Příběh Lenky: Kamarádka má problém s alkoholem, mám o ni strach

  • 71
S Katkou se známe už od střední školy a jsme kamarádky přes dvacet let. Zažily jsme toho spolu hodně, všechny povedené i nepovedené lásky, rozchody, karamboly v práci, porody, problémy s dětmi, manželské krize... Troufám si říct, že toho o sobě navzájem víme víc než naši chlapi.
Ilustrační snímek

Jenže poslední dobou jsem si všimla, že Katka to dost přehání s alkoholem. Nikdy nebyla žádná abstinentka, to nakonec nejsem ani já. Vždycky jsme si spolu rády zašly na dvojku, zapíjely bolavé srdce nebo slavily, když se něco povedlo. Ale ona to podle mě přehání.

Napište i vy svůj příběh

Příběhy jsou upraveny redakcí. Vycházejí z vašich skutečných problémů, s nimiž se svěřujete v partnerské poradně, v diskusích nebo z e-mailů, které posíláte na ona@idnes.cz. Respektují vaši anonymitu.

Začalo to asi tím, že se v nové práci chytla lidí, kteří nemají nikdy dost. Často s nimi zajde po práci „na jedno“, jenže pak se to obvykle zvrtne. Vím to, protože mi pak v noci nebo ráno píše, jak ji bolí hlava, a že si neměla dávat ty panáky, co kolegové objednávali pro celý stůl.

Nechápu, že to jejímu manželovi nevadí, sama mi říkala, že u nich doma se skoro nepije. Jenže ona mu asi vždy vysvětlí, že řešili nějaké pracovní problémy, prostě se z toho vymluví. A říkám si, že se k pití teď víc dostane možná i proto, že děti už má na druhém stupni základky a nemá s nimi tolik starostí jako dřív, kdy je přes den vozila na kroužky a večer s nimi dělala úkoly.

Také při našich setkáních je alkohol vždy nějak přítomný, ani to už bez něj nejde. Když jsme spolu nedávno jely na wellness víkend, už na nádraží mi ukazovala, že má v kabelce lahev prosecca, prý aby nám cesta lépe utekla. A v sauně, kterou já beru jako zdravotní a relaxační činnost, jsem ji nemohla dostat od baru. Samosebou i večer na procházce lázeňským městem se to bez sem tam nějaké sklenky neobešlo, a to já jsem upíjela z jedné a ona už si objednávala druhou a třetí.

Příběh Lucie: Kamarádka chce, abych s ní jela na dovolenou. Loni mi to stačilo

Asi je tedy pravda, že doma nepije, možná se před manželem dělá lepší. Ale nedávno jsem ji třeba potkala, jak venčila psa a v ruce měla sklenku prosecca, pro kterou se cestou stavila v bistru, kam si chodí maminky z parku pro kafe.

Nemůžu říct, že by to s ní šlo nějak viditelně z kopce. Stále vypadá upraveně a je to pěkná ženská. Je to však znát na chování, je taková viditelně „rozjuchanější“, hlasitě se směje, někdy mi trochu přijde, jakoby před něčím utíkala nebo něco skrývala, snad i sama před sebou.

Snažila jsem se s ní na to téma několikrát mluvit, kladla jsem jí na srdce, že by si měla víc hledět svého zdraví, všude se píše, že alkohol má velký podíl na rozvoji rakoviny, postihuje játra a má další rizika. A to ani nemluvím o tom, že je to někdy docela ostuda, když se rozparádí až moc. Jenže ona se jen směje, že to má pod kontrolou. A že si život musíme užít a ne si pořád dělat nějaké starosti.

Já si je tedy dělám, a to právě o ni. Mám ji ráda, je to moje nejlepší kamarádka a nevím, co dělat, aby se už konečně přestala ničit a začala se sebou něco dělat. Představa, že bych ji přiměla vyhledat odbornou pomoc, mi přijde jako UFO...
Lenka

Názor psycholožky čtěte na další straně.

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka z Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Praha 2, Mánesova 53

Názor odbornice S kamarádkou mluvte

Vážená Lenko, ačkoliv je velmi srozumitelné, že máte o svou kamarádku starost, obávám se, že toho moc nenaděláte. Můžete jen nabízet a mluvit s ní. Vlastně bude úspěch, když spolu zůstanete v kontaktu a budete spolu mluvit.

Lidé, kteří problematicky pijí (či užívají jiné návykové látky) mívají nezřídka tendenci se od svého okolí izolovat, přerušit kontakt s přáteli, kteří se nevážou k jejich alkoholové současnosti. Svou roli hraje i možná obava, aby jejich pití nebylo vystaveno kritice, takže ze vztahů radši utečou.

S kamarádkou tedy hlavně mluvte. Zajímejte se o její život, čím se zabývá, co je pro ni důležité. Kdyby o to stála (a vám se do toho chtělo), přizvěte kamarádku k aktivitám, které alkohol (doufejme) vylučují – běžte si zacvičit, vydejte se na výlet a podobně.

Rozhodnutí, zda se svým pitím kamarádka něco udělá, či nikoliv, není na vás, nýbrž na ní. Ano, alkoholikovi blízcí se mohou cítit poměrně bezmocní, jenže chceme-li se zbavit jakékoliv závislosti, musí to být skutečně naše rozhodnutí. Když tak činíme pod pohrůžkou nebo na základě proseb okolí (a sami se závislosti vlastně zbavit nechceme), nemívá snažení velký úspěch, snadno dochází k recidivám.

V našich zemích je žel alkohol společenská norma, naopak když někdo z jakýchkoliv důvodů nepije, je považován za zvláštního exota. O to složitější práce s touto závislostí je.

PhDr. Magdalena Dostálová

Co má Lenka dělat? Hlasujte v anketě na další straně.

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 661