Právní poradna JUDr. Romany Lužné

Poradna

Rozvod, rozchod

Na otázky odpovídá

JUDr. Romana Lužná

Advokátka JUDr. Romana Lužná vám poradí v otázkách rodinného práva, zejména při úpravě výživného, při řešení rozvodu, úpravy péče o děti po rozvodu, při vypořádání společného jmění manželů apod.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Majetkové vypořádání
Dobrý den, ještě před svatbou manžel koupil pozemek, na kterém jsme spolu nyní postavili dům. Dům jsme postavili částečně za manželství a částečně ještě před. Nyní budeme dům kolaudovat a manžel chce půl domu přepsat na mě. Jak to nejlépe udělat? Darovací smlouvou? Platí se v tomto případě darovací daň? Moc děkuji
Jana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, manžel Vám může polovinu nemovitostí darovat, pak budete mít dům s pozemkem v podílovém spoluvlastnictví, nebo můžete u notáře uzavřít smlouvu o rozšíření SJM, aby tam nemovitosti náležely. V případě podílového spoluvlastnictví můžete disponovat každý svojí polovinou a nemovitosti by nebyly předmětem vypořádání při zániku manželství (rozvod, dědictví), v případě režimu společného jmění manželů musíte veškeré dispozice činit společně a při zániku manželství je nutné majetkové vypořádání.
JUDr. Romana Lužná
Společné jmění manželů
Dobrý den, rodiče mají dům s pozemkem ve SJM. Může mi otec darovat svoji polovinu?
Jana Tomášková
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, v případě vlastnictví SJM není možné, aby některý z manželů daroval část nemovitosti sám.
JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den,

prosím o radu jak postupovat. Syn má 13 měsíčního syna. Jeho matka ho vzala a vrátila se k rodičům na Slovensko. S otcem dítěte přestala komunikovat a znemožňuje mu styk s dítětem . Syn podal návrh k soudu o úpravu styku s dítětem. Soud tuto žádost zamítl a přesunul to na sociálku.
Jak máme postupovat. Obáváme se že soc. nebude mít snahu případ řešit a bude to na dlouhou trať. Máme nějakou šanci na koho se obrátit s problémem.

děkuji Eva
Eva
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, neznám důvod zamítnutí návrhu, proto je obtížné odpovědět. Můžete se mně ozvat na e-mail info@advokatka.net. Obecně lze poradit, abyste se obrátila na sociální odbor a pokud vám neporadí, vyhledat pomoc advokáta.
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Dobrý den, otec mi v závěti odkázal byt, ve kterém bydlím již 10 let a celý jsem ho zrenovoval. Nyní závěť zrušil a byt daroval nové přítelkyni, která požaduje uvolnění bytu pro svého syna nebo vysoké nájemné. Mám nárok na náhradu vložených investic? Děkuji za odpověď.
Jan
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, vrácení investic je právně složitá záležitost. Záleží na charakteru oprav, době úhrady, domluvě. V tomto případě je nutná individuální konzultace se zkušeným advokátem, není možné odpovědět obecně v rámci této poradny.
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Dobry den. Planujeme s manzelem koupit byt. 90% penez jsou moje, na 10% bereme hypoteku, kterou budeme platit ve dvou.
Co a jak mame zaridit, aby pri moznem rozvodu a prodeji tohoto bytu, kazdy ziskal odpovidajici castku, ale ne 50/50? Dekuji za odpoved'.
- otázka upravena poradcem
Olga
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, obraťte se na notáře. U notáře můžete sepsat dohodu o odlišném majetkovém režimu, pokud jde o byt, případně i ohledně dalších součástí majetku, který by jinak byl součástí SJM.
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Dobrý den, paní doktorko. Měla bych dotaz. Manžel vlastní byt, který zdědil ještě před manželstvím. Já bych chtěla tento byt částečně s ním napůl rekonstruovat. Měla bych právo, aby mi po rozvodu vrátil jen tu část peněz, kterou jsem do rekonstrukce investovala já? Mohla bych to po něm žádat a co bych proto musela udělat, aby byl nucen mi je vrátit ? Děkuji.
Ludmila
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, měli byste uzavřít dohodu, ve které uvedete, jaké prostředky a na co byly použity a zejména se dohodnete na podmínkách pro jejich vrácení. Jedná se o investici ze společného jmění manželů do výlučného majetku manželka.
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Dobry den, chci se zeptat. Rodice se pred par lety rozvedli, mama nechala dum tatovi, ktery je vedeny na katastru jako majitel. V srpnu 2018 si vzal otec novou manzelku. V pripade, ze se s tatou neco stane (umrti) mela by jeho nova manzelka narok na tento dum? Dekuji.
Michaela
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, pokud váš otec nevyloučí manželku závětí, pak by manželka dědila společně se všemi dětmi otce v rámci první zákonné dědické skupiny. 
JUDr. Romana Lužná
Společné jmění manželů
Dobrý den, máme z manželem SJM a můj bratr mi daruje pozemek , stane se automaticky součásti SJM nebo ne. Děkuji za odpověď.
ivana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, darováním získáte pozemek do svého výlučného vlastnictví, i když dar obdržíte za trvání manželství.
JUDr. Romana Lužná
Společné jmění manželů
Dobrý den , sourozenec mi chce darovat nemovitost stane se tato součástí SJM které máme z manželkou? Děkuji.
Jirka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, darováním získáte nemovitost do svého výlučného vlastnictví, i když dar obdržíte za trvání manželství.
JUDr. Romana Lužná
Výživné
Dobrý den paní advokátko,
chci žádat o zvýšení výživného, nevím, zda je lepší navrhnout nějakou částku nebo nechat soud, aby rozhodl. Kromě toho jsem zjistila, že bývalý manžel zatajil v roce, ze kterého mu počítali alimenty několikastatisícové příjmy, které ani neuvedl do daňového přiznání.
To bych chtěla také uplatnit a žádat vyšší výživné zpětně. Mohu to prokázat.Děkuji moc. VK
Vanda Kolínská
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, pokud máte na mysli výživné pro děti, je možné žádat změnu výživného až tři roky zpětně. Částku výživného můžete navrhnout až v průběhu řízení, podle zjištěných příjmů bývalého manžela.
JUDr. Romana Lužná
Společné jmění manželů
Dobrý den, zemřel mi tatínek a zatím neproběhlo notářské řízení a vypořádání majetku. Je prosím možné, aby přesto moje maminka přepsala teď polovinu domu, který s tatínkem vlastnili (společné jmění manželů) na další osobu(sestru)? Děkuji
Jana Hricová
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, pokud je dům veden jako společné jmění manželů, nemůže maminka dům, ani jeho polovinu, na další osobu.
JUDr. Romana Lužná
Otcovství
Dobrý den, dceři je 7 let a doteď nemá uvedeného otce v rodném listě. Mohu toto ještě vymáhat. Biologický otec není ochoten to provést dobrovolně a není ochoten na dceru platit výživné. Děkuji.
Ivana
JUDr. Romana Lužná
Ano, můžete k soudu podat návrh na určení otcovství.
JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
Dobrý den paní doktorko, s manzelem jsme 8 let budeme s rozvádět máme 3 letou dceru která se ho bojí a strachy se počůrává potřebuji doložit o tomto papír k soudu myslíte si že mi v tomto poradí naše dětská paní doktorka? Dekuju
Eliška
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, zdravotní stav dcery byste měla řešit s dětskou lékařkou, která vás možná pošle na další odborné vyšetření. Lékařskou zprávu můžete u soudního jednání předložit jako důkaz. Situaci můžete také projednat na sociální odboru v místě vašeho bydliště.
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Dobrý den, rozvedli jsme se s manželem v březnu 1981, spolu jsme koupili pozemek na stavbu garáže.
Po rozvodu nedošlo k rozdělení majetku, každý z nás vlastní 1/4 garáže, protože je patrová. Po tolika letech chceme dát do pořádku vyrovnání, bývalý manžel přistoupil na odkoupení mé části.
Co vše potřebuji doložit na katastr. úřad, aby to bylo podle pravidel.
Děkuji za odpověď.
Drahuše
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, převod v katastru nemovitostí uskutečníte na základě kupní smlouvy. Pokud je v katastru evidováno stále vaše společné jmění manželů, je třeba doložit ještě rozsudek o rozvodu manželství.
JUDr. Romana Lužná
Výživné
Dobrý den, jakou šanci má letos zletilá dcera navštěvující třetí ročník střední školy na zvýšení výživného. Studuje soukromou školu, kde se zvýšilo školné o 1000,-, dále vzrostly náklady na nutné vybavení do školy notebook, je v péči ortodontisty, má fixní rovnátka a poslední výživné bylo zvýšeno při nástupu na střední školu. Otec se s dcerou nestýká, ani nejeví zájem o její studijní výsledky. Děkuji za odpověď
Monika
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, určení výživného je vždy velmi individuální záležitost, kdy je nutné posoudit řadu rozhodných skutečností. Obecně lze říct, že nárok na zvýšení výživného zde dán je.
JUDr. Romana Lužná
Společné jmění manželů
Dobrý den, manžel se svou sestrou zdědil byt po matce. Společně s manželem jsme se dohodli, že vyplatíme podíl jeho sestry na jehož výši se dohodli a toto bylo sepsáno u notáře. Sestřin podíl jsem vyplatila z peněz, které jsem získala prodejem rodinného domu, který byl na katastru zapsán na mě a získala jsem ho darem od své matky. S manželem jsme byli před zaplacením podílu domluveni, že až bude vyřízeno dědické řízení a byt bude napsán v katastru na něho, dojde k přepsání do SJM. Nyní to považuje za zbytečné. Jak je to tedy teď s vlastnictvím bytu? Děkuji.
Hanka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, k zodpovězení dotazu mně chybí informace, co bylo u notáře sepsáno a zda již došlo k převodu v katastru nemovitostí. Dědictvím se obecně nabývá majetek do výlučného vlastnictví. Doporučuji tedy postupovat tak, jak bylo původně dohodnuto, že byt zahrnete do SJM, případně můžete byt převést do podílového spoluvlastnictví Vás a manžela. Pokud byste chtěla věc zkonzultovat, je to možné i prostřednictvím e-mailu: romana@advokatka.net.
JUDr. Romana Lužná
Výživné
Dobrý den paní doktorko, jsem rozvedená a ve své péči mám 13letého syna. Ex, co se znovu oženil nejeví o syna zájem.Nekomunikuje se mnou ani se synem.Zaplatí výživné a tím je to pro něj uzavřené. Teď syn dostal rovnátka a cena je 48000. Chci se zeptat jestli je ex povinen mu nějakou finanční částkou přispět. Domluva s ním není možná jelikož se synem i mnou zásadně nekomunikuje. Děkuji za info. Klaudie
Klaudie
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, otec syna je povinen platit pouze stanovené výživné, platby nad rámec výživného jsou dobrovolné. Pokud již od poslední úpravy výživného uplynula delší doba a/nebo se podstatně zvýšily výdaje na syna, máte možnost podat k soudu návrh na zvýšení výživného. Soud může výživné zvýšit i zpětně, v tomto ohledu je důležité, jaká doba od poslední úpravy uplynula.
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Dobrý den, letos se budeme brát a řešíme s přítelem jak to udělat s majetkem. Já vlastním dům, on má peníze, které by chtěl do budoucna investovat do oprav atd. Jak to udělat, aby on měl jistotu, že pokud bychom se rozvedli, tak ty investované peníze mu vrátím. Přepisovat část domu bych nechtěla. Je i jiná možnost?
Věra
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, ohledně investic do Vašeho majetku můžete uzavřít smlouvu, ve které uvedete částku, která bude poskytnuta a za jakých podmínek má přítel nárok na vrácení. Může se jednat o klasickou smlouvu o zápůjčce nebo smlouvu nepojmenovanou, ve které popíšete, jak jste se s přítelem dohodli. Jde zejména o to, jaká částka má být vrácena, v jakém případě může přítel vrácení požadovat a způsob vrácení.
JUDr. Romana Lužná
Společné jmění manželů
Máme SJM,manžel 1 dítě já dvě všichni dospělí a manžel chce sám koupit nemovitost RD.Bojí se ,že v případě mého úmrtí by neměl na vyplacení mých dětí.Jak je to s děděním v případě jeho a mé smrti pokud by koupil nemovitost sám a může, když bude financována z části našimi společnými financemi a z části jen jeho ,před manželstvím nabitými z prodeje bytu. děkuji
Mirka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, pokud budou na koupi domu použity peníze ze společného jmění manželů, náleží nemovitost do SJM. Je však na Vás, abyste se účastnila uzavírání smluv již při koupi a zápisu do katastru nemovitostí. Následné prokazování a domáhání se práva je pochopitelně komplikované.
JUDr. Romana Lužná
Společné jmění manželů
Dobrý den,přítel kupuje byt.Mám narok na ten byt,když se vezmeme?Abych nebyla po jeho smrti na ulici?
Děkuji moc Renata
Renata
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, jelikož nejste manželé, nabývá přítel byt do svého výlučného vlastnictví a tak to zůstane i po sňatku. Na byt z titulu manželství nárok mít nebudete.
JUDr. Romana Lužná

Společné jmění manželů
Dobrý den,před 7 lety jsem dostala darem dům a pozemky.Na katastru jsem zapsána jako vlastník.S manželem jsem 30 let a přeji si,aby i on byl vlastníkem.Je lepší rozšířit SJM nebo mu darovat podíl? Na katastru mi řekli,že je třeba odhadnout cenu daru.Děkuji
Marie Černá
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
jedná se o rozdílné režimy, pro zvážení je třeba alespoň krátká konzultace, nelze poradit takto obecně. Odhad ceny není třeba. Pokud budete mít zájem, je možné termín konzultace domluvit na e-mailu: info@advokatka.net.
JUDr. Romana Lužná

Společné jmění manželů
Dobrý den, syn má přítelkyni chtějí se vzít a ona má na sebe hypotéku, bude po svatbě společna hypoteka nebo to bude jen na ni... Děkuji za odpověď.
Lucie
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
hypotéka i nemovitost, která za ni byla koupena, bude i po svatbě ve výlučném vlastnictví přítelkyně. To i v případě, že bude hypotéka splácena ze společných prostředků.
JUDr. Romana Lužná 
Společné jmění manželů
Dobrý den,
manžel se stal v rámci dědického řízení spoluvlastníkem bytu po své matce spolu se svou sestrou. nyní se dohodli, že sestřin podíl na vlastnictví odkoupí. Na koupi budou použity naše společné peníze. Vznikne mi pak podíl na vlastniství bytu v rámci SJM.
Hana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
pokud bude manžel od sestry kupovat její spoluvlastnický podíl za peníze ze SJM, měli byste smlouvu uzavírat jako manželé, tj. podíl z dědictví by byl v jeho výlučném vlastnictví a podíl, který by se kupoval, by měl být v SJM.
JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
Dobrý den, ráda bych jsem se Vás zeptala, zda existuje možnost jak znemožnit střídavou péči? Ano, dítě má nárok na oba rodiče, ale bio otec to chce pouze jako pomstu - nikdy se o dítě nezajímal… já už mám nového partnera, kterému mé dítě říká tati a to byl důvod pro podání jeho návrhu na střídavou péči. Děkuji moc za odpověď.
Tamara
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, soud rozhoduje v zájmu dítěte a Vy máte v rámci soudního řízení předložit soudu svoje tvrzení a důkazy o nevhodnosti střídavé péče. Bude záležet na posouzení soudu, jak situaci zhodnotí.
JUDr. Romana Lužná
Obecné
Dobrý den ,chci se zeptat na Váš názor k mému trápení. Jsem rozvedená 6 let,rozvedli jsme se,když synovi bylo 5 let.Po rozvodu měl ex o syna zájem,volal mu,hrál si s ním atd. Pak si našel přítelkyni ,která má stejně starou dceru. Po 2 letech si jí vzal a přestal o syna jevit absolutně zájem.Dnes je mu 13 let. Nechodí za ním ,nezavolá,nepošle SMS.Když má narozeniny nebo svátek,vánoce, tak pošle SMS (což je 3x za rok)s tím,že mu posílá na účet peníze.Źe by ho chtěl vidět,že by se zeptal jak se mu daří,jaké měl vysvědčení,kde byl na prázninách NIC.Syna to trápí ,že přestal mít o něho zájem.Neviděl ho už 3 roky co se oženil.A tak mě napadá je tak ovlivněn svou novou manželkou? A co je to za máma,která mu neřekne,běž za synem.Trápíme se s tím . Syn i já. Děkuji za Váš názor
ALEXIS
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, obraťte se na psychologa, který pomůže synovi tuto situaci zpracovat tak, aby neovlivnila negativně jeho budoucí vztahy.
JUDr. Romana Lužná
Otcovství
Dobrý den,
chtěla bych se Vás zeptat. Jsem vdaná, s mužem máme dvě dcery, doma nám to poslední dva roky moc neklapalo, respektive spíše z mé strany, tak jsem si začala s jiným mužem, se kterým jsem ale momentálně otěhotněla. Avšak nechci ohrozit manželství a naše holčičky, že nechci odcházet od současného manžela, ale zaroveň jsem si dítě, co čekám nechala. Chtěla bych prostě, aby byl otcem mého nastvávajícího dítěte manžel a ne milenec. Nebudu mít z toho potom nějaké problémy?
Děkuji moc předem za Vaši odpověď.
Petra
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, ze zákona bude v matrice jako otec dítěte zapsán manžel. Změna by mohla nastat, pokud byste Vy, manžel nebo biologický otec podali žalobu o popření otcovství manžela.
JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
prosím o radu, může mi soud nařídit vozit 12 letého syna k otci (nechce tam jet) i když soudní řízeni o pece ještě není ukončeno?
Anna
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, existuje možnost vydání předběžného opatření nebo vyslovení předběžné vykonatelnosti výroku soudu ohledně styku.
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. Setra dostala od matky dům a mi má zaplatit polovinu ceny domu. Celou částku nemá najednou a chce mi to splácet, lze to ošetřit darovací smlouvou a pokud to tak uděláme a jedná z nás by zemřela, jde i tato darovací smlouva - eventuální doplatek do dědického řízení.
Kateřina
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, v rámci dohody je možné sjednat podmínky různě, podle Vaší potřeby a domluvy. Zda dluh připadne do dědictví záleží na obsahu smlouvy.
JUDr. Romana Lužná
Úprava styku s dětmi
Dobrý den,

syn je ženatý s jehovistkou. Že snacha i její rodiče vyznávají tuto víru zjistil syn až po svatbě. V manželství, které již delší dobu nefunguje, jak by mělo, se narodila dvojčata, dnes je jim 2,5 roku. Snacha s nimi převážně tráví čas u svých rodiců, dny i noci. Kdyz už náhodou s klukama tráví čas doma, syn nesmí být s detmi sam, nesmi je vzít sám na procházku....., jelikož snacha tvrdí, že na nej nejsou zvyklí. Jak si na něj mohou zvyknout, když je téměř nevidí? Vrcholem se staly letošní Vánoce, kdy opět odjela s detmi den před Štědrým večerem k rodičům. Syn se těšil, že prožijí Vánoce spolu jako rodina. Zůstal sám. Je možné upravit styk s detmi i u nerozvedenych rodiců?
Martina
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, ano, úprava je možná i u nerozvedených rodičů, pokud bude podán návrh na rozvod. Upozorňuji, že by se současně řešila i otázka svěření dětí do péče a výživné pro děti. Bez rozvodu je možné nařízení rodinné terapie či výchovného opatření.
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Dobrý den,
bydlíme s manželem v bytě, v katastru jsme zapsáni jako majitelé oba dva. Máme na byt hypotéku. Lze tento majetek přepsat na dospělé syny a až pak se rozvést? Aby proběhl rozvod co nejrychleji a bez řešení majetkového vyrovnání?
Předem Vám moc děkuji za odpověď.
S pozdravem Daniela.
Daniela Hudková
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, pokud jde o vlastnictví, byt můžete na syny přepsat a nebude pak již předmětem majetkového vypořádání. S ohledem na hypotéku je však třeba o tomto předem informovat banku, ve smluvních podmínkách zpravidla bývá podmínka souhlasu banky s převodem. Současně je třeba s manželem řešit i splácení hypotéky, zda si ji ponecháte nebo převezmou synové, neboť i tato je předmětem společného jmění manželů. 
JUDr. Romana Lužná

Společné jmění manželů
Moji rodiče mi naspořili stavební spoření, nyní bude ukončeno. Jak zajistit, aby bylo v mém vlastnictví a ne ve SJM? Ráda bych odkázala svým dětem, v případě, že by se se mnou něco stalo.
Iva
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, pokud platby na spoření posílali přímo rodiče z jejich účtu, jedná se o dar a tento náleží do Vašeho výlučného vlastnictví.
JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den,
rozešli jsme se s přítelkyní se kterou máme 2 roky starou dceru. Přítelkyně se nyní rozhodla, že se vrátí na Slovensko (dcera byla narozena a 2 roky vychovávaná v česku. Má dvojí občanství). Může ji odvézt a pokud ano, jak to je se střídavou péčí? Musím dojíždět za ní pouze já nebo bychom se měli střídat. Děkuji
Pavel
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, pokud dcera žila od narození v ČR, má obvyklé bydliště zde a matka ji nemůže trvale přemístit na Slovensko. Obraťte se na Úřad pro mezinárodně právní ochranu v Brně - www.umpod.cz.
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Dobrý den, mám dotaz ohledně budoucího případného dělení majetku. S přítelkyní se budeme příští rok brát. Před pár dny jsme uzavřeli kupní smlouvu na pozemek, kdy koupi řešíme 90% hypotékou, zbytek platím prokazatelně já. Na smlouvě jsme uvedeni oba. Jak by to bylo v případě rozchodu, jak by se majetek dělil?
Dále, v nejbližší době budeme řešit hypotéku na stavbu rodinného domu, opět 90% hypotékou a zbylou částku budu opět dokládat já. Hypotéka by měla být uzavřena ještě před svatbou. Jak by to bylo v následujících případech?
1) O hypotéku bych zažádal já, tudíž bych tam byl veden pouze já, smlouva by byla uzavřena ještě před svatbou, platby bych hradil kompletně já
2) O hypotéku zažádáme oba, ve smlouvě budeme oba, ale prokazatelně budu vše platit já

Nerad bych došel k tomu, že všechny finance půjdou z mojí strany a nakonec, kdyby došlo k rozvodu, bych musel polovinu všeho v podstatě odevzdat bez přiložení ruky k dílu druhé strany (jednou už jsem tuto situaci zažil).
Děkuji za radu.
Jiří
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, rozsah Vašeho dotazu přesahuje možnosti této poradny. Obecně je možné sdělit, že jako podíloví spoluvlastníci můžete uzavřít dohodu o úhradě nákladů na společnou nemovitost a zejména o náhradě vynaložených nákladů v případě zrušení podílového spoluvlastnictví či jiné skutečnosti. Pokud takovou dohodu mít nebudete, je základem rozsah podílů, zapsaný v katastru nemovitostí.
JUDr. Romana Lužná

Majetkové vypořádání
Dobrý den. Chci bývalé manželce darovat polovinu bytu. Jak to mám udělat, respektive , jak bych ji mohl zapsat do katastru jako spolumajitelku?
Roman
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, pokud je byt ve Vašem výlučném vlastnictví, můžete uzavřít darovací smlouvu, kdy darujete pouze spoluvlastnický podíl na nemovité věci.
JUDr. Romana Lužná
Společné jmění manželů
Dobrý den
Rodiče mi chtějí darovat peníze. Budou tyto darované peníze automaticky patřit do SJM, Děkuji
Jirka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, tyto peníze náleží do Vašeho výlučného vlastnictví. Pokud je však vynaložíte na pořízení nějaké věci pro společné užívání, bylo by nutné zdokladovat původ peněz, aby tato věc zůstala ve Vašem výlučném vlastnictví. 
JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
Dobrý den, paní doktorko, můj dotaz zní, jak postupovat v případě, že můj bývalý manžel, se kterým mám syna ve střídavé péči, odmítá se mnou komunikovat, případně se neshodneme na základních věcech (momentálně se např. jedná o výběr základní školy, návštěvu kroužků) a zapomíná chodit se synem k lékaři či na logopedii. Děkuji
Pavla
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, situace, ve které se nacházíte, je náročná a pravděpodobně ji budete muset řešit přes soud. V této chvíli se obraťte na OSPOD a o situaci je informujte. Dále se snažte získat doklady o nesrovnalostech, abyste je mohla soudu prokázat. Pokud Vám OSPOD nepomůže, bude třeba podat na soud návrh na změnu formy péče. Toto řízení zpravidla není jednoduché, pokud druhý rodič nesouhlasí, proto doporučuji řešit přes advokáta, který se rodinnému právu věnuje.
JUDr. Romana Lužná
Výživné
Dobrý den. Má nynější přítelkyně má s bývalým manželem 2 děti. Kluka 14let a holku 11let. Exmanžel si platí pouze základní sociální a zdravotní pojištění. Oficiální příjmy nemá. Ale má byt v Praze, kupuje si drahé značkové věci a drahou elektroniku. Děti vídá nepravidelně, spíše jenom občas. Je i v tomto případě nějaká šance, že by na děti přispíval, když ani pravidelně je nevídá? Děkuji za odpověď.
Drahoslav
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, realizace styku s dětmi, zejména pokud neprobíhá z důvodů na straně otce, nemá na placení výživného vliv. Pokud jde o stanovení výživného, pokud má otec byt v osobním nebo družstevním vlastnictví, pak se jedná o majetek větší hodnoty a je třeba jej zohlednit při stanovení výživného, i když jinak otec oficiální příjem nemá. Pokud máte možnost prokázat nákup drahých věcí, je to rovněž významná okolnost pro rozhodování o výživném. Pokud bylo výživné naposledy upraveno před delší dobou, např. tři roky a více, je důvodné podat návrh na zvýšení výživného. Můžeme zhodnotit, pokud se mně ozvete na e-mail: info@advokatka.net.
JUDr. Romana Lužná 
Společné jmění manželů
Manžel dostal darem od rodičů stodolu v hodnotě 10 000,-Kč. Za dobu manželství jsme stodolu přestavěli na obytný dům. Patří tato nemovitost do SJM?
Ilona
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, pokud je dům v katastru nemovitostí stále veden jako výlučné vlastnictví manžela, tj. nerozšířili jste SJM nebo Vám manžel nedaroval podíl na nemovitosti, pak je dům nadále ve výlučném vlastnictví manžela. V případě rozvodu je však možné požadovat vypořádání investic, které jste do nemovitosti vložili ze SJM, přičemž tyto investice jsou valorizovány tak, jak roste tržní hodnota nemovitosti. Přesto, pokud nejste v rozvodovém řízení, doporučuji tuto situaci řešit. Jak jsem již uvedla, buď formou rozšíření SJM přes notáře nebo darováním podílu z manžela na Vás.
JUDr. Romana Lužná
Společné jmění manželů
Dobrý den. Před svatbou měl muž vyřízené stavební povolení. Dům jsme postavili v době manželství. V katastru nemovitostí je zapsán jen manžel. Jaký mám nárok na dům v případě dědictví? (Máme dvě děti).Děkuji za odpověď. Věra
Věra
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, v případě, že budete v době vyřizování dědictví manželé, dědíte s dětmi stejným dílem. Závětí Vás však manžel může kdykoli vyloučit, nejste neopomenutelným dědicem. Pokud byste se případně rozvedli, nedědíte ničeho. V případě rozvodu máte nárok na vypořádání investic ze společného jmění manželů. Přesto, pokud jste dům postavili v době manželství, doporučuji rozšíření společného jmění manželů formou notářského zápisu nebo převod poloviny na Vás formou darovací smlouvy.
JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
Dobrý den,
dcera má v rozsudku uvedeno, že otec dětí je oprávněn se s dětmi stýkat ve vymezených časech a týdnech v rámci roku (víkendy, prázdniny atd.). Otec však o takto definovaný styk s dětmi nejeví opakovaně zájem - tvrdí, že je to jeho právo, ale ne povinnost, takže s dětmi tráví čas jen občas - pár hodin za měsíc místo dvou víkendů měsíčně, jak stanovil soud, atd. Výživné ale bylo stanoveno s tímto rozsahem - 2x měsíčně víkend. Jak to je - je to jeho právo, které nemusí využívat a náklady za tento "jeho" čas na péči o děti pak ale i dále nese dcera, i když by je měl vynaložit otec (měl mít děti). děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Karla Ptáčková
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, ano, tato situace skutečně vzniká, že stanovený styk někteří rodiče berou pouze jako své právo, které využívají svévolně. Pokud Vám tato situace nevyhovuje, je možné požádat o úpravu styku tak, že otec bude mít méně termínů a pokud od poslední úpravy uplynula delší doba, je možné současně žádat o zvýšení výživného. Nelze však zaručit, že soud bude to, že si otec děti k sobě nebere tak, jak bylo stanoveno, považovat za okolnost pro stanovení vyššího výživného. Pokud se mně ozvete na e-mail: info@advokatka.net s informací, kdy naposledy bylo výživné upraveno, můžeme zhodnotit, zda má smysl podávat návrh k soudu na nové řízení.
JUDr. Romana Lužná
Obecné
co dělat když kchci navrátit dar pro nevděk a obdarovaný si nechce převzat dopis od advokáta děkuji
Hana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, jelikož píšete, že máte advokáta, konzultujte dotaz přímo s ním.
JUDr. Romana Lužná
Společné jmění manželů
Dobrý den, s manželem splácíme šestým rokem hypotéku na RD, kterou máme na 30 let (on je psán jako dlužník, já jako spoludlužník). Dům je v SJM. V případě,že by se s jedním z nás něco stalo, bude dům a hypotéku dědit pouze manžel (-ka) nebo i náš společný syn (v současnosti ještě nezletilý)? Děkuji za odpověď
Květa
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, ano, syn je neopomenutelný dědicem a dědil by spolu s pozůstalým manželem (manželkou). Dědil by jak aktiva (dům), tak pasiva (dluh).
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
dobrý den, syn si koupil na hypotéku byt. Společně v něm bydleli 9 let, z toho
3 roky jako manželé. Vloni se jeho manželka odstěhovala k novému příteli. Nyní syn žádá o rozvod. Nejprve požadovala finanční částku, na které se dohodli. Nyní přišla, že chce víc, jelikož ze společných peněz byt spláceli. Má na to nárok ?
Děkuji za odpověď
Iva
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, k zodpovězení tohoto dotazu je třeba znát situaci podrobně - jaká finanční částka byla uhrazena před manželství, jaká v době manželství, z jakých zdrojů bylo placeno, majetková situace manželů atd. Podle toho je pak možná jak varianta, že manželka má nárok na určitou finanční kompenzaci nebo také ne. Vyhledejte advokáta v místě Vašeho bydliště nebo se můžete obrátit na mě prostřednictvím e-mailu: info@advokatka.net a vyřešíme on-line. 
JUDr. Romana Lužná
Obecné
Dobrý den, ráda bych aby po mě dědil i syn bývalého manžela. Stačí ho uvést do závěti? Děkuji
Marcela Novotná
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, ano, je třeba pořídit závěť, ve které syna exmanžela, tj. ne Vaše dítě, uvedete. 
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Dobrý den, za trvání manželství jsme si s bývalým manželem pořídili byt, kde jako vlastník je zapsán pouze on. Při rozvodu došlo k dohodě, že byt zůstane mi, protože v něm bydlím s naší dcerou. Nedošlo však k zápisu této dohody do katastru, takže v katastru nemovitostí je stále veden jako vlastník pouze on. Jak mám postupovat, aby došlo ke změně vlastnictví v katastru na mou osobu?
Jana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, pokud je dohoda sepsána dostatečně určitě, byla soudem uznána v rámci rozvodu tzv. dohodou a máte výtisk s ověřenými podpisy, je možné provést zápis na základě této dohody. Jinak je třeba uzavřít kupní nebo darovací smlouvu. Na základě takové smlouvy pak podáte návrh na převod bytu v katastru nemovitostí. K posouzení dohody v rámci rozvodu se na mě můžete obrátit přes e-mail: info@advokatka.net.
JUDr. Romana Lužná

Obecné
Dobrý den,
dával jsem k soudu o úpravu stycích s dcerami. Nemám to dané soudem ,jen alimenty. Bývalá přítelkyně dělala vše proto dopisu, abych dcery neviděl. Dcery bydlí v jiném městě a soud měl proběhnout poblíž jejího bydliště. Měl jsem daný termín a než by soud proběhl měl jsem volat soc. pracovníci a domluvit se na osobní setkání kde měla být i bývalá přítelkyně. Bylo mi sdělen od paní soc. pracovnici, že se žádné setkání konat nebudeš se odvolali rovnou k vrchnímu soudu, chtěl jsem znát důvod a ten mi nebyl sdělen. Může takhle postupovat sociální pracovnice? Na koho se mám obrátit o pomoc?Děkuji za odpověď.
Vladimír
Vladimír
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, doporučuji nahlédnutí do spisu jak na sociálním odboru, tak u soudu. V obou případech je třeba se předem objednat.
JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
Dobrý den, žiji s partnerem, který má z předchozího vztahu 2 dcery. Matka o starší z nich přestala jevit zájem. Přes týden bydlí u nás a chodí u nás také do školy. Její matka na školu nepřispívá a ani jinak se neangažuje. Mladší je ve střídavé péči, přičemž u matky nenavštěvuje školku a jezdí s matkou do práce (rozvoz DPD). Neprojevuje žádnou iniciativu k předávání holek. Kdybychom se nezeptali, zda si holky vezme, tak se ani neozve. K zubaři docházíme s oběma jen my. Matka prohlásila, že nebude přispívat na péči o mléčné zuby, protože stejně vypadnou. Je možnost, jak matku donutit o řádnou péči o děti nebo alespoň o příspěvek na naši péči? Děkuji
Hanka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, k faktické péči o děti reálně přinutit nelze. Máte možnost podat k soudu návrh, aby obě dcery byly svěřeny do péče otce a matka hradila výživné. Pokud výlučnou péči otce zatím nechcete nebo nemůžete navrhovat, je třeba zvážit možnost v návaznosti na stávající úpravu podat návrh na zvýšení výživného. Z dotazu nevím, zda existuje soudní úprava péče a jak bylo stanoveno výživné.
JUDr. Romana Lužná
Výživné
Dobrý den 17ti letá vnučka bydlí se mnou v domácnosti, nechce bydlet s matkou, která je zákonným zástupcem. Matka dostává na vnučku výživné 2800kč od otce, který je v insolvenci. Vnučka po matce chce toto výživné aby jí posílala, chce si hradit z toho studium, telefon a jiné potřeby. Matka striktně odmítá jí posílat toto výživné. Vnučka k matce nechce jezdit. Matka podminuje posílání peněz návštěvami u ní doma. Vnučka je trvale hlášená u ní. Matka, přestože vnučka od srpna 2021 nesdílí společnou domácnost s ní, čerpá přídavek na dítě a příspěvek na bydlení. Prosím existuje nějaká cesta, aby výživné vnučka dostávala na svůj účet a mohla si vše hradit sama? Doposud jsme vše hradili samy.
Helena Njahuská
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, jelikož je vnučka zatím nezletilá, máte možnost podat návrh na svěření vnučky do Vaší péče, jakožto třetí osoby. Výživné by pak bylo hrazeno k Vašim rukám. Pokud je vnučka výlučně ve Vaší péči, je možné žádat úpravu i zpětně. Poté, kdy vnučka dosáhne zletilosti, měl by otec hradit výživné přímo k rukám vnučky, bez ohledu na to, v koho péči bude.
JUDr. Romana Lužná
Úprava styku s dětmi
Dobrý den, můj expřítel se kterým mám syna je ve výkonu trestu. O otcovství, péči, výživné jsme se nedávno dosoudily. Soud syna dal do péče mě, jeho na základě testu otcovství určil otcem, až mi přijde rozhodnutí měla bych ho nechat dopsat do rodného listu. Výživné co mi dluží a má doplatit, a platit taky bylo stanoveno a tím to soud uzavřel. Ale stále mi není jasné jak/kdy řešit úpravu styku, mají ho mají pouštět na podzim tohoto roku. A zdali mu ho musím vydat když by si pro něj přišel, když se styk ještě soudně neřešil?
Kateřina
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, pokud styk není upraven rozsudkem, záleží vše na domluvě vás jako rodičů. Pokud syna nebudete otci předávat, má možnost podat k soudu návrh na úpravu termínů styku. Pokud by soud styk upravil rozsudkem, byla byste povinna termíny dodržovat. 
JUDr. Romana Lužná
Obecné
Dobrý den, bývalý manžel neplatí výživné za nezletilého 16ti letého syna a 18ti letou dceru, které mám v péči. Teď bude podávat k soudu žádost o snížení výživného. Předpokládám že dcera bude muset jít k soudu již sama, protože je plnoletá. Když si dcera přeje, abych ji zastupoval u soudního stání, musím o to nějak informovat soud? Popř. jakou formou, je na to nějaký formulář?
Marcela
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, zletilou dceru můžete u soudu zastupovat jako tzv. obecný zmocněněc na základě plné moci, kterou soudu předložíte.
JUDr. Romana Lužná