Původně měly být černé. Jaká tajemství skrývají červené šaty z Pretty Woman

  • 10
Kdo by si nepamatoval slavnou scénu z filmu Pretty Woman. Když si prostitutka Vivian (Julia Robertsová) obleče do opery červené šaty se spadlými rameny, zatají se dech nejen právníku Edwardovi (Richard Gere), ale i divákům. Není divu, že se šaty staly jedním z nejslavnějších filmových kostýmů všech dob.

Červené šaty z Pretty Woman jsou jedním z nejslavnějších filmových kostýmů všech dob.

Za úspěchem stojí paličatost kostymérky

Svůdně odhalený dekolt a ramena, srdcový výstřih, bohatě nařasená látka, dokonale přiléhající ke štíhlému tělu… To vše v roce 1990, v době vydání filmu, zapůsobilo na diváky ohromujícím dojmem.

Tak schválně, dámy, která z vás tehdy tajně toužila po podobných šatech? Od té doby se vlastně nic nezměnilo. Díky nadčasovému střihu o nich sní i nejedna současná mladá divačka.

Připomeňte si i další legendární outfity v našem seriálu

Autorkou šatů je designérka Marilyn Vance. Na dlouhém seznamu filmů, pro které vytvořila kostýmy, jsou třeba Neúplatní (1987), Predátor (1987) či Smrtonosná past (1988). Několikrát byla nominována na cenu BAFTA a za Neúplatné dokonce i na Oscara.

V době, kdy kývla na spolupráci pro Pretty Woman, již byla Vance váženou a ostřílenou kostýmní výtvarnicí. Nejspíš i proto se jí podařilo přesvědčit štáb o tom, jak mají šaty do opery vypadat. Původní zadání filmařů znělo jasně: Vance měla vytvořit róbu černé barvy. Jiný odstín by se podle jejich názoru tloukl s ohnivými vlasy Julie Robertsové.

Láska nebeská či Pretty Woman jsou pro ženy ozdravné filmy, míní spisovatelka

Designérka je neposlechla a vytvořila tři verze střihů v celé škále barev. Už od začátku byla v hloubi duše přesvědčená, že červená je ta pravá. „Chudák Julia Robertsová musela přetrpět tolik záběrů a zkoušek barvy. Nakonec se mi podařilo najít ten správný odstín a přesvědčit ostatní,“ nechala se slyšet Marilyn Vance o několik dekád později. Riskantní krok se vyplatil. Černá barva je sice synonymem elegance, těžko by však zanechala takto trvalý dojem.

Bez diamantového náhrdelníku by to nebylo i ono. I on pomohl dotvořit legendární celek.

Firmě, která šaty vytvořila, dodnes chodí žádosti o jejich opětovné ušití.

Sexy inspirace i muzeální kousek

Ikonický kostým byl od té doby vystaven v několika muzeích, nejvíce pozornosti přilákal v roce 2014 v londýnském Victoria & Albert Museum. Dodnes se prý celá řada žen i mužů obrací na firmu Western Costumes, u které Vance šaty nechala ušít, aby vytvořila jejich kopii.

Tři věci, které jste nevěděli o filmu Pretty Woman

  • Film měl původně skončit tragédií. Vivian se měla podle originálního scénáře předávkovat drogami poté, co ji Edward vysadí zpátky na chodníku, kde ji potkal, a zasype ji bankovkami.
  • Režisér Garry Marschall byl ve filmovém průmyslu nováčkem. Kvůli tomu účast ve filmu odmítla celá řada celebrit. Al Pacino odmítl roli Edwarda a Michelle Pfeifferová a Meg Ryanová roli Vivian.
  • Scénu, ve které Edward přivře Vivian prsty do pouzdra diamantového náhrdelníku, si vymyslel Richard Gere. Julia Robertsová o tomto malém vtipu nevěděla, a její dnes téměř ikonická reakce tak byla spontánní.

Sen o popelce v rudé róbě přiživují i módní návrháři. Čas od času se na přehlídkových molech objeví model očividně inspirovaný slavným kostýmem. Jeden vydala v roce 2018 firma Reformation v rámci své svatební kolekce.

Další se objevil v kolekci značky Vetements na jaro a léto tohoto roku. Návrhář Guram Gvasalia, jehož kreace většinou balancují na hraně nositelnosti, tentokrát překvapil. Jeho model je od toho původního takřka k nerozeznání. Doplnil ho dokonce i „diamantový“ náhrdelník se srdíčky.

26. března 2015

Stojí podle vás červené šaty Julie Robertsové za úspěchem filmu Pretty Woman? Hlasujte na další straně.

Stojí podle váš červené šaty Julie Robertsové za úspěchem filmu Pretty Woman?

celkem hlasů: 1034
, pro iDNES.cz