Patnáct podzimních radostí: zkuste psa, svíčku, čokoládu i lázně

  • 9
Podzim může být kouzelný. Rok co rok rozehrává jedno z nejpůsobivějších přírodních představení, které dokáže uchvátit svou melancholickou krásou. Podzim ale mívá i druhou, odvrácenou tvář. Deštivou, větrnou, sychravou. Tak nepříjemnou, že ranní myšlenky směřují k jedinému: zůstat v posteli a dobrovolně z ní jen tak nevylézt.
ilustrační snímek

Snad největším problémem podzimního času je řetězová reakce, kterou v nás vyvolává. Nevlídné počasí a zkracující se dny v kombinaci s úbytkem slunečních paprsků způsobují špatnou náladu, která se nás mnohdy drží jako klíště. Dobrou zprávou je, že existují způsoby, jak se jí zbavit.

Respektive, jak se naladit na pozitivní vlnu. Pomáhá pravidelný pohyb, vyvážený jídelníček, vitaminy, bylinky – a ještě něco navíc.

1. Myslete pozitivně

O tom, že psychika má velký dopad na zdraví, věděl už řecký lékař Hippokratés. A souhlasí s ním i jeho současní následovníci.

O síle pozitivního myšlení byla ostatně napsána spousta knih. My doporučujeme třeba Tajemství od Australanky Rhondy Byrne (v originále Secret), kde autorka popisuje, jak právě prostřednictvím pozitivních myšlenek dosáhnout svých cílů. Přečtěte si tuto knížku a zkuste autorčiny rady aplikovat v praxi. Ony totiž fungují.

2. Pořiďte si psa

Podle jistého výzkumu mají pejskové pozitivní vliv na fyzické i mentální zdraví svých páníčků. Za jejich pevnějším psychickým i fyzickým zdravím stojí mimo jiné i pravidelné procházky, k nimž je čtyřnozí přátelé donutí několikrát denně bez ohledu na počasí. Pes zkrátka potřebuje vyvenčit, i kdyby trakaře padaly.

3. Cvičte každý den

Pohyb přispívá k dobré fyzické kondici, a jak známo, při svalové námaze se vyplavují i endorfiny, hormony štěstí. Nejpříznivější vliv na organizmus mají vytrvalostní sporty jako běh, rychlá chůze, plavání a jízda na kole. Doporučit lze i jógu. Ta zase propojuje tělo a mysl, harmonizuje a zklidňuje.

4. Vyzkoušejte bylinky

Chmury nebo špatnou náladu dobře zahánějí i vybrané bylinky. V souvislosti se zmírňováním příznaků deprese se nejčastěji mluví o třezalce tečkované a nachové. Zklidňující efekt nicméně přináší i mučenka pletní a kozlík lékařský, tvořící hlavní přísadu takzvaných valeriánských kapek.

5. Zahřejte se

Je vám zima? Zahřejte se pro změnu horkým bylinkovým čajem. Ideální je černý bez, třezalka, šalvěj, heřmánek, řepík a kopřiva.

Čokoláda vás udrží vzhůru stejně jako káva, ta kvalitní obsahuje kofein.

6. Čas na změnu jídelníčku

Na podzim byste měli změnit i stravovací návyky. Saláty vyměnit za teplé polévky - luštěninové, syté zeleninové, z kysaného zelí, dýně a kořenové zeleniny. Vhodná je také pečená zelenina, například kombinace batátů, dýně, červené řepy, celeru, červené i bílé cibule s česnekem, olivovým olejem a se sušenými bylinkami.

7. Když mlsat, tak zdravě

Honí vás mlsná? Klidně se jí nechte polapit. Co třeba se snažit mlsat „zdravě“? Jednou za čas si třeba můžete dát čokoládu, ale tu kvalitní s vysokým obsahem kakaa (minimálně 70 %). A místo cukrem slaďte raději medem.

8. Posilujte imunitní systém

Základem je vyvážená strava bohatá na živiny, vitaminy, minerály a vlákninu. V žebříčku potravin posilujících imunitní systém jasně vedou citrusové plody, zázvor, česnek, bobulovité ovoce, lékořice, kokosový olej, sladké brambory, ořechy a semena.

9. Vsaďte na osvědčené doplňky stravy

Když si nejste jisti, zda tělu dáváte všechno, co potřebuje, vsaďte na kvalitní doplňky stravy s vitaminy, minerály a stopovými prvky. Svému tělu v tomto období dopřávejte především vitaminy C a D. Céčko funguje jako skvělá prevence proti nachlazení a déčko vás zase zbaví chmur z nedostatku sluníčka.

10. Dělejte si radost

Pozitivní myšlení v mnohém stojí na obyčejných každodenních radostech. Kupte si něco hezkého, pusťte si pěkný film, prohlédněte fotoalbum z dovolené, dojděte si ke kadeřníkovi či ke kosmetičce.
Pouštějte s dětmi draka, sbírejte barevné listí, kaštany a doma si z nich společně vyrábějte zvířátka.

Ilustrační snímek

11. Zachumlejte se

Uvelebte se na gauči nebo na pohovce, zachumlejte se do hřejivé deky. Velice příjemné jsou třeba přikrývky z mikrovlákna, mikroflanelu, mikroplyše a fleecu.

12. Přečtěte si pěknou knížku

Existují dokonce tituly pro podzim jako stvořené. Například Podzim, na který nezapomenu od Robin Constantinové. Jinak ale vycházejte ze svých čtenářských preferencí. Máte raději napětí, romantiku, nebo lehký humor?

13. Zapalte si vonnou svíčku

Nemyslíme tím parafínovou, ale spíš vyrobenou z některého z přírodních vosků, ať již včelího, sójového nebo palmového.

14. Vyzkoušejte sílu přírodních éterických olejů

Interiér vám krásně provoní také aromalampa s vonným voskem, či ještě lépe s éterickým olejem.

15. Dopřejte si lázně

A nemusíte hned zrovna do Luhačovic. Ve spoustě domácností má už své místo třeba masážní vana či infrasauna, která posiluje imunitní systém, podporuje krevní oběh a detoxikuje organizmus. Že nic takového nemáte? Nevadí. Vždyť příjemný relaxační zážitek vám poskytne klidně i masážní vanička nohou nebo vana plná voňavé pěny.

Vidíte sami, že způsobů, jak si na podzim udělat dobře, je spousta. Jde jen o to najít ten, který právě vám nejlépe vyhovuje. Jakmile se to však podaří, budete mít vyhráno. Pozitivní mysl je totiž to hlavní, vše ostatní pak půjde samo.