Nepropadejte panice. Pomůže, když se zastavíte a pohlédnete strachu do očí

  • 0
Úzkost je zcela přirozenou součástí našich životů. Navíc v dnešní nelehké době se můžeme potýkat s mnoha strachy, ať už jde o zdraví rodiny či obavy ze ztráty zaměstnání. Nekomplikujte si život a poperte se s nástrahami osudu statečně. Zkušená mentorka poradí, jak postupovat.
Ilustrační snímek

Ochromená

Úzkost či obava je emoce, která je tady s námi již od pradávna. Během pocitu strachu se lidském těle začne odehrávat složitý mechanismus. Organismus dává různými způsoby mozku povel k pomyslnému útěku do úkrytu, kde nic nehrozí. S obavami jsou spojené i další potíže, jako je například bolení břicha, zvýšená srdeční činnost, rychlejší dech, pocení, třes a podobně. 

Někdy ataka strachu dojde až tak daleko, že dotyčný zcela vypne. Není schopen racionálního uvažování a neví, co si počít. Právě tento vzorec je k vidění třeba u člověka, v jehož okolí někdo blízký zkolabuje, má těžký úraz nebo potřebuje rychlou lékařskou pomoc, která ovšem není na blízku. Dostaví se hysterie či nelogické chování, což je špatně. V tomto směru je opravdu potřeba zachovat rozum a alespoň částečně chladnou hlavu.

Tip: Jestli se někdy ocitnete v situaci, jež vás dostane do úzkých a nebudete vědět co dále, nepropadejte panice. Mohlo by se totiž stát, že se sesypete. Ano, lehko se to řekne a hůře dělá, nicméně pokuste se popřít všechny přicházející emoce. Jednejte na bázi robota. Možná vám následující minuty budou připadat jako věčnost, ale později procitnete. Budete na sebe pyšná, jak jste nelehkou zkoušku ustála. V budoucnu budete případné obdobné problémy řešit s větším klidem a odstupem.

Neobviňujte se za své pocity. Je přirozené se bát.

Boj začíná

Strach vzniká ve chvílích, kdy se rozhoduje o něčem důležitém pro nás samotné. Organismus tak reaguje, protože cítí nebezpečí či nejistotu a mnohdy i ohrožení. S problémy se ovšem dá pracovat. Sice nejde o snadnou záležitost, ale nemožné to není, zkuste to. A především se nesnažte životní zkoušky přeprat alkoholem, léky či jinými nevhodnými prostředky. 

„Na strach se nelze dívat jen negativně. Nebýt něj, nikdy by se lidstvo neposouvalo kupředu. Člověk se díky strachu dokáže posouvat, ať už profesionálně anebo osobnostně. Může nám dát křídla a posunout nás do pozitivních situací, o kterých se nám ani nesnilo. Stále je ale důležité mít na paměti, zda se v našem případě jedná o strach či jeho horší formy, jako jsou úzkost či panika. V těchto případech je pak vhodné vyhledat odborníka,“ radí byznys mentorka Denisa Jedličková.

Tip: Nikdy nesuďte druhé za jejich strachy jen proto, že zrovna vám se zdají malicherné. Nesuďte, neposmívejte se, nepovažujte nikoho za slabocha. Neznáte všechny okolnosti, nemůžete vědět, co se zrovna odehrává v hlavě toho druhého, jak je na tom po psychické stránce. Jediné správné je být tu pro ty, na nichž vám záleží.

Útěk je sice také řešení, ale stavte se problémům čelem, do té doby, dokud vám...

Mnoho povyku pro nic

V aktuální situaci se často bojíme o zdraví své i našich blízkých, o práci, děsí nás nejistá budoucnost a mnoho dalšího. Nejdříve se zamyslete nad tím, jestli se váš strach zakládá na reálných podnětech. Je totiž velký rozdíl mezi realitou a tím, že jste jen „něco“ slyšela v televizi. 

Je potřeba nad vším nepřemýšlet příliš, spíše se zabavte jinak. V této době je fajn zpomalit, najít si vhodné koníčky. Začněte kreslit, plést, luštěte křížovky, zavolejte kamarádce, napusťte si vanu, odpočívejte, podívejte se na pěkný film anebo si přečtěte knížku.

„V případě, že vám doopravdy hrozí nebezpečí, je potřeba se mu postavit čelem a jednat okamžitě. Výpověď ze zaměstnání může být pro člověka impulzem k něčemu novému. Můžete konečně začít podnikat online, udělat si kurz, oprášit angličtinu anebo poslat svůj životopis na jiné pozice a začít tak znova,“ doporučuje mentorka.

A jaký je její osobní tip na boj se strachem? „Mně osobně pomáhá nenechat si rozjet mysl ve strachu, ale zanalyzovat jej a porozumět okolním procesům a spouštěčům. Poté pustím emoce a nenechám se strhnout negativním okolím a okolnostmi. Nekoukám prostě napravo ani nalevo. A třetím krokem je jít do akce. Celý život toužíte, že budete podnikat, a teď jste dostali výpověď? Kdy jindy začít pracovat na svém vlastním snu než právě teď?“

Tip mentorky:

Zastavte se, zanalyzujte situaci, řekněte si nahlas, co se ve vás odehrává, a celé si to uvědomte a projděte. Mám strach, že přijdu o práci? Mám strach začít podnikat? Odkud se tyto strachy berou a z jakých starých vzorců pramení? Popište své obavy a zjistěte odkud pramení. Poté jděte do akce a přeperte je!

Byznys mentorka Denisa Jedličková