Kontroverzní sdílení postele: Matky si ho chválí, pediatři před ním varují

  0:56
Společné spaní rodičů s dětmi patří mezi kontroverzní témata. Zatímco matky často intuitivně cítí, že by dítě mělo spát v jejich těsné blízkosti, doktoři nedoporučují brát si s sebou miminko do postele. Existují však i další možnosti, jak zachovat dítě v bezpečí a přitom nablízku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lékaři se domnívají, že společné spaní dětí a rodičů může být příčinou jejich zadušení, zalehnutí nebo syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS). O celé věci se již dlouho vede polemika, ve které zastánci společného spaní tvrdí, že při dodržení základních bezpečnostních opatření je dítě s matkou v posteli v bezpečí a daleko větší psychické pohodě.

Kojenci chtějí přirozeně trávit veškerý čas s matkou, kterou poznávají již během těhotenství. Podle výzkumů se jim při odloučení vyplavuje stresový hormon kortizol. To může znamenat více pláče, který navíc matka z vedlejší místnosti uslyší až po delší době, takže se miminko může zcela probrat. Pokud matka miminko kojí, je pro ni často také nepříjemné několikrát za noc vstávat z postele a jít do jiné místnosti za hladovým dítětem.

„Věřím tomu, že je pro miminko lepším vkladem do života pocit, že je v bezpečí než pocit opuštěnosti a beznaděje, kterou jistě pociťuje, pokud rodič nereaguje ani na jeho pláč. Věřím tomu, že si tento základní pocit ponese v podvědomí až do dospělosti, ve které se s ním může, ale také nemusí nakonec vyrovnat,“ říká Markéta Klingerová, učitelka a odbornice na výchovu.

Bezpečnost na prvním místě

Prevence SIDS a zadušení

Nejvíce jsou SIDS ohroženy děti, jejichž matky kouřily, pily alkohol a braly drogy v těhotenství. Vyšší riziko mají i předčasně narozené děti a celkově chlapci, riziko podle dostupných dat snižuje kojení.

Základním pravidlem prevence syndromu náhlého úmrtí dítěte je spánek na zádech, nikoliv na bříšku.

Jakákoliv místnost, kde spí dítě, by měla být vždy dobře vyvětraná a spíš chladnější než přetopená a nesmí se v ní kouřit.

Dítě by mělo ležet na kvalitní tvrdší matraci bez polštáře a s vlastní přikrývkou, pod kterou se nepřehřeje. Lékaři doporučují také přiléhavé prostěradlo, co se na matraci nehrne a uklizení všech plyšových hraček, mantinelů a dalších textilií, o které by se miminko mohlo zadusit.

Jako prevence SIDS se potvrdilo i užívání dudlíku, ale nenuťte ho miminku, pokud o něj nestojí.

Při sdílení společné postele pak kromě obecných pravidel pro bezpečný spánek novorozenců (viz box vedle) platí i další pravidla: Rodiče nesmí být pod vlivem alkoholu, drog nebo léků a nesmí být obézní. Podle některých odborníků je důležité, aby dítě nespalo mezi rodiči, ale pouze na straně matky, která mu vytvoří ochrannou bariéru svýma rukama. Zároveň by měla být postel zajištěna tak, aby z ní dítě nemohlo spadnout dolů, protože s sebou může v noci docela dost házet a hýbat se.

Ženám s delšími vlasy se také doporučuje si je před spaním svázat (to platí i při spaní se staršími dětmi, vlasy se jim mohou omotat kolem krku). Dítě by nemělo nikdy společně spát s rodičem mimo postel (např. na pohovce) a nedoporučuje se ani společné spaní se sourozenci, kteří spí mnohem tvrději než matka.

Pediatři ale varují, že i při dodržení všech bezpečnostních pravidel není pro dítě sdílení postele s rodiči bezpečné. Doktorka Rachel Moonová, která se v rámci Americké pediatrické akademie specializuje na SIDS, odkazuje v LiveScience na studii provedenou profesorem Carpenterem z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny, který analyzoval pět předchozích výzkumů. Podle ní totiž i při dodržení všech pravidel hrozí novorozenci (do 3 měsíců) až třikrát větší riziko SIDS ve společné posteli s rodiči. Riziko se zvyšuje, pokud matka nebo její partner kouřili nebo měli v předchozích 24 hodinách více než dva alkoholické nápoje.

Matky se bojí společné spaní přiznat

Matky se tak často dostávají do nepříjemných situací, kdy samozřejmě chtějí zajistit svému miminku bezpečí, ale jejich instinkty (tedy mít dítě co nejblíž u sebe) jdou proti tomu, co jim doporučují pediatři. Výsledkem je, že spousta rodin s dětmi postel sdílí, ale raději se o tom před pediatrem nezmiňují nebo to dokonce popřou. Podle letošních aktuálních dat se tak zachová až 46 % britských matek, napsal The Telegraph.

Pediatři totiž doporučují sdílet prvních šest měsíců s dítětem místnost, ale nikoliv postel. Mnoho matek si staví dětskou postýlku hned vedle své vlastní postele, pokud jim to uspořádání jejich ložnice umožňuje. Jako ideální řešení si někteří rodiče pochvalují přístavné postýlky, které přidělají na stranu své postele. Dítě je tak matce neustále nablízku, ale má svůj vlastní prostor a matraci a matka ho nemůže zalehnout. Postýlky mají většinou i čtvrtou stěnu, která se k nim dá připevnit a dítě si pak může ve stejné postýlce zvykat na spaní trochu dál od rodičů a následně i ve vlastním pokoji.

Na nadcházejícím dětském festivalu Mini v pražské Ville Pellé představuje Kristýna a Silvie pod značkou MiMiConcept další řešení společného spaní, tzv. hnízdečko na spaní. „My jsme obdobná hnízdečka objevili v severských zemích, kde to je klasická součást kojenecké výbavy, jelikož vědí již po staletí, že to funguje. Nám se to moc líbilo. Tak jsme si pro naše vlastní děti, které máme s odstupem 4 měsíců, zkoušely šít několik prototypů, až jsme našly ten náš ideální, ten jsme otestovaly na vlastních dětech a po našich vlastních zkušenostech jsme kouzlu hnízdeček úplně propadly,“ popisuje Kristýna, sama dvojnásobná matka.

Hnízdečko lze podle ní používat na společné spaní, ale dítě v něm lze i snadno přenášet, takže ho můžete třeba uspat u sebe v posteli a pak opatrně přenést i s podložkou do postýlky. Mantinely na podložce by měly zabránit tomu, že by rodiče své dítě zalehli.

Co na to maminky

Spí děti v postýlkách, nebo vítězí společné spaní s rodiči? O tom si povídají maminky na eMimino.cz.

Debata o společném spaní dětí a rodičů jistě není u konce, stejně jako ještě neznáme odpověď na otázku, co přesně způsobuje SIDS. Dalšími argumenty v debatě o spaní je pak kojení, kvalita spánku a rozmazlenost dítěte. Výzkumy potvrdily, že společné spaní zvyšuje šanci na delší kojení miminka, a naopak vyvrátily, že z nich dělá větší rozmazlence a závisláky na mamince. Rozhodnutí je tedy nakonec na rodičích, a i to se může s dalšími dětmi změnit.

„Svého syna (první dítě) jsem poté, co usnul při kojení, dávala do postýlky, ale budil se po půl hodině, maximálně po hodině, a musela jsem znova kojit, aby opět usnul. Neodvážila jsem se spát s ním v posteli, protože jsem se bála, že bych ho mohla zalehnout. Výsledkem bylo jeho neustálé buzení ke kojení a po půl roce moje absolutní vyčerpanost z nevyspání a navíc pocit, že mu nedávám to, co potřebuje. S dcerou už jsem spala v jedné posteli celé první dva roky, nezalehla jsem ji, nebudila se tak často a obě jsme vzájemně v pohodě,“ popisuje svou zkušenost Markéta Klingerová.

Jak jste spali nebo spíte se svým novorozencem?

celkem hlasů: 10895

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 13. dubna 2016. Anketa je uzavřena.

4. Dítě spí hned vedle naší postele, ale ve své kolíbce či posteli
4. Dítě spí hned vedle naší postele, ale ve své kolíbce či posteli 5698
1. Společně v naší posteli
1. Společně v naší posteli 4032
5. Dítě spí v jiné místnosti
5. Dítě spí v jiné místnosti 618
2. Dítě uspíme u sebe a pak přeneseme
2. Dítě uspíme u sebe a pak přeneseme 318
3. Máme přídavnou postýlku
3. Máme přídavnou postýlku 229

Jaký je váš názor na společné spaní s miminkem? Popovídejte si s ostatními v diskusi.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Dva měsíce po operaci zemřel první pacient s transplantovanou prasečí ledvinou

12. května 2024  15:41

První příjemce ledviny z geneticky modifikovaného prasete zemřel necelé dva měsíce po...

OBRAZEM: Čeští herci, kteří se objevili v hollywoodských filmech

11. května 2024  12:01

Které hvězdy z Česka to „dotáhly“ až do zahraničních filmových a seriálových trháků? To zjistíte v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Leony: Odešla jsem od dětí kvůli lásce, teď mě odmítají

13. května 2024

Můj příběh se začal psát už před třiceti lety, krátce po „sametové revoluci“, kdy jsem se bláznivě...

OBRAZEM: Nespoutaná Bella Thorne, která odhaluje dokonalé křivky

9. května 2024  10:32

Herečka Bella Thorne začínala jako nevinná dívka u Disneyho a dnes je z ní dračice, která už má i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Týdenní horoskop pro všechna znamení od 13. do 19. května

13. května 2024

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládli, ale...

Žena strávila v tetovacím studiu 300 hodin, aby se zcela změnila

15. května 2024

Bethany Moore z Velké Británie uvedla, že se jako dítě nenáviděla. Neměla ráda své tělo a toužila...

Nedostupné bydlení i kariérní stopka. Nejčastější důvody proč nemít děti

15. května 2024

Loni se v Česku narodilo nejméně dětí za posledních 22 let. Stále více lidí se rozhoduje pro...

Partnera volíme podle toho, co naše duše potřebuje zažít, říká psycholožka

14. května 2024

Premium Intenzivní terapie zcela zdarma. I tak se dá podle psycholožky Terezy Škorupové vnímat partnerský...

Dědictví po tchyni i tamní módu. Co vynesla vévodkyně Meghan v Nigérii

14. května 2024

Harry a Meghan, vévoda a vévodkyně ze Sussexu, strávili uplynulý víkend v Nigérii. Jejich cesta...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...