Sedm tipů, jak dostat z hlavy „přebytečné smetí“ a konečně zapomenout

  • 20
Nesejde na tom, jestli chcete dostat z hlavy vzpomínku na svého bývalého (a jeho novou lásku) nebo vlezlou písničku z rádia, která vám celý den zní v uších. Těchto sedm rituálů vám pomůže dostat z hlavy „přebytečné smetí“ a začít zase znovu, s čistým štítem.

Zásada číslo 1 Dejte si „stopku“

Ilustrační snímek

Mozek funguje jako gramofon. Když si chcete něco zapamatovat, přehráváte si to dokola jako oblíbené elpíčko. A výsledek? Neustále omílaná fakta se nakonec někde zapíšou, a vy se tak naučíte třeba nové telefonní číslo babičky nebo PIN na své platební kartě.

Podle vědců zapomínání funguje na opačném principu. Namísto toho, abyste myšlenku (či vzpomínku) rozvíjeli, utněte ji radši hned v počátku. Nejlépe vám to půjde, když začnete myslet na něco jiného.

„Někdy to jde sice ztuha, ale když budete důslední, určitě se vám to podaří. Nakonec si na to zvyknete, a pokud stejný postup budete opakovat každý den, jednou na tu nepříjemnost už zapomenete a pustíte ji z hlavy. Já jsem si tímto způsobem vyléčila zlomené srdce z rozchodu,“ vypráví čtyřicetiletá Olga z Brna.

Zásada číslo 2 Přepište v mysli scénář

Ilustrační snímek

Znáte rčení: všechno zlé je k něčemu dobré? Na něm stojí i známá Robinsonova metoda. Jejím principem je „přepisování“ ošklivých myšlenek (vzpomínek) tak, aby vás nestáhly na dno. Příkladem může být samotný Robinson, který ztroskotal na opuštěném ostrově. Co mohl dělat? Třeba si řekl: Všichni se utopili, ale já jsem přežil. Nemám sice žádné šaty, ale na ostrově je teplé klima, takže oblečení skoro nepotřebuji.

Bude zase dobře. Deset kroků, jak se rychle vyrovnat s rozchodem

A podobným způsobem to funguje také se vzpomínkami, které přepisujete tak, aby zněly vlastně pozitivně: Opustil/a mne partner/ka, ale já mám teď víc času na sebe. Jsem doma sice sám/a, ale zase je tu klid a žádné hádky. Jsem single, ale zase mám více svobody a nemusím se nikomu zpovídat. Když vás myšlenka nebude citově drásat, nakonec zapadne v zapomnění.

Zásada číslo 3 Vyzkoušejte rituály

ilustrační snímek

Rituály fungují v životě, aby něco začínaly nebo ukončovaly. Využijte je i v případě trýznivých vzpomínek.

Rozlučte se s tím, co vás trápí, třeba takhle: Zapalte (nejlépe menší či čajovou) svíčku a nechte ji dohořet. Na kousek papíru si poté napište, s čím byste se rádi rozloučili a co nového si přejete mít ve svém životě. Zavřete oči a představte si, že se vaše přání splní. Jaké emoce zažíváte? Tento zážitek vám pomůže uzavřít staré věci.

Zásada číslo 4 Rozptylte se

pes, nemoc

Tento trik je mezi lidmi velmi rozšířený. Ale prakticky funguje pouze na nepříjemnosti, které se odehrály před chvilkou. Určitě se vám stalo, že jste šli špatný den zajíst do cukrárny nebo zapít do hospody s kamarády či jste si za odměnu, že jste přežili podnikovou poradu, odskočili koupit nějakou pěknou věc.

Podle psychologů však daleko více funguje fyzický kontakt. Jestliže chcete na čerstvě nabytou špatnou zkušenost zapomenout, nechte se někým obejmout, pohladit… Máte doma zvíře? Pomazlete se s ním. Příjemný dotek i teplo vás zklidní. A vy špatnou vzpomínku rychle uzavřete.

Zásada číslo 5 Poučte se

ilustrační snímek

Podle vědců je váš mozek přímo stvořený k učení. Využijte toho tedy i v případě špatných vzpomínek. Jak na to: Uvědomte si, jakou věc (poznatek, dovednost) vás negativní zážitek naučil. A zapamatujte si to.

Příště se pak díky tomu podobným zkušenostem vyhnete. Navíc, pokud dáte vzpomínce „pozitivní náboj“, přestane být pro vás tak trýznivá a deptající.

Zásada číslo 6 Začněte být všímaví

ilustrační snímek

Jednou z možností, jak se zbavit špatných vzpomínek, je „metoda všímavosti“. Jde o meditační techniku, která je založená na pozorování toho, co se děje „tady a teď“. Čím více se budete zabývat přítomností, tím méně času vám zbude na „hrabání se“ v minulosti. Jak toho dosáhnout: žijte každou minutu naplno (vnímejte svůj dech, chůzi, pohyby).

Jak dlouho trvá, než se oklepete z rozchodu?

Podle psychologů zapomenout na bývalou lásku zabere nějaký čas. Za každý rok, který jste s partnerem prožili, potřebujete zhruba měsíc na zotavenou. Když jste s někým žili šest let, počítejte s půlroční „citovou karanténou“. 

Dívejte se na skutečnosti kolem sebe, jako byste je viděli poprvé – uvědomíte si krásu, barvitost a kouzelnost určitých věcí a přírody. Zaměřte se na detaily, vjemy, vůně… Budete vnímat život daleko poklidněji, kouzelněji a bez zbytečného stresu.

Pro spoustu lidí je takové pozorování těžké. Pokud i vy jste pořád něčím (nebo někým) rozptylováni, zkuste metodu všímavosti praktikovat po chvilkách během dne. Uvidíte, jak se vám uleví.

Zásada číslo 7 Poslouchejte hudbu

Ilustrační foto - hudba

Ano, vědci zjistili, že hudba působí na lidský limbický systém a ovlivňuje emoce. Využijte toho, pěkně od plic si zazpívejte – ideální jsou dynamické „lidovky“, které fungují jako odbourávač úzkostí a stresu. Nezpíváte? To nevadí, pusťte si zkrátka něco do uší, pro zklidnění se doporučují jakékoliv skladby od Mozarta.

Daleko lepší je propojit poslech ještě s nějakou fyzickou aktivitou (sportem), která zaměstná tělo i mysl. Ideální je nasadit sluchátka a jít se třeba projít nebo si zaběhat do parku. Jestliže to budete dělat pravidelně, zlepšíte si nejen kondici, ale také náladu.


Témata: Týdeník Tina