Reflux jícnu

  10:19
Potíže s trávením velice často souvisí se stresem. Jak jeho dopady minimalizovat a vyhnout se refluxu?

Refluxem jícnu trpí především těhotné ženy. | foto: Profimedia.cz

Jícen bývá často drážděn kvůli takzvanému refluxu. Jde vlastně o zpětný návrat natráveného jídla z žaludku do jícnu. Dalo by se také říci, že jde o jakési neúplné zvracení. Žaludeční obsah se vrací do spodní části jícnu a zase zpět do žaludku. V jícnu pak cítíte pálení. Je to dáno tím, že natrávená potrava se již smíchala s kyselými žaludečními šťávami. Místo aby se posunula dál do střev, vrací se zpět a v podstatě rozežírá sliznici jícnu.

Odtud také pochází lidový název nemoci – pálení žáhy, lékaři hovoří o pyróze. Bolestivý pocit pálení je cítit v místě za hrudní kostí. Přesunuje se od oblasti žaludku až ke krku. Mnoho lidí cítí i nepříjemný hořkokyselý pocit v ústech. Je to podobné jako při zvracení.

Trpí asi polovina těhotných
Jde o poměrně častý stav, který je způsoben nedostatečností dolního jícnového svěrače. Pálení žáhy se vyskytuje denně u desetiny obyvatelstva. Během těhotenství, především v posledních třech měsících gravidity, jím trpí polovina žen. Tento problém není nebezpečný, dokonce je považován za normální a většinou se neléčí. Po porodu tyto obtíže často spontánně vymizí.
 
Viera Křížová z interního oddělení pražské Nemocnice Na Homolce vysvětluje, že pro rozhodnutí o případném léčebném postupu je důležité, jak často se pyróza opakuje a jaká je délka trvání těchto epizod. Pokud pálení žáhy přichází jen zřídka, není třeba se léčit. Doporučuje se upravit stravu. Mezi nápoje a jídla vyvolávající pálení žáhy patří bílé víno, koncentrovaný alkohol, tučná, kořeněná, kynutá a sladká jídla. Vhodné je jíst častěji a menší porce, dobře kousat, vynechat kávu, koncentrované džusy.

Nepodceňujete potíže
Opakující se potíže nepodceňujte. Jícen totiž není před kyselým obsahem natrávené potravy chráněn. Můžou se změnit jeho vnitřní výstelky, to pak vede až ke vzniku vředu a zvýšení rizika vzniku zhoubného nádoru. Kupte si v lékárně antacida – léky, které vážou kyselinu chlorovodíkovou (solnou), jež se podílí v žaludku na trávení. Antacida také dokážou vytvořit na sliznici žaludku a jícnu ochranný film, a tím ji chrání. Existují ve formě cucavých tablet, obyčejných pilulek nebo suspenze gelů, které se prodávají v malých sáčcích.

Koupit si můžete také léky, které přímo potlačují vylučování kyseliny v žaludku. Jde o takzvané inhibitory protonové pumpy. Zní to složitě, ale v podstatě účinně potlačují tvorbu žaludeční kyseliny. Žaludeční šťáva, která se vrací do jícnu, je pak méně agresivní. Tyto léky bývají na předpis, ale některé slabší z této skupiny jsou i volně prodejné. Jedlá soda, jež se v těchto případech užívá, není nejvhodnější. Problémům se dá také předcházet tím, že se vyhnete rizikovým jídlům a situacím. Každý však může mít problémy po něčem jiném, stejně jako každému vyhovují jiné léky. Pomůže, pokud budete jíst menší porce a častěji, nebudete hltat, kouřit nalačno a pít zrnkovou kávu.

K pálení žáhy přispívá také poloha vleže. Je to jednoduché – natrávená strava se snáz dostává do jícnu, protože nemusí překonávat gravitaci. Proto je dobré si po jídle nelehat. Velký vliv na vznik potíží má stres. Alespoň při jídle buďte v klidu, nejezte rychle.

Těhotné ženy by při problémech s pálením žáhy měly změnit stravovací návyky – nepřejídat se, strava by měla být lehce stravitelná. Také by neměly zvedat těžké předměty a omezit předklánění.

Kdy jít k lékaři
Je-li pálení žáhy časté, intenzivní a trvá dlouho – například pociťuje-li člověk pálení žáhy alespoň tři týdny obden, měl by vyhledat lékaře.

U gastroenterologa je nemocný vyšetřen endoskopicky. Pacientovi se ústy zavede tubus zakončený optikou do jícnu, žaludku a horní části tenkého střeva. Léčba pak spočívá v podávání léků, které zastavují žaludeční sekreci, a léků podporujících normální peristaltiku v jícnu. Je třeba také vyloučit, zda k onemocnění nepřispívá nákaza Helicobacterem pylori, který narušuje žaludeční sliznici a může vyvolat žaludeční vřed.

Krajním řešením je chirurgický zásah. Při laparoskopické operaci se vytvoří límec obkružující dolní část jícnu. Vytváří se z horní části žaludku. Zákrok vede k tomu, že poté, co se pacient nají, manžeta obkružující konec jícnu uzavře jeho dolní část, a tím brání zpětnému toku žaludečního obsahu do jícnu.

Autoři:
  • Nejčtenější

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Pozor na přehnanou hygienu. Kdy sprchování může škodit zdraví?

28. dubna 2024

Asi to zní zvláštně, ale i přehnaná hygiena může škodit zdraví. Časté intenzivní sprchování vám...

OBRAZEM: Celebrity, které podporují nebinární potomky i změny pohlaví

28. dubna 2024

Ještě před dvaceti lety bylo téma změny pohlaví nebo nebinární genderové identity tabu. Dnes o všem...

Móda s ohledem na přírodu. Ekologické jsou nyní silonky, plavky i šperky

28. dubna 2024

Nalijme si čistého vína: lidstvo dává planetě pořádně zabrat. Na znečištění se velkou měrou podílí...

Cukrovka se dá zcela vyléčit. Dietou a pohybem, říká profesor Haluzík

27. dubna 2024

Premium Cukrovkou trpí stále mladší lidé a je jich čím dál víc, varuje diabetolog Martin Haluzík a radí,...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...