Slunce může být nepřítel. Před jeho paprsky chraňte pleť poctivě každý den

  • 4
Pro lidské tělo jsou hřejivé sluneční paprsky blahodárné, ale běda, když mezi zářením a pokožkou nevytvoříme štít. Nedostatečná ochrana má za následek nejen nepříjemné spálení, zvyšuje se i riziko rakoviny kůže, pleť navíc rychleji stárne. Základem pro zdraví a krásu je proto znalost správné prevence.

Díky slunci se cítíme psychicky mnohem lépe, opálená pokožka je více sexy, ale i přesto je potřeba v tomto směru opatrnost. Všeho moc škodí.

Konečně jsme se dočkali. Po dlouhé zimě a jaru, které nebylo zrovna ukázkové, nastal snad už čas příjemných teplot a prosluněných dní. Jen málokoho ale napadne, že i malá chvilka, kdy je pokožka vystavená slunečnímu záření, umí napáchat pořádnou neplechu.

To platí v našich končinách, několikanásobně pak u moře či v horách. Je tedy důležité mít po ruce hned několik produktů, které chrání zdraví a v neposlední řadě také náš vzhled.

KVÍZ: Umíte se správně opalovat?

„Pokožka je největší orgán, pokrývá většinu těla a má významnou funkci nejen při jeho ochraně. Proto je důležité udržovat ji zdravou a v co nejlepší kondici. Důležité je i to, že má paměť a do ní si ukládá i množství slunečního záření,“ varuje dermatoložka Jarmila Rulcová, vedoucí lékařka Dermatologického centra SynCare v Brně.

„Následky nechráněného opalování se kumulují. Ochranné opalovací přípravky představují především ochranu před riziky spojenými s nadměrným opalováním. To jsou všechny typy rakoviny kůže, alergie, podráždění, ale také předčasné stárnutí, vyvolané poškozením kolagenu. Opálení je primárně zánět a vyvolávat si zánět opakovaně není pro organizmus nikdy žádoucí,“ dodává lékařka.

Chraňte se i v případech, kdy jste ve stínu nebo není zrovna azurové nebe.

Nepodceňujte ochranu

V první řadě je třeba věnovat pozornost ochrannému faktoru, ve zkratce OF. „UVA a UVB záření negativně působí na pokožku a způsobují předčasné vrásky. Jinak řečeno, slunce je hlavním faktorem stárnutí pokožky,“ upozorňuje specialistka kategorie péče o pleť Jana Bulová ze společnosti Yves Rocher.

Podle ní existuje pouze jeden způsob, jak se vyhnout riziku poškození pleti, a tím je její důsledná a pravidelná ochrana vhodnými produkty. Nabízejí se dvě možnosti, jak na to. Buď můžete zvolit tradiční přípravky na opalování, nebo speciální pleťové krémy, které zabraňují záření proniknout hlouběji do pokožky.

Nevěřte mýtu, že při používání sluneční kosmetiky se neopálíte. Není to pravda.

Jestli denní péče obsahuje OF, to se dozvíte přímo na obalu daného krému. „Vybírejte takové přípravky, které odpovídají vašemu fototypu, minimálně ale s SPF 20 a více. Kromě ochrany před nežádoucími účinky slunečního záření dodají pleti potřebnou hydrataci, vyživí ji nebo třeba i zpevní. A pokud zrovna nemáte takový produkt po ruce, vždy byste měli sáhnout alespoň po make-upu s OF, který vaši pleť také uchrání,“ radí Jana Bulová.

Neviditelná síla slunce. Vše, co potřebujete vědět o opalování

Pečující a hydratační krémy s ochranným faktorem slouží ke každodennímu používání. A to i tehdy, když přímo nesvítí sluníčko, například během oblačného dne, pochmurného podzimu či zimních měsíců. Krémy s ochranným faktorem by zkrátka měly patřit do běžné každodenní kosmetické rutiny. Jen tak se vyhnete všem možným problémům spojeným s nebezpečným zářením.

Tip specialistky péče o pleť: Pro velmi suchou pokožku používejte běžný denní krém a poté ještě navíc naneste krém s ochranným faktorem.

Bez ochranného fakturu nechoďte nikdy ven.

Lepší něco než nic

Nyní se zaměříme na opalovací krémy či oleje. Ty jsou také možnou variantou, ale je potřeba počítat s tím, že některé mohou být na tváři nekomfortní. Mohou způsobit pálení očí, podráždění citlivých partií na tváři. Děje se tak většinou u těch na olejové bázi. Pro své dobro nešetřete a pořiďte si jeden tradiční „opalovák“ a druhý, s jemnějším složením, určený právě na obličej.

Chraňte vlasy před sluncem. Šest triků, které zabrání jejich poškození

Pamatujte, že předtím, než vyrazíte ven, je potřeba minimálně s půlhodinovým předstihem aplikovat krém s ochranným faktorem. „Velmi důležité je také při nanášení s opalovacím krémem nešetřit. Na celý obličej naneste přibližně ekvivalent jedné čajové lžičky. V tomto případě platí: čím víc, tím líp. Samozřejmě nezapomínejte na opakovanou aplikaci po kontaktu s vodou, při nadměrném pocení nebo po otření se ručníkem,“ doporučuje odbornice z Yves Rocher.

Rada: Na noc se nehodí používat žádný produkt s OF. Pokožka v té době regeneruje a byla by zbytečně zatěžkávaná něčím, co v ten čas nepotřebuje.

Nezapomínejte na zvýšenou potřebu hydratace.

Podpůrná pomoc

Péče o pokožku těla ale nekončí jen u ochranné kosmetiky. Je potřeba myslet na proces po opalování. Alfou a omegou je hydratace, jelikož slunce pleť nadměrně vysušuje.

Po dni, kdy chytáte delší čas bronz, přijdou vhod výrobky určené po opalování. Do tohoto segmentu patří tělová mléka, tělové i pleťové masky, gely, mýdla do sprchy a další produkty. Rozhodně se vyplatí do nich investovat. Přípravky po opalování mimo jiné chrání pleť proti stárnutí, dodají jí nejen potřebnou vláhu, ale také výživu, prodlouží opálení.

I přesto, že nejste milovnice dlouhodobého slunění a raději pobýváte ve stínu, mějte vždy po ruce hydratační pomocníky. Vláhy v pokožce není nikdy dost. Může se jednat i o velmi příjemné květinové vody či hydratační mlhy. Ty lze aplikovat kdykoliv během dne, klidně na make-up, tyto vody dokonce líčení fixují, takže vydrží déle. V horkých dnech navíc nabízejí žádoucí osvěžení a fungují jako pitný režim pro pleť.