TEST: Čím v přírodě nahradit toaletní papír?

aktualizováno 
Povedlo se vám vyběhnout na trať bez kapesníčků? V rámci testu stoprocentního BIO běžeckého vybavení jsme pro vás otestovali nejběžnější jarní druhy rostlin, keřů a stromů a sestavili běžecký pohotovostní herbář pro každý tréninkový biotop.

Lopuch větší (Arctium lappa) | foto: Barbora Topinková, Rungo.cz

Běh je sport vysoce příznivý pro peristaltiku střev a vyběhnout bez papírových kapesníčků se mnohdy rovná společenskému znemožnění. Pokud potřebujete v jarním luhu či háji narychlo najít odpovídající přírodní alternativu, je třeba oprášit znalosti botaniky. Otestovali jsme pevnost různých druhů listů v tahu i tlaku a připravili jsme pro vás aktualizovaný běžecko-botanický atlas, se kterým se rozhodně neztratíte v jakkoliv horké chvilce.

Fylom, postranní vegetativní zelený orgán rostlin

Fylom, postranní vegetativní zelený orgán rostlin

BIOmateriál miliontiletí

Metodika

Mechanické namáhání tělesa je silové působení, které vyvolává tlaky ve struktuře tělesa vedoucí k jeho deformaci. Síla potřebná k deformaci tělesa se určuje experimentální tlakovou zkouškou, kdy se na těleso působí takovou hodnotou jednoosého napětí, při které dochází k úplnému porušení vzorku. Zkouška byla provedena v souladu s Hookeovým zákonem při určení Youngova modulu pružnosti přírodních materiálů jako podílu napětí v tahu a poměrné deformace, a to na pěti kusech každého vzorkovaného materiálu. Měření byla prováděna při standardní laboratorní teplotě a tlaku odpovídajícímu planetě Zemi. Boty odpovědného profesora měly černou barvu a obsahovaly stopové množství selenu. Získaný soubor statistických dat byl porovnán s hodnotami aritmetických a geometrických průměrů a také hodnotami modu a mediánu. Poté byla data upravena tak, aby odpovídala požadovaným závěrům žádosti o výzkumný grant.

Testovaný materiál listů je tvořen vrstvami epidermis, kutikuly a parenchymů, které zaručují absolutní odolnost proti větru i vodě a současně vysokou prodyšnost tohoto revolučního materiálu. Zdá se dokonce, že membrána dokáže dýchat za svého nositele, a je tudíž jedním z evolučně nejpovedenějších modelů, jaké kdy byly v přírodě vyrobeny. Je prověřena časem, protože se vyrábí už nejméně šedesát pět milionů let. Tento třívrstvý materiál snáší pobyt v extrémních vedrech i tuhých zimách, ačkoliv v horkém podnebí bývá vysoce kožnatý a ve studeném se naopak vyrábí ve velice úzkém až jehličnatém designu, takže jeho vhodnost rapidně klesá. Přesto je jeho pevnost v tahu i tlaku v průměru dostatečná i k tvorbě jednopatrových staveb. Cílem této studie bylo mechanickou odolnost tohoto materiálu ověřit pro účely urgentního sanitárního využití.

Běžcův pohotovostní herbář

Botanickou exkurzí do lesů a luk jindřichohradeckého regionu, se samozřejmým přihlédnutím ke Kardašově Řečici, byli vytipováni nejběžnější zástupci květeny české. Nejvhodnějšími kandidáty se ukázaly být následujcí exempláře:

Javor klen (Acer pseudoplatanus)

Pevný a prostorný list javoru

Pevný a prostorný list javoru

Vhodnost javoru je určena už tím, že patří do čeledi mýdelníkovitých. Jeho vstříčně křižmostojné, dlouze řapíkaté a hluboce laločnaté listy jsou jedny z prvních, které se v našich lesích jarně zazelenají. Vzhledem k ploše asi třiceti centimetrů čtverečních každého z pevných dlaňovitých listů a výskytu ve všech parcích i lesích je jasným favoritem sanitárního využití.

Šeřík obecný (Syringa L.)

Šeřík obecný (Syringa L.)

Šeřík obecný (Syringa L.)

Keř z čeledi olivovníkovitých, který svou omamnou vůní supluje i funkci vonného aerosolu, umožňuje díky svým oboupohlavním květům využití jakýmkoliv běžcem. Tržné zatížení za použití jednoho až pěti prstů bylo stanoveno v průměru na 0,05 kN/m, biotopem jsou parky a zahrady.

Lopuch větší (Arctium lappa)

Lopuch větší (Arctium lappa)

Lopuch větší (Arctium lappa)

Dvouletá bylina z oddělení krytosemenných se široce srdčitými řapíkatými listy vyplněnými dření. Mechanická odolnost byla asi o dvacet procent nižší než u výše jmenovaných vzorků, body navíc ale získává za spodní stranu listu zjemnělou bílým povlakem chlupů. K nalezení ve většině lesních i polních porostů.

Smetánka lékařská (Taraxacum officinale)

Smetánka lékařská (Taraxacum officinale)

Smetánka lékařská (Taraxacum officinale)

Všem dobře známá pampeliška zaplevelí louky i zahrady velmi dužinatými listy, které jsou ovšem ke značné škodě dosti úzké. V trsu nicméně poslouží a vyznačuje se vysokou mechanickou odolností, navíc je to silně nitrofilní druh milující dusíkaté sloučeniny, který vaše konání v přírodě náležitě ocení krásnými žlutými květy.

Brukev řepka (Brassica napus)

Brukev řepka (Brassica napus)

Brukev řepka (Brassica napus)

Polní monokultura dneška se vyznačuje žlutými květy a výrazně tuhými listy, které jsou ovšem vyráběny v příliš úzkém designu. Vzhledem k plošnému rozšíření tohoto prekurzoru biopaliva vám však stejně nezbude nic jiného, nežli vzít brukev řepku na milost.

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Dvoudomá nitrofilní bylina libující si v rumištích recentních i nově vznikajících se vyznačuje kopinatými listy a žahavými chlupy, které obsahují směs histaminu, acetylcholinu a serotoninu. Pevnost listů v tlaku i tahu byla určena jako lehce nadprůměrná, přesto je kvůli přítomnosti chemikálií jejich využití limitováno pouze na skupinu jedinců se zvláštními preferencemi.

Tolik náš test. Všímejte si rozkvetlé krásy, kolem které běháte. Kromě estetického zážitku může mít i své praktické uplatnění.

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz