se určuje experimentální tlakovou zkouškou, kdy se na těleso působí takovou hodnotou jednoosého napětí, při které dochází k úplnému porušení vzorku. Zkouška byla provedena v souladu s Hookeovým zákonem při určení Youngova modulu pružnosti přírodních materiálů jako podílu napětí v tahu a poměrné deformace, a to na pěti kusech každého vzorkovaného materiálu. Měření byla prováděna při standardní laboratorní teplotě a tlaku odpovídajícímu planetě Zemi. Boty odpovědného profesora měly černou barvu a obsahovaly stopové množství selenu. Získaný soubor statistických dat byl porovnán s hodnotami aritmetických a geometrických průměrů a také hodnotami modu a mediánu. Poté byla data upravena tak, aby odpovídala požadovaným závěrům žádosti o výzkumný grant.

Testovaný materiál listů je tvořen vrstvami epidermis, kutikuly a parenchymů, které zaručují absolutní odolnost proti větru i vodě a současně vysokou prodyšnost tohoto revolučního materiálu. Zdá se dokonce, že membrána dokáže dýchat za svého nositele, a je tudíž jedním z evolučně nejpovedenějších modelů, jaké kdy byly v přírodě vyrobeny. Je prověřena časem, protože se vyrábí už nejméně šedesát pět milionů let. Tento třívrstvý materiál snáší pobyt v extrémních vedrech i tuhých zimách, ačkoliv v horkém podnebí bývá vysoce kožnatý a ve studeném se naopak vyrábí ve velice úzkém až jehličnatém designu, takže jeho vhodnost rapidně klesá. Přesto je jeho pevnost v tahu i tlaku v průměru dostatečná i k tvorbě jednopatrových staveb. Cílem této studie bylo mechanickou odolnost tohoto materiálu ověřit pro účely urgentního sanitárního využití.

Běžcův pohotovostní herbář

Botanickou exkurzí do lesů a luk jindřichohradeckého regionu, se samozřejmým přihlédnutím ke Kardašově Řečici, byli vytipováni nejběžnější zástupci květeny české. Nejvhodnějšími kandidáty se ukázaly být následujcí exempláře:

Javor klen (Acer pseudoplatanus)

Pevný a prostorný list javoru

Pevný a prostorný list javoru

Vhodnost javoru je určena už tím, že patří do čeledi mýdelníkovitých. Jeho vstříčně křižmostojné, dlouze řapíkaté a hluboce laločnaté listy jsou jedny z prvních, které se v našich lesích jarně zazelenají. Vzhledem k ploše asi třiceti centimetrů čtverečních každého z pevných dlaňovitých listů a výskytu ve všech parcích i lesích je jasným favoritem sanitárního využití.

Šeřík obecný (Syringa L.)

Šeřík obecný (Syringa L.)

Šeřík obecný (Syringa L.)

Keř z čeledi olivovníkovitých, který svou omamnou vůní supluje i funkci vonného aerosolu, umožňuje díky svým oboupohlavním květům využití jakýmkoliv běžcem. Tržné zatížení za použití jednoho až pěti prstů bylo stanoveno v průměru na 0,05 kN/m, biotopem jsou parky a zahrady.

Lopuch větší (Arctium lappa)

Lopuch větší (Arctium lappa)

Lopuch větší (Arctium lappa)

Dvouletá bylina z oddělení krytosemenných se široce srdčitými řapíkatými listy vyplněnými dření. Mechanická odolnost byla asi o dvacet procent nižší než u výše jmenovaných vzorků, body navíc ale získává za spodní stranu listu zjemnělou bílým povlakem chlupů. K nalezení ve většině lesních i polních porostů.

Smetánka lékařská (Taraxacum officinale)

Smetánka lékařská (Taraxacum officinale)

Smetánka lékařská (Taraxacum officinale)

Všem dobře známá pampeliška zaplevelí louky i zahrady velmi dužinatými listy, které jsou ovšem ke značné škodě dosti úzké. V trsu nicméně poslouží a vyznačuje se vysokou mechanickou odolností, navíc je to silně nitrofilní druh milující dusíkaté sloučeniny, který vaše konání v přírodě náležitě ocení krásnými žlutými květy.

Brukev řepka (Brassica napus)

Brukev řepka (Brassica napus)

Brukev řepka (Brassica napus)

Polní monokultura dneška se vyznačuje žlutými květy a výrazně tuhými listy, které jsou ovšem vyráběny v příliš úzkém designu. Vzhledem k plošnému rozšíření tohoto prekurzoru biopaliva vám však stejně nezbude nic jiného, nežli vzít brukev řepku na milost.

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Dvoudomá nitrofilní bylina libující si v rumištích recentních i nově vznikajících se vyznačuje kopinatými listy a žahavými chlupy, které obsahují směs histaminu, acetylcholinu a serotoninu. Pevnost listů v tlaku i tahu byla určena jako lehce nadprůměrná, přesto je kvůli přítomnosti chemikálií jejich využití limitováno pouze na skupinu jedinců se zvláštními preferencemi.

Tolik náš test. Všímejte si rozkvetlé krásy, kolem které běháte. Kromě estetického zážitku může mít i své praktické uplatnění.


Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Migréna dokáže člověka zlomit, svěřte se raději do rukou lékaře

Ilustrační snímek

Migréna není obyčejná bolest hlavy. Toho, kdo jí trpí, umí doslova vyřadit z „provozu“, Mnohdy se k ní přidají i...

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz