Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. prosince 2022 Vratislav

TEST: Čím v přírodě nahradit toaletní papír?

Povedlo se vám vyběhnout na trať bez kapesníčků? V rámci testu stoprocentního BIO běžeckého vybavení jsme pro vás otestovali nejběžnější jarní druhy rostlin, keřů a stromů a sestavili běžecký pohotovostní herbář pro každý tréninkový biotop.

Lopuch větší (Arctium lappa) | foto: Barbora Topinková, Rungo.cz

Běh je sport vysoce příznivý pro peristaltiku střev a vyběhnout bez papírových kapesníčků se mnohdy rovná společenskému znemožnění. Pokud potřebujete v jarním luhu či háji narychlo najít odpovídající přírodní alternativu, je třeba oprášit znalosti botaniky. Otestovali jsme pevnost různých druhů listů v tahu i tlaku a připravili jsme pro vás aktualizovaný běžecko-botanický atlas, se kterým se rozhodně neztratíte v jakkoliv horké chvilce.

Fylom, postranní vegetativní zelený orgán rostlin

BIOmateriál miliontiletí

Metodika

Mechanické namáhání tělesa je silové působení, které vyvolává tlaky ve struktuře tělesa vedoucí k jeho deformaci. Síla potřebná k deformaci tělesa se určuje experimentální tlakovou zkouškou, kdy se na těleso působí takovou hodnotou jednoosého napětí, při které dochází k úplnému porušení vzorku. Zkouška byla provedena v souladu s Hookeovým zákonem při určení Youngova modulu pružnosti přírodních materiálů jako podílu napětí v tahu a poměrné deformace, a to na pěti kusech každého vzorkovaného materiálu. Měření byla prováděna při standardní laboratorní teplotě a tlaku odpovídajícímu planetě Zemi. Boty odpovědného profesora měly černou barvu a obsahovaly stopové množství selenu. Získaný soubor statistických dat byl porovnán s hodnotami aritmetických a geometrických průměrů a také hodnotami modu a mediánu. Poté byla data upravena tak, aby odpovídala požadovaným závěrům žádosti o výzkumný grant.

Testovaný materiál listů je tvořen vrstvami epidermis, kutikuly a parenchymů, které zaručují absolutní odolnost proti větru i vodě a současně vysokou prodyšnost tohoto revolučního materiálu. Zdá se dokonce, že membrána dokáže dýchat za svého nositele, a je tudíž jedním z evolučně nejpovedenějších modelů, jaké kdy byly v přírodě vyrobeny. Je prověřena časem, protože se vyrábí už nejméně šedesát pět milionů let. Tento třívrstvý materiál snáší pobyt v extrémních vedrech i tuhých zimách, ačkoliv v horkém podnebí bývá vysoce kožnatý a ve studeném se naopak vyrábí ve velice úzkém až jehličnatém designu, takže jeho vhodnost rapidně klesá. Přesto je jeho pevnost v tahu i tlaku v průměru dostatečná i k tvorbě jednopatrových staveb. Cílem této studie bylo mechanickou odolnost tohoto materiálu ověřit pro účely urgentního sanitárního využití.

Běžcův pohotovostní herbář

Botanickou exkurzí do lesů a luk jindřichohradeckého regionu, se samozřejmým přihlédnutím ke Kardašově Řečici, byli vytipováni nejběžnější zástupci květeny české. Nejvhodnějšími kandidáty se ukázaly být následujcí exempláře:

Javor klen (Acer pseudoplatanus)

Pevný a prostorný list javoru

Vhodnost javoru je určena už tím, že patří do čeledi mýdelníkovitých. Jeho vstříčně křižmostojné, dlouze řapíkaté a hluboce laločnaté listy jsou jedny z prvních, které se v našich lesích jarně zazelenají. Vzhledem k ploše asi třiceti centimetrů čtverečních každého z pevných dlaňovitých listů a výskytu ve všech parcích i lesích je jasným favoritem sanitárního využití.

Šeřík obecný (Syringa L.)

Šeřík obecný (Syringa L.)

Keř z čeledi olivovníkovitých, který svou omamnou vůní supluje i funkci vonného aerosolu, umožňuje díky svým oboupohlavním květům využití jakýmkoliv běžcem. Tržné zatížení za použití jednoho až pěti prstů bylo stanoveno v průměru na 0,05 kN/m, biotopem jsou parky a zahrady.

Lopuch větší (Arctium lappa)

Lopuch větší (Arctium lappa)

Dvouletá bylina z oddělení krytosemenných se široce srdčitými řapíkatými listy vyplněnými dření. Mechanická odolnost byla asi o dvacet procent nižší než u výše jmenovaných vzorků, body navíc ale získává za spodní stranu listu zjemnělou bílým povlakem chlupů. K nalezení ve většině lesních i polních porostů.

Smetánka lékařská (Taraxacum officinale)

Smetánka lékařská (Taraxacum officinale)

Všem dobře známá pampeliška zaplevelí louky i zahrady velmi dužinatými listy, které jsou ovšem ke značné škodě dosti úzké. V trsu nicméně poslouží a vyznačuje se vysokou mechanickou odolností, navíc je to silně nitrofilní druh milující dusíkaté sloučeniny, který vaše konání v přírodě náležitě ocení krásnými žlutými květy.

Brukev řepka (Brassica napus)

Brukev řepka (Brassica napus)

Polní monokultura dneška se vyznačuje žlutými květy a výrazně tuhými listy, které jsou ovšem vyráběny v příliš úzkém designu. Vzhledem k plošnému rozšíření tohoto prekurzoru biopaliva vám však stejně nezbude nic jiného, nežli vzít brukev řepku na milost.

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Dvoudomá nitrofilní bylina libující si v rumištích recentních i nově vznikajících se vyznačuje kopinatými listy a žahavými chlupy, které obsahují směs histaminu, acetylcholinu a serotoninu. Pevnost listů v tlaku i tahu byla určena jako lehce nadprůměrná, přesto je kvůli přítomnosti chemikálií jejich využití limitováno pouze na skupinu jedinců se zvláštními preferencemi.

Tolik náš test. Všímejte si rozkvetlé krásy, kolem které běháte. Kromě estetického zážitku může mít i své praktické uplatnění.

  • Nejčtenější

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Co to hraješ za mrchu? Příběhy o šéfce z 1. oddělení mě zděsily, říká herečka

Premium Jako bezcitná seriálová policejní ředitelka dokázala zázrak: nenávist vůči jejímu kariérismu stmelila diváky Případů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Otevřete mu zadní vrátka. Jak si užít anální sex bez strachu a bolesti

Ač většina sexuálních mantinelů už byla zbořena, anální hrátky stále patří mezi kontroverzní záležitosti. Přitom...

Nehty jako zrcadlo zdraví. Dejte si pozor na tmavé skvrny i svislé rýhy

Zdánlivě silné a odolné, ale zároveň i zranitelné a křehké. Věnujme nehtům pozornost už z toho důvodu, že jsou schopné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brno Pohlreicha nepřestává překvapovat. Dostal ho pstruh s kysaným zelím

V další epizodě pořadu Jak to bylo, šéfe? se kuchař Zdeněk Pohlreich vypravil do Brna. Jelikož se vzpomínalo na...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Rady, jak nabrat svalovou hmotu. Základem je správný trénink i strava

Chcete nabrat svalovou hmotu? Pak počítejte s tím, že je to běh na dlouho trať. Musíte navíc dodržovat několik...

Žena měla zdravotní problémy kvůli implantátům, nechala si je vyjmout

Osmadvacetiletá Tamara Jonesová popsala problémy, které jí způsobovaly silikonové implantáty v ňadrech. Skončila...

Místo piva si dám vinný střik, říká Jiří. Za necelý rok shodil 21 kilo

Jiří se jednoho rána probudil a řekl si, že zhubne. Ještě toho dne zašel za výživovým poradcem. Za necelý rok se mu...

Sex a intimita jsou ve vztahu důležité. Problémy řešte včas

Dlouhodobě fungující partnerský vztah se bez sexu ani intimity neobejde. Proč tomu tak je? Protože člověk je od přírody...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Založili si rodinnou farmu, dnes jejich obrat míří k deseti milionům

K podnikání je přivedla společná láska k dobrému a zdravému jídlu. Přestože mají manželé Kuderovi dvě malé děti,...