Sedm nejčastějších chyb, které děláme při hádce s partnerem. Poznáváte se?

  • 3
Rozepře nevznikají pouze v milostném životě. Ošklivě se rafnout můžete se šéfem, kolegou, blízkým přítelem či rodinou. Konfrontaci se nelze vždy vyhnout (a ani to není vždy žádoucí), existuje však způsob, jak zmírnit její dopady bez následků.
Když budete neustále jen křičet, stěžovat si, hledat chyby, druhý v lepším...

Chyba č. 1 Zaměřujete se na stížnosti

K hádkám většinou dochází z důvodu nahromaděné či momentální nelibosti, ať už jde o cokoliv. Bohužel právě kvůli vzniklé křivdě, nespravedlnosti nebo potlačování emocí nastává obvykle efekt „papiňáku“, zkrátka bouchnete. Protistrana je tak zahlcena nejen informacemi, ale i poměrně značnou mírou hněvu. Vám se třeba uleví, ale výsledkem je zbytečně vyhrocený spor.

Jakmile se dostanete do fáze řešení problémů, zaujměte raději místo výčitek osvědčený přístup založený na spolupráci. Důležité je neposuzovat navzájem své nápady a nepodceňovat názory druhého.

Hádka má být kvalitní, správná a efektivní. Pomůže zaujmout pozici mouchy

Ideální konfrontaci by měly doprovázet jednotlivé návrhy možného řešení. Pak společně s protistranou vyberete takové východisko, které vyhovuje vám oběma. Podstatné je také slíbit si, že domluvené řešení skutečně vyzkoušíte.

Ač se vám něco nelíbí, vysilováním nic nezměníte.

Chyba č. 2 Neposloucháte

Je naprosto přirozené chtít v hádce reagovat a bránit se, v „boji“ bývá tato snaha ještě intenzivnější. Často se tak stává, že při vyostřené hádce, kdy jsme rozčílení, vnímáme pouze jednotlivá slova a fráze, které nás urážejí, a chceme je vetovat. Jenže v tom okamžiku už důkladně nevnímáme, co nám ten druhý vlastně chce říct, a může nám unikat pravá podstata problému.

Zkuste příště místo afektovaného vytrhování z kontextu zopakovat nahlas vše, co již bylo řečeno. Tím si utřídíte své myšlenky a protistrana dostane prostor k dovysvětlení zádrhelu, který jste si možná špatně vyložili.

Získáte také čas „vychladnout“. Při hádce je potřeba zaměřit pozornost na to, co ten druhý skutečně říká, vnímat jeho intonaci a pohyby těla. Vlastní domněnky jsou obvykle na škodu a vše jen zhorší.

Že jste toho zase tolik neřekla, přesto je protistrana uražená? Možná jste...

Chyba č. 3 Používáte slova „vždy“ a „nikdy“

Nejsou to jen ženy, kdo má sklony k dramatizování. V afektu dokáže i jinak klidný muž začít pěkně přehánět. Kvůli použití nevhodných slov tak může i docela malicherná rozmluva skončit obrovskou a zcela zbytečnou bouří.

„Tohle děláš vždycky!“ nebo „Nikdy to neuděláš!“, to jsou oblíbená a za vlasy přitažená slovní spojení při partnerských hádkách. I ten, kdo je vyslovuje, asi tuší, že nemají pravdivé základy.

Láska má pět jazyků. Hovoříte stejným, jakým mluví váš partner?

Ovšem přesně tento styl konverzace staví druhého člověka do defenzívy. Místo toho, aby poslouchal, zaměří se na vymýšlení příkladů, které negují vyřčené prohlášení. Přitom stačí použít výrazy jako „někdy“, „občas“ a „často“, což jsou slova podobná, přesto jemnější a protistranu tolik neuráží.

Ať už se dohadujete s kamarádkou, maminkou, partnerem, zkuste vřelejší přístup...

Chyba č. 4 Obviňujete

Přímé poukazování na chyby a nadměrné užívání zájmena „ty“ také staví druhou stranu do jistého obranného módu. „Zničil jsi...“ nebo „Udělal jsi ze mě…“, podle vztahového poradce Marka Mayfielda právě tyto obviňující výroky často u druhého člověka spouštějí vlnu negativních emocí. Mluvte raději o sobě, například: „Cítím se frustrovaná, když…“ nebo „Potřebovala bych …“.

Výhrůžky, sprosťárny, ponižování. Tohle v partnerské hádce nikdy neříkejte

Výše zmíněné výroky navíc umožňují vyjádřit, jak se v dané situaci cítíte, což je velmi prospěšné. Někdy druzí nemyslí své činy špatně a nenapadne je možnost, že by mohli jiným ublížit. Sdělením vlastních pocitů dovolíte dotyčnému vžít se do vaší situace.

Správné dýchání umí zázraky... Na internetu naleznete mnoho způsobů, jak toho...

Chyba č. 5 Špatně dýcháte

Na maličkostech někdy hodně záleží. Zářným příkladem je dýchání, které je překvapivě důležité i při ústních šarvátkách. Krátké nádechy jsou nevhodné, protože aktivují psychologický „proces“ boje, útěku nebo zmrazení, takže nervový systém přestane racionálně uvažovat.

Chcete dlouho žít? Naučte se správně dýchat, jemně a nosem

Osvojte si snadnou dýchací techniku. Až vám bude „ouvej“, zhluboka se nadechněte, nejlépe nosem, a hluboce a dlouze vydechněte ústy. Tak obnovíte průtok krve do mozku a funkci nervového systému, což vám umožní myslet jasněji a vyrovnaněji.

Některé chování během hádek je neomluvitelné!

Chyba č. 6 Uchylujete se k faulům

Během rozepře může nastat okamžik totálního psychického vyčerpání. Kromě slz dochází i na jiné projevy zhroucení nebo emoční nestability. Pláč ve vypjaté chvíli je přirozený reflex, ovšem nikdy bychom se neměli dopouštět výhrůžek.

Hádka, strach i napínavý film stimulují chuť na sex, dokázali vědci

Hrozby násilím či citové vydírání ještě žádnou hádku nevyřešily, spíš tím jen podřezáváte větev pod vaším vztahem a možnou dohodou. Pokud tyto argumentační fauly používá protistrana, mělo by to být pro vás varováním.

Trápit se dlouhé hodiny nemá úplně smysl, ničemu a nikomu tím neprospějete.

Chyba č. 7 Neumíte v nejlepším přestat

Hádky s sebou nesou obrovské vlny emocí, které je těžké během chvilky zpracovat. Není však nic horšího než spor s otevřeným koncem, kdy aktéři zůstávají ve při.

Někdy je odmlka žádoucí ke zmírnění tenze a možnosti najít vhodný kompromis při řešení situace, jenže například ve vztahu by partneři neměli chodit spát uražení nebo s pocitem zásadnější křivdy.

Lidé by se měli hádat správně. Drží v sobě křivdy i roky, říká mediátorka

Ke zmírnění atmosféry přitom stačí zabalit argumenty do povzbuzujícího obalu. Projevte vděk za vyslechnutí, vneste pozitivní smysl do řešení situace. Poukažte na skutečnost, že lepší zítřky existují a vy nepochybujete o tom, že vám dotyčný dokáže vyjít vstříc. Můžete také zmínit dobré vlastnosti toho druhého, případně se pokusit o smířlivý kontakt, podání ruky či objetí, pokud je to možné.

Kterou z chyb dělá při hádce váš partner nebo vaše partnerka? Hlasujte v anketě na další straně.

Kterou z následujících chyb dělá při hádce váš partner/vaše partnerka?

celkem hlasů: 324