Můj partner se nechá živit a ještě si stále na všechno stěžuje, trápí Mirku

  • 56
Máte taky tendenci neustále si na něco stěžovat? Nebo to dělá někdo z vašich blízkých? Zamyslete se, jestli té negace už není moc…
Ilustrační snímek

Příběh Mirky Už se mi ani nechce domů

Partnera mám už řadu let a vždycky to byl takový normální chlap. Moc toho nenamluvil, ale hodně udělal. Potom však přišel o práci, v novém zaměstnání se mu nedařilo, tak skončil a začal chodit po brigádách. Na jedné se zranil a skončilo to špatně, je v invalidním důchodu.

Prototyp stěžovatele

První typ lamentuje proto, že má opravdu nějaký problém. Jeho cílem není primárně to, aby vás připravil o dobrou náladu, jen se potřebuje vypovídat. Očekává od vás návrh řešení, i proto si nejen stěžuje, ale taky poslouchá.

Postěžovat si na něco je ideální záminka, jak se s někým pustit do řeči. Třeba při čekání na nádraží se sama nabízí možnost zabrblat na téma zpoždění vlaků, když budete stát ve frontě na poště, můžete zase nadhodit rušení poboček.

Někdo si stěžuje, a přitom si vlastně ani stěžovat nechce. Jen touží, aby si ho někdo všiml, věnoval mu pozornost, zajímal se o něj. Třeba nespokojený zákazník, který obsluze v kavárně vyčiní za každou neexistující šmouhu na sklenici a za zákusek, který je moc či málo sladký.

Specifický druh stížností produkují ti, co mají tendenci dokázat, že jsou chytřejší, víc na úrovni, krásnější – prostě, že jsou ti lepší. Trnem v oku jsou jim pak neschopní kolegové v práci, nemotorná obsluha v restauraci i nechápaví známí.

Pak jsou zde i politováníhodní stěžovatelé. Ti si stěžují zejména na zdraví, život, děti či absenci financí. Bývají až po uši ponoření v sebelítosti a nikdo a nic kolem je nezajímá.

Nechci nějak hodnotit jeho zdravotní stav, podle mě žádné trvalé následky nemá a mohl by normálně fungovat, on si ale zřejmě zvykl na to ofukování a status „chudáka mrzáka“ se mu docela zalíbil. V každém případě zůstal doma a živitelem rodiny jsem se stala já.

Nejsem z těch, co by nějak lamentovali nad osudem, věci zkrátka beru, jak přijdou, a přesně tak jsem se smířila i s tímhle. S čím se ale nesmířím, je to partnerovo věčné hartusení a stěžování si.

Aby bylo jasno, já jsem ten, kdo je věčně v jednom kole. Ráno vzbudím děti, udělám jim svačinu, vypravím je do školy, naložím do auta, odvezu, letím do práce, pak děti opět vyzvednu, případně je vezmu na kroužky, nakoupím, ještě doma vyperu, vyžehlím, připravím večeři, pořeším s dětmi úkoly a pustím se do plnění druhé práce, kterou dělám po večerech, abychom to nějak utáhli.

A mezitím je partner celý den doma a musí si uvařit oběd, který já na rozdíl od večeře nezajišťuju. Potom zjevně chodí po bytě a sleduje, kde je co rozházené nebo nedokonale zařazené. Pokud ho něco jen pobouří, informuje mě o tom, když je to ale už na něj moc, například zahlédne-li zaprášená futra nebo poličku, popadne lux a jde to třeba vysát.

Což o to, to by bylo přece logické a chvályhodné, leč on potom večer předvádí herecké etudy na téma, jak toho měl moc, jak se nadřel, co všechno musel udělat a jak je ten svět nespravedlivý, že já si můžu sedět celý den na zadku v kanceláři, zatímco on dře jako mourovatý.

Po takovém výstupu mám chuť ho jedině pořádně nakopnout. Já jsem ten, kdo s vyplazeným jazykem lítá celý den tam a zpět a doufá, že vydělá dostatek peněz pro celou rodinu. On si místo obav o živobytí jen stěžuje na nepořádek v bytě a únavu po nicnedělání...

Asi bych nad tím mávla rukou, ale poslední dobou je to už každodenní záležitost a popravdě řečeno, začíná mi být zle od žaludku už ve chvíli, kdy otvírám dveře bytu. Sama se sebou si dávám sázky na to, co bude dnes za problém, to na odlehčení situace, protože i když si myslím, že vydržím hodně, tohle už mi začíná přerůstat přes hlavu.
Mirka

Co by měla Mirka dělat? Hlasujte v anketě na další straně.

Co by měla Mirka dělat?

celkem hlasů: 2865

Jak sousedka, věčná stěžovatelka, ničí život Jarmile? Přečtěte si její příběh na další straně.

Ilustrační snímek

Příběh Jarmily Sousedka nám ničí život

Nedávno jsme si konečně pořídili vlastní bydlení. Krásný byt v klidné čtvrti má však jeden problém, o kterém nás žádný realitní agent nemohl informovat. Ten problém se jmenuje sousedka.

Jak zvládnout mistra stížností?

Pokud už jste narazili na chronického stěžovatele, který na vaši hlavu plive jednu hrůzu za druhou, nikdy mu neprojevujte účast. Vyslechněte jej, myslete si svoje, ale nelitujte ho ani se jinak nevymezujte. Ihned by vás zatáhl do své hry a dál by v ní pokračoval.

Když jsme se stěhovali, hned vyběhla před dům, přidržovala nám dveře a s maskou dobrotivé stařenky se s námi chtěla seznámit. Informovala nás, že bydlí v bytě pod námi a že je vdova. Vypadala u toho tak sklesle, až mi jí bylo líto.

To ale brzy přestalo, ukázalo se, že tahle stará paní sice působí jako neškodná babička, která by mouše neublížila, ale jinak je to hotový šílenec. Hned po pár dnech u nás zvonila s dotazem, kdy už přestaneme dělat ten příšerný hluk. Hleděla jsem na ni udiveně, ale omluvila jsem se, i když podle mě nebylo za co, jen jsem vybalovala nějaké věci.

Pár dnů poté u nás paní klepala znovu, prý jsou mí synové nějací nevychovaní, dupou – a ona se taky blíží noc, což je na pováženou. Bylo šest večer a kluci seděli u stolu, kde dělali úkoly. To už jsem nebyla tak milá, ale snažila jsem se o smířlivost a slíbila, že naučím chlapce jezdit na kancelářských židlích tišeji.

Tohle všechno by snad ještě nějak šlo, když takové historky později líčím manželovi, spolu se jim zasmějeme, ale paní to hnala dál, na vyšší místa. Jala se nás udat, respektive si postěžovala na OSPOD. Prý se u nás doma jistě něco děje, když se od nás ozývá takový hluk.

Mám doma sobce, co myslí jen na sebe. Už mi to leze krkem, stěžuje si Aneta

Cítila jsem se jako nějaká matka hyena, která se nestará o děti, naštěstí úřednice neshledala žádné pochybení. To naši sousedku asi popudilo, a tak se rozhodla zaměřit pozornost na jiné věci, které dělám. Třeba, že si občas nechávám odpadky za dveřmi bytu, když vím, že je za chvíli půjdu vynést. Hrůza!

Sice bydlím nad ní a ona kvůli tomu, aby zjistila, co mám před dveřmi, musela vyšplhat o patro výš, ale i tak jí to stálo za to. Stěžovala si na společenství vlastníků, že se snažím zamořit dům puchem, a pak rovnou přivolala policii. Takových příhod mám každý týden několik a musím říct, že ač to vypadá na první pohled jako zábavná hra opuštěné stařenky, je to nesmírně vyčerpávající.

Už vás někdy navštívila policie a řešila s vámi, jak zaléváte květiny? Paní sousedka měla totiž na balkoně pár kapek vody, tedy důvod, nač si stěžovat. S manželem nám pomalu dochází dech, je to pořád něco a vlastně nic. Zavděčit se nelze, hádkami se nic nevyřeší a paní si stěžuje dál. Nebere to konce a mně ubývá sil.
Jarmila

Co by měla Jarmila dělat? Hlasujte v anketě na další straně.

Co by měla Jarmila dělat?

celkem hlasů: 1152