Běžec v lese: jak nedoplatit na medvědy, bažanty či myslivce

aktualizováno 
Vedou vaše běžecké cesty parky plnými nevychovaných hafanů nebo se musíte na svých trailech vyhýbat jelenům v říji a vytrvalému stalkingu kance Evžena? Zjistili jsme přímo od běhajícího myslivce, jak se vyhnout a bránit nebezpečným tvorům v našich hvozdech.

Sledujte doby lovu, ať nepřijdete do guláše. | foto: Barbora Topinková, Rungo.cz

Jen co přejdou letní parna a před nechráněným běžcovým zrakem se přestanou míjet nebezpečně odhalené běžkyně, nastává další rizikový čas. Kromě lesních cest, splavných po probíhající těžbě jen se šnorchlem a ploutvemi, a nevychovaných hafanech celoročně chňapajících v lesoparku po už tak bolavých achilovkách, nastává doba říje a honů. Trailový běžec se prodírá lesem plným nadržených jelenů a vbíhá do cesty zeleným mužíčkům vyzbrojeným flintami. Jak se těmto nebezpečným tvorům, obývajícím běžecké luhy a háje, ubránit či alespoň vyhnout? Zeptala jsem se jednoho z nich.

Pes

Výskyt a stupeň nebezpečnosti: Zatímco městskou džunglí zneurotizovaní ratlíci útočí v ulicích a parcích, ztracení nebo zdivočelí hafani mohou být nebezpeční kdekoliv včetně osamělých míst a lesních pěšin. Pomineme-li trousení kluzkých hromádek ohrožující ladnost vašeho běžeckého stylu a svalstvo zvané prdelní, mají pesani ve zvláštní zálibě chňapat hubou po pohybujících se objektech. Tedy i vašich kotnících a lýtkách. Pokud se jim budou zdát obzvláště libě vonící, rádi se pro formu jemně či výrazněji zakousnou. Dalším oblíbeným kouskem je rozeběhnutí se proti nic netušícímu běžci s úmyslem se a) pro legraci těsně minout a sledovat stav obranných reakcí subjektu akutně pracujícího k infarktu myokardu nebo b) naskočit z legrace na vyděšený objekt a vylepšit jeho outfit stopami po zablácených tlapách a oslintané tlamě.

Rada myslivce:

Většina psů na procházce hájí své teritorium a svého páníčka, jinými slovy má svoji osobní bublinu. Proto většina útoků na běžce není míněna jako lov na maso, ale spíše odlákání vetřelce z prostoru, což se většině psů podaří. Pokud se bude běžec snažit odběhnout pryč, dává psu jasný signál, že se uvidí, kdo vyhraje. V tomto bodě má však příroda už dávno jasno. Proto je nejlepší spíše velmi zmírnit krok nebo zastavit a vyčkat na příchod pána.

Rozhodně nezvedejte ruce nahoru, protože toto gesto si psi vykládají jako povolení k výskoku na vás. Pokud je pes volně pobíhající bez pána, je spíše zmaten a nebude mít tendenci útočit. Jiný případ je, pokud je pes nakažen (vzteklina). Poté by běžec měl objevit své sprintérské schopnosti a až z bezpečí zavolat městskou policii. Pokud dojde k napadení, je dobré použít třeba kabelku nebo batoh, do které se pes může zakousnout. Nebo ho odehnat pepřákem, máte-li ho s sebou.

Prase divoké

Výskyt a stupeň nebezpečnosti: Zatímco kanec si spokojeně medí v žitě, bachyně dokáže při pocitu ohrožení svých mláďat v pruhovaných pyžamkách spustit učiněný Armagedon. I tak je člověku nepříjemné, když v letním večeru probíhá okolo pole s kukuřicí doprovázen slyšitelným dusotem a pochrochtáváním, jež neumí definovat ani jako spokojené, ani jako útočné. Je tedy třeba být vždy ve střehu?
Rada myslivce:

Záleží na pohlaví. Divoké prase (samec) se běžce spíše lekne a uteče. Útok volí až v opravdu krajní nouzi, pokud by na něj běžec vběhl. Poté je nejlepší vylézt na nejbližší strom a počkat, až se rozzuřené zvíře uklidní. Jiná situace je, pokud běžec narazí na stádo bachyně (samice od prasete divokého) se selaty. Poté je reakce velmi prudká a bachyně je odhodlána položit i život za ochranu svých mláďat. Obrana před bachyní je opět unik do výšky. Nesnažte se utéct, jelikož bachyně je výborný sprinter a svým vtipným pokusem ji akorát naštvete. Ze stromu je pak nutné zavolat mysliveckou stráž, jelikož bachyně na vás bude vytrvale čekat dole.

Bažant královský

Výskyt a stupeň nebezpečnosti: Ač se to nezdá, tento pták je ještě nebezpečnější než namíchnutý fanoušek Baníku. A to přesto, že pro vás znamená jen dvě stehýnka a křidýlka na pekáči. Můžete na něj narazit v některých bažantnicích (bažantnice LZ Konopiště nebo bažantnice Luhačovice) a jeho útok připomíná systematické nahánění, které vyústí v přímé nalétávání na vaši hlavu. Režisér filmu Ptáci rozhodně někdy musel bažanta královského potkat v jeho přirozeném biotopu.

Rada myslivce:

Bažant královský je velmi agresivní a útočný pták. Je to způsobeno jeho silným temperamentem a nutností hájit si svůj prostor. Tento prostor je schopný hájit v kooperaci s dalšími bažanty. Pokud tedy běžec využije běžeckou trasu v bažantnici (pozor na doby lovu této pernaté zvěře), může se setkat s obklíčením vícero bažantů a snahy zaútočit na běžce v jednotném spolku.

Tvorové méně četní, leč nebezpeční

Medvěd hnědý  

Akční rádius medvěda je poměrně veliký a v našich končinách na něj můžete narazit v podstatě při jeho migraci mezi CHKO Beskydy, CHKO Bílé Karpaty a Slovenskými horami. Medvěd je zvíře plaché, a pokud na něj přímo nenarazíte, nebude vás rušit v tréninku. Nejhorší je medvěd překvapený, takže běháte-li tatranskými či americkými hvozdy, vezměte si s sebou speciální rolničku plašící medvědy nebo alespoň při běhu halaste, případně hodně nahlas sípejte. A nenoste si s sebou libě vonící svačinu. Pokud už dojde na to, že medvěd začne dorážet, neutíkejte. Medvěd dokáže běžet rychlostí až 45 km/hod, takže to nandá i Ussainu Boltovi. Odvraťte zrak, mluvte na něj klidným hlasem a vycouvejte. Pokud to nezabere, zvlášť u medvěda černého se vyplácí na něj křičet nebo házet kameny. Až v momentu, kdy se méďa přiblíží na pár metrů od vás, praktikujte poučku „lehnout na zem, rukama si krýt krční páteř a nehýbat se, dokud neodejde“. Pokud vás začne žrát, je na čase se vší silou bránit. Pepřový sprej vám to může usnadnit. 

Rys ostrovid

Rys není v podstatě nebezpečný. Je to velmi plaché zvíře a útok na člověka jsem zatím neregistroval.

Vlk obecný  

Vlk je velmi vzácný a plachý. Jeho četnost není tak vysoká a v podstatě spíše napadá drobnější zvěř.

Pohyb medvědů, rysů a vlků migrujících v Beskydech můžete sledovat na této mapě.

Myslivec na lovu

Výskyt a stupeň nebezpečnosti: Myslivec je vždy na lovu a někdy má zájem i o zvířata. Vzhledem k plachosti jelenů v říji je statisticky nejpravděpodobnějším tvorem, jež na běžce může v lese vyskočit, právě on. Většinou je to dobrácký až plachý tvor oděný do splývavé zelené barvy, ovšem stavíte-li se mezi něj a plánovaný jelení guláš, může dojít k nezaviněné nehodě. Vběhnete-li do honu, je třeba vás upozornit, že dolet kulky může být až 2 kilometry a i odražená střela může na vzdálenost řádu stovek metrů udělat slušnou paseku.

Nevbíhejte myslivcům do rány

Nevbíhejte myslivcům do rány

Před kulkou neutečete

Před kulkou neutečete

Rada myslivce:

Pokud běžec navštěvuje lovné prostory, měl by být seznámen s dobou hájení zvěře, ale hlavně s dobou jejího lovu. Poté nemůže být překvapen, pokud by se dostal pod střelnou kanonádu například v bažantnici. 

Příroda z nás neudělala ani nejlepší sprintery na světě, ani nás nevybavila kvalitními zuby a drápy na to, abychom mohli přeprat každé zvíře, kterému vlezeme do revíru. Obdařila nás ale schopností myslet. Třeba i na to, že v některých obdobích a oblastech se není moudré vyskytovat. Dozvíte se to zde.

Inspirace z knihy 400 pokynů na úpravu zvěřiny od V.O. Blažeje, Noviny Staré gardy mistrů kuchařů v Praze, listopad 1932

Není-li zvíře smraďoch, tedy maso k jídlu se nehodící, můžete připravit večeři rodinnou dle našich doporučeníhodných receptů:

Prsíčka z bažanta dle zámecké paní

Z pěkného bažanta sejmeme prsíčka, kůži odstraníme a v polovině naříznem, ale ne docela a slabě naklepeme a pomažeme fášem z husích jater, na to klademe kolečka lanýžů, nahoru zase trochu fáše, uzavřeme a zavážeme do plátna a dáme na máslo trochu podlité pod puklici dusiti. Pak odstraníme plátno a dáme mezi prkénka, necháme ztuhnouti a krájíme z toho medailonky, tyto přelejeme jednu polovinu omáčkou aspikovou bílou, druhou omáčkou aspikovou hnědou, zdobíme a aspikem leštíme a dáme k ledu. Pak složíme na kulatou mísu střídavě a zdobíme aspikem.

Srnčí filets Continental (pro 10 osob)

Připravíme si z kýty 10 filátek, které prošpikujeme slaninou, osolíme, opepříme, necháme opéci a zalijeme trochou vína Madeira. Srnčí kosti, zelenina, připraví se přírodní hnědá omáčka, ve které dusíme as 5 kvíčal a 5 sluk. Z tohoto připravíme si kašovinu. Dále připravíme si as z jednoho šálku kašovinu z čočky. Tyto dvě kašoviny vážeme s výše uvedenou hnědou omáčkou. Na stůl podávají se tak, že do středu mísy dáme kašovinu a filátka kolem postavíme; dekorujeme lanýži, prostředek pak vystříkáme horkou kašovinou. Přírodní omáčka podává se zvlášť.

Jelení ragout

K tomuto účelu béřeme ponejvíce maso z krku neb hrudí, které po očištění rozkrájíme na větší kousky a dáme na krájenou kořenovou zeleninu, jíž jsme předem na omastku do hněda udusili s přídavkem běžného koření, octa a soli, vařiti. Po změknutí maso vyndáme, do polévky přidáme trochu cukru, sklenici vína, citronovou šťávu, zahustíme hnědou zásmažkou a necháme řádně vařiti – procedíme, přidáme vařené sušené hříbky, krájenou kyselou okurku, kapáry, podle potřeby přisolíme, maso vložíme do té omáčky a necháme dodusiti. Jako přílohu podáváme noky neb vařené brambory.

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz