Do divadla, na dostihy či na ples. Jak se obléct pro speciální příležitosti

  • 0
Podzim klepe na dveře a s ním i sezona společenských událostí. Nejen plesů a večírků, ale také divadel a třeba i dostihů. Dress code sice většinou není daný, i tak se ovšem vyplatí situaci nepodcenit. Podívejte se, jak se obléct pro každou z těchto příležitostí a neuříznout si ostudu.

Na ty nejprestižnější plesy je třeba obléct velkou večerní. Pro muže to znamená frak, u žen velkou večerní, rukavičky a okázalé klenoty.

Ples

Pro drtivou většinu plesů nešlápnete vedle, pokud se vystrojíte podle pravidel dress codu black tie. Dámy by měly sáhnout zásadně po dlouhé róbě, koktejlové šaty v délce nejméně pod kolena jsou přípustné pouze v případě, že se jedná o opravdu provinční tancovačku.

Šaty by neměly být příliš široké, neřkuli s obručí, aby se nositelka pohodlně vešla na parket, avšak ani úzké, aby neomezovaly volný pohyb. Samozřejmostí by měly být punčochy, lodičky s uzavřenou špičkou a psaníčko. Jakákoliv větší kabelka je přešlap, stejně jako náramkové hodinky.

Pokud se chystáte na ples na Žofíně či v opeře, zkrátka na opravdu honosnou příležitost, oblečte se podle dress codu white tie. K dlouhé toaletě v tomto případě taktéž patří punčochy, lodičky s uzavřenou špičkou a psaníčko, kromě toho si však můžete nechat vytvořit účes od kadeřníka a ozdobit se nápadnějšími klenoty a dlouhými rukavičkami.

Těmi ovšem nic nezkazíte ani v případě „lidovějšího“ plesu. Nechejte si je na tanec a případný drink, při večeři je můžete sundat. Náramky patří zásadně na rukavičky, prsteny tentokrát nechejte doma.

Jako inspirace při přípravě na ples a výběru šatů mohou posloužit i některé celebrity.

Ačkoliv staré pravidlo praví, že by společenské šaty měly být spíše tmavých nebo tlumenějších barev, v současnosti se na něm již tolik nebazíruje a všelijaké barvy i vzory mají zelenou.

Snad až na křiklavě neonové, které mohou působit lacině, a odstíny bílé, smetanové a slonové kosti. Ty patří výhradně na svatbu nebo závěrečnou v tanečních. Ačkoliv výjimky se najdou – kupříkladu dámy, které tančí během úvodního kotilionu na vídeňských plesech v opeře, mají sněhově bílé šaty předepsány.

Průvodce dress codem. Jak se vystrojit na ples i večeři s partnerem

Pánové by měli obléct frak, pokud na pozvánce stojí white tie, u black tie je povinností smoking. V tuzemsku však na většině plesů, u kterých není dress code uvedený na pozvánce, obstojí i tmavý oblek. K němu patří naleštěné černé lakýrky, černý motýlek nebo decentní kravata, černé ponožky a bílá nebo světlá košile. Přípustný je i odstín shodný s barvou partnerčiny toalety.

Do divadla můžete zvolit tmavé či decentně barevné koktejlky se zajímavým detailem. Na slavnostním rázu jim dodají lesklé doplňky a vyčesaný drdol.

Divadlo

Někdo chodí do divadla každý týden, pro jiného se jedná o sváteční událost. Ať tak či onak, příslušníci obou skupin by neměli zanedbat svůj zevnějšek. Pokud si nejste jistí, co na sebe, nic se nedá zkazit tmavým večerním oblekem v případě mužů, koktejlovými šaty u dam.

Velkou roli hraje i samotné představení. Pokud se jedná o slavnostní premiéru, mělo by být oblečení formálnější. V případě, že jdete na repertoárový kus, může být outfit poněkud uvolněnější.

To stejné platí i o jednotlivých scénách. Pro návštěvu Národního divadla či Státní opery volte minimálně tmavý oblek s košilí a kravatou, respektive polodlouhé či koktejlové šaty, lodičky a psaníčko. Malé a alternativní scény snesou i ležérnější variantu.

Ve sváteční blůzce a elegantních tmavých kalhotách si v menším divadle ostudu neuděláte. Do větších divadel nebo na slavnostní premiéru se však bude více hodit formálnější outfit.

To však neznamená, že si můžete vzít s čistým svědomím ošoupané džíny, tričko a tenisky. Pořád by se mělo jednat o kreaci ve formálním stylu. Jinými slovy pánům postačí společenský oblek s košilí a lakýrkami, kravatu či motýlek mohou nechat doma. Dámy mohou obléct krátké večerní šaty, případně společenský kostým v decentních barvách.

Avšak ani ve stylu smart casual nebudete v rámci menších divadel úplně mimo. Ženám se v tomto případě budou hodit šaty v délce po nebo těsně nad kolena, případně elegantní sukně, halenka a střevíčky s uzavřenou špičkou. Mužům zase kalhoty chinos, košile s dlouhým rukávem a sportovní sako neboli blejzr.

V Česku budete s cylindrem spíše vyčnívat. Hodí se pouze v případě, že jste VIP hosty na opravdu prestižních dostizích.

Dostihy

K oblíbeným podzimním i jarním událostem patří dostihy. Za pouhé dva dny, 9. října, se poběží náš nejslavnější závod Velká pardubická. Bohužel většina lidí si tuto unikátní příležitost plete s výletem do přírody a dorazí ve sportovních bundách a teniskách. Ano, v sychravých dnech se možná jedná o pohodlnější variantu, nezapomínejme však, že vhodný oděv je součástí zážitku.

Například v Británii, kde jsou dostihy považovány za okázalou společenskou záležitost, chodí dámy v šatech pod kolena a s kloboukem nebo fascinátorem, páni alespoň v obleku, někdy dokonce i v žaketu a cylindru. V rámci závodů v Ascotu je tento dress code dokonce povinný.

Česká závodiště obecně žádné předepsané oblečení nemají, výjimkou jsou některé příležitosti za předpokladu, že budete závod sledovat z VIP salonku. Pokud však chcete i tak vypadat jako pravá dáma, nahoďte šaty minimálně těsně nad kolena a se zahalenými rameny, overal nebo elegantní kostým. Střih by měl být spíše volný, aby vám nebránil ve šplhání po tribunách.

Model doplňte psaníčkem nebo malou kabelkou, lodičkami, nejlépe na širokém podpatku, který se nezaboří do hlíny, a samozřejmě i kloboukem, čelenkou nebo fascinátorem. K dokonalosti dotáhnou outfit krátké rukavičky.

Pohrát si můžete s barvami a vzory všech kousků, přeci jen se jedná o denní, nikoliv večerní záležitost. Pokud je počasí nevlídné, vybavte se elegantním vlněným kabátkem, kozačkami a punčochami.

Pánové se na dostizích mohou blýsknout také v praktickém a neotřelém tvídovém saku.

Nejelegantnější pánové mohou dorazit ve zmíněném žaketu, dobře bude vypadat i oblek v hnědé, šedé nebo modré barvě, doplněný hnědými botami a páskem. Image pravého britského gentlemana zaručeně navodí tvíd. I muži mohou dorazit v klobouku, na podzim s plstěnou fedorou, na jaře a v létě v typu boater nebo slaměné fedoře.

Jak se vhodně obléct na grandslamový turnaj, nám každoročně předvádí princezna z Walesu Kate.

Tenisový zápas

Ještě jedna sportovní událost je spojená s určitým dress codem — tenisový zápas. Určitě vás nikdo nevyhodí v případě, že dorazíte v tom, co vám je pohodlné, pokud se však chystáte na některý ze slavných turnajů, je dobré tomu výběr oblečení přizpůsobit.

Jednoduchá poučky zní: oblečte se tak, jako byste měli jít na okázalou zahradní párty. Muži zazáří v chinos kalhotách a košili nebo polokošili, ženy v letních nebo košilových šatech. Také kombinace blůzky či košile a elegantnějších kalhot nebude v žádném případě faux pas.

Je dobré myslet i na to, že během dlouhých zápasů vás může potrápit sluníčko. Vybavte se proto opalovacím krémem, slunečními brýlemi, kloboukem s menší krempou, která nebude vadit divákům za vámi, a případně i lehkou svrchní vrstvou, díky níž se nespálíte. Vhodné jsou všelijaké přírodní prodyšné materiály jako je bavlna nebo len.

Vhodnou volbou bude i klasická košile a culottes. Široký střih zajistí maximální pohodlí, skryje drobné nedostatky a podtrhne sportovně laděný look.

Některé turnaje mají nepsaný dress code, který je radno dodržovat. Od diváků na Roland Garros se například očekává, že se oblečou do neutrálních barev, které nebudou rušit hráče. Wimbledon je zase neodmyslitelně spojený s bílou, a to jak u hráčů, tak i u diváků.

, pro iDNES.cz