Právní poradna JUDr. Romany Lužné

Poradna

Rozvod, rozchod

Na otázky odpovídá

JUDr. Romana Lužná

Advokátka JUDr. Romana Lužná vám poradí v otázkách rodinného práva, zejména při úpravě výživného, při řešení rozvodu, úpravy péče o děti po rozvodu, při vypořádání společného jmění manželů apod.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den,

prosím o radu jak postupovat. Syn má 13 měsíčního syna. Jeho matka ho vzala a vrátila se k rodičům na Slovensko. S otcem dítěte přestala komunikovat a znemožňuje mu styk s dítětem . Syn podal návrh k soudu o úpravu styku s dítětem. Soud tuto žádost zamítl a přesunul to na sociálku.
Jak máme postupovat. Obáváme se že soc. nebude mít snahu případ řešit a bude to na dlouhou trať. Máme nějakou šanci na koho se obrátit s problémem.

děkuji Eva
Eva
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, neznám důvod zamítnutí návrhu, proto je obtížné odpovědět. Můžete se mně ozvat na e-mail info@advokatka.net. Obecně lze poradit, abyste se obrátila na sociální odbor a pokud vám neporadí, vyhledat pomoc advokáta.
JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den,
rozešli jsme se s přítelkyní se kterou máme 2 roky starou dceru. Přítelkyně se nyní rozhodla, že se vrátí na Slovensko (dcera byla narozena a 2 roky vychovávaná v česku. Má dvojí občanství). Může ji odvézt a pokud ano, jak to je se střídavou péčí? Musím dojíždět za ní pouze já nebo bychom se měli střídat. Děkuji
Pavel
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, pokud dcera žila od narození v ČR, má obvyklé bydliště zde a matka ji nemůže trvale přemístit na Slovensko. Obraťte se na Úřad pro mezinárodně právní ochranu v Brně - www.umpod.cz.
JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
dobrý den, chtěl bych se zeptat mame 10 měsíční dcerku pritelkyne utekla za jiným a dcerku ma usebe ale nema sní kde být a proto sní cestuje sem a tam.
dostanu jí ted k sobě na 2dny. ale rohl sem se dcrku nevratit jak mám pokracovat dal kdyz vim ze pritelkyne nic nemá a dcerka musi spat v 10 mesicich na posteli misto postýlky. nemá věčně na sunary nic.
David
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
obraťte se na odbor sociální péče, situaci projednejte a případně podejte návrh na úpravu širšího styku s dcerou, střídavou péči nebo svěření dcery do Vaší péče.
JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
přítelkyně se rozvádí pro manželovy nevěry a alkoholismus. Odstěhovala se i se 4 letou dcerou ke mě. Nemůže pracovat, protože její manžel nesouhlasí, aby jeho dcera chodila do školky v místě mého bydliště. Přítelkyně je tedy s dcerou doma a nemá vůbec žádný příjem. Přítelkyně se obrátila na soud, aby nahradil souhlas otce skrze předběžné opatření, avšak ten to opakovaně zamítnul. Je to nepochopitelné soudní rozhodnutí, protože její manžel neuvedl žádné důvody, proč nesouhlasí se školkou. Důvodem je pouze šikana manželky (mé přítelkyně). Co se s tím dá dělat? Přítelkyně do práce chodit musí, jinak nebude mít z čeho žít.
Marek
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
bez znalosti odůvodnění rozhodnutí o zamítnutí nahrazení souhlasu se nemůžu k věci vyjádřit. Pouze tedy uvádím, že máte možnost podat proti rozhodnutí soudu prvního stupně odvolání, případně následně ústavní stížnosti.
JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den, "bohužel" jsem otěhotněla s mužem, který je ženatý. Chtěla bych se zeptat jak je to s péčí o dítě - napsat do rodného listu ho chci, ale nevím jestli pak musím dořešit soudní cestou, že dítě bude v mé péči, někde jsem totiž četla, že když toto nebude nějak vyřešené, tak musím mít víceméně na vše souhlas otce - když dítě jde do školky, do školy, když bychom chtěli odjet na dovolenou do zahraničí, tak se chci zeptat zda je to pravda a zda když jsem s otcem nikdy nežila a on žije svůj život, zda se to i tak musí řešit soudně, budu ráda když ho dotáhnu na tu matriku, tak bych ho pak nerada tahala ještě po soudech.
Předem děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Patricie
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
k vyřízení většiny záležitostí dítěte stačí, že je vyřídí fakticky jeden z rodičů, k většině dalších pak podpis jednoho z rodičů. Dovolenou můžete absolvovat s dítětem bez souhlasu otce. K určitým důležitějším úkonům, jako je třeba výběr školy, je však skutečně vyžadován podpis (tj. stvrzení souhlasu) obou rodičů, pokud nemáte rozsudek o svěření dítěte do Vaší výlučné péče. Svěření probíhá formou soudního řízení, pokud je však mezi rodiči dohoda, je vše vyřešeno na jednom soudním jednání a jednání je relativně krátké, takže doporučuji vyřídit. Předejdete tak komplikacím se zajišťováním podpisu do budoucna.
JUDr. Romana Lužná
 
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, přišla jsem manželovi na nevěru, a budeme se rozvádět. Chtěla bych i s dětmi na pár dní odjet ke kamarádce, abychom nebyli v tom prostředí které teď u nás doma je. Každopádně mám strach jelikož mi manžel vyhrožuje že na mě zavolá policii že nesouhlasí s tím abych děti odvezla. Nevím teď co mám dělat, jsme stále manželé a ještě jsme nepodali ani návrh na rozvod. Myslíte že v takovém případě na mě policii může zavolat?
Moc Vám děkuji za Vaši odpověď
Markéta
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
pokud není péče o děti nějak upravena soudním rozhodnutím, které byste svým odjezdem porušila, pak není důvod pro zásah prostřednictvím policie.
JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
dobry den rozchazime se s pritelkini mame 5letou holcicku a ja nechci aby ji dostala ona.problem nam zacal dva roky spatky vsugerovala si do hlavy ze ma svrab.delali sme spousta procedur na odstraneni jelikoz mne ani male nic nebylo zadne svedeni zadne vyrasky proste nic.pak sem ji promluvil 3 krat sem nas vezol na kozni vysetreni 3 krat nam rekli ze nic.ona si to vysvetlila po svem doktory jsou neschopni nemaj pravdu ona to vi lip a zas chtela ty procedury.je to silene mazat se mastami balit se do folie komplet celej.tady sme se rozisli a ja nemuzu dopustit aby to male delala porad dokola kdyz to ma jenom ona v hlave.mala u teho pokazde breci.prosim o radu
Lukas3251
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
obraťte se na orgán péče o děti v místě Vašeho bydliště. Úřad může rozhodnout o stanovení dohledu nad péčí matky o dítě.
JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den,

Chci se Vás na něco zeptat ohledně péče o syna resp. bych chtěl buď střídavou nebo výlučnou péči. Jedná se o to že na OSPODU jsme už byl a tak budu podávat návrh na soud ohledně péči o dítě. S tým že jsem s partnerkou vychovával syna od počátku a bude oslavovat za pár dní 3 roky. Jedná se o tom že mne vykopla zbytu , no samoživitelství jej ponechali avšak , tým že mně podvedla s jiným frajerem a súloží v podstatě v obyváku , bude to mít nějakou ujmu na díté + (chlastají a dítě nemá režim a ve 22h se s ním každý den vrací domů ) , které tam bydlí a mám nějakou šanci ho získat to výlučné péče ja , když budu mít nový byt i s komplet vybavením pro syna zařizený do 2 měsíců ?

A co kdyby jsem dostal podmínku ze stalkingu své bejvalky je to možné i tak nějak vyhrát , když se s ní už nikdy nepotkám jenom při předávání syna ji uvidím 20m ode mně ?
Patrik
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
rozsah Vašeho dotazu přesahuje možnosti této poradny. Pokud uvažujete o střídavé nebo výlučné péči a máte pochybnosti o tom, zda jsou pro to splněny podmínky, vyhledejte advokáta, se kterým situaci osobně projednáte.
JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
Pani JUDr.Romana Lužná .Menuji se Pavel Furda je mi 66 roku a sem v ducodu.23.6.2021sem dostal malu mrtvici a chci se dozit zakazu stiku s cerkou,ktora ma už 15roku.Sem už 7ruku nemluvil z cerkov.manzelka brami mi sni mluviť .Blokuje jej telefon a zabranuje vsechními možními prostretky.A je velka manipulatorka.Mam uz len jedini zajem a to je uz tu nocní muru skoncit.Timto vas chci poprosit ci mi budete rađiť a POMŽETE MI.Mam to ešte hodne .Omluvte ma ale spocitacem neumim.Sem delal na šachte ,Předáka.Moje čislo je 703541209
pavelfurda20@gmail.com
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
Vaše situace vyžaduje osobní konzultaci. Vyhledejte proto advokáta nebo bezplatnou poradnu v místě Vašeho bydliště. Obrátit se můžete případně i na sociální odbor městského úřadu v místě Vašeho bydliště.
JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den, dcera mi přestala dávat děti, které u nás bývaly pravidelně víkendy, prázdniny a jedna vnučka u nás bydlela celý rok.
Návštěvy děti podmiňuje přepsáním čtvrtiny domu na ně.
Cítím to jako vydírání. Co s tím, v žádném případě nebudeme pod tlakem nic přepisovat, ale děti jsem neviděla už rok. J P
Jarmila Procházková
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
máte možnost podat návrh na soudní úpravu styku s vnoučaty. Doporučuji však situaci předem konzultovat se zkušeným rodinněprávním advokátem, neboť toto soudní řízení je náročné a výsledek nemusí odpovídat vynaloženému úsilí. Pokud budete chtít, můžete se na mě obrátit přes e-mail: info@advokatka.net.
JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den, procházíme sporným rozvodem. Otec se dlouhodobě o děti nestaral a v rámci rozvodu začal přestírat zájem. Je doložitelné domácí násilí v naší kauze, vč. přepadení na ulici, které řeší policie jako trestný čin.
Děti 13 a 15. se u soudu i v Kriz. centru vyjádřily, že k otci nechtějí, dodržovaly min. kontakt určený vyšším soudem. Nyní samy kontakt s otcem více omezily.
Soudkyně P-2 nás donutila k dohodě, děti mám ve výlučné péči s min. výživným. Otec stále ještě usiluje o rozšířenou péčei. Zdá se mi to celé nesmysl, děti jsou samostatné, rozumově vyzrálé...
Je možné přehlížet jejich názor, když jde o ně samotné?
Za jakých okolností lze podat podezření na podjatost soudu.
Děkuji M.
Meggie
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
názor dětí v tomto věku je důležitý. Současně je třeba uvést, že soud se nikdy neřídí a nemůže řídit pouze přáním či vyjádřením dětí, ale přehlížen být nemůže. Pokud rozhodnutí soudu nevychází z přání dětí, musí soud v odůvodnění rozhodnutí vysvětlit, proč rozhodl jinak.
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den, já a moje mladší sestra by jsme se chtěli přestěhovat k tátovi. Tedy chtěli by jsme se "dostat,, do péče k tátovi. Mě je 14 let a sestře 12 let
Je nějaká možnost? - otázka upravena poradcem
Kateřina
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
pokud má Váš otec možnost se o vás se sestrou postarat, je může podat k soudu návrh na změnu rodičovské odpovědnosti tak, aby jste byly svěřeny do jeho péče. Pokud matka přestěhování brání, je možné podat návrh na vydání tzv. předběžného opatření, o kterém soud rozhoduje bez jednání. 
Rodičovská zodpovědnost
dobrý den,
ještě s manželem nejsme rozvedeni, ale majetek a styk s dětmi máme soudem vyřešené, čekáme jen už na rozvod. Mám děti ve své péči a manžel si je bere 1x za 14 na víkend. Otázka zní: je mou povinností chystat pro děti oblečení, obuv, atd? Nebo mu jen předat děti zdravé, oblečené. Děkuji.
ivana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
děti by na styk měly být připravené přiměřeně, tj. základní vybavení byste jim měla s sebou dát. Současně však i otec se má o děti postarat a měl by mít pro děti nějaké náhradní oblečení a vybavení. Nejste povinna dávat dětem tedy veškeré vybavení na celý víkend, ale přiměřené vybavení s sebou je i v zájmu dětí.
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den. Mám 3 letého syna a mám ho ve své péči. Bývalý partner mi opustil již v těhotenství, ale stále jsem doufala, že se stane zázrak a dala jsem synovi příjmení po něm. Syna nevychovává, nestará se o něj navštěvuje ho velmi zřídka. A dnes přišel, že si bude malého brát jednou za měsíc k němu domů na víkendy. Doma nemá ani lednici o špíně nemluvim a zimu. Řekl, že když nebudu souhlasit, že to dá k soudu. Můžete mi prosím poradit, jak by bylo nejlepší tohle vyřešit? Moc Vám děkuji Zdeňka
Zdeňka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, Zdeňko,
pokud se otec se synem dosud nestýkal, mělo by být navazování kontaktu pozvolné, aby se postupně vztah mohl vybudovat a nebyly kontakty s otcem pro syna zátěží. Zpočátku tedy mohou setkání probíhat v rozsahu hodin (jedna až tři hodiny, podle programu) a za Vaší přítomnosti. Otec může návrh na soud podat, stejně tak Vy. 
Uvádíte, že máte syna ve své péči. Nevím, jestli tím myslíte, že se o syna fakticky sama staráte, nebo zda máte syna i soudně svěřeného do péče. Pokud zatím rozhodování o svěření syna do Vaší péče neproběhlo, pak pokud otec podá návrh na úpravu styku se synem, bude soud automaticky rozhodovat i o tom, komu bude syn svěřen a jak bude placeno výživné.
Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den, mám manžela, který má z manželsví syna (8let), vídáme se s nim každých 14 dnů. Nedávno mi sám řekl, že by chtěl raději žít s námi než z matkou. Je nějaká možnost úspěchu, když by si o něj zažádal do své péče? Děkuji
Leona
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, změna péče o syna je možná, záleží však na důvodech. Pokud se matka o syna stará dobře a její péče nevykazuje známky zanedbávání dítěte, pak doporučuji spíše rozšíření styku otce se synem. Změna péče na základě žádosti syna by mohla proběhnout později, až bude syn o něco starší. JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
Dobry den, podle ceho se posuzuje, zda si dite zvyklo na sveho druheho rodice pri zadosti o svereni do pece ? Napr. z duvodu, ze jeden z rodicu je drog.zavisly ?
Martin
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, vychází se z výpovědí rodičů, ze zpráva opatrovníka, znaleckého posudku, a dalších případných důkazů. JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den, je možné že by si můj současný přítel osvojil moji dceru pokud bych se za něj vdala a biolog.otec, který nemá o 5 letou dceru zájem, neplatí výživné a je zbaven rodičovské zodpovědnosti, by v rodném listě nefiguroval, děkuji
Zuzanka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Zuzano, pokud je otec zbaven rodičovské zodpovědnosti, lze předpokládat souhlas soudu s osvojením vaším budoucím manželem. JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den,manželka se chce odstěhovat,domlvili jsme se na střídávé péči 15 dní ona 15 dní já,ale nechce mi říct kde bude se synem bydlet. Syn má 2.5 let. Žena je ukrajinka já čech. Má na to právo mi neříct kde bude syn bydlet?
Marek
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Marku, doporučuji, abyste se obrátil na orgán péče o děti (OSPOD) v místě vašeho bydliště. JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den, zažádala jsem si o děti do své péče, manžel chce střídavou péči s tím souhlasím, ale náš starší syn má 7 roků k němu nechce co s tím? Děkuji za odpověď
Lenka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Lenko, zajděte se poradit o situaci na sociální odbor (OSPOD) v místě vašeho bydliště. JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den, jsme v opatrovnictví u otce já a mladší sestra, už jsme oba dovršily věku nad 15 let a teď bychom chtěly změnit opatrovníka z otce na matku. Jak se to dělá co všechno je k tomu potřeba? Můžeme se sami svobodně rozhodnout? Předem děkuji za odpověď
Karel P.
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Karle, pokud má vaše matka zájem, abyste byli se sestrou v její péči, pak by měla k soudu podat návrh na zahájení řízení o změnu úpravy rodičovské zodpovědnosti. Můžete také navštívit sociální odbor a situaci projednat se sociální pracovnicí v místě vašeho bydliště. OSPOD může rovněž podat návrh na zahájení řízení. JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
Dobry den pani doktorko, chtela bych Vas poprosit o radu ohledne styku ditete s otcem. Manzel me opustil tehotnou kvuli jine zene. O miminko nejevil vubec zajem, behem tehotenstvi jsme se videli 6x. Den po porodu mi rekl, ze jede predstavit novou partnerku rodicum, cimz mi zpusobil psychicky stres ktery vedl k tomu, ze jsem malem prisla o mleko. Po propusteni z porodnice se neukazal tri tydny. Ted se tak na hodinu jednou za 10 dni stavuje. Od zari si chce pujcovat maleho na delsi dobu. Nyni prisel s tim, ze chce stridavou peci. Mam strach z toho velky strach. Malemu sice penize posila, ale vzhledem k jeho prijmu se i domnivam, ze by mel posilat vic. Nic navic synovi nekoupi nikdy. Mam nejakou sanci ziskat maleho (nyni ma 2,5mesicu) do sve vyulecne pece? Kojeni uz se mi spravilo a navic manzel je lekar, dela na sluzby a nejsem si jista, zda by se mohl o syna starat, kdyz je pres noc v praci. Muzu u soudu pozadovat, aby jeho nova partnerka neprisla do styku se synem? Dekuji moc Lenka
Lenka B.
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Lenko, u takto malých dětí střídavá péče zpravidla nebývá nařizována, neboť potřebují stabilní výchovné prostředí. Důležitá je i okolnost kojení, denního režimu dítěte atd., které je nutné při rozhodování o režimu péče o dítě zohledňovat. Návrh na úpravu péče o dítě, tj. svěření do vaší péče a stanovení výživného můžete podat i vy, a to pro dobu před i po rozvodu manželství. JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli moje 16-ti letá dcera má právo se sama rozhodnout a přestěhovat se k příteli o 5let staršímu bez udání důvodu a bez mého svolení. Děkuji za odpověď
Hanka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Hanko, do doby zletilosti dítěte mají jeho rodiče rodičovskou zodpovědnost, tj. práva a povinnosti z ní vyplývající a dítě je povinno své rodiče respektovat. JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den, chtěla bych se optat, zda-li existuje věková hranice, od které se může dítě rozhodnout, zda-li chce žít po rozvodu s otcem či matkou? Děkuji za odpověď.
Mirka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Mirko, rodičovská zodpovědnost k dětem trvá do nabytí zletilosti dětí. JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den, přítel má z prvního manželství 2 syny,před 2 dny se dozvěděl,že jeho bývalá se s nimi chce přestěhovat 200km daleko,že už tam má vše zařízené,ale ten starší tu má kamarády, školu...může proti tomu nějak zasáhnout??? Ona je má ve své péči...a on je tím zdrcen...
Jana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Jano, obrana je komplikovaná, matce v podstatě nelze bránit v přestěhování. Pokud se otec bude chtít s dětmi vídat, bude muset dojíždět do místa bydliště matky, zákon tuto situaci neřeší. JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
dobry den chtela jsem se zeptat ja jsem ceska muj manzel je ukrajinec nejsme rozvedeny ale chce odvyst deti na ukrajinu ma nato pravo?chce je do pece chce si vzit nejlepsiho pravnika a deti mi vzit mam strach.mam s prvniho manzelstvy syna muzourozdelit sourozence?
eva
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Evo, obraťte se na Úřad pro mezinárodně právní ochranu dětí v Brně - www.umpod.cz. JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
Dobry den mam prosbu chci s dcerou odjet do zahranici s tim ze manzel stim souhlasi momentalne se jeste nerozvadime staci mi jeho souhlas na pipru mezi nami ze muzu s dcerou odcestovat? dekuji
martina
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Martino, pokud s tím otec dcery souhlasí, odcestovat můžete. Podrobněji se informujte na sociálním odboru (OSPOD) nebo Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (www.umpod.cz). JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den, s manželem jsme se rozešli, odstěhovala jsem se, jsem na RD - máme 2,5 letou dceru. Původně jsme se dohodli, že dcera bude v mé péči, a zažádala jsem o její svěření do péče. Manžel si to rozmyslel a chce ji do střídavé péče. Co se teď bude dít, když už ta dohoda neplatí?Děkuji
Jiřina
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Jiřino, bude proíhat soudní řízení, každý z vás může navrhovat formu péče o dceru podle svého uvážení a k tomu navrhovat důkazy. Bude na posouzení soudu, jak rozhodne o tom, která forma péče o dceru je v jejím nejlepším zájmu. V rámci řízení se bude k formě péče vyjadřovat také opatrovník dcery, kterým bude ustanoven příslušný sociální odbor (OSPOD). JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den!Manžel má z předešlého vztahu syna (2 roky) a my bychom měli zájem si ho vzít do péče.Když začal žít se mnou (6/2011),tak do října jsme si ho brali téměř každý den, od října se dohodli na střídavé péči po týdnu.Nikdy jsme si ho nevzali ani o den déle,často ho máme i více dní. Např. za poslední 3 týdny ho ona měla 2 dny. Bydlíme v RD,přítele syn má svůj pokojíček i zázemí. Ona bydlí v pronajatém 1+1, kde žije se synem a dcerou(5let), kterou má z jiného vztahu, všichni spí na jedné velké posteli.K lékaři chodíme se synem jen my.Když spolu ještě žili,tak výchova té dcery vypadala tak, že jí její matka nechala celý den bez dozoru běhat venku,často spala u sousedů a chodila si k nim říkat o jídlo.Dokonce se i stalo, že matka odjela pryč a dceru nechala venku samotnou.Neustále mě uráží a přítelovi posílá sms, kde mě pomlouvá.Je možné toho využít a řešit tento přestupek proti mně?Přítelův syn je na nás moc zvyklý. Mám k němu velmi silný vztah.Čas na malého máme 24hodin denně.
Jana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Jano, pokud jde o výchovu syna, má váš manžel možnost podat k soudu návrh na změnu úpravy péče o syna a navrhovat, aby byl syn svěřen jemu. Návrh odůvodní skutečnostmi, které v dotazu uvádíte. Pokud se domníváte, že se matka o syna nestará řádně, můžete také kontaktovat sociální odbor a žádat prošetření poměrů v domácnosti matky. JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den ,prosím o radu.S přítelem mám 4 měsíčního syna.Otcovství uznal ,ale do dnešního dne jsem nezažádala zatím o alimenty s tím ,že mi peníze na syna dával.Nyní mu ,ale k zaměstnavateli došla exekuce na plat a tak bych si raději chtěla zažádat o alimenty soudně.Prosím o radu jak mám v tomto případě postupovat.Děkuji
Dáša
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Dášo, musíte k soudu podat návrh na zahájení řízení o úpravu rodičovské zodpovědnosti k synovi. Dále máte nárok na úhradu nákladů neprovdané matky. JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
Dobry den chtel bych se zeptat co mam delat kdyz je matka na M.D a spolecne nezijeme a odjede do zahranici a necha mi tady me dite.Jsem zamestnany a nevim jestli je mozne prepsat Materstvi na mne predem dekuji
standa
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, obraťte se na odbor sociální péče (OSPOD) v místě vašeho bydliště. JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
Dobry den chtel bych se zeptat je mozne vzdat se rodicovstvi ditete,aby otec nemusel platit vyzivne,dekuij za odpoved V.
vasek
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, vzdání se rodičovství není možné. JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
Dobry den mám dota moje bývala zena se opět provdala za jiného muže.Na tom nevidím nic špatného ale domnívám se ze toto manzelstvi uzavřela za finanční odměnu.Doneslo se mi ze za toto vyinkasovala finanční obnos.Ptam se pokud tuto zkušenost vím jakožto řádný obcan musím toto nahlásit?Jde mi jenom o to ze byvyla zena ma ve výchově syna a domnívám se ze to ma na jeho psychiku spatny vliv.Dekuji za odpoved
Josef Formanek
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, pokud se domníváte, že výchova matky má na syna negativní vliv, obraťte se na OSPOD a situaci se sociální pracovnicí projednejte. JUDr. Romana Lužná, www.advokatka.net
Rodičovská zodpovědnost
dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli můžou svěřit syna bývalému do péče, když mám kuli němu dluhy? Mám před soudem o svěření do péče a vyhrožuje mi, že mi malého vezme. On má dluhy také děkuji za odpověd
dada
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, při rozhodování o tom, komu bude dítě svěřeno do péče, je nutné zhodnotit všechny okolnosti výchovné způsobilosti a výchovného prostředí u obou rodičů. Dluhy jednoho z rodičů samy o osobě nejsou důvodem pro svěření dítěte do péče druhého rodiče. JUDr. Romana Lužná, www.advokatka.net
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den, moje dcera (letos v srpnu 14 let), chce sama od sebe žít se v mnou a být v mé péči.Bývalá manželka a matka dcery s tím nerada souhlasí. Co mám dělat pro změnu svěření výchovy? Děkuji,Zbyněk
Zbyněk
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Zbyňku, je třeba podat k soudu návrh na zahájení řízení o změnu úpravy rodičovské zodpovědnosti. JUDr. Romana Lužná, www.advokatka.net
Rodičovská zodpovědnost
Dobry den potřebovala bych poradit tento mesic jsem mnela prvni stani ohledne svereni dcery do péče .mam z prvního manželství dvy syny a ted ze svym byvalym pritelem dceru.protože nas vyhodil z domu a ja s nim už nekolik mesicu neziji(ziji u rodicu) zazadala jsem soud o svereni dcery do peče.Brala jsem to jako formalni vec ale ukazalo se ze jde spise o nejaky vnitrni boj ze starny otce.Stani bylo odroceno protože jsem byla podrobena vyslechu jeho pravnim zastupcem kdy se snazily ze mne udelat pred soudem spatnou a nezodpovednou mamu.Dcera bude mit dva roky a ja nevim zda po tak stresovem a spatnem soudnim jednini bych si radeji nemela vzit pravniho zastupce protože se tam prevazne ze starny otce neresi zajem dcery ale pomsta matky.Z detmi zijeme velice aktivni zivot synove maji 10 a 8 a maji velice uzkou citovou vazbu vuci sestre.muzete mi poradit zda je mozne aby soud u tak maleho ditete pristoupil na str.peci ? Dekuji
lenka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Lenko, bez podrobnější znalosti situace se nemůžu k věci vyjádřit. Obecně lze říct, že u dětí mladších tří let je střídavá péče nařizována spíše výjimečně, ale nelze ji vyloučit. Bude vhodné, abyste vyhledala pomoc advokáta, pokud je i otec právně zastoupen, a s ním projednala vaše možnosti a další postup v řízení. JUDr. Romana Lužná, www.advokatka.net
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den, ráda bych se dozvěděla, po jaké době, si mohu u soudu požádat o zrušení rodičovské odpovědnosti, pokud mi byla vnučka předána matkou v říjnu 2011, v dubnu 2012 mi byla svěřena do výchovy, zatím bez NPM, a pokud nezájem o vnučku ze strany její matky stále trvá. Děkuji
Romana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Romano, konkrétní lhůta stanovena není, záleží na posouzení všech souvisejících okolností. JUDr. Romana Lužná, www.advokatka.net
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den, mohu se zeptat od kolika let bere soud názor dítěte na střídavou péči a to u koho by chtělo samo žít? Děkuji Matějovská
Matějovská
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, věková hranice není nijak obecně či závazně stanovena, záleží na úvaze soudu. JUDr. Romana Lužná, www.advokatka.net
Rodičovská zodpovědnost
prosím můžete mi poradit?v domácnosti žiju společně se dvěma svými dětmi a neteří.na neteř nepobírám žádné finance už u mě bydlí tři roky její 15 let muže se rozhodovat sama kde chce a nechce bydlet a můžu na ní dostat nějaké příspěvky,k rodičům se nechce vrátit,jaké mám možnosti já její teta.děkuji
Alena
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Aleno, obraťte se na orgán péče o děti (OSPOD) v místě vašeho bydliště. JUDr. Romana Lužná, www.advokatka.net
Rodičovská zodpovědnost
Dobry vecer.Nejsem si jista zda li se muj minuly dotaz dostal k vam,nebo se vubec neulozil.Mozna to jen trva delsi dobu.Pro jistotu tedy pisi jeste jednou.Jsem cerstve po rozchodu.Mame rocniho synka a otec jiz bydli jinde.Zijeme v zahranici.Je to pro mne uplne nova situace.Nevim jestli mam,nebo vubec jestli mohu resit upravu styku s ditetem atd. tady,na irskych soudech,nebo bych mnela letet domu do CR a resit vse tam..?Expritel je slovak,syn je narozen tady v IRL,ale uz ma vyrizeny cesky rodny list.Dekuji moc za brzkou odpoved.Jana
Jana(Jenny)
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Jano, obraťte se na Úřad pro mezinárodně právní ochranu dětí - www.umpod.cz, kde vám poradí podrobně, jak postupovat. JUDr. Romana Lužná, www.advokatka.net
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den, moji rodiče se rozvádějí. Návrh na rozvod podala matka loni v červenci. Sama jsem již zletilá, ale mám mladšího bratra (17 let v březnu). Termín prvního stání je určen na 20.2.2012. Problém je, že otec tohoto času pracuje trvale v cizině - od listopadu 2011- a domů se nevrací. K tomuto prvnímu stání ohledně nezletilého bratra se odmítl dostavit. Chtěla bych se zeptat, jak bude tedy první stání bez něho probíhat? Předpokládáme, že omluvu, že se nemůže soudu účastnit nezaslal. Může se stát, že kvůli této situaci stání odročí a dostaneme se tak díky tomu opět "na konec fronty"? Poslední otázka, musí být na tomto stání kromě matky přítomen i bratr? Velice děkujeme za odpovědi.
Tereza
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Terezo, soud jednání odročí a nařídí nový termín jednání. Nezletilý bratr se jednání neúčastní, v jeho zastoupení je jednání přítomen tzv. opatrovník, kterým je orgán sociálně právní ochrany dětí. JUDr. Romana Lužná, www.advokatka.net
Rodičovská zodpovědnost
Dobry den, dostal jsem deti do sve pece, zajima me, jak je to s cestovanim do zahranici, jejich matka jim tajne nechala vystavit pas. Muze je, kdyz jsou u ni napr. na prazdninach, bez meho vedomi, nebo bez meho souhlasu, odvezt do zahranici? Dekuji za odpoved.
tonda
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Tondo, krátkodobé vycestování, zejména v době, kdy mají být děti v péči matky, je možné. JUDr. Romana Lužná, www.advokatka.net
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den,jsem rozvedená,dcera má 19let,studuje a je v mé péči.Poslední dobou si nerozumíme.Chtěla bych se zeptat,zda je možné,aby převzal péči bývalý manžel.A co dělat,když by ani on nechtěl dceru do péče.Děkuji
Radka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Radko, vzhledem k tomu, že dcera je již zletilá, péče k ní se již neupravuje, neboť má právní způsobilosti v plném rozsahu. JUDr. Romana Lužná, www.advokatka.net
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den. Mám dvě děti, 8a6let, od roku 2007 jsem rozvedená a děti mám ve své péči. Otec dětí neplatí alimenty, nezajímá se o děti, je hledaný policií, už skoro 5let o něm nic nevíme. Mám přítele který by si mě chtěl vzít a osvojit si děti. Můžete mi prosím poradit jestli je to možné a jak se to dá zařídit? Děkuji za odpověď.
Michaela
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Michaelo, možné to v případě, pokud je otec téměř nezvěstný, většinou je. Je nutné podat k soudu návrh na nahrazení souhlasu otce s osvojením, a následně návrh na osvojení. Vyhledejte pomoc advokáta, který vám příslušené návrhy k soudu připraví, případně se obraťte na orgán péče o děti (OSPOD) v místě vašeho bydliště. JUDr. Romana Lužná, www.advokatka.net
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den, mám dvojčátka z toho jedna je tělesně postižená. Jsem v ČR sama, a matka žije v Rakousku, kde se sama stará o postiženého manžela. Mám děti ve své péči, otec už 2,5 roku je ve výkonu trestu, životní situace mě dohnala až k tomu, že se chystám přestěhovat za matkou do Rakouska. Je to možné, otec nepaltil alimenty má velký dluh na alimentech o děti nějak nejeví zájem, jen nám dělá zle a stále se tváří, že zájem má, narodilo se mu v době výkonu trestu z návštěv další dítě, takže rodinu svoji už má. Je v tom odcestování nějaký problém? Starám se tu o tu postižrnou holčičku, práci si nemohu zde na částečný úvazek najít, a začátkem roku jsem přišla o ne malé peníze. Děkuji za odpověď
Lada
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Lado, s ohledem na mezinárodní úmluvu, podle které je přestěhování dítěte do zahraničí bez souhlasu druhého rodiče únosem, podejte k soudu návrh na zahájení řízení o udělení souhlasu druhého rodiče s přestěhováním. Pokud je otec ve výkonu trestu, můžete podat současně návrh na pozastavení rodičovské zodpovědnosti otce. Pokud otec o dítě však nejeví zájem, jak uvádíte, neplatí výživné atd., můžete na místo toho podat na místo toho návrh na zbavení otce rodičovské zodpovědnosti. Jedná se o řízení soudu ve věci péče o nezletilé, které je osvobozeno od soudního poplatku. JUDr. Romana Lužná, www.advokatka.net
Rodičovská zodpovědnost
Dobry den, mame s partnerkou 15mesicni dceru. Bydleli jsme ve spolecne domacnosti a nikdy se nevzali. Letos pred vanoci odjela na vikend i s dcerou k rodicum, a uz se nevratila. Brani mi vydat dceru nebo stanovuje pro me nemozne hranice, mam obavy, ze chce dceru odeme odvyknout. Jak mam postupovat ? mam podat trestni oznameni na policii ? mam preci take nejaka rodicovska prava. Dekuji za odpoved
David Poslt
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Davide, pokud je situace taková, jak uvádíte a nemáte možnost se s dcerou vídat, obraťte se na orgán péče o děti (OSPOD) a dále vyhledejte pomoc advokáta, který vám pomůže sepsat návrh na vydání předběžného opatření k zajištění kontaktu s dcerou. Současně vám může sepsat návrh na zahájení řízení o úpravu rodičovské zodpovědnosti k dceři. Podrobnější informace o podání předběžného opatření naleznete v odpovědích na dřívější dotazy v rámci této poradny. JUDr. Romana Lužná, www.advokatka.net
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den, prosím o radu. máme s přítelem 5 měsíčního syna, a žijeme spolu. Kdybych od něho chtěla odejít, musím mít soudně dítě ve své péči, nebo je automaticky v péči mojí? Děkuji
Jana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Jano, úprava péče o dítě vyžaduje rozhodnutí soudu. Pokud byste s přítelem uzavřeli dohodu ohledně péče o syna, soud ji schválí (bude-li v zájmu dítěte), pokud se nedohodnete, rozhodne soud podle výsledků soudního řízení sám. JUDr. Romana Lužná, www.advokatka.net
Rodičovská zodpovědnost
dobry den,mam prozatimni OP a narodil se mi syn pred nekolika dny,stale cekam na op.o syna se stara otec ale kvuli tomu ze mam prozatimni op bez fotky tak neni urcene otcovstvi a zacina se o to zajimat soc.urad a hrozi ze mu syna seberou.ja se o nej starat nemohu.je nejaka moznost nejakeho prohlaseni ktere bych podepsala treba s nejakym pravnikem aby syn do doby nrz mi daji.op zustal u otce??prece ja jako zak.zaytupce toto mohu udelat.predem dekuji za rychlou reakci co mohu bez op delat.
nikol
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Nikol, z vašeho dotazu mám jen málo informací k posouzení situace. V každém případě však dohoda o úpravě poměrů nezletilého dítěte vyžaduje schválení soudem. Vy i otec dítěte by jste měli začít co nejdříve spolupracovat s orgánem péče o děti (OSPOD) v místě vašeho bydliště. JUDr. Romana Lužná, www.advokatka.net
Rodičovská zodpovědnost
Děkuji za odpověď. Ale teď mě napadá, když se můžu odstěhovat před rozvodem i s dětmi, to znamená, že totéž by mohl učinit můj manžel? Odstěhovat se i s dětmi a pak řešit rozvod? Jak je možné, že je to tak jednoduché? A jaká bych měla práva, když bych nesouhlasila s tím, aby mé děti bydlely někde jinde než já. Děkuji. Zora
Zora
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Zoro, dokud není vydáno rozhodnutí, do péče kterého z rodičů se děti svěřují, pak mají oba rodiče k dětem stejná práva a tudíž může mít každý z rodičů dítě ve své péči. Pokud by otec děti odvezl, máte možnost podat návrh na předběžné opatření, podle kterého by vám otec měl děti předat do vaší péče. O návrhu na předběžné opatření rozhoduje soud bez jednání, proto je nutné dostatečně odůvodnit, proč by měl soud rozhodnout, aby děti byly ve vaší péči. Soud však takovému návrhu vyhovět nemusí. JUDr. Romana Lužná, www.advokatka.net
Rodičovská zodpovědnost
Dobry den .S pritelem mam dve devcata 14-16let. jejich otec zije v Angliji a chce si s mim souhlasem vzit obe holky na 1 rok k sobe . Otazka zni - co a na jaky urady mam dojit abich nemela zde v cr problemi. Dekuji.M.G.
Monika G.
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Moniko, obraťte se na Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí se sídlem v Brně - www.umpod.cz. JUDr. Romana Lužná, www.advokatka.net
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den, je možné "vzdát se" nějakým způsobem své matky? Z vážných osobních důvodů s ní odmítám udržovat jakýkoli kontakt. Nechci, aby měla možnost získávat o mě informace od lékařů ani na úřadech, nechci po ní nic dědit ani, aby ona dědila po mé smrti. A svého práva na tyto informace a případné rozhodování o zdravotnických postupech, pokud by toho nebyla schopná ona sama, bych se také rád vzdal. Nemám na ní naprosto žádný zájem. Matka mě psychicky týrala celý můj život, to jsem ovšem nikdy neřešil soudně ani přes policii. Jen co mi bylo 18, jsem se odstěhoval avšak i nyní mi nepříjemně zasahuje do života, pomlouvá mě u ostatních příbuzných, volá mi třeba 50x za sebou a píše mi velmi urážlivé emaily. Také si na internetu zjistila, kde pracuji a já se bojím, že mi začne narušovat i můj pracovní život.
Jakub
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Jakube, vzdát se rodičů nelze. Dědictví po matce, pokud by zemřela, můžete odmítnout. Pokud by vám matka narušovala váš život, můžete podat trestní oznámení, návrh na zahájení přestupkového řízení apod. JUDr. Romana Lužná, www.advokatka.net