Léto s dětmi: pět tipů na aktivity, které vás nebudou stát ani korunu

  • 17
Prázdniny jsou v polovině a vy už máte prázdnou peněženku? Vstupy do zábavních i edukačních center stojí dost peněz, ale magazín Rodina DNES vytipoval zábavu, která vás finančně nezruinuje.
Ilustrační fotografie

Tvoření a bádání v přírodě

Když se jde na procházku, většinou se lidé snaží dostat z bodu A do bodu B bez neustálých zastávek na pití, svačinu a hraní si. Co to pojmout přesně opačně a z cesty mít cíl? Vyrazit do lesa a udělat si tvořivé odpoledne? Co třeba stavění domečků pod stromy? Nebo jenom sbírat přírodniny a doma z nich na velkém archu papíru vytvořit mapu vlastního fantaskního světa? Spousta dětí má z YouTube a Instagramu nastudované tvůrčí tutoriály – budou samy vědět, co chtějí zkusit.

Ilustrační fotografie

Hledání pokladu

Čtěte v magazínu Rodina DNES

Další osvědčené tipy, jak zabavit děti, aniž by vás to finančně zruinovalo, si přečtěte v pátečním magazínu Rodina DNES. Najdete v něm i největší lži o jídle, nebo rozhovor s Michaelou a Romanem Tomešovými.

Hledání pokladu je atraktivní aktivitou prakticky kdykoli a pro široké věkové skupiny – ideální je ještě si půjčit ke svým dětem kamarády ze sousedství, případně to pojmout celé jako společenskou událost více rodin. 

Pokud se vám nechce vymýšlet den předem hádanky a rébusy a ještě před snídaní vyběhnout s fáborky po okolí, vydejte se jednoduše po stopách kešek – s pomocí GPS a geocachingové aplikace lze navštívit zajímavá, zvláštní i tajuplná místa a poznat jejich historii. Anebo využít už hotových výletů s tajenkou či gamebooků. Můžete taky zkusit noční stezku odvahy.

Ilustrační fotografie

Kam nás nohy donesou

Už jste někdy zkusili dojít od domova nebo místa svého letního pobytu nejdál, jak to jde? Pojďme se nechat inspirovat milovníkem dlouhých pěších túr Karlem Hynkem Máchou nebo Forrestem Gumpem. Proč se alespoň na jeden den neproměnit v poutníky, nezabalit si svačinu a prostě vyrazit do neznáma?

Existuje i obrácená varianta pro otrlé rodiče starších potomků: odvezte děti kus cesty od domova a tam je (ideálně alespoň ve dvojici) nechte, aby se dostaly s omezeným rozpočtem zase zpátky domů. Když budou mít u sebe pro jistotu telefon, případně máte-li možnost sledovat je přes GPS, nemusíte mít strach, že zabloudí k perníkové chaloupce. Říkejme tomu třeba „sourozenecký teambuilding“.

Ilustrační fotografie

Den deskových her

I v létě se může stát, že počasí nevyjde. Proč neoprášit hru Dostihy a sázky, Scrabble, Osadníky nebo Activity? Z mého osobního průzkumu vyplývá, že každá rodina disponuje početným množstvím společenských her, které se většinou hrají jednou ročně na Silvestra, protože během školního roku skoro nikdy není čas nebo nálada. Přitom hrát hry společně je mnohem lákavější než pustit si Xbox nebo PlayStation.

Ilustrační fotografie

Velký úklid

Slovo „úklid“ není na první pohled zrovna synonymem zábavy, ale klidně by mohlo být. Udělat vítr v šatníku, šuplících, hračkách, věcech nebo starých obrázcích není na škodu nikdy. A uprostřed prázdnin se to vyloženě hodí. 

Důležité je dětem s jejich tříděním pomoci. Nechat si vyprávět o jejich pokladech, věcech, ke kterým mají vztah, a probouzet v nich smysl pro recyklaci – staré knihy se nevyhazují, ale odnesou do knihpoliček nebo knihovny, malé oblečení můžete věnovat mladším dětem sousedky, na charitu či odnést do bazaru a vydělat si tak třeba na něco nového. Prodávat staré hračky jde na internetu, nebo lze nepotřebné věci vzít před dům a nabízet podobně, jako když děti z Bullerbynu prodávaly třešně.