TEST: Máte se ráda? Zjistěte, jestli na sebe nejste moc přísná

  • 4
Možná vám připadá sobecké zaměřovat svou pozornost na sebe, ovšem žít život jen pro druhé a nikoli pro sebe je nejen hodně vyčerpávající, ale také škodlivé. Pro koho? No přece pro vás. Zkuste být na sebe hodnější. Jak jste na tom, zjistíte pomocí našeho testu.
Ilustrační snímek

Zaručenými návody a vyzkoušenými zlepšováky se to všude jen hemží. Tipy, jak mít štíhlejší pas, lepší zaměstnání či šťastnější život, na nás vyskakují na internetu, z televize, útočí na nás z plakátů. A podléháme jim bez ohledu na to, jestli jsme žena nebo muž.

Není to chyba? Pojďme se teď zaměřit na ženy. Každá z nás je originál, tak se nenechte ovlivňovat. Velkou pravdou je, že každému, kdo je se sebou smířený, ba spokojený, se žije lépe! Ale pozor, brát se taková, jaká jste, a být se sebou spokojená neznamená, že byste na sobě neměla pracovat, pokud se vám něco nelíbí.

Máte se ráda? Test, který vám na tuto otázku odpoví, spustíte ZDE

Klidně počítejte kalorie, když nechcete přibrat, klidně uběhněte denně svou dávku kilometrů, pokud chcete být ve formě, klidně pijte dennodenně ovocné koktejly, chutnají-li vám vitaminy. Pak je tu však druhý extrém: snaha být dokonalá. A to je pěkný nesmysl, protože chtít držet krok s těmi, se kterými se srovnáváte, je cesta do pekla. Ovlivňuje to vaše chování, psychiku i zdraví.

Každou chvíli nám někdo připomíná, jak je důležité být ve všem lepší. Zdravější, spokojenější a výkonnější... Ano, proč ne, to je prima motivace. Cítíme se pak dobře, když jsme nejlepší! Ale nemělo by se to přehánět, natož se s někým srovnávat a vyčítat si.

Odpusťte si ty dotěrné myšlenky typu: Lenka má pevnější břicho než já, Monika vydělává víc peněz, Klára má hodnějšího muže... Změní takové posuzování něco na nás samotných? Asi ne. Když se přestaneme neustále porovnávat s druhými a naučíme se být šťastné s tím, co máme a jaké jsme, budeme žít lépe a zdravěji.

Kromě toho je také v pořádku častěji zůstávat ve své komfortní zóně, tedy v tom, v čem se vy cítíte dobře a v klidu. Prostě srovnat si to v hlavě, uvědomit si, že Lenka má sice menší břicho, ale nebyla v životě na dovolené, Monika sice vydělává víc než já, ale žije sama, že Klára má opravdu hodnějšího muže, ale třeba nemá děti, že… Vaše štěstí, klid, rovnováha a spokojenost spočívají v něčem jiném.

Jistě, občas vám neuškodí, když vidíte a chcete něco jiného, ale měla byste to dělat z vlastního přesvědčení, a ne proto, že to tak dělají jiní. Důležité jsou vaše vlastní hodnoty a priority, ne ty, které má Lenka, Monika či Klára. Jen ty vaše!

Život každého člověka je přece naprosto originální. Také byste toho od sebe neměla požadovat až příliš. Jakmile pochopíte, že jste dobrá taková, jaká jste, můžete být opravdu šťastná.

Na následujících stránkách najdete rady, jak být na sebe hodnější.

žena deprese smutek

Přestaňte se za něčím honit

Kdo se ve srovnání s jinými cítí špatně, a proto začne počítat kalorie, pít smoothie a odcházet od téměř plného talíře, protože je 18 hodin a už by neměl jíst, to je chudák. Anebo práce. Mnohým dodává pocit důležitosti, existenční jistoty, prostě máme dojem, že děláme něco smysluplného, co nás naplňuje. A chceme být ještě lepší, spolehlivější.

TEST: Rozum, nebo cit. Čemu dáváte v životě přednost?

Jenže zapomínáme, že to je čas strávený snahou o dosažení cílů, které však v podstatě vůbec nejsou našimi cíli. A ten čas už zpátky nezískáme. Honíme se za nápady a koncepcemi, které nemají váhu pro náš život, naše priority jsou jinde. Ten rozpor nás naplňuje nespokojeností a trápíme se.

Ilustrační snímek

Musíte být někdo jiný?

Často se po nás chce, abychom se snažily a uplatnily, ať už v běžném životě, ve vztahu, v zaměstnání. Ale co když to nejsme my a všechno děláme z donucení, jen proto, že to chce někdo jiný, že se to očekává, že se to sluší.

Být, či konat? Nechte život lehce plynout, velký výkon vede k vyhoření

Jak to skončí? Strachem, depresí, možná vyhořením. Dejte na své pocity a potřeby, chuť se seberealizovat a rozvíjet se je fajn, jen bychom měly dělat to, co samy chceme a co je v danou chvíli pro nás možné.

Ilustrační snímek

Užívejte si komfortní zónu

Dříve to ve společnosti fungovalo tak, že nejvyšší vrstva obyvatelstva nepracovala, zato chudí se od rána do večera nezastavili. Dnes patří k bontonu a je téměř povinností „nemít vůbec čas“, být ulítaná a uhoněná, uštvaná. Jen takový člověk něco znamená.

Nedejte stresu šanci držet vás v šachu. Sedm způsobů, jak mu vzdorovat

Ten, kdo je zaměstnaný, je důležitý. Ale víte, co je ještě důležitější? Vaše zdraví. Je potřeba občas úplně vypnout, nestresovat se, to prospěje především zdraví, vám ani vašemu okolí. Tak si tedy svou komfortní zónu více užívejte!

Ilustrační snímek

Určete si vlastní priority

Naším největším bohatstvím je náš život, čas, který nám je tady na světě vyměřen. Ten je ovšem omezený.

Naučte se říkat ne, stanovte si priority. Tipy, jak pro sebe získat víc času

Hodně často slýcháme: Pracuj, makej, jen tak vyděláš slušné peníze a budeš si moct koupit všechno, na co jen pomyslíš. To je ale slepá ulička. Co si tak místo toho říct: Dobře si vybírej, co děláš, abys čas, který jsi dostala, dobře využila.