ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zotavte se po antibiotikách. Pomůže kefír, kysané zelí i vitamin B

  • 1
Prodělali jste v poslední době nepříjemné onemocnění, ke kterému se jako na potvoru přidružily komplikace, takže jste skončili na antibiotikách? Pak byste měli pomoct tělu, aby si znovu vybudovalo silnou imunitu. Poradíme vám, jak na to.

Samotný název antibiotika (anti-bios z proti živému) už vypovídá o jednom nezpochybnitelném faktu: tyto léky likvidují všechno živé, co jim přijde do cesty. 

Kromě mikroorganismů způsobujících nemoc se bez výčitek vrhnou i na přátelské bakterie, které potřebujeme k tomu, abychom odolali nežádoucím patogenům. Na jednu stranu tedy zničí původce choroby, ale zároveň oslabí imunitní systém, který se stává náchylnějším k dalším infekcím (u žen i velmi obávaným kvasinkovým zánětům, protože antibiotika narušují přirozenou mikroflóru nejen ve střevech, ale také v pochvě). 

Taková je bohužel daň za léčbu antibiotiky. Přesto můžou nastat situace, kdy se bez nich jednoduše neobejdeme.

Zdravá střeva

Jak napravit napáchané škody? Odpověď je jednoduchá: obnovit zdravé bakteriální osídlení střev, které je naprosto zásadní pro dobrou funkci imunitního systému. Součástí střevní mikroflóry je 400 až 500 druhů přátelských bakterií.

Nápoj kombucha

Jde o tzv. probiotika (povšimněte si, že jde o protiklad antibiotik: pro-bios z pro život), díky kterým je střevní sliznice schopna odolávat proniknutí škodlivých mikroorganismů do našeho vnitřního prostředí. Probiotika kromě jiného vyrábějí látky, které pro případné vetřelce vytvářejí velmi nepříznivé podmínky. Naši imunitu střeží hned dvojím způsobem. Ovšem pouze tehdy, pokud se jich ve střevech nachází dostatečné množství.

Kysané zelí, kefír nebo kombucha

A když ne, což je po dobrání antibiotik zcela běžné, kde je vzít? Máte dvě možnosti. Můžete je dodat tělu prostřednictvím některých potravin, nebo sáhnout po doplňcích stravy. 

Tyto přátelské bakterie se přirozeně vyskytují například v jogurtech, kefírech, kysaném zelí nebo tradičním podmáslí, které vzniká jako vedlejší produkt při stloukání másla.

Bohatým zdrojem probiotik je také tempeh („sójový hermelín“), miso (sójová pasta používaná v japonské kuchyni jako univerzální ochucovadlo), kimchi (korejský salát z kvašené zeleniny) či nápoj z kombuchy. O té jste už určitě slyšeli. Je to rosolovitá hmota, která vypadá jako gumový lívanec a žije v oslazeném čaji.

Možná vám to zní poněkud nevábně, ale kombucha je učiněným elixírem zdraví. Vyrábí se z ní speciální nápoj, který se dá přímo konzumovat. Jeho základ představuje oslazený čaj (zelený nebo černý), ve kterém necháte několik dní pracovat kombuchovou kulturu (násadu koupíte ve většině e-shopů se zdravou výživou). 

Aby pomoc nepřišla nazmar

Nápoj má příjemnou, osvěžující sladkokyselou chuť, která závisí také na délce kvašení. Po třech dnech připomíná sladké šumivé víno, po týdnu vinnou limonádu, a když ho necháte kvasit déle než deset dní, stane se z něj ocet.

Probiotika seženete v lékárnách a můžete je zařadit bezprostředně po skončení léčby antibiotiky, anebo (což je ta lepší varianta) zároveň s nimi. Nepolykejte je však současně s antibiotiky, která by probiotika ihned zahubila, ale dodržte nezbytný časový odstup.

Pokud berete antibiotika vždy po 12 hodinách, je optimální, abyste dávku probiotik užívali přibližně vždy po 8 hodinách od požití antibiotik (to znamená ve dvou třetinách intervalu užívání léků).

Doplňujte vitaminy B

Antibiotika omezují také produkci důležitých vitaminů B, některé z nich vznikají v tlustém střevě při fermentaci stravy střevními bakteriemi. 

Je tedy dobré zařadit zároveň potraviny (případné doplňky stravy) obsahující komplex těchto vitaminů, které jsou nejvíc zastoupeny v celém zrnu, semínkách, ořeších, vaječném žloutku, pšeničných klíčcích, pivovarských kvasnicích, otrubách, čočce, fazolích, sójových bobech a zelené listové zelenině.