Bojíte se trapasu po vašem „pšouknutí“? Víme jak se mu vyhnout

aktualizováno 
Co nasadit, když vás při běhu pravidelně trápí křeče a příliš hlučné příhody? Pravidelný pohyb, kmínový odvar a smysl pro humor.

Pohyb pomáhá i při nadýmání | foto: Profimedia.cz

Plynatost, odborně zvaná meteorismus, se projevuje bolestmi břicha s překvapivě vysokou intenzitou, které vedou při uvolnění plynů z těla až ke konečnému stádiu zvukově výrazné flatulence. Při ní jsou do ovzduší vypouštěny střevní plyny vznikající při rozkladu potravy v trávicím traktu, a to v průměrném objemu pěti set mililitrů denně. Rychlost úniku plynů je v průměru tři metry za sekundu, v závislosti na aktuálním tlaku, a chemicky jsou tvořeny směsí dusíku, vodíku a oxidu uhličitého, doplněných jedno- či víceprocentní koncentrací methanu a sulfanu. Tolik encyklopedie.

Přihlaste se na desítku v Plzni

Krásná trať s nevídaným rautem v cíli, to je Craft RUNGO běh Borským parkem. Pro začátečníky máme připravenu pětikilometrovou trať. Více zde.

Craft RUNGO běh Borským parkem v Plzni 2016.

Zdravotní aspekty plynatosti

Plynatost způsobují u zdravých jedinců těžko stravitelné složky potravy s vysokým obsahem oligosacharidů (luštěniny), glukosinolátů (brukvovité potraviny, například zelí) či alicinu (česnekovité). Bakterie přítomné v trávicím traktu sacharidy s radostí štěpí a při jejich rozkladu vzniká větší množství plynu. Platí přitom, že pohyb obecně a běh obzvláště podporuje přirozený peristaltický pohyb střev (napsali jsme o tom ZDE), takže pokud se svíjíte v křečích po obědě bohatém na luštěniny, vezměte si tenisky a jděte to rozběhat.

Pokud má jedinec nezdravé složení jídelníčku obsahující příliš mnoho sacharidů ve formě pečiva a sladkostí, může se objem vytvořených plynů zvýšit až na dva litry denně. Při potížích (nebo před kolektivním výběhem) proto dejte přednost snadno stravitelným potravinám nebo potravě bohaté na vlákninu a draslík. Ideální volbou jsou například banány, rajčata, okurky, papája nebo chřest. Potravu žvýkejte pomalu, hltání způsobuje další přívod plynů do vašeho organismu, kterých se bude nutno později zbavit.

Pokud máte potíže déle než tři týdny v kuse, je načase řešit příčiny. Velice častým důvodem plynatosti je například intolerance na laktózu nebo alergie na lepek, ale také přítomnost parazitů nebo Crohnova nemoc. Dámy zase dobře vědí, že v období kolísání hormonů způsobuje zvýšená produkce estrogenu v období ovulace menší ochabnutí břišních svalů a vyrobí i na vysportovaném bříšku nevzhledný pumlíč, který místy vizuálně odpovídá čtvrtému měsíci těhotenství.

Paradoxním důvodem potíží s meteorismem může být i přechod na superzdravý jídelníček, vegetariánskou či dokonce raw stravu. Cokoliv vrcholně zdravého je totiž vysoce nadýmavé a velké množství konzumovaného ovoce, semen a oříšků může u běžce rozhodnutého pro návrat ke zdravému životnímu stylu způsobit problém přímo explozivních rozměrů. Zásadou klidu na běžeckých cestách je proto jíst vyváženě, střídmě a nepřecpávat se těsně před výběhem. V případě opravdu vleklých problémů běhejte jen v sopečných oblastech, kde budete přirozeným vývěrem plynů kryti před společenským znemožněním.

Na tabu s humorem

V závislosti na převaze konzumované potravy se směs plynů liší. V případě kvasné dyspepsie, typické pro konzumenty se zálibou v sacharidech rostlinného původu, převažuje v plynech oxid uhličitý, který plamen zháší. Naopak v případě hnilobné dyspepsie, kdy konzument dává přednost masité stravě, vzniká vyšší procento hořlavého methanu a vodíku, takže plyny unikající v rámci flatulence je možno zapálit. Američtí vědci při svých průzkumech v Guantanamu takto zjistili, že je tímto způsobem možno experimentálně jednoznačně odlišit vegana od masožravce i přesto, že se rozhodl v rámci svého náboženství vehementně zapírat či nevypovídat.

Doc. Dr. Petr Větrovec, PhD.

Jeden prd je lepší než deset doktorů, ale pokud to vaše tělo přehání, uvažte konzumaci odvaru jedné lžičky kmínu v šálku horké vody. Případně si udělejte odvar z máty, koriandru, fenyklu a anýzu.

Babské konsorcium z Horní Lhoty

PRD je oblíbená kratochvíle pražských běžců! Zkratka znamená Pražskou relativní desítku, která se běhá na sklonku jara, pije se při ní pivo a v rámci antidiskriminačního zákona jsou běžci nad určitou tonáž zvýhodněni strženými minutami za každé kilo navíc.

Neznámý běžec v oboře Hvězda

Analýzou satelitních dat z roku 2004 a leteckého průzkumu prováděného prostředky NASA američtí geofyzikové odhalili, že dobytek vypouští do atmosféry více metanu než „ropáci s plynárníky“ dohromady, a výrazně tak přispívají ke globálnímu oteplování Země. Zelení varují před účinky kravských výparů a doporučují přejít na čistě rostlinnou stravu, díky níž si alespoň zaprdíme atmosféru sami.

U.S. EPA


Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Příběh Evy: Můj život je jeden průšvih za druhým, už nevím jak dál

Ilustrační snímek

Jsem odložené dítě, vychovali mě prarodiče. O babičku jsem se starala až do její smrti, ale z dědictví mě vyšoupla...

Další z rubriky

Nemusíte se otáčet celí. Několik tipů, jak uvolnit bolavou krční páteř

ilustrační snímek

Nemůžete otočit hlavou? Důvodů, proč vám krk zatuhl, může být celá řada. Stejně jako preventivních opatření, která...

OBRAZEM: Sexy zadečky, za kterými stojí plastická operace

Sexy zadečky

Posedlost celebritou Kim Kardashianovou nezná mezí. Ženy jsou ohromené jejím kulatým pozadím a platí horentní sumy za...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz