ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nárazové pití je nebezpečné. Už tři dny v roce škodí našemu zdraví

  • 83
Dlouhou dobu k alkoholu ani nepřičichnete a pak se najednou utrhnete ze řetězu? Nejste v tom zdaleka sami. S nárazovým pitím bojuje mnoho lidí. Třeba s oslavami konce roku je to podle odborníků každý šestý člověk. Kdy už může jít o problém?

Je to tak jednoduchý a vždy stejný scénář, že se tomu ani nechce věřit. Mnoho lidí jde na oslavu s předsevzetím, že se neopije, trochu se pobaví, ale realita je jiná.

A i když jednorázové popíjení nazývané i v češtině anglickým výrazem „binge drinking“ nemusí nutně vést k alkoholismu, nese s sebou jiná rizika. A ranní bolehlav je nejmenším z nich. Statistické údaje jsou totiž neúprosné.

Nárazové pití

O „binge drinking“ mluvíme ve chvíli, kdy muži vypijí pět a víc alkoholických nápojů za jeden večer, u žen to jsou čtyři a více nápojů. Jako jeden nápoj se počítá malé pivo, decková sklenička vína anebo panák tvrdého alkoholu. Pro srovnání – doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) je pro muže maximálně tři alkoholické nápoje za den, pro ženu dva. Aspoň jeden den v týdnu by měl člověk abstinovat úplně.

„Víc než polovina smrtelných nehod, která se stane pod vlivem alkoholu v USA, má spojitost s nárazovým pitím. A to je číslo, s nímž bychom už měli něco dělat,“ říká lékař a profesor z univerzity v Bostonu Timothy Naimi.

Tělo s alkoholem hůře bojuje

Lidé, kteří nejsou na alkohol zvyklí, s ním totiž také mnohem hůř bojují. „Tělo je v šoku a netuší, jak se má chovat. Výsledkem je často otrava alkoholem, a to i po mnohem menším vypitém množství, než by si člověk myslel,“ vypráví expertka na alkoholismus Jenni Busse.

Krizové verze tohoto stavu nezvládnete vyřešit sami a musíte takto opojeného člověk vzít co nejrychleji k lékaři. Při méně nebezpečné verzi jedinec ještě jakžtakž komunikuje a dokáže popsat, co se s ním děje.

„Takového člověka musíte udržet vzhůru a vsedě. Dejte mu také napít vody a zkontrolujte jeho dech a také to, co má v ústech,“ radí odbornice.

Lepší spánek i sexuální libido. Proč zvládnout měsíc bez alkoholu

Opilce nenuťte spát ani se jít procházet

Není totiž výjimkou, že se udusí vlastními zvratky. Naopak mu nikdy nedávejte kávu, která tělo ještě víc dehydratuje. Nenuťte ho jít se projít a nepouštějte ho ani spát.

„Množství alkoholu v krvi se ještě nějakou dobu po konci pití zvyšuje a tím pádem by pak mohlo dojít ke komplikacím ve chvíli, kdy je pacient mimo sebe,“ varuje expertka.

Zatímco pravidelný opilec umí paradoxně delší dobu kontrolovat své činy a pohyby, u toho nárazového tyto schopnosti mizí. A s tím je spojeno další úskalí. „Manipulace s čímkoli, co je jen trochu ostré, špičaté nebo tvrdé, se pro něj stává nebezpečnou,“ říká expertka na alkoholismus Jenni Busse.

Nárazové pití, pokud se opakuje už třikrát do roka, ovlivňuje celkové zdraví vašeho organismu. „V ohrožení je hlavně srdce. To nemusí bít tak pravidelně, zvyšuje se krevní tlak, a s tím i riziko infarktu,“ říká expertka na alkoholismus.

Čím dál hůř se z každého excesu vzpamatovávají i ledviny a játra. Lidem hrozí i hypoglykémie neboli nízká hladina krevního cukru. A v neposlední řadě se stále snižuje i vaše sexuální výkonnost.