Naordinujte si pohodu. Máme deset tipů na klidný advent

  • 0
Vzpomínáte si, jak jste se dívali na svět, když jste byli malí? S očima zářícíma nadšením jste plnými doušky hltali život, který pro vás v sobě skrýval stovky malých radostí. Nemluvě o zázračném čase blížících se Vánoc. Pojďte si ho znovu prožít tak jako kdysi.
Advent. Ilustrační foto

Možná, že i vy patříte k těm šťastlivcům, kteří dávno pochopili, že skutečný advent neznamená nákupy, perfektní úklid, pečení cukroví po nocích a mnoho dalších „nezbytností“, které místo vytoužené pohody vnášejí do duše stres a vyčerpání. Vždyť dokonalost je jen pouhou iluzí a usilovat o ni znamená plýtvat drahocennou energií.

Nejkrásnější okamžiky bývají často zároveň ty nejobyčejnější, bez umělého lesku a přehršle různých pozlátek. A jsou to právě děti, které nám to dávají tak krásně najevo. Představte si malého caparta, jak zkoprnělý úžasem stojí před třpytícím se vánočním stromkem, a když se dosyta vynadívá, vrhne se na lákavě zabalené dárky. Rozbaluje jeden za druhým, až za chvíli skoro celý zmizí v hromadě zmuchlaných papírů. Nakonec odchází s jedinou věcí, zdaleka ne tou nejdražší, s níž se spokojeně zabaví po zbytek večera.

Ostatní dárky, jako by nebyly. Někteří rodiče tak každoročně zažívají rozčarování z toho, že jejich potomek není s to ocenit nákladné hračky. Ale děti uvažují jinak. Příliš mnoho věcí v nich vyvolává chaos a následně stres, který rozhodně nepřeje hravému naladění „tady a teď“, kdy malý človíček plně ponořen v přítomnosti rozvíjí svůj fantazijní svět. A k tomu daleko lépe než „chytré hračky“ s mnoha vychytávkami poslouží obyčejná panenka (která nemluví, nepláče, nechodí, ani nečůrá) nebo třeba souprava dřevěných mašinek.

Méně v daném případě znamená více a děti to dobře vědí. Nechte se inspirovat jejich hravou intuicí a místo hektických příprav na „bezchybné svátky“ prožijte čtyři nádherné týdny plné drobných radostí. Máme pro vás deset skvělých tipů, jak na to.

1 Aromaterapie pro duši

Ilustrační fotografie

Čím jiným se lépe naladit na adventní notu než vůněmi, jež neodmyslitelně patří právě k tomuhle období? Purpura s nádechem orientu, františek s vůní kadidla, lahodné aroma vanilkových rohlíčků a medových perníčků linoucí se z rozpálené trouby, křehké svitky skořice, půvabné hvězdičky badyánu, koriandrová semínka vonící po pomerančové kůře, éterické oleje a svíčky s hřejivými tóny hřebíčku, skořice, ambry, cesmíny, jehličí a kardamomu – to vše je neklamnou známkou toho, že Vánoce jsou už cítit ve vzduchu.

Vůně mají moc přenést nás zpět v čase, ale také léčit zdravotní obtíže

Je jedno, zda zvolíte vonné tyčinky, aromalampu, voňavou svíčku, aroma difuzér, misku s vánočním potpourri, nebo třeba svařák, který postavíte na kamna, odkud se bude zvolna vypařovat do prostoru. Najděte si každý den alespoň pár minut a dopřejte si tuhle adventní aromaterapii, která je potěchou nejen pro smysly, ale také pro tělo a duši, jež jemně a účinně zbavuje starostí, napětí a stresu.

2 Čokoláda jako antistres

Ilustrační snímek

A nemusí zůstat jen u vůní. V době předvánočních shonů vám udělá dobře kousek kvalitní čokolády, kterou si pro každý případ přihoďte do kabelky. Až ucítíte, že se toho na vás valí nějak moc, užijte si chvilku slasti – nerušeně a bez výčitek.

Nebo si vyrobte likér, po kterém budou vaše chuťové buňky omdlévat blahem, a místo dloubání dobrůtek z adventního kalendáře si každý večer požitkářsky vysrkněte jednu štamprličku. Na 750 ml likéru potřebujete 400 ml smetany ke šlehání, 50 ml mléka, 100 gramů kvalitní hořké čokolády, 100 gramů moučkového cukru, 2 lžičky skořice, 200 ml žitné. Mléko a smetanu přiveďte k varu. Přihoďte čokoládu a míchejte do rozpuštění. Přidejte cukr, skořici a alkohol. Promíchejte a nalijte do lahví.

A ještě tip pro ty, kterým hořká čokoláda moc nejede: použijte bílou čokoládu a skořici nahraďte dření z jednoho vanilkového lusku.

3 Odpočinek v bublinkách

Horká lázeň s přidáním éterického oleje přijde vhod po náročném dni, psychickém...

Je paradox, že právě v poklidném období adventu na nás stres dotírá víc než jindy. Relaxační lázeň ho však bezpečně odplaví. Ohlídejte si, aby voda měla 37 až 38 stupňů Celsia, ne víc, vyšší teplota je sice pocitově příjemnější, pro tělo však znamená spíš nápor, takže si ve finále moc neodpočinete. Stejně tak stačí, když si v lázni poležíte nanejvýš patnáct nebo dvacet minut. A záleží i na množství vody. Ponořit se do ní až po krk je k relaxaci ideální, zároveň je to však větší zátěž na krevní oběh. Jestliže tedy trpíte výkyvy tlaku, napusťte si vanu jenom ze tří čtvrtin.

A pak už můžete čarovat s různými ingrediencemi, které vás příjemně uvolní a osvěží: citronová šťáva, pět kapek vašeho oblíbeného éterického oleje, který rozmícháte ve dvou decilitrech mléka, smetany či olivového oleje, nebo tři polévkové lžíce domácího medu.

Koupelové rituály prospějí kráse, psychické pohodě i unavenému svalstvu

Vynikající je koupel s rozmarýnem, která vás postaví na nohy i po tom nejhektičtějším dni: Do půl litru vroucí vody nasypte sáček sušeného rozmarýnu, nechte pět minut louhovat a přeceďte do vany. Speciálně ženám je určen růžový olej. Nádherně zklidňuje, podporuje krevní oběh, příznivě působí na ženské orgány, a navíc rozpouští negativní emoce, které se u žen velmi často hromadí v oblasti podbřišku. Stačí pár kapek, a kouzlo začne působit.

4 Kouzlo světélek

Advent. Ilustrační foto

K tomuhle období neoddělitelně patří svíčky, jejichž mihotavé plamínky vybízejí ke snění a rozjímání. A nemusí to být pouze ty na adventním věnci. Udělejte si v týdnu jeden večer pro sebe a obklopte se tolika světýlky, na kolik jen máte chuť. Pohádkovou náladu snadno vyčarujete i pomocí obyčejných čajovek. Všechny je zapalte, pusťte si nějakou příjemnou hudbu (nemusí být nutně relaxační) a pak už se nechte hladit a hýčkat třepotavými ohníčky. Dovolte jim vstoupit až hluboko do vašeho srdce a prozářit tam všechna bolavá a temná zákoutí.

Nebo se vypravte na některou z rorátních mší, které se v téhle době konají v mnoha kostelích už časně zrána. Starobylé adventní zpěvy za svitu svíček dokážou v tmavých a studených prosincových jitrech navodit přímo nadpozemskou atmosféru.

5 Vyzdobený domov

Advent. Ilustrační foto

V obývacím pokoji hezky vynikne betlém, do kuchyně na stůl dejte ubrus s vánočními motivy a postavte adventní svícen, v ložnici můžete do svátečního obléknout postel a lůžkoviny. Do oken zavěste vánoční věnec, který můžete vyrobit z větví jehličnanů či umělých vánočních ozdob.

Anebo vsaďte na papírovou klasiku a vystříhejte tajuplné vesničky zahalené do zimního ticha, zasněžený les či kostelík. Jednoduchou a přitom velmi půvabnou dekorací jsou také papírové vločky zavěšené na vlasci, do kterých se můžete pustit společně s dětmi.

Maximum světýlek, růžová i lesní motivy. Známe trendy letošních Vánoc

6 Seznam (ne)zbytností

Ilustrační snímek

„Můj klidný advent začíná tím, že si s dostatečným předstihem napíšu seznam toho, co je důležité, abych zařídila. Mám tak dostatek času vše promyslet a připravit. Nemám ráda zařizování na poslední chvíli a plné obchody. Preferuji čas v přírodě nebo u vánočního stromku na náměstí,“ říká psycholožka Dagmar Kožinová, která navrhuje rozdělit seznam do více kategorií.

Pečete si domácí cukroví? Je čas nakoupit suroviny a nahodit harmonogram

„Zaprvé věci, které chcete zařídit sami, protože vás to baví, máte z toho radost a potěšení, je to pro vás důležité. Na mém seznamu je pečení cukroví, nákup dárků. Miluji vůni cukroví, ale i balení dárků. Zadruhé věci, které můžete vyřešit s dalším členem rodiny, jako výběr stromku s partnerem nebo vyzdobení domu s dětmi. Zatřetí to, co můžete delegovat. Ideálně něco, co vás nebaví a je časově náročné. Pro mě například úklid. Pro někoho jiného to může být zase pečení. Klidně si můžete krabičku cukroví koupit. A přidejte ještě čtvrtou kategorii – všechno, co chcete letos stihnout, co máte rádi. Můžete navštívit vánoční trhy, setkat se s přáteli, vyrazit na koncert, posedět se známými nebo objevit nové zajímavé místo.“

7 Natěšené plánování

Advent. Ilustrační foto

Abyste během adventu prožívali co nejvíc pohody, je důležité si chvíle klidu pečlivě naplánovat.

„Nečekejte, že se stanou samy od sebe. Naplánujte si večer s rodinou či přáteli a zahrajte si třeba pexeso. Jděte na procházku. Povídejte si nad svařákem. A udělejte z těchto chvil větší prioritu, než je seznam povinností. Protože právě to jsou okamžiky, na které nikdy nezapomenete. Jak jste se spolu smáli. Jak jste si hráli. Jak jste si povídali. A už vám bude jedno, jestli byl přitom na poličkách prach. Nezapomeňte v tom všem ani na chvíle pro sebe. Horké kakao, teplé ponožky, měkoučkou deku a nějakou pěknou knížku,“ radí specialistka na vztahy a partnerství Denisa Palečková.

8 Výlet do pohádky

Tradiční vánoční jesličky

Vydejte se na nějakou příjemnou adventní akci. Touto dobou se všude koná spousta jarmarků. Co by to bylo za advent bez tradičního trdelníku a pečených kaštanů? A jestli vás nebaví čekat fronty u stánků, uvařte si vlastní punč nebo domácí svařák a vypravte se s termo hrnkem na procházku svátečně nazdobenými ulicemi. Můžete si také udělat výlet za výstavou betlémů.

Věděli jste například, že v Třebechovicích pod Orebem, malém městečku poblíž Hradce Králové, se nachází světový unikát, kterým je Proboštův mechanický betlém? Přenádherná dřevořezba je víc než sto let stará a obsahuje přibližně dva tisíce vyřezávaných dílů a tři sta padesát figurek, z nichž některé se pohybují při práci a další jezdí na několika pohyblivých pásech. Zkrátka podívaná, od které jen stěží odtrhnete oči.

Víte, kde Popelka ztratila střevíček? Výlet do pohádky

K času adventu a Vánoc patří také pohádky, proč se tedy do nějaké na chvíli nepřenést? A to doslova. Stačí, když se vydáte na některou z vánočních prohlídek, kterou už od listopadu nabízí spousta hradů a zámků.

9. Dárky od srdce

Ilustrační snímek

Advent je spojený i s dáváním, jež samo o sobě představuje obrovský proud pozitivní energie. Snažte se pozorovat sami sebe a všímejte si, s jakým pocitem obdarováváte druhé. Je přitom úplně jedno, budete-li dávat drahý parfém, knihu, květinu, tabulku čokolády nebo třeba „jen“ několik vřelých slov. Podstatné je vždy pouze jedno – co při tom cítíte. Je-li to jen pouhá zdvořilost, či dokonce povinnost, nebo láska a vděčnost.

To, co darujete, pokaždé obdržíte zpět – ve stejné či podobné kvalitě. Myslete na to a nenechte si ujít tu krásnou příležitost obdarovat druhé a tím zároveň i sebe. Ne všechny vánoční dárky musí přece ležet pod stromečkem.

10 Pryč z komfortní zóny

Ilustrační snímek

Ano, čtete správně. K tomu, abyste si naplno vychutnali pohodu a klid uprostřed všeho toho shonu, je ideální zažít menší nepohodlí, kterému však nelze upřít nádech nevšedního zážitku, na který budete vzpomínat ještě dlouho poté. Jedním z osvědčených tipů na takový lehce diskomfortní restart je noc strávená v lese. Vůbec přitom nevadí, že teploměr ukazuje hodnoty pod nulou.

Stačí, když si s sebou vezmete spacák, karimatku, plachtu, co poslouží jako přístřešek, případně i dřívkáč, malý plynový vařič na plynovou kartuši, nebo starý dobrý rozkládací lihový vařič na pevný líh. Věřte nebo ne, až se ráno probudíte s jinovatkou u pusy a vychutnáte si hrnek horké voňavé kávy uprostřed malebné podzimní přírody, budete se cítit jako znovuzrození.