Sympatie k nacismu i homofobie. Slavní návrháři mají i temné stránky

  • 1
Díky výjimečnému nadání vybudovali úspěšné módní domy, které leckdy fungují už desítky let. Avšak i taková jména jako Coco Chanel, Christian Dior nebo John Galliano mají kostlivce ve skříni. Sympatie k nacismu, rasismus nebo homofobie jsou mezi slavnými návrháři překvapivě časté.

John Galliano má nesporně talent. Bohužel nejen na módní kreace, ale i průšvihy.

John Galliano

Jako vlajkový návrhář Givenchy se John Galliano stal prvním Britem, který kdy šéfoval francouzskému módnímu domu, do svých řad ho přijal také Dior. Slibně rozjetou kariéru na čas přerušily Gallianovy názory. V roce 2011 zástupci značky Dior oznámili, že Galliano v jejich řadách končí. Důvod? Těsně před pařížským týdnem módy v roce 2011 byl natočen v baru, jak uráží opodál sedící dvojici.

U návrháře, který si vždy rád přihnul, by něco takového normálně příliš nepřekvapilo. Sbírka urážek však měla tentokrát výrazně antisemitský podtón. „Miluju Hitlera a lidi jako vy by dnes už byli mrtví. Vaše matky a vaši předkové by už byli ku*va dávno zplynovaní,“ hřímal Galliano. Co ho k takovým slovům ponouklo, není jisté.

Excentrický návrhář John Galliano, co „miloval Hitlera“, slaví 60. narozeniny

Návrhářův právník svého klienta omlouval tím, že na vině byla kombinace „stresu z pracovního vytížení a několika různých závislostí“, konkrétně na alkoholu, diazepamu a prášcích na spaní.

Protože je šíření antisemitských myšlenek ve Francii zakázané, dostal Galliano pokutu ve výši šesti tisíc eur. Se svými závislostmi pak odjel bojovat do léčebny v americké Arizoně. Za svou snahu nakonec dostal veřejné „rozhřešení“ od organizace ADL, tedy Ligy proti hanobení, která bojuje proti antisemitismu a jeho projevům.

Vivienne Westwoodová ráda provokovala. Své mnohdy kontroverzní názory neváhala podpořit na řadě protestních akcí.

Vivienne Westwoodová

Kontroverze „matky punku“ Vivienne Westwoodové není vylíčením jedné události jako spíš dlouhým seznamem menších či větších prohřešků. Její přehlídky byly nejen o módě, ale i o politice a environmentálních tématech. Své názory také mnohokrát podpořila účastí na protestních akcích.

V roce 1977 vytvořila tričko se svastikou a obráceným křížem, který bývá považován za satanistický symbol. Svlékla se pro kampaň, která lidi nabádala, aby neplýtvali vodou. Premiérovi Davidu Cameronovi darovala k Vánocům krabici plnou azbestu, čímž ho chtěla upozornit na kontroverzní techniku frakování. Vyslovila se pro skotskou nezávislost, a i když byla sama Angličanka, neváhala přitom dodat, že „nesnáší Angličany“.

Destroy bondage shirt by vivienne westwood and malcom mclaren 1976

A 'bondage' shirt of white cotton muslin, it has slashed shoulders and long sleeves sewn with metal clips, that can attach to the metal rings at the shoulder to restrict movement. The seams along the outer edges of the body and sleeves are raw and fraying. The front is printed with the word 'Destroy' in rough lettering, over a red swastika printed on a blue circle and overprinted with an inverted image of the Crucified Christ. This garment is best known as being worn by Playboi Carti on the cover of his self titled album.

28. června 2022 v 15:13, příspěvek archivován: 26. června 2023 v 22:16

Kromě toho se také nesčetněkrát ostře pustila do různých náhodných lidí a skupin. Kate, současné princezně z Walesu, vyčítala, že používá moc výrazné oční linky. Stěžovala si, že jídlo je v Británii moc levné, a chudým lidem doporučila, aby si přestali stěžovat a šli raději do některé z volně přístupných galerií. Několikrát se navezla do feministek s tím, že se „chtějí stát muži“.

Ke královně si nevzala žádné prádlo. To je návrhářka Vivienne Westwoodová

Největší rozruch však Westwoodová způsobila v roce 1992. Pro prestižní Řád britského impéria si tehdy došla v překvapivě umírněném kostýmku. Pod něj si však nevzala žádné spodní prádlo, jak ukázaly fotky, na kterých zatočila sukní. „Slyšela jsem, že královna byla ohromena,“ okomentovala událost lakonicky.

O temné minulosti Coco Chanel se vedou spory. Její firma všechna nařčení samozřejmě odmítá.

Coco Chanel

Že byla legendární Coco Chanel nacistickou špionkou, se traduje už dlouhá léta. Firma Chanel taková nařčení samozřejmě odmítá, ale jaká je realita? S jistotou víme jen to, že během druhé světové války udržovala návrhářka vztah s německým šlechticem Hansem Guntherem von Dincklage, který byl nacistickým špionem a propagandistou a zodpovídal se ministru propagandy Josephu Goebbelsovi. Jestli ideologii propadla i ona sama, je sporné.

Coco Chanel se inspirovala svými milenci a změnila dámský šatník

Podle knihy Hala Vaughana Sleeping With The Enemy: Coco Chanel’s Secret War (Spaní s nepřítelem: Tajná válka Coco Chanel) z roku 2011 se sama Chanel vydala v jeho stopách v roce 1941, kdy s nacisty vyjednávala o vydání svého synovce Andrého ze zajetí.

Jako špionka měla dostat krycí jméno Westminster a číslo F-7124. Ačkoliv údajně věřila, že dokáže vyjednat mír Německa a Británie, v roce 1944 po osvobození Paříže byla zatčena a vyslýchána. Pro nedostatek důkazů ji však opět propustili.

Říká se, že Christian Dior byl antisemita. Někteří členové jeho rodiny navíc chovali sympatie k nacismu.

Christian Dior

Také jiná legenda módního průmyslu měla pletky s nacismem – Christian Dior. Předtím než se vydal na samostatnou dráhu, pracoval pro Luciena Lelonga a šil oblečení manželkám a milenkám nacistických pohlavárů, se kterými udržoval nadstandardní vztahy. Někteří členové jeho rodiny, především jeho milovaná neteř Françoise Dior, otevřeně podporovali Adolfa Hitlera a (neo)nacismus.

Dior vládne světu. Zažil módní revoluci, bezdomovce i slávu v Hollywoodu

Naopak jeho sestra Catherine Dior se angažovala ve francouzském odboji a strávila několik let v táborech v Ravensbrücku a Buchenwaldu. Není bez zajímavosti, že právě ona se stala múzou slavného návrháře. On sám se nikdy nepřiklonil ani na jednu stranu, ačkoliv podle některých zdrojů měl antisemitské názory.

Mikina s nápisem White lives matter je očividně oblíbeným kouskem Kanyeho Westa, vynesl ji už mnohokrát.

Kanye West a přehlídka inspirovaná nacismem

Podpora nacismu v módě není jen otázkou dávné minulosti. Svými názory v současné době šokuje také samozvaný módní návrhář Kanye West. Jeho letošní přehlídka v Los Angeles byla očividně inspirovaná nacismem, k čemuž se i přiznal svým spolupracovníkům. Modelky a modelové měli oholené hlavy a v rukou drželi svíčky, což mnohým připomnělo pochod bílých nacionalistů v roce 2017 v Charlottesville.

Raper sám byl několikrát zachycen v tričku nebo mikině se sloganem White lives matter (na bílých životech záleží), který je spojován s bílým supremacismem. Dobře známá je také Kanyeho fascinace Hitlerem. „Na Hitlerovi vidím i dobré a pozitivní věci. Já osobně miluju všechny. Každý člověk zkrátka něco přinesl, obzvláště pak Hitler. Židovská média v nás vyvolávají pocit, že nacisté a Hitler nepřinesli světu nic hodnotného,“ nechal se slyšet.

O zakladateli značky Hugo Boss se příliš nemluví. Není divu, patřil k zapáleným nacistům.

Hugo Boss

Coco Chanel i Christian Dior jsou pouze slabým odvarem Huga Bosse, který patřil mezi zapálené sympatizanty nacistického režimu. Do NSDAP vstoupil už v roce 1931 a zůstal v ní až do německé kapitulace o čtrnáct let později. Mezitím navrhoval nacistické uniformy, které se šily i v pracovních táborech na okupovaných územích.

Stojí za designem nebo alespoň produkcí uniforem SA, SS, Hitlerjugend, říšské poštovní služby, říšských drah a také Wehrmachtu. Po válce byl sice odsouzen k vysoké pokutě a zbaven možnosti podnikat, prosperující firmu však pouze předal svému zeti Eugenu Holymu.

Jakkoli neuvěřitelně to zní, všechny zmíněné informace upadly v zapomnění, než opět vešly ve známost díky uvolňování nacistických účtů švýcarskými bankami před koncem milénia.

Jeden z nich patřil i zakladateli značky, která se vyjádřila v tom smyslu, že Bossovo podnikání za války je pro ně „nové téma“ a že nic takového „v archivech nemají“. V roce 1999 byl s firmou zahájen soudní proces, důvodem bylo využívání otrocké práce během války. Jediným výsledkem však byla oficiální omluva.

Návrháři Domenico Dolce a Stefano Gabbana jsou miláčky celebrit. Na hlasy, které už dlouhá léta volají po bojkotu jejich značky, se tak příliš nedbá.

Domenico Dolce a Stefano Gabbana

Italské návrhářské duo Domenico Dolce a Stefano Gabbana má za sebou dlouhou řadu skandálů. Ačkoli se netají svou sexuální orientací a do roku 2005 tvořili pár, otevřeně se staví proti tomu, aby homosexuální páry měly děti. „Nejsem přesvědčen o tom, čemu říkám chemické děti, pronajatá děloha, semeno vybrané v katalogu,“ řekl Dolce před osmi lety v rozhovoru pro italský týdeník Panorama.

Hvězdné návrhářské dvojice: Victor and Rolf a Dolce and Gabbana

Kromě toho byli několikrát nařčeni z rasismu. V roce 2012 vyslali na molo bílé modelky s náušnicemi s tzv. blackamoor, stereotypní podobou černocha z koloniálních dob.

Jen o rok později se Gabbana zúčastnil halloweenské párty s tématem „disco Afrika“ a nechal se vyfotit s člověkem, který si obličej nabarvil načerno (tzv. blackface). Roku 2016 zase vydali boty s cenovkou 2 000 dolarů (asi 45 tisíc korun), které nazvali „otrocké sandály“.

O dva roky později vydali reklamu s čínskou modelkou, která se jídelními hůlkami snaží jíst italské těstoviny. Mnoho Číňanů si reklamu vzalo osobně, čemuž příliš nepomohl Gabbana, který se na Instagramu proti kritice ohradil několika rasistickými výroky. Návrháři se nakonec zalekli snížených prodejů v Číně i hlasů žádajících celosvětový bojkot a omluvili se. Gabbana své výroky vysvětlil tím, že se do jeho instagramového účtu kdosi naboural.

, pro iDNES.cz