Sex není jediným ukazatelem. Varovné signály, že váš vztah nemá budoucnost

  • 37
Občasná bouře zavítá do každého partnerství. Někdy je ovšem toho dusna a napětí zkrátka už moc. Zkuste se na svůj vztah podívat s nadhledem a buďte k sobě upřímná. Jak poznáte, že mu hrozí krach?
Ilustrační snímek

Vyhrocené soužití

Občasná „Itálie“ je v milostném poměru přirozený jev, kterému se nelze zcela vyhnout. Zvláště v okamžicích, kdy toho jeden či druhý mají na bedrech až příliš. Psychický přetlak musí samozřejmě nějak ven. Jakmile však partnerské dusno přetrvává delší čas a je znatelné i mimo domov, například na dovolené, je to špatné.

Důvodů, proč je někdo pod tlakem, může být nespočet. Lze je hledat, tvořit si domněnky, nebo jít přímo ke zdroji a zeptat se partnera, co se děje. Chce to ovšem klid. Nekřičte, neplačte, nevyhrožujte rozchodem. Upřímně řekněte, že aktuální situaci už nezvládáte. Zkuste také dát sobě a partnerovi prostor, třeba se na pár dní rozdělte.

Ponožky na zemi, zvednuté prkénko. Naučte se toleranci, váš vztah to ocení

Existuje však také další možnost. Máte-li po boku „nerváka“, moc s tím neuděláte. Nabízí se opět varianta komunikace či odborné pomoci, která u podobných morousů nebývá příliš oblíbená. Poslední možností je pak rozchod. Ruku na srdce, žít v neustálém stresu, fungovat coby hromosvod a pobývat v nepřátelském prostředí se nikomu dlouhodobě nechce.

Utíkáte velmi často ve vzpomínkách do dob, kdy jste žila sama? Co vám tím asi...

Sama za sebe

Být svým pánem, užívat si samoty a nespoléhat na druhé, to je svým způsobem skvělé. Pokud ovšem takhle fungujete i ve vztahu, asi tušíte, že jde o zásadní chybu. Vyhýbat se jeden druhému, být raději každý v jiné místnosti, těšit se, až váš partner odejde do práce, s povzdechem ho přivítat při příchodu domů, nemít chuť dělat něco společně, to vše opravdu není v pořádku.

Proč se tak děje? Ve svém nitru možná znáte odpověď a s tou pak musíte pracovat. Někdy za odtažením stojí partnerova zrada, výše popsaná dlouhodobá protivná atmosféra, hormonální nerovnováha či uvědomění si, že láska není taková, jakou bychom si představovali. Ať tak či onak, jednejte.

Ne přílišná vážnost, hrocení všeho, ale spontánnost, humor, elán, občasný...

Proměna v mrzouty

Ano, nikdo nemládne, jenže někteří z nás zrají jako víno. Nemyslíme tím jen vzhled, ač i ten hodně napovídá o kvalitě vztahu. Důležitý je způsob, jak životem společně proplouváte. Někdy se, bohužel, stává, že úsměvný a vtipný pár projde proměnou. Z lidí plných optimismu se stanou protivní mrzouti.

Sbohem a šáteček. Důvody, proč lidé nejčastěji odcházejí ze vztahů

Jakmile ze vztahu vymizí smích a sex, je zle. Ne nadarmo se říká, že nemůžeme skutečně milovat druhého člověka, pokud se s námi nesměje nebo nás nerozesměje. Smích dokáže zázraky, včetně toho, že napomáhá přiblížit se k sobě a zvýšit vzájemnou přitažlivost. Zkrátka, celkově pozitivní přístup k životu a spousta humoru je lepší než několikanásobný orgasmus každý den.

Někdy i jen dotyk druhého napoví, co k němu cítíme.

Nulový kontakt

Věděla jste, že kromě sexu jsou i jiné, důležitější formy sbližování? Patří k nim například každodenní komunikace, podpora, objímání, svěřování se s nesnázemi, prosba o pomoc, letmé dotyky a alespoň dva společné rituály vykonávané s pravidelností, například večerní popíjení čaje. Tyto záležitosti bývají ve vztahu často opomíjeny, přitom na nich tolik záleží.

Zde to budete mít snadné: stačí jen chtít, vyvinout trochu snahy a vytrvat, což platí u obou. Dejte si na změnu minimálně jeden měsíc, kdy do toho budete „šlapat“. Je totiž dokázáno, že přesně 28 dní trvá našemu mozku vytvořit si na danou věc návyk. Problém nastane teprve tehdy, když se nezadaří a jeden z vás celou změnu sabotuje. To pak už není o čem mluvit...

Nedokážete najít kompromis? Spíše po sobě křičíte, často spolu nemluvíte? Jste...

Obyčejné sobectví

Někdy se i přes všechny snahy stále nedaří nakopnout znovu partnerskou jiskru. Není snadné si přiznat, že láska se už vytratila a zbyla jen rutina a šeď. Investovali jste hodně svého času a energie do toho, aby partnerství fungovalo, ale hluboko uvnitř víte, že to, co nyní máte, je nezdravé.

Je s podivem, kolik lidí žije v nespokojeném partnerství bez lásky a respektu k tomu druhému, jen z obavy z osamění. Nikdy byste neměli nikoho nutit, aby byl s vámi, ani sami sebe držet v mrtvém vztahu. Když se vaše snaha o obnovení soužití ukáže jako neúspěšná nebo vám váš vztah začne připadat spíše jako práce než milostné partnerství, je v pořádku hodit ručník do ringu.

Má, nebo nemá váš vztah budoucnost? Sledujte, jak s vámi partner mluví

Dnešní doba je náročná a fungovat na vlastní triko není lehké, poučte se však ze slov Dr. D. Ivana Younga, uznávaného vztahového experta. Ten rád prezentuje svou oblíbenou myšlenku: „Celou dobu, kterou zůstáváte v nefungujícím vztahu, děláte nešťastnými nejméně čtyři lidi. Sebe, svého partnera, a dva další, které máte ještě potkat.“

To, v jakém partnerství žijeme, se podepíše i na nás samotných. Je ovlivněna...

Další znaky, že to v partnerství neklape

  • Už si nepamatujete, kdy jste si naposledy řekli nebo napsali, že se milujete
  • Sex jednou za měsíc je zázrakem
  • Spíte odděleně
  • Usínáte s myšlenkami na single život
  • Neumíte se vzájemně podporovat
  • S partnerem jste na sebe spíše naštvaní než příjemní
  • Nezajímáte se o to, jaký měl ten druhý den
  • Nechodíte spolu na romantické večeře
  • Jste pořád jen s dětmi, neumíte být jen vy dva
  • Děsí vás představa dovolené s partnerem
  • Mezi přáteli se spíše navzájem shazujete
  • Každý máte jinou představu o budoucnosti
  • Neznáte navzájem své sny