Vztah s psychopatem je peklo, nezměníte ho. Tyto znaky by vás měly varovat

  • 34
Lhář beze strachu toužící po moci, sukničkář, inteligentní prospěchář, okolím oblíbený člověk. I když slovo psychopat často nadužíváme v hanlivé formě jako označení někoho, kdo podle nás jedná šíleně, ti skuteční tam venku jsou. Jak je však poznat dříve, než nás poznamenají? Co je charakterizuje? A dá se s nimi vůbec žít?
Ilustrační fotografie

„Byl to totální psychopat, musela jsem se s ním rozejít, jinak by mě to sežralo.“ Toto slovo už se nám dávno zakořenilo v běžné komunikaci a ve své zlosti jsme schopní s ním počastovat téměř každého, ale tedy většinou lidi, kteří se dle našeho chovají zle a manipulativně a nějakým způsobem nám ublížili.

Termín psychopat v psychiatrických slovnících nenajdete. Podle uznávaného psychiatra Radkina Honzáka jej odborníci vyškrtli a lidé, které by dříve diagnostikovali jako psychopaty, jsou dnes označováni za ty s poruchou osobnosti.

Kde sedí nejvíc psychopatů?

(podle britského psychologa Kevina Duttona)

  • Ředitelé společností, vysoký management a politici
  • Právníci
  • Pracovníci ve zvukových a vizuálních médiích (rádio a TV)
  • Obchodníci a prodejci
  • Chirurgové
  • Píšící novináři
  • Policisté
  • Duchovní
  • Šéfkuchaři
  • Úředníci

Nicméně i přes nejasný termín psychopati existují a podle odborníků tvoří asi procento současné populace. Dvacet procent z tohoto procenta pak tvoří kriminálníci, vrazi a sexuální delikventi.

„Psychopati trpí absencí strachu. Je to osobnost v lepším případě charismatická, v horším narcistická. Pravý psychopat je chameleon, je hypersociální, umí se začlenit,“ uvedl psychiatr Honzák v talkshow FacetoFace.

V každém korporátu psychopat?

Říká se, že neúspěšní psychopati sedí v kriminále a ti úspěšní ve vedoucích pozicích. Přesvědčení, že psychopati velí každému korporátu, je samozřejmě mýtus. I když podle odborníků jsou psychopati svými vlastnostmi předurčení k vedoucí pozici a úspěšné vůdcovství je jejich lepší a společnosti prospěšnější stránka. Mohou tak mít velký vliv na spoustu lidí. A srážka s nimi může hodně bolet a mít dlouhodobé následky.

„Pravda je, že na takových pozicích psychopaty najdete, protože mají vlastnosti, které je předurčují k tomu, aby byli na takových pozicích úspěšní. Hodí se na práci vyžadující rozhodnost a pevné nervy. Ideální jsou pro ně povolání jako právník, lékař, politik. Najdeme je i mezi náboženskými vůdci atd. Byl by to právě psychopat, který by rychle dokázal obětovat život jednoho člověka, kdyby tím dokázal zachránit větší počet lidských životů. Kdyby Neil Armstrong nebyl psychopatem, nebyl by býval schopen přistát na Měsíci,“ uvedl už dříve Radek Pěkný, klinický psycholog ze Vzdělávacího a psychoterapeutického centra s tím, že pro společnost jsou v tomto smyslu potřební.

Psychopati se nebojí, jsou citově prázdní. Držte se dál, radí psycholog

Podle psychiatra Honzáka poznáme psychopata bezpečně až v momentě, kdy mu naletíme, na ulici jej zkrátka nediagnostikujete. Existují však společné znaky, které psychopatické osobnosti charakterizují a které, když rozeznáme, nám pomohou zůstat ve střehu.

ilustrační snímek

Americký psycholog Joseph Carver dokonce vytvořil seznam dvaceti znaků, podle podle který se dá psychopat bezpečně poznat. Carver upozorňuje, že je dobré zůstat ve středu a že pouhé tři signály stačí k tomu, aby byl vztah s takovým člověkem potenciálně škodlivý a nám v hlavě zablikala červená kontrolka.

Mezi typické znaky se podle něj řadí impulzivita, grandióznost, tendence manipulovat s druhým a zraňovat jej, izolovat od ostatních. Ale patří sem také jakási dvojí tvář: tedy velká oblíbenost takového člověka na veřejnosti a jeho prosociálnost až hraný altruismus vs. naprosto odlišné chování doma za zavřenými dveřmi, které se vyznačuje tvrdostí, manipulací a bezcitností, absolutní absencí emocí.

Jak poznat psychopata: stačí tři z dvaceti signálů, radí psycholog

Psychopatii v člověku nespouští určité trauma či dramatická životní událost, ale je vrozená. Podstatou psychopatie je disociální porucha osobnosti. Podle klinického psychologa Pěkného mají psychopati změněnou strukturu nervových buněk v mozku a odlišně reagují na nebezpečí: v podstatě nemají strach.

Specifické změny ve funkci a struktuře mozku, absenci emocí i lítosti, dokážou dnes lékaři odhalit pomocí EEG. Psychopata je možné přesně diagnostikovat díky aktivitě či pasivitě konkrétních částí mozku na různé podněty. Ukáže se tak například mimořádná sebestřednost nebo vysoce předimenzovaný pocit vlastní sebehodnoty.

Ilustrační snímek

1 Šarmantní chameleoni

Psychopati jsou navenek velmi společenští lidé s tendencemi projevovat altruismus. Naprosto vás uhranou, jsou to komunikativní lidé, na první pohled sympatičtí a velmi šarmantní, někdy až extrémně okouzlující, kteří milují být viděni a obdivováni.

„Pravý psychopat je sociálně velmi zdatný chameleon umějící se rychle začlenit a přizpůsobit prostředí. Jejich úspěchu bohužel nahrává jedna silná proměnná, a tou je povaha dnešní společnosti. Preference rozhodných a výkonných jedinců, kteří si neberou věci osobně a s chladnou hlavou přijímají odmítnutí a riskují dál, jsou ideálními podmínkami pro jejich vliv a růst,“ dodává mentorka a profesionální koučka Iva Filipi.

Manipulátoři, potížisti i drbny. Sedm typů lidí, kterým je lepší se vyhnout

Ovšem pozor, je to jen maska, která za zavřenými dveřmi neplatí. To až později zjistíte, že tyto své naučené vlastnosti uplatňují jen vůči těm, kteří se jim na cestě vzhůru hodí. Tito lidé jsou velmi manipulativní a platí za zdatné, velmi zdatné, lháře. Často nemají přátele a mají také pochroumané rodinné vztahy, už v dětství byli problematickými.

ilustrační snímek

2 Touha po moci a absence strachu

Hnací silou psychopatů je touha po moci a posedlost mít vše ve svých rukách, vše ovládat. Také grandiozita, čili to, že jsou přesvědčeni o své výjimečnosti, je pro ně typická. Věří si a sami sobě přikládají velkou hodnotu. „Často se jedná o jedince s tendencemi k sebestřednosti, zálibou v kontrole a moci a problémem respektovat city a práva druhých. Jsou mentálně naprogramováni na uspokojení osobního přednostního nároku na úkor druhých,“ dodává Iva Filipi.

Psychopati neoplývají dostatkem sebereflexe a zcela jim pak chybí pocity strachu. „Dominantní vlastností těchto jedinců bývá snížená míra až absence strachu, a tudíž jejich horší psychologická „čitelnost“. Bezpečnější je pro nás člověk, který vybuchuje, protože je pro nás lépe čitelný,“ dodala koučka.

Psychopatům je blízká takzvaná emoční plochost. „Vlivem snížené reakce na strach je oslabeno i jeho vnímání morálky a svědomí,“ vysvětluje Filipi.

Ilustrační snímek

3 Chladní lidé bez pocitu viny

Jeden z největších světových odborníků na psychopatii Robert D. Hare ve své knize Bez svědomí tvrdí, že psychopati se nedokážou vcítit do emocí druhých a tedy je netrápí žádné pocity viny. Pokud dávají najevo nějaké emoce, jsou falešné, protože to, co ventilují navenek, uvnitř ve skutečnosti neprožívají. Utrpení druhých je jim ve skutečnosti lhostejné, vše si dokážou zdůvodnit racionálně, pro vše mají logické vysvětlení.

Psychopati mezi námi: politici, lékaři i soudci. Chtějí moc i obdiv

A nakolik vás budou moralizovat a požadovat po vás dodržovaní pravidel, jim jsou tyto zásady cizí.

Ilustrační snímek

4 Povrchnost a sukničkářství

Psychopati jsou špatnými partnery, protože své vztahy berou jen povrchně a mají tendence k neustálé nevěře a k promiskuitnímu sexuálnímu chování. Jejich podstatným rysem je citová prázdnota, která právě ve vztazích dokáže napáchat spoustu škody. Tato plochost navíc zapříčiňuje, že psychopati neustále pátrají po nějakém vzrušení, jedna žena takové muže začne velmi brzy nudit.

Pozor na vysavače energie. Možná je to i vaše kamarádka nebo partner

„Pokud udržují vztahy se svými partnery nebo dětmi, je to proto, že členy rodiny považují za svůj majetek zrovna tak, jako třeba přehrávač nebo auto,“ píše ve svém textu Hare.

Stejně tak přistupují i k přátelství: ta uzavírají jen proto, že jsou pro ně výhodná a mohou jim pomoc na jejich cestě k moci. Pokud jim lidé k jejich prospěchu neslouží, v životě je dále nepotřebují. Stejně jako třeba koníčky, jsou zbytečné a kontraproduktivní... na takové věci v jejich životě zkrátka není čas.

Setkali jste se s psychopatem? Hlasujte v anketě na další straně.

Už jste se setkali s psychopatem?

celkem hlasů: 2385
ilustrační snímek

Dá se s psychopatem žít?

Bohužel. Ne. Tady přichází smutná zpráva: psychopata nelze vyléčit, psychopata neopravíte, nepřevychováte. A s takovým člověkem se dá žít jen velmi těžce a rozhodně ne v klidu. A jen s vědomím, že dříve nebo později vám ublíží. Bez takového člověka se v životě proto raději obejděte. Uchráníte si zdravý rozum a uleví se vám.

„Ústupky a smířlivé chování bude psychopat brát vždy jako slabost, kterou zdatně využije proti vám ve chvíli, kdy to budete nejméně čekat. Ve chvíli, kdy to nejde a vy s ním musíte vstoupit do kontaktu, nenechte se ukolébat psychopatickým šarmem a dejte najevo, že psychopatické triky na vás neplatí,“ varoval klinický psycholog Radek Ptáček s tím, že nejlepší je utíkat nejrychleji, co to jde.

Co dělat v případě, že psychopatem je člověk vám nadřízený? S tím také mnoho nepořídíte a nepomůže zde ani vyjednávání, ani vstřícnost či pracovitost. U psychopata se nic takového necení, navíc bude váš pracovní vztah poznamenán ústupky, podlézáním a strachem. Pokud tedy nedokážete být v zaměstnání naoko kamarád a přetvařovat se, raději se poohlédněte po nové práci, radí odborníci.

„Psychopaty je lépe nedráždit, vyhnout se jim a rychle pryč. Psychopat má navíc tendence se mstít, a to dlouhodobě. A proto tady obzvlášť platí, že lepší je, když má psychopat v ruce váš životopis než společný oddací list,“ uzavírá Iva Filipi.

Ve vztahu s psychopatem

Vztah s jedincem s psychopatickými rysy nabírá velmi často podobných obrátek – postupně podkopává sebevědomí druhého a ten se stává na psychopatovi čím dál závislejší. Vlivem této dlouhodobé závislosti se spouští tzv. naučená bezmoc, která bere sílu vztah opustit.

„Takový vztah lze opustit, ale je to proces. Klientkám vždy zdůrazňuji, že to, co se v jejich vztahu děje, není nahodilé chování jejich partnera/ky, ale setrvalá osobnost, která se nezmění. A pokud svého partnera opakovaně omlouvají, identifikují se s ním a jsou už odpojené od sebe,“ upozorňuje koučka Iva Filipi.

Řešením je vyhledat odbornou pomoc a postupně uzdravovat svoje sebevědomí a začít znovu žít. Proces návratu sebevědomí urychluje také komunita podporujících lidí či přátel. Vztah s psychopatem je zkrátka peklo, ve kterých situacích je nutné podle Ivy Filipi zbystřit, abychom se jim dokázali zavčasu vyhnout?

  • Já jsem ok, chyba je v tobě: Černobílý pohled „ty jsi viník“ nevede k dohodě, ale naopak rozjíždí spirálu manipulace. Pouze my sami si určujeme, s kým žijeme a jestli je naše soužití k žití.
  • Zrcadlení emocí: Psychopati umějí dokonale zrcadlit naše pocity a potřeby. Můžeme tak s nimi zažívat pocit, že jsme konečně našli spřízněnou duši. V této fázi bývá varovným signálem jejich snaha si o nás zjišťovat maximum možných informací.
  • Krapet přátel: Jedou hlavně na sebe, a proto je jim přirozeně dobře v autoritativních pracovních pozicích, kde oni určují pravidla. Tyto sebestředné tendence nejsou v souladu se zdravými vztahovými principy vzájemné laskavosti a vlídnosti.
  • Snadné seznamování a krátké vztahy: Jsou sociálně velmi zdatní, a tudíž ve schopnosti rychle navazovat kontakty a přizpůsobit se danému prostředí se cítí jako ryba ve vodě. Pokud je prostředí klidné a harmonické, začnou se nudit a odcházejí. Postrádají hru, drama a poražené.
  • Přílišná impulzivita a agresivita: To, co na počátku bylo vnímáno jako aspekt přitažlivosti, začne v čase pracovat proti nám. Jejich temperament v kombinaci s odlišným vnímáním reality vyhodnocuje jako rozbušku mnohdy i nevinný, drobný podnět či konflikt. A jejich emoční tsunami bývá ničivá jak psychicky, tak fyzicky.
  • Tajemný hrad v Karpatech: Pakliže se partner snaží mlžit a mazat stopy za svojí minulostí nebo má tendence vinit ty druhé, zbystřete. Doporučuji zapátrat v jeho minulých vztazích či pracovní minulosti. Vztahové vzorce se opakují a pravděpodobnost podobného vývoje s vámi je dost vysoká.
  • Prvotřídní lhář: Bývají dvorními mistry ve schopnosti slovně argumentovat a slovíčkařit s cílem znejistit vás a mnohdy vás donutit uznat vaši neexistující chybu či argument.
  • Vaše city jsou iluze: Pro něj je důležité, jak to má v životě on a ne vy. Pakliže vyrukuje s motivem morálky či empatie, střílíte slepými.
  • Rád si hraje: Lidské interakce pro něj mohou představovat princip hry, která jede podle jeho pravidel. A tudíž vše, co dělá, je omluvitelné, protože jsou to jeho pravidla. Vy pak sloužíte jako šachová figurka, skrze kterou on dosahuje svého prospěchu.
  • Vaše sebevědomí ho nebaví: Velmi často vstupují do vztahů s ženami, které bývají silně vnímavé, pečující a citlivé. Může se jednat i o ženy starší, které již mají za sebou několik vztahových karambolů a snížily ve svých vztahových nárocích. Často se jedná také o ženy, které byly v dětství psychicky či fyzicky týrané. Tyto ženy jsou ideální obětí, která je ochotna pro lásky se vzdát i sama sebe, a tudíž se velmi snadno přizpůsobuje a ochotně izoluje od svých přátel a okolí.