Princ Harry a Meghan Markle na cestě z kaple svatého Jiří na hradě Windsor 19....

Princ Harry a Meghan Markle na cestě z kaple svatého Jiří na hradě Windsor 19. května 2018, kde se vzali. | foto: AP

Šaty Meghan Markle vznikaly stovky hodin. Víc než Kate za ně neutratila

  • 3
Odkaz na éru Audrey Hepburnové, přísný dress code i jednotlivé země Commonwealthu – to všechno se promítlo do modelu, ve kterém se vdávala vévodkyně ze Sussexu. S designem pomáhala sama Meghan, s výrobou tým švadlen značky Givenchy, které musely mít za všech okolností dokonale čisté ruce.

Výběr francouzského módního domu by mohl překvapit, předem se spekulovalo spíš o britských značkách Ralph & Russo, Burberry nebo Alexander McQueen, dává ale smysl. Kreativní ředitelkou Givenchy se totiž loni stala britská designérka Clare Waight Kellerová.

Kellerová pochází z Birminghamu a britskou módu se světovým přesahem reprezentovala už v čele značek Pringle of Scotland a Chloé. Meghan Markle, která se s ní setkala začátkem letošního roku, si ji vybrala i pro její jedinečný rukopis. „Oslovila ji Kellerové nadčasová a elegantní estetika, bezchybné krejčovské zpracování a zároveň uvolněný přístup,“ uvedl v tiskové zprávě Kensingtonský palác.

Trochu Audrey, trochu moderní princezna

Novopečená vévodkyně ze Sussexu prý dohlížela na celý vznik šatů i doplňků. Odrážejí tak její povahu a osobní styl, ale samozřejmě i specifické požadavky královského dress codu. Kromě toho vycházejí z charakteristické estetiky francouzského módního domu, který v roce 1952 založil Hubert de Givenchy – mimo jiné dvorní návrhář herečky Audrey Hepburnové.

„Chtěli jsme vytvořit nadčasový kousek, který by akcentoval ikonické prvky značky Givenchy, ale zároveň díky hladkým liniím a ostrým střihům působil moderně,“ vysvětlila v oficiálním prohlášení Clare Waight Kellerová. Výsledkem byl minimalistický střih s výrazným lodičkovým výstřihem a tříčtvrtečními rukávy – detaily, které si kdysi oblíbila právě i Hepburnová. Od té doby se z nich staly symboly nadčasové elegance.

Aby podobná silueta působila čistě a lehce, je potřeba snad ještě větší preciznost při zpracování než u složitých, zdobných modelů. Řemeslná dokonalost a cit pro detail byly pro Huberta de Givenchyho vždy prioritami a Kellerová na něj navázala i v tomto ohledu.

Šaty s mírně zúženým pasem a lichotivou áčkovou sukní mají pouze šest precizně umístěných švů. Jsou vyrobené ze splývavé hedvábné organzy a dole jsou podšité trojitou spodničkou, díky které na svém místě drží i téměř dvoumetrová vlečka.

Akce čisté ruce a lodičky do sbírky

Délku vlečky ještě překonal závoj z hedvábného tylu, měřil celých pět metrů. „S Meghan jsme, co se závoje týče, sdílely představu něžné, romantičtější krásy,“ říká Clare Waight Kellerová.

Nová členka královské rodiny si navíc přála, aby se v jejím modelu odrazilo všech 53 zemí Commonwealthu – a tak okraj závoje zdobí ruční výšivka, florální kompozice utvořená z charakteristických květin jednotlivých zemí. Švadleny Givenchy pracovaly stovky hodin: aby tyl i hedvábná výšivka přímo zářily čistotou, musely si každých třicet minut vydrhnout ruce.

Z módního domu Givenchy pocházely i bílé saténové lodičky na jehlovém podpatku a se zúženou špičkou. Meghan si je vybrala v haute couture kolekci pro jaro a léto 2018, jejich cena je neznámá. Každopádně budou cenným přírůstek do její sbírky bot, která už nyní čítá desítky párů od proslulých značek, jako je Aquazurra, Manolo Blahnik nebo Stuart Weitzman.

Dražší než šaty Kate? Nejspíš ne

Na jakou sumu byl vystaven účet za šaty Meghan Markle, to zatím zůstává opředeno tajemstvím, spekuluje se o desítkách i stovkách tisíc liber. „Myslím, že ve statisících se suma pohybovat nebude,“ řekla nicméně magazínu Entertainment Weekly biografka britské královské rodiny Katie Nichollová.

„Šaty Kate Middletonové stály 150 tisíc liber (to je něco přes čtyři miliony korun, pozn. red.). Nezdá se mi pravděpodobné, že by Meghan za ty svoje utratila víc, a snažila se tak zastínit budoucí královnu,“ dodala Nichollová.


Britská královská rodina