Husákovy manželky: první mu byla nevěrná, druhá nepřežila pád vrtulníku

  • 64
Poslední komunistický prezident Gustáv Husák byl chladným mužem, který nedával najevo své city. Přesto ho tragická smrt jeho ženy Viery, která v roce 1977 nepřežila pád vrtulníku, výrazně poznamenala a změnila. Byla to jeho druhá manželka. První zemřela rovněž předčasně. Přinášíme 7. díl seriálu Ženy z Hradu.

První ženou prezidenta Gustáva Husáka byla herečka a divadelní režisérka Magda Lokvencová. Byla to krásná a úspěšná žena. S Husákem se seznámila už za studií a pak se za něj vdala. Když byl její muž během vykonstruovaných komunistických procesů zatčen a uvězněn, odmítala se rozvést, byť byla kvůli Husákovi perzekvována.

I tak nevydržela čekat. Když Husáka v roce 1960 po devíti letech za mřížemi pustili, zjistil, že jeho žena má milostný vztah s hercem Ctiborem Filčíkem. Vztah mezi Gustávem a Magdou skončil rozvodem, i když spolu měli dva syny. Zdravotně vyčerpaná herečka zemřela v roce 1966 ve svých necelých padesáti letech.

Druhou Husákovou ženou byla Viera (rozená Čáslavská), vystudovaná právnička, která se za okupace aktivně zapojila do Slovenského národního povstání a po válce pracovala jako novinářka. Byla to inteligentní, kultivovaná, vzdělaná žena. Uměla výborně francouzsky, německy a anglicky. I ona měla za sebou neúspěšné manželství, i když s Husákem začala chodit ještě v době, kdy byla formálně vdaná.

Husák se do druhé svatby vůbec nehrnul, nakonec se ženil v utajení a téměř z donucení. Do sňatku ho tlačil i sovětský stranický šéf Leonid Brežněv. Moskevským soudruhům totiž vadilo, že Husák vede neuspořádaný rodinný život. I po svatbě ovšem Husák pracoval a žil v Praze, zatímco jeho žena Viera v Bratislavě. Každý večer si telefonovali a ona k němu každý pátek létala na víkend.

V roce 1975 se stal Gustáv Husák prezidentem, jeho žena tragicky zahynula o dva roky později. Při pobytu v bardejovských lázních si při pádu naštípla ramenní kost. Lékaři trvali na převozu do Bratislavy, ačkoli rutinní zákrok mohli udělat i na místě. Kvůli špatnému počasí vrtulník havaroval, všichni na palubě zahynuli.

Podle historika a spisovatele Michala Macháčka tato tragická událost Husáka výrazně poznamenala a změnila. Z energického muže, který se pouštěl do politických bitev, se stal apatický, rezignující člověk, konzervátor současného stavu. „Lidé, kteří mu byli nablízku, říkali, že už to byl jiný Husák než před tím,“ řekl Macháček.

Na životní příběhy Husákových žen se můžete podívat ve videu.